|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Шест најдобри вежби за трудници

Редакција Рингераја, 21.6.2020
Бременост! Мислиме дека ова е периодот каде што никој нема да ни замери што јадеме повеќе од вообичаено, некое кило плус нема да пречи, ќе мислиме отпосле на симнување на насобраната тежина. Сосема погрешна насока на размислување!

image
/11


 

Иако сега јадеме и живееме за двајца,
на нашето бебе му е подеднакво важно да добива здрави намирници, да има фит
мама која ќе ја задржи својата кондиција, еластичност и добра форма.
Ако сте вежбале пред бременоста, сега не е време да се експериментира со нови
вежби во фитнесот. Ако сте имале рутини на кои сте се посветиле пред да покаже
тестот 2 линии, повеќето доктори ќе препорачаат да продолжите.
Но како поминуваат неделите, ќе намалите со интензитетот и фреквентноста,
самото тело ќе ве води низ овој процес и нивото на удобност.
За здрава бременост, еве неколку начини како да ја задржите одличната форма и
животот да ви биде полесен за време на бременоста, како и после пораѓајот.
?
Пренатална јога - Со скроени вежби за телото кое еволуира како и бебето кое
расте, пренаталната јога помага мускулите да се истегнат, загреат и да ја
зголемат флексибилноста. Ова е толку важно бидејќи вашето тело постојано се
менува за да му угоди на бебето. Со одржување на телото подвижно и
флексибилно, ќе помогнете да се отстрани ризикот од предвремен пораѓај. Јогата
со помошно тегнење многу помага за олеснување на болката во кичмата и помага
за подобар сон. Никогаш на одмет, секогаш многу помага - јогата е одлична!
Пливање: Со брцкање во базен, ќе помогнете да ја тргнете тежината од важите
зглобови. Исто така ќе имате одлична кардио вежба, а не мора да претерувате со
многу кругови, иако слободно може да пливате што е можно повеќе. Со аеробик
во вода ги подобрувате спиналните мускули и ставата која најчесто страда во
бременоста ќе биде цврста и стабилна.
Зумба/танцување - Не само што зумбата е забавна, ова е одлична кардио вежба!
Кога вашето срце чука побрзо на дневно ниво, тоа го забрзува протокот на крв и
помага плацентата да расте повеќе и да биде поцврста. Исто така, поминувате
низ период полн со физички и емотивни промени, а танцувањето веднаш го
подобрува расположението, помага во баланс и координација на телото.
Флексибилност и растегање - Ако ова е вашето прво бебе, многу е веројатно
дека ќе искусите болка кај лигаментите. Ткивото тешко се тегне, телото за прв пат
се соочува со вакви промени и затоа кога ќе стигнете до третиот триместар,
растегањето треба веќе да биде дневна навика. Има многу вежби за растегање
кои ќе ви дојдат и природно да ги вежбате.
?
Тренирање со тегови - Ако веќе тренирате со тегови, одлично. Но треба да
продолжите под надгледување од професионален инструктор или тренер и
одобрување од вашиот доктор. Нема потреба од поставување рекорди во
кревање тегови во моментов. Како што вашиот стомак расте, ќе треба да
намалите со теговите, ќе треба полесни вежби. Полесни тегови за рацете се
идеални за да се остане во форма кај бицепсот и трицепсот, а да не се нанесува
притисок на стомакот.
Пешачење - Лесно а толку потребно за бремените жени. Пешачењето помага
крвта да се испумпа назад од нозете и да се избегне подуеноста кај зглобовите.
Помага на вашето срце да добие добра кардио вежба а притоа да не
почувствувате многу замор. Пешачењето е одлична прилика да разговарате со
вашиот партнер или да си одвоите време за себе. Може и да ја пуштите вашата
омилена плејлиста, или да ислушате некоја снимена сесија за бременост..

Иако сега јадеме и живееме за двајца,на нашето бебе му е подеднакво важно да добива здрави намирници, да има фитмама која ќе ја задржи својата кондиција, еластичност и добра форма. Ако сте вежбале пред бременоста, сега не е време да се експериментира со нови вежби во фитнесот. Ако сте имале рутини на кои сте се посветиле пред да покаже тестот 2 линии, повеќето доктори ќе препорачаат да продолжите. Но како поминуваат неделите, ќе намалите со интензитетот и фреквентноста,самото тело ќе ве води низ овој процес и нивото на удобност. За здрава бременост, еве неколку начини како да ја задржите одличната форма и животот да ви биде полесен за време на бременоста, како и после породувањето.


Пренатална јога - Со скроени вежби за телото кое еволуира како и бебето кое расте, пренаталната јога помага мускулите да се истегнат, загреат и да ја зголемат флексибилноста. Ова е толку важно бидејќи вашето тело постојано се менува за да му угоди на бебето. Со одржување на телото подвижно и флексибилно, ќе помогнете да се отстрани ризикот од предвремено породување. Јогата со помошно тегнење многу помага за олеснување на болката во кичмата и помага за подобар сон. Никогаш на одмет, секогаш многу помага - јогата е одлична!

 

2


Пливање:
Со брцкање во базен, ќе си помогнете да ја тргнете тежината од важите зглобови. Исто така ќе имате одлична кардио вежба, а не мора да претерувате со многу кругови, иако слободно може да пливате што е можно повеќе. Со аеробик во вода ги подобрувате спиналните мускули и ставата која најчесто страда во бременоста ќе биде цврста и стабилна.

 

Зумба/танцување - Не само што зумбата е забавна, ова е одлична кардио вежба! Кога вашето срце чука побрзо на дневно ниво, тоа го забрзува протокот на крв и помага плацентата да расте повеќе и да биде поцврста. Исто така, поминувате низ период полн со физички и емотивни промени, а танцувањето веднаш го подобрува расположението, помага во баланс и координација на телото.

 

Флексибилност и растегање - Ако ова е вашето прво бебе, многу е веројатно дека ќе искусите болка кај лигаментите. Ткивото тешко се тегне, телото за прв пат се соочува со вакви промени и затоа кога ќе стигнете до третиот триместар, растегањето треба веќе да биде дневна навика. Има многу вежби за растегање кои ќе ви дојдат и природно да ги вежбате.

 

1

 

Тренирање со тегови - Ако веќе тренирате со тегови, одлично. Но треба да продолжите под надзор од професионален инструктор или тренер и одобрување од вашиот доктор. Нема потреба од поставување рекорди во кревање тегови во моментов. Како што вашиот стомак расте, ќе треба да намалите со теговите, ќе ви требаат полесни вежби. Полесни тегови за рацете се идеални за да се остане во форма кај бицепсот и трицепсот, а да не се нанесува притисок на стомакот.

 

Пешачење - Лесно а толку потребно за бремените жени. Пешачењето помага крвта да се испумпа назад од нозете и да се избегнат отоците кај зглобовите. Му помага на вашето срце да добие добра кардио вежба а притоа да не почувствувате многу замор. Пешачењето е одлична прилика да разговарате со вашиот партнер или да си одвоите време за себе. Може и да ја пуштите вашата омилена плејлиста, или да преслушате некоја снимена сесија за бременост.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

5 брзи трикови за совршена фигура
Понекогаш ни сами не сме свесни колку со здрав начин на живот можеме да влијаеме на здравјето и да го промениме текот на...
3
Безбедно ли е да се спортува за време на б...
Убавата и цврста фигура е "фикс идеја" за повеќето жени. Тие се борат со вишокот килограми, почитуваат строги диет...
3
Научете ги децата да пливаат уште како мали
Пливањето е воедно и дружењето, користењето на слободното време, зајакнувањето на самодовербата, позитивно влијае и на п...
3
Најдобри спортови за деца од предшколска в...
Децата треба да се воведуваат во спорт и здрав живот од најраното детство, бидејќи занимавањето со спорт не само што го...
3
Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?