|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Чести инфекции на горните дишни патишта во есен

www.rak.mk, 26.11.2011
Зошто во есен се почести инфекциите на горните дишни патишта?

image
/11


 

 

Пристигна есента, а со неа и болестите кои се:

  • најчеста причина за изостанување од работа или школска настава,
  • најчеста причина за одење на лекар,
  • и најчеста причина за често неоправдано земање на антибиотици.

Акутна инфекција на горните респираторни патишта

 

По долгиот период на високи летни температури, конечно пристигна и есента пратена со ниски температури и поголеми температурни разлики помеѓу денот и ноќта.

Природната отпорност на организмот при ниски температури е значително намалена, а со тоа се зголемува склоноста кон акутни инфекции на горните дишни патишта.

За поголемата честота на акутните инфекции на горните респраторни патишта допринесува и подолгиот престој во затворени простории со поголем број луѓе, недоволно проветрените простории со сув и топол воздух, како што се на пример детските градинки, училиштата, работните места, кината, средствата за јавен превоз и слично.

За среќа, повеќето инфекции на горните дишни патишта се благи и не бараат посериозна или долготрајна терапија.

 

Колку често се разболуваме?

Акутните инфекции на горните дишни патишта или акутните респираторни инфекции (ARI), се најчестите болести на човекот. Децата заболуваат почесто (4 до 7 пати годишно), додека возрасните заболуваат во просек 3 до 5 пати годишно..

Децата кои одат во градинка најчесто заболувааат - дури и повеќе од 10 пати годишно. Причината за повисока инциденца на настинки кај децата се недоволната развиеност на имунолошкиот систем, како и изложеноста на различни микроорганизми во контакт со другите деца во градинката и училиштето. Познато е дека постојат повеќе од 500 различни антигенски типови и подтипови на микроорганизми кои можат да ги предизвикаат спомнативе болести.


Зошто се толку чести акутните инфекции на горните дишни патишта?

Главните причини за така високата честота се:

  • начинот на пренесувањето на инфекцијата (преку близок контакт и допир),
  • структурата на респираторниот систем на човекот, како многу отворен органски систем,
  • постоење на голем број причинители на болеста,
  • недоволна и тешка превенција на болеста,
  • ограничени можности за лекување.

Кои се причинители на акутните инфекции на горните дишни патишта?

Причинители можат да бидат вирусите и бактериите. Најчестите, благи инфекции на горните дишни ппатишта во 90% од случаите ги предизвикуват вирусите. Станува збор за респираторните вируси, за вирусите на грипот А, Б и Ц, а поретко се предизвикани од бактериите: Streptoccocus pneumoniae, Streptoccocus pyogenes, Haemophilus influenzae и Moraxella catarrhalis.

Познати се преку 200 врсти на вируси кои предизвикувааат симптоми на настинка. Најчесто се тоа риновирусите, реовирусите, коронавирусите, вирусите на параинфлуенцата и други помалку вирулентни вируси кои предизвикуваат обична нстинка. Другите повирулентни респираторни вируси предизвикуваат фебрилен респираторен катар, додека вирусите на инфлуенцата тип А и Б предизвикуваат грип.

Како се манифестира и лекува болеста?

Додека вирусите предизвикуваат обична настинка, фебрилен респираторен катар и грип, бактериите почесто предизвикуваат воспаление на увото, синусите и грлото или примарно или како бактериска суперинфекција по претходно прележана вирусна болест (воспаление на уво, на синуси и стрептококна ангина).

Обичната настинка најчесто минува без покачена температура и општи симптоми. Пациентот се жали на треска и коњуктивитис. Компликациите ретко се развиват и третманот треба да биде насочен кон олеснување на симптомите на болеста.

Фебрилниот респираторен катар се карактеризира со покачена телесна температура и присуство на општи симптоми. Покрај треска и коњунктивитис, присутни се и другите респираторни симптоми: кашлица, болка во грлото и засипнат глас. Лекувањето на фебрилниот респираторен катар без компликации е симптоматски, а во случај на развој на компликации, како што се отитисот (воспаление на увото) и синузитисот (воспаление на синусите), се применуваат антибиотици.

Грип (influenca) е значително посериозна болест на горниот дел на дишните патишта, која е предизвикана од вирусите на грипот, кои се јавуваат секоја година (сезонски грип).

Антибиотици - кога?

Мораме да знаеме дека примената на антибиотиците во лекувањето на акутните некомплицирани вирусни инфекции на дишните патишта е неоправдана. Антибиотиците се применуваат за лекување на компликациите на вирусните инфекции (синузитиси и отитиси) и за лекување на стрептококната ангина.

 

Извор: www.rak.mk


Најубави имиња за момчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за момчиња. Еве го нивниот избор
34
Видео: Дали бебето во стомакот мочка и кака?
Дали бебињата во стомакот мочкаат и какаат, можете да видите во ова интересно анимирано клипче
11
Зошто мајките ги бакнуваат своите бебиња?
Многу природно е да се види мајка која го бакнува своето бебе по раѓање. Некој би помислил дека ова е едноставно, заради...
5
Емотивно писмо од бебето до мајката!
Ако сте пред породување или веќе имате бебе и се сомневате во способности за доење на вашите гради, прочитајте го ова пр...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Дали?
Jana9

Дали штедите пари?

ДА (50%)

Не (30%)

Понекогаш (20%)


Број на сите гласови: 10

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!