|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VI дел
6.10.2014 22:19:51   
sanjaaaa!
Loveable so sreka vo sreda! Da izvadat mnogu kvalitetni jajce kletki. Te ocekuvame so
ubavi vesti. Srekno....



(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Вештачко оплодување VI дел
6.10.2014 22:33:05   
Hopeful RR
Milicka, не се преоптоварувај со бројката, битен е квалитетот. Со добар естрадиол, мислам дека ќе бидат ок.

Loveable Me, среда е среќен ден user posted image Лакот на нокти им е заради тие штипките за мерење кислород во крв што ги ставаат на палец додека си под анестезија. Кога бев на хистеро ми донесоа ацетон да го извадам лакот, а сега на пункцијата имав лак, ама не ми рекоа да го извадам. Лесната храна е исто за анестезијата, а накитот не знам, веројатно да не ги деконцентрира додека работат user posted image



< Поракaта ја уредил Hopeful -- 6.10.2014 22:40:14 >


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Вештачко оплодување VI дел
6.10.2014 23:04:04   
kapina
Super estradiol loveable me daj boze vo sreda sto poveke jk da ti izvadat I sto poveke embrioni da ima kolku jk imase prviot pat jas zavrsiv so yasmin stom ne umrev od nego dobro e mm mi vika ti ne si zena ti si borec jas znam oti pred punkcijata do20 casot smeev da jadam posle ni jadenje ni pienje a punkcijata mi bese vo8 sabajleto

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Вештачко оплодување VI дел
6.10.2014 23:57:05   
sonce79
Среда среќен ден,Loveable.. Сигурно ќе имаш многу квалитетни јк..
Те чекаме да се фалиш user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Вештачко оплодување VI дел
6.10.2014 23:58:45   
skriena
loveableme da za ovoj mesec septemvri mi bese otkazano zaradi endometiumot i jajce kletkite no koga trebase vo juli da mi gi vrati zaradi eserihijata ne mi gi vrati mi rece da se iscisti prvo potoa pijav antibiotik se iscisti i vo avgust za nepoln mesec pak mi se pojavi zaradi komplikacii da ne nastanele nesakase da mi gi vrati pozz i so sreka kaj tebe

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Вештачко оплодување VI дел
7.10.2014 8:47:39   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: skriena

loveableme da za ovoj mesec septemvri mi bese otkazano zaradi endometiumot i jajce kletkite no koga trebase vo juli da mi gi vrati zaradi eserihijata ne mi gi vrati mi rece da se iscisti prvo potoa pijav antibiotik se iscisti i vo avgust za nepoln mesec pak mi se pojavi zaradi komplikacii da ne nastanele nesakase da mi gi vrati pozz i so sreka kaj tebe


skriena, што антибиотик пиеше и колку дена? Мене ми даде антибиотик, рече да го пијам 7 дена до трансферот и рече ќе биде добро. Во секој случај имам опција да го откажам трансферот и да го одложам за следен пат.Пиши што ти даде и колку време ги пиеше?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот skriena)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Вештачко оплодување VI дел
7.10.2014 8:49:10   
mili4kask
LoveableMe со среќа во среда! Чекаме убави вести од тебе! user posted image

(Одговор на членот skriena)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Вештачко оплодување VI дел
7.10.2014 9:56:01   
Zoya
LoveableMe со среќа утре, да изадат многу квалитетни јајце клетки user posted image Инаку важно им е да нема лак на ноктите за да можат да ја следат евентуалната промена на ноктите, што може да укажува на одредени промени во организмот за време на интервенција. Ова обавезно го нагласуваат кај посериозни и подолготрајни интервенции. Мене за пункцијата не ми кажаа ништо, а пред хистероскопијата ме проверија дали имам лак. Се среќа user posted image

_____________________________

Обиди од 2012;
IUI x 4 = /;
HSC 2013 (отстранет септум, изваден полип)
IVF #1 - /

(Одговор на членот mili4kask)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Вештачко оплодување VI дел
7.10.2014 11:00:49   
Nestrpliva28
Zenska bas me interesira vo koja bolnica ke pravis punkcija poso iskreno od ovie nasokive sto ti gi dale jaa prv pat slusam :)
Jas pravev punkcija vo Sistina i nisto ama bas nisto ne me spremija pred punkcija osven da ne jadam i pijam 8h pred punkcija i sekako higiena na intima,drugo nisto.....ni za lak spomnaa ni za nisto...e sega sekoja klinika razlicni nasoki i upatstva si ima sto e mozebi normalno....
Ajde so srekicka i samo opusteno ;)

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Вештачко оплодување VI дел
7.10.2014 11:49:22   
skriena
loveableme prvo piev amoksiklav ama nisto od nego a dr pat piev normalno po antibiogram od urinokultura citeral 2 dozi ako se pieja 7 dena jas gi piev 14 i plus si zedov na prirodna baza od tie sto ti pisav cistebor ili mozi urobor c vitamin piev od 1000od kalifornija i od zegin zedov edni ampuli samo za ime neznam francuski se na baza na brusnica znaci prirodni i znam deka se po 80 den taka nesto edna ispiv samo 8 vo stakleno sisence se i se krsat od dvete strani ovie raboti dosta mi pomognaja i sega fala bogu ok sum pozz tebe so sreka vo sreda a i ova so nakit i tie raboti cudno mi e samo sekoj si ima princip na rabota

(Одговор на членот Nestrpliva28)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Вештачко оплодување VI дел
7.10.2014 12:47:15   
gina
loveableme so srekauser posted image utre na punkcuja da izvadat mnogu jk i kvalitetni a za lakot i mene pred histeroskopija koga me vidoa nalakirana mi donesoa aceton da go izvadam i od racete i od nozete a za na punkcija nikogas ne sum go vadela a za depilirana celauser posted image

(Одговор на членот skriena)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Вештачко оплодување VI дел
7.10.2014 12:48:55   
LoveableMe RR
skriena, фала ти многу на одговорот, ти посакувам успешен трансфер. Ќе земам цитерал 5 дена, плус на пункција ќе ми дадат вибрамицин ми кажаа, се надевам ќе се излечи, пијам чај диво оригано, лук јадам, а ќе земам и рецепт со бело вино и лук....

Ќе видам како ќе биде, во секој случај со докторот ќе се консултирам за трансферот. Нестрплива, знам како е во Систина и правилата таму, овде дефинитивно има други правила, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот skriena)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Вештачко оплодување VI дел
7.10.2014 13:11:55   
Melanija RR
Вон тема но цитралот е многу ефикасен антибиотик.Јас го пиев за бактерија во рана од царски,поударна доза и одма негативен резултат.Додека според мене вибрамицин/доксициклин е само антибиотик по мене слаб се дава за безбедност но не за посериозни работи

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 7.10.2014 13:39:08 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Вештачко оплодување VI дел
7.10.2014 13:41:05   
skriena
loveableme nema problem samo ti bidi ok i so sreka utre

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Вештачко оплодување VI дел
7.10.2014 15:23:05   
tea 88
loveable me so sreka utre na punkcija da izvadat sto poveke kvalitetni jk i site da se oplodat. jas odmaram stanuvam za vo wc i za rucek i vecera i nesto ako mi treba ako sum sama. simptomi nemam nekoi. vcera imav vecerta peckanje malo vo jajnicite i denes koga se brisev so toaletna hartija imav 1-2 kapki svetla krv neznam od sto. rano e za impantacisko krvarenje.pozz do site

(Одговор на членот skriena)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Вештачко оплодување VI дел
7.10.2014 15:49:04   
Nestrpliva28
Zdravo Tea
Mislam deka ne treba da se plasis deka nisto ne e strasno.jas imam bel iscedok ama sestrata rece deka nisto ne e strasno sto i da ima sekako samo da ne bide obilno krvarenje, ne daj Boze pu pu pu
Vika deka toa e vsusnost od krinonot.najbitno ti kako se chuvstvuvas ;)
A za kakvo krvarenje mislis deka e rano za da ima?

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Вештачко оплодување VI дел
7.10.2014 16:12:49   
tea 88
Implantacisko krvarenje toa e ona koga embrionot se vgnezduva i se javuva od 6-12 den od punkcijata.

(Одговор на членот Nestrpliva28)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Вештачко оплодување VI дел
7.10.2014 16:27:27   
Nestrpliva28
Jas mislam deka toa e individualno i deka moze no i nemora da se pojavi a sepak ishodot da bide pozitiven.
Barem go imam toa slusnato od strucno lice.moze gresam ama kazuvam kako mi kazale :)

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Вештачко оплодување VI дел
7.10.2014 16:32:56   
sasaiciko
Devoki bi sakala da veprasam site tret den mi e od pocetokot na terapijata-prviot den se bockav vo remedika vo stomak i mi se pojavi crvenilo i plik na mestoto kade sto me bockaa,a nardnote dva dena se bockam kaj maticniot ginekolog sestrata me bocka no nisto nemam samo malku ke me zapecka i zacesa i tolku. e sega se cudam zosto mi e poinaku?

(Одговор на членот Nestrpliva28)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Вештачко оплодување VI дел
7.10.2014 16:36:05   
Nestrpliva28
sasaiciko jas mislam deka ne treba se plasis,zosto jas site inekcii gi primav vo stomak i od nekoja dobivav crvenilo so plik,od nekoja modrica mi ostanuvase ama sekogas razlicno.sestrata mi vikase deka nebilo nisto strasno i deka so tek na vreme ke pominesega sum vo 4ti den od transfer i nemam recisi nisto na stomakot

(Одговор на членот sasaiciko)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Вештачко оплодување VI дел
7.10.2014 17:19:43   
Hopeful RR
sasaiciko, со среќа почеток со терапија, а за тоа не се секирај, зависи кој како ја става инекцијата. Јас дека сама се боцкав, секој пат имав мал плик со чешање и пецкање. Ми рекоа дека е нормално, освен ако не е плик од 7-8 цм, во кој случај треба да се оди кај нив да се провери да не има алергија.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Nestrpliva28)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Вештачко оплодување VI дел
7.10.2014 17:52:01   
Milicka 30
Здраво девојки!
Денес ми е10ти ден, вечер примам прегнил 10000 и во четврток сабајле пункција. Имам само 3 фоликули user posted image дај боже сите да се квалитетни. Ептен се разочарав, си мислев дека ке одложиме за наредниот месец ама др.вика дека никогаш не се знае, нормално кај мене шансите се помали,за жал.
За пункцијата ми рекоа само да бидам гладна,да немам ништо пиено од вечерта од 9 часот. Ми рекоа дека процедурат била кратка, некои 5 мин.
Ловеаблеме со среќааа утре дај боже сите фоликули да се квалитетни.
А не прашав кога сопругот остава сперма?
Поздрав, ве user posted image сите

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Вештачко оплодување VI дел
7.10.2014 18:14:53   
tea 88
Milicka 30 ne se nerviraj dovolna e i 1 za user posted image .moze i 10 da imas ama ni edna kvalitetna.ke vidis se ke bide dobro.a estradiolot kolku ti e? Soprugot ostava primerok vo isto vreme koga ti e tebe punkcijata? a dr sto veli i sto stimulacija ti dade?

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Вештачко оплодување VI дел
7.10.2014 19:03:49   
Milicka 30
Денес естрадиолот ми беше 1134 , кај мене се е некако бавно, кај мене проблем е што имам мали јајници и низок амх . Бев стимулирана со супрефакт0,05 насабајле и вечерта, и 6 мерионали секоја вечер вкупно 42 , повеќе и неможам да примам. Истите резултати ги имав и кога бев стимулирана само со кломифрн и 5 мерионали. Разочарана сум ама кога гледам колку возрасни луѓе се борат да станат родители , некако станувам пооптимист.
Тоа е мора да се бориме, дај боже на сите цела мака да ни се исплати. Кој не одел по овој трнлив пат не знае како е.
Теа88 ти како си? Одмараш ли?

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Вештачко оплодување VI дел
7.10.2014 19:33:54   
kapina
Milicka ako ti e za uteha mojata situacija imav5 jk I eden embrion samo mi vratija I pak dojde do bremenost no posle toa e veke druga situacija

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?