|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Пролактином - микроаденоми на хипофизата
22.5.2010 17:16:06   
Палешка РР
Пролактиномот е бениген тумур на хипофизата и во 90 % се јавува кај жените. Микроаденомите не предизвикуваат други пречки освен засилено излачување на хормонот пролактин. Симптоми на таква состојба кај жената се галактореа (излачување млеко од дојките без бременост), неправилна менструација, изостанок на менструација и неплодност. Повеќето од микроаденомите остануваат трајно со истата големина.

Лечење
Сите пациенти со пролактином не примаат терапија, таа е препорачлива само за жени кои сакаат да забременат, кога им е намалено либидото, ако сакаат да ја регулираат менстрацијата, или да го намалат ризикот од остеопороза. Лек на избор е бромкриптин, бромергон кој ја намалува големината на туморот во првите три месеци на лечење.

Извор: Медицина хр

< Поракaта ја уредил Палешка -- 22.5.2010 17:54:06 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Пролактином - микроаденоми на хипофизата
22.5.2010 17:55:02   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Bogdancanka

Пролактин

Причина за

Точната причина не е позната. Примарната повреда, како и во други хипофизата тумори, хипофизата е веројатно (мутација) и хипоталамо фактори придонесуваат за нивната појава (дефицит на допамин).

Поделба

Prolaktinomi можат да бидат поделени mikroadenome (mikroprolaktinomi), и тие големи 10 mm или повеќе се makroadenomi (makroprolaktinomi). Mikroadenom во 90% од случаите се случуваат во жени. Makroadenom е почест кај мажите: 60% од пациентите се машки деца.

Клинички

Mikroadenom не предизвика други проблеми покрај зголемена секреција на хормонот Пролактин, што резултира со состојба која се нарекува hiperprolaktinemija. Симптомите на состојбата на жените се galaktoreja (лачење на мајчиното млеко без бременост), нередовни менструацијата, недостаток на менструацијата и неплодност. Кај мажите hiperprolaktinemija galaktoreju и ретко предизвикува gynecomastia (зголемување на градите). Во 15% од машката сексуална дисфункција се случи, а тоа е можно неплодност. Mikroprolaktinomi предизвика зголемување на нивото на Пролактин и последични промени во сексуалната жлезди (hypogonadism).
Повеќето mikroadenoma останува трајно таква големина и повеќе не е во пораст. Prolaktinoma големина е пропорционална на создавањето на хормони: поголемите тумор, повисоки нивоа на Пролактин.

Makroprolaktinomi може да имаат ефект врз други хипофизата хормони, предизвика главоболки, визуелното поле нарушувања, структурни нарушувања и проширување на турското седло (коскено депозит кој се наоѓа во хипофизата).

Ако растројство се јавува тенденција циркулација и срцев удар се јавува adenoma хипофизата, таквата состојба се нарекува apoplexy хипофизата, и е обележан со тешки симптоми како што се тешки главоболки, гадење, повраќање и свест нарушување. Растројство може да биде присутна на почетокот на око (oftalmoplegija), оштетен вид и ученик, и знаци на менингитис (беспомошна врат, meningeal знаци). Синдром може да се развие полека над 24-48 часа, или да предизвика ненадејна смрт.

Дијагноза

Врз основа на симптоми укажува на тоа дека Пролактин во лабораториски анализи за да се докаже нивото на хормоните во крвта и радиографија, CT-om (скенер), МНР (магнетна резонанца).

Третман

Третман може да се врши лекови или операција. Дрога на избор е bromkriptin, допамин агонист. Bromkriptin hiperprolaktinemiju регулирани во речиси сите пациенти со mikroprolaktinomom. На дрогата понекогаш може да ја намали големината на туморот, најмногу во текот на првите три месеци од лекувањето. Ако терапија е прекината, но сепак нивото на Пролактин се зголемува, но повторно на раст на туморите може да биде одложен за неколку месеци или години. Bromokriptin исто така е ефективен во голем makroadenoma. Ако пациентот забременува за време на терапија, лекот ќе престане да им даде.
Хирургија и терапија со зрачење опции се повеќе од овие тумори, кои се применуваат ако симптомите не се подигне bromkriptinom 1-3 месеци од третманот, со постојаните проблеми и сериозни нарушувања, ако пациентите не датотека bromkriptin.

Mikroadenomi имаат многу добра прогноза. Прогноза makroadenoma, зависи од симптомите и одговор на терапијата со лекот.


еве нешто што најдов по нет



_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Пролактином - микроаденоми на хипофизата
22.5.2010 20:55:21   
Bogdancanka
Хипофизата жлезди со внатрешно лачење се наоѓа на основата на мозокот. Таа е формирана од два дела: на предните и задните клапи, кои се разликуваат во нивниот развој, материјали и функција. На предната размавта, adenohipofiza, извор на хормон за раст, Пролактин, фоликулата stimulirajućeg хормони, хормон luteinizirajućeg, tirotropina, adrenokortikotropnog хормони и хормоните кои го стимулираат melanocite. Заден размавта, neurohipofiza, лачат окситоцин и Vasopressin (vasopressin). Пролактин е бенигни тумор на предниот хипофизата. Бенигните тумори на жлезист ткиво се нарекуваат adenomas. Пролактин е најчест функционален хипофизата adenoma.

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Пролактином - микроаденоми на хипофизата
23.5.2010 0:19:00   
Maca25
Јас пред да останам бремена, а и сега откако се породив имам висок пролактин. Го лечев со бромергон и после неколку месеци трапија останав бремена. Во бременоста ми се појави уште еден проблем поврзан со хормоните - хипотиреоза, и затоа ми советуваа да направам магнетна резонанца за која викаат дена не е штетна за плодот. Но не направив, не сакав да ризикувам. Бременоста помина, се породив со царски баш поради овие проблеми и кога престанав да дојам направив магнетна резонанца на хипофизата која покажа дека се е во ред. Сега полека со терапија ја средувам прво тироидната, па после ќе треба да почнам и со терапија за пролактинот. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Пролактином - микроаденоми на хипофизата
24.5.2010 16:14:21   
Палешка РР
Добив и стручен одговор од доктор:

Микроаденом според дефиниција претставува тумор помалку од 10 мм во дијаметар кој може да биде хормон секретирачки, но може да биде и инактивен, т.е. да не пројавува симпtоми. Овие лезии често се проаноѓаат при преглед за други невролошки проблеми или доколку пројават симптоми од хормонската активност или заради нивниот раст .
Во зависност од тоа дали е секретирачки или не, дава различни симпроми (зависно од хормонот што го продуцира).
Пациенти кои имаат пролактин секретирачки аденом може да пројават проблеми со инфертилитет, галактореа, аменореа, намалено либидо. Често е и зголемување на тежината .
Доколку се работи за помал тумор не би требало да има проблеми со бременоста, сепак треба да се следи нивото на пролактинот кој нормално се зголемува за време на бременост. Планот за бременост треба да се разгледа со соодветно стручно лице и да се спроведува соодветен третман.
медикаментознiот третман се спроведува со допамински агонисти на прво место Бромокриптинот, додека хируршкиот третман се изведува доколку аденомот не реагира на терапија. сепак третманот е избор на лекарот во зависност од тоа дали ке се делува на туморскиот раст или на ефектите кои тој ги дава со продукцијата на хормоните


Се надевам дека ти помогнавме iviv


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Пролактином - микроаденоми на хипофизата
6.10.2010 0:54:19   
maripoza
user posted image user posted image на член од семејството му открија дека има тумор на главата не се знае уште што и како е односно до кој степен и каде точно е.. колку што можев од интернет да ископам најдов некој лек се вика ВАРУМИН на природна база бил.. би ви била благодарна ако споделите некое ваше искуство дали некој знае за некој друг лек на природна база колку помагаат или не помагаат секое мислење би ми било добредојденоuser posted image било позитивно или негативно за таа болест




< Поракaта ја уредил Палешка -- 6.10.2010 8:07:53 >


_____________________________

понекогаш добро е кога ке го послушаш срцето...дозволи тоа да ти каже.....

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Пролактином - микроаденоми на хипофизата
6.10.2010 14:42:33   
soncogled
pred 8-9 god imav hiperprolaktinemija, na magnetna rezonanca se pokaza deka imam microadenom pomal od 10 mm koj ne treba da se operira. Fala Bogu po dolgotrajna terapija so Bromergon microadenomceto se isusi i prolaktinot mi e vo red.
Ne e strasna bolest no treba da se bide uporen za istat da se izleci, dokolu ne se otkrie navreme moze da dojde ne daj Boze do teskotii so zabremenuvanje, sponatan abortus i sl.

maripoza, ne znam nisto za ovoj lek, no od srce Vi psoakuvam se da bide vo red so vasiot najblizok. Mozokot e cuden neistrazen organ, moze da se oporavi i od najteski bolesti, samo imajte verba! Moj sovet e da najdete dobar neurohirurg i so nego da se dogovorite sto i kako ponatamu. user posted image


_____________________________

Svetot moj minus tebe vo nego ona sto ke ostane malku e!

(Одговор на членот maripoza)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Пролактином - микроаденоми на хипофизата
6.10.2010 16:32:53   
maripoza
па се надеваме дека е навреме откриена бидејќи се уште не се знае во кој дел од главата е и колку е проширен секогаш надежта на човекот последна умира и сега преостанува борба за еден млад живот кој се уште нема ни полни 20 годuser posted image user posted image ти благодарам soncogled user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил maripoza -- 6.10.2010 16:33:43 >


_____________________________

понекогаш добро е кога ке го послушаш срцето...дозволи тоа да ти каже.....

(Одговор на членот soncogled)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Пролактином - микроаденоми на хипофизата
7.10.2010 10:34:18   
soncogled
е во кој дел од главата е и колку е проширен секогаш надежта на човекот последна уми
ИЗВОРНА ПОРАКА: maripoza

па се надеваме дека е навреме откриена бидејќи се уште не се знае во кој дел од главата е и колку е проширен секогаш надежта на човекот последна умира и сега преостанува борба за еден млад живот кој се уште нема ни полни 20 годuser posted image user posted image ти благодарам soncogled user posted image user posted image


ajde, ke bide se dobro user posted image


_____________________________

Svetot moj minus tebe vo nego ona sto ke ostane malku e!

(Одговор на членот maripoza)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Пролактином - микроаденоми на хипофизата
4.12.2010 14:57:45   
iviv
a sto ako na primer eve 10-na dena ne pijam bromergon user posted image  imam mikoadenom 8 mm bese sega nemam snimano treba da se snimam ama da najdam vreme i ke odam :)
Pa ne mozam veke poludev i drugi apcinja neli pijam za da imame bebence i ovie valjda nema nisto nema da mi bide :))
Ufffffffffff veke od ovie apcinja a imam i gadenje i glavobolki i se :( i nekako telovo mi poveke stresno na se .......ali ke pomine eden den

(Одговор на членот soncogled)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Пролактином - микроаденоми на хипофизата
4.12.2010 23:03:27   
adabejb
iviv nemoj da go prekinuvas Bromergonot dodeka ne ostanes bremena ,jas imav pokacen PRL i so terapija go dovedov do odlicna normala i isto kako tebe mi se smaci od pienje od koga go normalizirav i go prekinav vo rok od dve nedeli go proveriv i bese pokacen odma nad granicata ...taka da nemoj da gi prekinuvas mene doktorkata mi gi namaluvase postepeno od 2x1(nautro i navecer),1x1 (navecer),1/2x1(navecer) sega sum na 1/4x1(navecer) i PRL mi e odlicen,konsultiraj se so doktor :))Pozdrav

(Одговор на членот iviv)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Пролактином - микроаденоми на хипофизата
5.12.2010 11:42:14   
iviv
posledniot pat prolaktinot mi bese dosta namalen 8.9 neznam dali e toa normala???? jas go pijam veke 7,8 meseci po 1/4 navecer i mi trebase malku da se odmoram mi curi glavata od nego :( :) ama aj ke vidam sega me uplasi ke pocnam pak da go pijam .....

(Одговор на членот adabejb)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Пролактином - микроаденоми на хипофизата
5.12.2010 23:28:26   
veckasr
i jas imav visok prolaktin  na pocetokot mi davaa bromergon i dodeka   gi piev prolactinot  bese vo red no ppotoa pak se pokacuvase  i posle toa ginekolozite mi dadoa da pijam dostinex  i prolactinot mi dojde pod normala dodeka gi piev dostinex ginekologot mi vikase oti moze da ostanam bremena   no koga otidov na endokrinolog endokrinologot mi rece oti dostinex ne bile ispitani vrz bremenizeni   i oti se pokazal kako steten za plodot od visokiot prolaktin preziveav 2 spontani abortusi pricina za visokiot prolaktin bila hipotireozata i  nekoe zadebeluvanje na hipofizata 

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Пролактином - микроаденоми на хипофизата
6.12.2010 9:42:10   
adabejb
iviv sigurno tebe ti merele vo nekoja druga merna edinica mene mi e 338 mU/L a max dozvolena vrednost e 530 do kaj 630 mU/m zavisi vo koja klinika meris:)
Jas sum si nekako naviknata pa ne mi e tesko koga gi pijam:)sekogas pred spienje... ama ajde ke izdrzime ,posle koga ke bideme bremeni ke uzivame:))
Opustete se velet deka PRL moze dase pokacuva i od stres i nervoza ...a koj vo ova vreme ne e pod stres i nervoza?

veckasr zal mi e za spontanite..se nadevam deka naredniot pat se ke bide vo red:)












(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Пролактином - микроаденоми на хипофизата
12.12.2010 21:12:23   
tea30
I jas imam pokacen prolaktin, nikako ne mozev da go dovedam vo red,sega pijam po 1 tableta bromergon, dali e mozno pokaceniot  prolaktin da mi pravi problem vo zabremenuvanjeto bidejki drugoto e vo red?

(Одговор на членот adabejb)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Пролактином - микроаденоми на хипофизата
12.12.2010 21:53:09   
adabejb
Velat deka pokaceniot prolaktin moze da e precka za zabremenuvanje dokolku ne go kontrolirame i ne pieme terapija ako e pokacen.Ako ti e sega vo normala mila bi trebalo se da e OK samo napred po nasite bebinja:)

(Одговор на членот tea30)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Пролактином - микроаденоми на хипофизата
5.2.2011 17:03:36   
baby_bump
Еве јас сум пациент со оваа дијагноза, микроаденом на хипофиза, 6мм.
Го открив откако почна да ми тече млеко од градите пред 5 години и воедно имав скоро 300% покачен пролактин.
Читам погоре различни вредности за нивото на пролактин, па мора да напоменам дека се зависи од мерните вредности на лабораториите каде што го проверувате, инаку вредностите се 1-24 кај жени во репродуктивна фаза, барем такви беа во лабораториите каде јас го прегледував. Веднаш се снимав на магнетна (грозно искуство) и ми ја поставија дијагнозата. Почнав со Бромергон, но тешко го поднесував, па еден професор, ендокринолог, ми препорача Достинекс, кој доста добро го поднесувам.
Секоја година оттогаш правам МР, и дијаметарот на туморот не е сменет и покрај тоа што лекот редовно го пијам.
Проблеми имав и со забременување, но по неколку години напорна работа и регулирање на нивото на пролактин, успеав да останам трудна и сега еве бебето ми е скоро 4 месеци.
BTW многу лоши преводи прочитав погоре, па ве молам ако не е на одмет да припазувате на такви работи, зашто за џабе ги постирате.
поздрав




(Одговор на членот adabejb)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Пролактином - микроаденоми на хипофизата
5.2.2011 18:32:56   
iki82
mene mi bese pokacen prolaktinot, na poslednoto merenje mi bese 34 a gorna granica e 24, no lazarevski mi rece deka koga sakas da zabremenis prolaktinot treba da bide na 3 den od ciklus pod 15. se sto e nad 15 moze da smeta vo zabremenuvanje. mene mi dadoa vromergon 1/4sabajle i 1/2 navecer i mi se spusti za eden mese 9 plus dobiv redoven ciklus i imase ovulacija, a prethodno na 2-3 meseci dobivav. mi rekoa deka ke go pijam bromergonot dodeka ne zabremenam, zosto ednas mi go namalija samo na 1/4 i odma mi se pokaci,mi bese mala dozata. a magnetna rezonanca ne sum snimala, no mi rece doktorot deka ne mi e nesto mnogu pokacen kako sto znae na nekoj zeni za dva tri pati da im e povisok.

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Пролактином - микроаденоми на хипофизата
5.2.2011 18:34:25   
iki82
a mojata drugarka ima toa mikroadenom na hipofiza i od koga ja znam si piese bromergon i koga se zema odma si zabremeni od prva da ne recam.

(Одговор на членот iki82)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Пролактином - микроаденоми на хипофизата
7.2.2011 0:30:39   
baby_bump

ИЗВОРНА ПОРАКА: veckasr

i jas imav visok prolaktin  na pocetokot mi davaa bromergon i dodeka   gi piev prolactinot  bese vo red no ppotoa pak se pokacuvase  i posle toa ginekolozite mi dadoa da pijam dostinex  i prolactinot mi dojde pod normala dodeka gi piev dostinex ginekologot mi vikase oti moze da ostanam bremena   no koga otidov na endokrinolog endokrinologot mi rece oti dostinex ne bile ispitani vrz bremenizeni   i oti se pokazal kako steten za plodot od visokiot prolaktin preziveav 2 spontani abortusi pricina za visokiot prolaktin bila hipotireozata i  nekoe zadebeluvanje na hipofizata 


Од моето искуство да ви кажам дека пореметувањето на работата на хипофизата, ја пореметува работата на сите останати жлезди со внатрешно лачење, па јас имав проблеми и со тироидната (намален тироксин) и со надбубрежната жлезда (висок инсулин). ТАка да во последните години имам многу проблеми: со вишок килограми, со видот, со забременување, ................
А тоа задебелување, да не те плашам, ама треба да се снимиш и да ја исклучиш можноста за тумор, зашто задебелувањата се всушност аденомите, кои зависно во кој дел од хипофизата се, прават пореметување на различни хормони што ги лачи хипофизата, а воедно и пореметување на се останато, затоа што хипофизата е шеф на останатите жлезди.

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Пролактином - микроаденоми на хипофизата
7.2.2011 0:40:06   
veckasr
da da snimana sum tri pati na magnetna rezonansa na hipofizata i bese samo prosirena na levata strana nemase adenom nemoze da se vide adenom samo se pretpostavuva deka ima no ne pogolem od tri milimetri 

(Одговор на членот baby_bump)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Пролактином - микроаденоми на хипофизата
18.2.2013 22:21:59   
kapina
vcera napraviv vidno pole i ne bese vo red vidot so levoto oko utre ke gi zemam rezultatite od magnetnata rezonansa pa ke vidime dali toa e rezultat od hipofizata ili ne posto levata strana od hipofizata mi bese prethodno prosirena

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Пролактином - микроаденоми на хипофизата
5.3.2013 14:49:44   
LoveableMe RR
Здраво рингерајки,

Во однос на пролактинот, еве денес конечно по упорно барање по интернет, бидејќи барав по пазари, билни аптеки и аптеки, никаде не најдов, освен во Бугарија дека има најблиску, најдов дека и во Република Македонија има Vitex Agnust Castus, тоа е растение кое според испитувањата во странство значително помага во регулирање на пролактинот. Го има компанијата Свансон , имаат аптека во Рамстор долу кај клучарот, Офис плус и сл., а ги има и во аптеката на Еурофарм во Рамстор, апчиња на растителна база, 120 се во пакување околу 700 ден.

Тоа е медитеранско растение, расте покрај море и личи на јоргован дрвце само поразгрането и се покажува според најновите студии како навистина ефикасно за hyperprolactinemia (high prolactin levels).

______________________________________________
Hyperprolactinemia

In one research study, fifty two women with luteal phase defects due to latent hyperprolactinemia (high prolactin levels) were given either vitex or a placebo. Prolactin levels were normalized after three months in the treatment group and deficits in luteal progesterone production were eliminated. Two of the women became pregnant.(4)

In another study, 13 women with high prolactin levels and irregular cycles were given a vitex compound. Their prolactin levels fell, and a normal menstrual cycles returned to all of the women.(5)
____________________________________________________


Модератор:забранети се надворешни линкови


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 4.3.2014 9:12:42 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Пролактином - микроаденоми на хипофизата
25.4.2013 20:17:16   
tea 88
eve i jas maki macam so prolaktinot i izgleda ke go operiram. imal nekoj iskustvo so operacija ili jas sum edinstvena?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Пролактином - микроаденоми на хипофизата
4.3.2014 11:28:48   
kapina
Ova ke mi bide 6-ti pat sto ke me snimat na mr oti imav shirenje -zadebeluvanje na hipofizata i poremeteni hormoni. Posledniot pat bese vo red hipofizata, no moraat uste ednas da me snimat za sekoj slucaj pred IVF. Doktorkata dade dozvola za spremanje dokumentite za IVF, samo kaza da gi cekam rezultatite od ogtt testot za edna nedela.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 4.3.2014 13:12:07 >

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?