|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

`Рчење или бучно дишење кај децата - дали е опасно?

Редакција Рингераја, 12.9.2021
Иако бучното дишење за време на спиењето е вообичаено во детството, тоа може да биде знак за отежнато дишење кај децата. Медицинскиот термин за оваа состојба е опструктивна ноќна апнеја

image
/11


 

Бучното дишење обично е предизвикано од делумна блокада или стеснување на дишните патишта во одреден момент.
 
Опструктивна апнеја при спиење е стеснување на дишните патишта во задниот дел на носот и грлото за време на спиењето, што доведува до запирање на дишењето.
 
Ефектите од оваа состојба вклучуваат нарушен сон, лошо однесување во текот на денот, како што се поспаност, хиперактивно однесување, импулсивност и тешкотии во училиште.
 
Други знаци на можна апнеја при спиење може да бидат немир за време на спиењето (детето многу се движи) или кратки паузи во дишењето.
 
Децата со прекумерна тежина и дебели се изложени на поголем ризик.
 
Кога детето заспива, мускулите на грлото се релаксираат, а дишните патишта во задниот дел на носот и грлото се стеснуваат. Кај малите деца, крајниците можат да станат доста големи и тоа може да придонесе за понатамошно стеснување на дишните патишта.
 
Кои можат да бидат најчестите причини за бучно дишење?
Инфекција: Вирусни или бактериски инфекции може да предизвикаат оток на ткивата во дишните патишта (како настинка што предизвикува назална конгестија) насекаде од носот до белите дробови.
Поправено стеснување на дишните патишта при раѓање. Пример за таква состојба е вродена субглотична стеноза или хемангиом на дишните патишта.
Аспирација на странски објект.
Компресија на дишните патишта од надворешни структури.
Спазам поврзан со состојби како што е напад на астма.
Проблеми со нормалното движење на гласните жици.
Рекурентна респираторна папиломатоза може да предизвика промена на гласот или бучно дишење.
 
Проценката на бучно дишење започнува со земање детална историја и изведување на физички преглед. Оваа информација е од суштинско значење за да се одреди степенот на стеснување и сериозноста на симптомите.
 
Важно е да се знае дали симптомите перзистираат од раѓање или се појавуваат во подоцнежна фаза. Висината и силата на бучното дишење се исто така важни фактори.
 
Постојат многу опции за лекување и сите тие зависат од причината за бучното дишење. Во потешки случаи, се препорачува хируршко отстранување на крајниците - тонзилектомија.

Бучното дишење обично е предизвикано од делумна блокада или стеснување на дишните патишта во одреден момент.

 
Опструктивна апнеја при спиење е стеснување на дишните патишта во задниот дел на носот и грлото за време на спиењето, што доведува до запирање на дишењето.
 
Ефектите од оваа состојба вклучуваат нарушен сон, лошо однесување во текот на денот, како што се поспаност, хиперактивно однесување, импулсивност и тешкотии во училиште.
 
Други знаци на можна апнеја при спиење може да бидат немир за време на спиењето (детето многу се движи) или кратки паузи во дишењето.
 
Децата со прекумерна тежина и дебелина се изложени на поголем ризик.
 
Кога детето заспива, мускулите на грлото се релаксираат, а дишните патишта во задниот дел на носот и грлото се стеснуваат. Кај малите деца, крајниците можат да станат доста големи и тоа може да придонесе за понатамошно стеснување на дишните патишта.


 
Кои можат да бидат најчестите причини за бучно дишење?

Инфекција: Вирусни или бактериски инфекции може да предизвикаат оток на ткивата во дишните патишта (како настинка што предизвикува назална конгестија) насекаде од носот до белите дробови.

Стеснување на дишните патишта при раѓање. Пример за таква состојба е вродена субглотична стеноза или хемангиом на дишните патишта.

Аспирација на страно тело.

Компресија на дишните патишта од надворешни структури.

Спазам поврзан со состојби како што е напад на астма.

Проблеми со нормалното движење на гласните жици.

Рекурентна респираторна папиломатоза може да предизвика промена на гласот или бучно дишење. 

Проценката на бучно дишење започнува со земање детална историја и изведување на физички преглед. Оваа информација е од суштинско значење за да се одреди степенот на стеснување и сериозноста на симптомите.
 
Важно е да се знае дали симптомите перзистираат од раѓање или се појавуваат во подоцнежна фаза. Висината и силата на бучното дишење се исто така важни фактори.
 
Постојат многу опции за лекување и сите тие зависат од причината за бучното дишење. Во потешки случаи, се препорачува хируршко отстранување на крајниците - тонзилектомија.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Водич за заздравување по царски рез
Од суштинско значење е да разберете како вашето тело се лекува од оваа операција за да можете најдобро да се грижите за ...
7
Масирање на бебиња
Масирањето е одличен начин на воспоставување и зацврстување на врската со детето, бидејќи на секое дете допирот му е нео...
5
8 позиции со кои ќе го олесните доењето
Доењето може да биде предизвик за секого, но овие пози за доење можат да ви помогнат да започнете одлично
5
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
4
Анкета

Име за момче
linak

Дали ви се допаѓа името Јаков?

Да (51%)

Не (49%)


Број на сите гласови: 146

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!