|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Екстремно интересни факти за бебињата

Редакција Рингераја, 12.9.2019
Бебињата се неверојатни суштества кои им носат голема радост на своите родители. Погледнете 11 интересни факти за новороденчињата

image
/11


Бебињата секогаш слушаат, дури и кога сè уште се во утробата на нивната мајка и можат да го препознаат гласот на мајката до 2 дена по раѓањето.

Секое бебе има карактеристичен плач што мајката учи да го препознае во рок од 3 дена по раѓањето. Тогаш се верува дека нејзиниот мајчински инстинкт ќе ја разбуди, па дури и ако е во просторија полна со бебиња кои плачат, ќе може да го најде своето.

Норвешки научници откриле дека ако го поставите новороденче на стомакот на мајка си, тоа ќе се обиде да ползи до градите за да се нахрани.

Бидејќи новороденчето не може да утврди дали е топло или ладно, тоа има инстинкт да го одржува телото, што му помага да ја одржи телесната температура. Кога е студено, бебето започнува да се движи повеќе со мавтање со рацете или задникот. И кога е жешко, смирено е.

На секое новороденче му треба помеѓу 5 и 10 минути за да се прилагоди на новото опкружување. Колку повеќе расте, толку помалку време е потребно.

Новороденчињата имаат силно чувство за мирис - вака ги препознаваат родителите по мирисот на нивната кожа. Затоа, не се препорачува мајката да употребува тешки парфеми во текот на првите месеци по раѓањето, така што бебето може да ја препознае и да биде смирено.

Бебињата се раѓаат со скоро 10,000 рецептори за вкус кои почнуваат да се манифестираат уште во 3-от триместар. Тие се наоѓаат на јазикот, под и на непцето, но се намалуваат со текот на времето.

Иако лекарите чекаат да плаче бебето од раѓање, вие всушност нема да видите солзи до 3 недели потоа, а некои бебиња до 4 месеци. Постојат две причини - од една страна, солзните канали сè уште не се целосно развиени, од друга страна, бебето почнува да произведува подоцнежни хормони на стрес, кои играат клучна улога во плачењето и солзите.

Мозокот на бебето расте со голема брзина и се зголемува за двојно во првата година – со што достигнува половина од мозокот на возрасен.

Во првите три месеци идеалното растојание да застанете пред бебето е 20 сантиметри. Ова ќе му овозможи да се фокусира на вас и да ве препознае.

Бебињата се раѓаат со вкупно 300 коски, кои со текот на времето заздравуваат и се смалуваат до 206.

Каде да спие бебето?
Уште пред да го доведете бебето од болница дома, ќе треба да донесете една многу важна одлука - каде ќе спие. Во кревет,...
4
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
3
Лоша навика кај децата – цицање прсти
Цицањето прсти или цицањето на палецот е една од најчестите лоши навики за време на детството. Кои се причините и како д...
3
Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

kolku vreme go doevte?
nataly_13215

kolku vreme go doevte vaset_o bebe?

1.do 3 meseci (12%)

2. od 3 do 6 meseci (11%)

3.6-9 meseci (10%)

4.od 9 meseci do 12 meseci (18%)

4.poveke od 12 meseci (38%)

ne go doev bebeto (11%)


Број на сите гласови: 72

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!