|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Генетско испитување
27.11.2009 20:36:44   
arh_diz
Ова испитувањт многу ретко ни го препорачуваат гинеколозите но е многу значајно.доколку се направи навреме  навреме не би се случиле толку спонтани абортуси .Исто така големо влијание има врз хормоналните лекарства кои кај некој недејствуваат а и самиот гинеколог ензнае сто се слуцува и зосто е тоа така. Додека кај некои е обратно

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 20.4.2012 20:00:01 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: генетско испитување
9.12.2009 10:18:37   
arh_diz
Причината за стертлитет може да лежи во генетиката Односно имате некоj ген наследено од некоj член од вашата фамилиjа а не сте свесни за него.Ако не можете да забремените а докторот кажува дека незнае што е проблемот се е ок направете генетско испитуване.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: генетско испитување
9.12.2009 10:23:29   
mami
ете...ова е уште едно од испитувањата што кај нас незнам дали ги прават, но и да го прават треба сам да си ги побараш, не сум слушнала некој досега да ми каже дека добил препорака од лекар да направи вакво испитување

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: генетско испитување
9.12.2009 10:29:43   
arh_diz
Ova i jas ne go znaev . Koga bev na kontrola na ginekolog i edna devojka kaza. Kako se macela nemale deca 5-6 godini primala sekakvi lekarstva inekcii bila na vestacko i nemozela da zabremeni. I ginekologot i rekol da napravi genetsko ispituvanje , taa napravila i nasle ne sakav da navleguvam sto i nasle neprijatno e. I dale soodvetna terapija i zabremenila .

< Поракaта ја уредил Еца -- 5.2.2010 10:28:49 >

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: генетско испитување
9.12.2009 14:11:56   
vezilka RR
и јас ова не сум го знаела..баш ќе го прашам мојот доктор во петок..да видам што ќе ми каже..

< Поракaта ја уредил Еца -- 5.2.2010 10:29:04 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: генетско испитување
27.1.2010 15:55:30   
arh_diz
vezilka sto napravi prasa li za ova ispituvanje

< Поракaта ја уредил Еца -- 5.2.2010 10:29:25 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: генетско испитување
27.1.2010 15:57:33   
vezilka RR
ау арно ме потсети, сум забораивила..обавезно го прашувам па ќе ви пишам..

< Поракaта ја уредил Еца -- 5.2.2010 10:29:36 >

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: генетско испитување
27.1.2010 15:58:42   
arh_diz
Moze toa ti e pricinata sto nemozes da zabremenis.

< Поракaта ја уредил Еца -- 5.2.2010 10:29:48 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: генетско испитување
5.2.2010 10:27:09   
arh_diz
Slucajot so Vezilka me navrati uste ednas da apeliram kon site vas mili moi koi sakate da zabremenite a nemozete obavezno napravete genetski ispituvanja. Vi posakuvam sto pobrzo da bidete user posted image

< Поракaта ја уредил Еца -- 5.2.2010 10:29:59 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: генетско испитување
5.2.2010 11:03:14   
vezilka RR
И јас се приклучувам кон апелот на arh_diz..јас и не поминав така лошо кога ќе се земе во предвид дека овој проблем го откривам на неполна година од моментот кога почнавме да се обидуваме да забремениме..:) Што читав по некои форуми вчера, имаше случаи кои по 7-8 години се обидувале, имале по 4-5 спонтани, за да на крај откријат дека имаат ваков проблем...И апел сами да си побараат од матичниот упат за HLA типизација, Lupus antikoagulant, AFA и D-DIMERI бидејќи многу ретко нашиве гинеколози ги бараат или пак во најлош случај не ни знаат за нив..

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: генетско испитување
6.2.2010 15:00:32   
arh_diz
Доколку ви откријат некој ген немојте да очајувате веднаш и да гледате се црно можеби тој ген кај вас за време на бременоста нема да направи никаков проблем.Имам пријателка тука на која генот и направил проблем при крај на бременоста со тертото дете. Значи со двете дечиња немала никаков проблем во бременоста

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: генетско испитување
9.2.2010 14:58:48   
arh_diz
Vikendov gledav mnogu interesna emisija za genetika nekoi amerikanski doktori kazuvaa) koja mnogu me zamisli. Dokolku devojkata e dolgo vreme so nekoj partner taa moze od nego da zeme geni ( enznam kako ne mi e jasno) i koga utre ke raskine so nego ke se fati so drug decko i odlucat da imaat bebe neznaci deka bebeto e samo negovo toa ima geni i od prviot so koj spiela( isto ne mi e jasno) Objasnuvanje kaj Evreite ne se dozvoluvaat mesani brakovi i ne se dozvoluva devojkata da spie so poveke maski i zatoa kaj niv postoele najmalku problemi pri zabremenuvanje genetski nasledni bolesti, deca so problemi vo razvojot.

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 9.2.2010 15:01:44 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: генетско испитување
15.2.2010 18:15:30   
stefi
Zdravo na site,eve jas da vi kazam deka imam praveno genetsko ispituvanje i fala bogu se pokaza deka e vo red i kaj mene i mojot soprug isto.No mi pronajdoa deka krvta mi se zgusnuva i deka mozebi poradi toa doaga do spontan i mi preporacaa da pri slednata bremenost zimam aspirin100.Ne ke imase problem dokolku jas ne zemam tableti za stitnata zlezda L-tiroxin i so koi aspirinot ne odi vo kombinacija.Pa sega se prasuvam kako ke se odviva mojata sledna bremenost.Utre kako i da e imam termin kaj radiolog za stitnata zlezda pa bas ke go prasam za mislenje okolu ovoj problem.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: генетско испитување
16.2.2010 8:50:24   
vezilka RR
Здрво stefi. Баш ми е мило што резултатите од испитувањата излегле добро. И те молам да ни пишеш што ти рекол радиологот оти баш ме интересира какво влијание има штитната жлезда врз забременувањето. Имам чуено оти влијае, но не знам дали е точно..

(Одговор на членот stefi)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: генетско испитување
16.2.2010 8:54:04   
arh_diz
stefi dozata na aspirin ne se opredeluva od oko.Tuka se pravat ispituvanja na AFA i d-dimerot. A mesto aspirin mozes da primas kleksan pomala doza

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: генетско испитување
27.2.2010 22:45:22   
dani85
zdravo na site. eve me i mene po podolgo otsustvo bidejki se selevme vo drug stan, ama odvreme na vreme ve citam. me interesira kade se pravi toa ispituvanje i kolku kosta i dali e so plavo kartonce. pozz 

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: генетско испитување
27.2.2010 22:47:30   
Еца
Дани мила а баш сде прашувавме каде си? Како си,како во новиот стан?user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот dani85)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: генетско испитување
27.2.2010 22:51:22   
dani85
dobro sum, vo noviot stan ni e sega mnogu poubavo, ama malce sumuser posted image oti nema nikakvi rezultati za user posted image , sto se ne probubave ama nisto i sega se rasprasuvam za nekoi testovi za da znam sto e problemot. inaku fala vi mnogu sto mislite na mene

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: генетско испитување
26.5.2010 22:36:56   
puze
sakam da prasam denes bev vo bitola na nuklearna medicina i dr mi vika visoko ti e tpo (459 mi e )dali nekoj ima iskusto so toa oti se spremam za in vitro i so znacenie ima seto toa ako ima nekoj neka spodeli mislejne vo crska so ova .


(Одговор на членот dani85)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: генетско испитување
5.11.2010 18:53:40   
baby77
dragi moi rr..jas smeniv 100 doktori, i napraviv miljon ispituvanja, za na kraj posledniot doktor na koj slucajno naletav da me prati na ovie ispituvanja..i zamislete posle se ni rekoa deka moite 5 spontani abortusi se zatoa sto sme imale nekoj modificiran (mutiran ) gen koj se nasleduva ..MTHFR A1298C genot ... inace ovaa modifikacija predizvikuva i spontani abortusi megu drugoto vo rana bremenost i nemoznost za dobra (pozitivna) ivf user posted image .. se tretira so aspirin protekt, b6 i b12 i folna kiselina.. dobro e sto covek ke naleta i na doktori koi posle 11 godini nemanje dete ke ti go pokazat patot...za site sto im treba poveke objasnuvanja prasajte slobodno..veruvajte dovolno procitav za ova user posted image user posted image

(Одговор на членот puze)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: генетско испитување
16.11.2010 20:14:53   
wannna baby
Mnogu me zainteresira ovaa tema. Ova od pricina sto medicinski se e vo red so mene i mojot soprug i pak ne zabremenuvam.Pa se prasuvam dali moze da e nesto do genetikata ????user posted image Kako i da e resena sum da zemam upat od maticniot pa da odime na ispituvanje. Samo bi ve zamolila dali nekoj moze da mi dade nasoki kako se pravat tie ispituvanja, kade, dali se pokrieni so zdr.osiguruvanje. Blagodaram

_____________________________

Don''''''''t look back in anger.

(Одговор на членот baby77)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: генетско испитување
16.11.2010 20:35:26   
anedespo
Znam samo deka najsovremenata genetska laboratorija( voopsto za site raboti) e vo MANU i fondot ne ja pokriva.

(Одговор на членот wannna baby)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: генетско испитување
16.11.2010 20:48:10   
wannna baby
Dali znaes kolku cinat ispituvanjata ?
ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Znam samo deka najsovremenata genetska laboratorija( voopsto za site raboti) e vo MANU i fondot ne ja pokriva._____________________________

Don''''''''t look back in anger.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: генетско испитување
16.11.2010 22:37:52   
anedespo
Ние правевме електрофореза на хемоглобин и чинеше 2400 денари. А знам само дека ја имаат најсовремената биогенетска лабораторија на Балканот. Д-р. Ефремов е главен таму.  Ама можеш и телефонски да се јавиш, а и таму имаат летоци за сите испитувања што ги прават.

(Одговор на членот wannna baby)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: генетско испитување
16.11.2010 23:02:59   
wannna baby
Vi blagodaram na odgovorite user posted image

_____________________________

Don''''''''t look back in anger.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?