|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

8 начини да ја затегнете кожата

Редакција Рингераја, 21.9.2020
Губењето на тежината е големо достигнување, но е исклучително важно да се вложат грижи за кожата да остане мазна и цврста

image
/11


 

Постојат неколку природни начини кои ќе ја зголемат еластичноста на кожата. Се разбира, резултатите зависат од неколку фактори: колку килограми се симнати, за каков период и на која возраст сте.


Привремено престанете со губењето на килограми

Можеби е време да се одморите од строгата диета и да дадете можност на кожата да се адаптира кон губењето на килограми. Ако продолжите да слабеете значително брзо, ќе продолжи загубата на еластичност.


Пијте повеќе вода

Земањето на големо количество течности не само што го подобрува целокупното здравје, но и помага на кожата да изгледа мазна и сјајна. Испијте барем 6 чаши вода дневно.


Задолжително вежбајте

Вежбањето ги зајакнува мускулите и ја затегнува кожата. Препорачливо е да правите енергетски вежби три пати неделно, во текот на денот. Ако сте ја изгубиле многу килограми, вежбите ќе ви помогнат да ги вратите мускулите, зашто при согорувањето на мастите гогорен е и голем дел од мускулната маса.


Хидратација на кожата

Користете навлажнувач кој содржи витамин Е. На тој начин кожата ќе остане влажна, бидејќи се стимулира растот на нови клетки од кожата. Навлажнувањето помага да се минимизира појавата на брчки.
Користете кокосово масло, за да ја хидрирате кожата. Тоа е природен навлажнувач и има антибактериски својства. Често може да се најде во содржината на лосиони за тело, или да се користи самостојно.


Стомачните вежби делуваат тонизирачки

Ако сте изгубиле многу килограми, најверојатно кожата во областа на стомакот не е затегната. За да го вратите здравиот изглед на кожата во оваа зона е потребно време и напор. Неколку пати неделно правете вежби за стомакот. Не претерувајте со нив, доволно е да ги правите по 15-20 минути, од 3 до 5 дена во неделата.


Масажа

Масажите ја зголемуваат циркулацијата на крвта, која е корисна за кожата. Ако немате време да посетите центар за масажа кај специјалист, може да си направите масажа сами, со омилените етерични масла.


Ограничете го изложувањето на сонце

Општо познат е фактот дека прекумерното изложување на сончевите зраци се одразува негативно врз кожата и нејзината еластичност. Ова се однесува и за солариумите. Зраците можат да бидат причина за сушење на кожата и да ги оштетат клетките.

Пливањето во хлорирана вода го има истиот ефект, бидејќи хлорот доведува до сушење и оштетување на клетките на кожата. Не заборавајте да ја негувате кожата по слично сончево изложување или пливање во базен. Откако ќе се избањате, користете природен навлажнувач со витамини и алое вера.


Морска сол

Некои истражувачи тврдат дека морската сол помага да се обнови протокот на крв и ја зацрстува кожата со текот на времето. Постои огромна разновидност на производи со морска сол на пазарот. Користете ги секојдневно во бањата и по неколку недели ќе се уверите самите во најдобрите резултати.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

5 брзи трикови за совршена фигура
Понекогаш ни сами не сме свесни колку со здрав начин на живот можеме да влијаеме на здравјето и да го промениме текот на...
2
Безбедно ли е да се спортува за време на б...
Убавата и цврста фигура е "фикс идеја" за повеќето жени. Тие се борат со вишокот килограми, почитуваат строги диет...
2
Брзото одење го продолжува животот
Пешачењето е едно од најдобрите работи што можете да направите за вашето здравје. Тоа е корисно за срцето, крвниот прити...
2
Како да ја намалите и одржите тежината?
Витката линија во главно зависи од два фактори: навиките на здрава исхрана и количината на телесна активност. Секое игно...
2
Анкета

Dali poznavate devojcinja po ime Eva?
Yummy Mammy

Otprilika kolku?

Da, poznavam pomalku od 3 (67%)

Da, poznavam pomalku od 7 (21%)

Da, poznavam poveke od 7 (2%)

Ne, ne poznavam nitu edno (10%)


Број на сите гласови: 136

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!