|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Чудесниот час на животот

Редакција Рингераја, 28.9.2015
Зошто е првиот час по раѓањето “чудесен час на животот”?

image
/21


 

 

Кога здравото новороденче ќе биде поставено на мајчиниот стомак и мајчините гради со контакт кожа на кожа во првиот час по раѓањето, тоа покажува чудни способности. Бебето е будно. Тоа може да лази стимулирано од нежниот допир на мајката, преку нејзиниот стомак барајќи ја мајчината дојка и почнува да ја допира со устата. Со првиот нежен допир со глава, рака или уста на мајчината дојка, се поттикнува ослободување на окситоцин кај мајката, со што се стимулира протекувањето на мајчиното млеко и се зголемува и потврдува љубовта на мајката кон бебето.

Бебето потоа ќе ја помириса, ќе ја проба и ќе ја лиже мајчината брадавица. Конечно, ќе се прицврсти на брадавицата и ќе почне да се храни. Овој тек на настани е важен за опстанокот на новороденчето, а со тоа и на целиот човечки род.

Иако многу автори го опишуваат ова како нормално однесување на новороденчето, дури сега ја откриваме важноста од давањето на можност на мајката и детето тоа да го доживеат. За прв пат истражувачите го процениле ефектот на времето на првиот подој врз морталитетот на новороденчето – покажувајќи дека смртноста кај новороденчето може да биде значително помала, ако тоа се подои во првиот час по раѓањето.

Детето се учи додека е мало
Родителите треба уште од мало да го упатуваат детето како треба да се однесува, бидејќи само така убавото однесување ќе ...
3
Соодветна замена за вода
Водата не е единствен пијалок кој го чува Вашето здравје. Здраво е и кафето бидејќи го намалува ризикот од Алцхајмерова ...
3
Бебешкиот фото албум на Принцот Вилијам
И Принцот Вилијам некогаш беше бебе. Погледнете го неговиот фамилијарен албум со фотографии од неговато најрано детство.
2
Повеќе комфорност, повеќе мајчино млеко
Кога млекото треба да се измолзува..
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

izbor na ime
dona

nekolku predlozi za mojata princeza

stefani (30%)

tamara (19%)

irina (19%)

melanija (32%)


Број на сите гласови: 47

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!