|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Детето се учи додека е мало

Редакција Рингераја, 4.5.2010
Родителите треба уште од мало да го упатуваат детето како треба да се однесува, бидејќи само така убавото однесување ќе му стане навика.
Клучни зборови:

image
/11


Децата почнуваат да ги учат правилата на однесување уште додека се бебиња, иако родителите често и не се свесни дека ги учат на тоа.. Кога, на пример, бебето со добар апетит ја гризне мајката додека цица, таа реагира на болката и е изненадена на своето бебе. Ќе го тргне од дојката и можеби ќе го искара. Иако се обидува да го оправда однесувањето на своето бебе, таа сепак го научила бебето да почитува друго лице. Кога бебето учи на овој начин, правилата се поставени и околу нив нема спорови.

Во текот на втората и третата година од животот поважно е детето да совлада некои вештини, на пример самото да се храни, отколку да учи убаво да се однесува, што од него ќе се очекува подоцна. Но веќе во 4тата и 5тата година детето се идентификува со возрасните и прифаќа се што ќе види дома. Ќе почне со салвета да ја брише устата по јадењето, ќе се извини ако мора да стане од масата пред да го заврши ручекот, се разбира доколку тоа го прават и возрасните. Во тој период детето чувствува силна желба да ги имитира другите.

 Правила на однесување

Околу 4тата година поголем број од децата се подготвени да се запознаат со извесни правила на друштвено однесување. Ако детето се однесува онака како што сте го подучувале, пофалете го, но не претерувајте. Вие само сте му рекле што очекувате од него и од тоа не треба да правите проблем. Ако не било во состојба да ги следи вашите упатства не лутете се. Едноставно кажете му дека очекувате од него да се однесува онака како што сте му рекле. А како и другите вообичаени норми и убавото однесување може да стане добро вкоренета навика.

Примерот - најдобра поука

Во 4тата и 5тата година детето повеќе од кога било е свесно за физичката разлика меѓу луѓето. Ако, да речеме на улица, види слепо лице, или ќе му биде непријатно или премногу впечатливо ќе се однесува. Ослободете го од стравот и кажете му како треба да се однесува. Убавото однесување се учи постепено во текот на годините, на прво место со давање пример. Ако велите: „молам, благодарам, извинете“ на своето дете и на другите луѓе околу вас, ако се поздравувате кога ќе се сретнете со познати, детето ќе го прифати вашето однесување како свое. Наскоро детето ќе научи дека пристојното однесување не само што му ги олеснува односите со другите луѓе, туку му помага да се снајде во ненадејни и непријатни ситуации.

Кога детето ќе се научи убаво да се однесува без притисок на родителите, тоа ќе биде гордо што ја совладало таа вештина. Најважно од се е детето да биде сигурно дека пристојното однесување - покрај тоа што ќе му помогне да се здобие со вниманието и симпатиите на другите- е нешто со што треба секогаш да се служи.

 

Соодветна замена за вода
Водата не е единствен пијалок кој го чува Вашето здравје. Здраво е и кафето бидејќи го намалува ризикот од Алцхајмерова ...
3
Бебешкиот фото албум на Принцот Вилијам
И Принцот Вилијам некогаш беше бебе. Погледнете го неговиот фамилијарен албум со фотографии од неговато најрано детство.
2
Повеќе комфорност, повеќе мајчино млеко
Кога млекото треба да се измолзува..
2
Вежби по породувањето
Вежби кои со дозвола на лекар можат да се прават следниот ден по породувањето со цел да го вратат телото и организмот во...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

izbor na ime
marinna

eve nekolku predlozi za moeto bebe

andrea (34%)

simona (10%)

marija (16%)

elena (10%)

bojana (30%)


Број на сите гласови: 183

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!