|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: генетско испитување
29.2.2012 14:37:23   
cleo
Liljak, iskreno prv pat slusam za ova so menstruacijata, no sepak doktorot znae najdobro, neli. A logicno i arh_diz ima pravo. Ajde samo napred, se ke si dojde, isto kako kaj mene koga i najmalku ocekuvav uspeh! user posted image

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: генетско испитување
3.3.2012 19:43:42   
liljak
nisto i ovoj mesec mi dojde... sakav da prasam dali vo imunologija ja odredija terapijata za mutiraniot gen ili ginikologot?neznam so da pravam tie otamu velat kleksan , doktorot mi veli ne treba i sega posto nekoi rezultati ne mi se gotovi sakam da odam i da gi zemam i ovie starite i da vidam so ke mi reci ....jas bev kaj petlicev ...so velite ajde ve molam rr davajte sovet sto da pravam , neznam ??????

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: генетско испитување
8.3.2012 22:07:39   
Anonimen
Dali nekoj moze tocno da mi kaze upatot za genetski ispituvanja do kaj glasi i so pisuva vo nego deka treba da se ispita, bidejki na mojot ginekolog jas mu barav upat za genetski ispituvanja toj mi pisuva za kariotip, ocigledno deka prv pat slusa za genetski ispituvanja, so obrazlozenie deka tie ispituvanja ke mi gi dopisat na upatot, i toa mi dade upat za MANU, a vo MANU ne se vrsele tie ispituvanja od tamu me upatija na GAK do citogenetskata laboratorija, i sreka zavrsivme so upatot do MANU ne sozalija da ne lutame po klinikite blagodarenie na nasite maticni ginekolozi-specijalisti, sega ke cekame rezultati od kariotip za 1 mesec, a genetski ispituvanja se uste nemam napraveno, nemozam da dobijam upat, a tolu se nadevav deka konecno ke napravam i genetski ispituvanja, ama ete mojot iskusen ginekolog me upatuva na vistinsko mesto, od klinika na klinika, mi ide da mu recam da mi izdade prazen upat do transfuziologija pa so sakam toa ke ispitam, zosto nema kraj na maltretiranjata veke i mislite sekojdnevno me izmacuvaat.

(Одговор на членот liljak)
  Непосредна врска до пораките: 103
   RE: генетско испитување
8.3.2012 22:20:41   
Bogdancanka
упат за HLA типизација, Lupus antikoagulant, AFA и D-DIMERI за овие испитувања се оди на трансфузиологија,јас бев испитував дел ама немаа тест за HLA типизација незнам дали го имаат добиено...мислам дека имаше уште нешто ама не сум сигурна резултатите ми останаа во скопје...поз се надевам помогнав

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: генетско испитување
8.3.2012 22:36:56   
Anonimen
Blagodaram jas imam napraveno Lupus antikoagulant, AFA и D-DIMERI site se vo red mi ostanuva znaci uste HLA tipizacija, za toa se ispituvaat i dvajcata partneri neli ???

(Одговор на членот Bogdancanka)
  Непосредна врска до пораките: 105
   RE: генетско испитување
16.3.2012 1:46:42   
emaaaa
eve i jas da vi pisam dragi prijatelki( skrsena sum od bolka) gi docekav rezultatite od genetski ispituvanja i nema nisto se e vo red so dvajcata no dodeka gi cekav rezultatite imav uste edna bremenost sega pak vonmericna(prethodno 2 spontani) vo genetikata ne e problemot.Neznam sto se slucuva user posted image user posted image user posted image sega sto li ke kazat da ispituvam ako nekoj znae ve molam za pomos pozzz

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: генетско испитување
17.3.2012 21:25:21   
Anonimen
do koga user posted image user posted image user posted image , zarem ne zasluzuvame i nie nasmevka na liceto, neznam so da recam, se pravam silna, silna, pa koga ke user posted image user posted image user posted image nema smiruvanje, jas napraviv kariotip od nego cekam rezultati, ponedelnik odime za hla tipizacija, i ke pravam hormosnki ispituvanja ponedelnik, pravev mikrobiologija, pap test, imunoloski ipsituvanja, povtorno mi ispitaa i krvna grupa bidejki bile mozni greski, genotip se e vo red so tie rezultati, sega ke vidime so kariotipot, genetikata i hormonite ne mozam veke da user posted image user posted image user posted image , nemam sili veke da izdrzam, najdraga emaaa koi ispituvanja gi imas napraveno ti, jas si imav edna uredna bremenost koja za zal zavrsi so smrt na bebceto po 3 dena, potoa 2 spontai abortusi vo koi ne se gledase plod i sega samo ispituvanja, ispituvanja, za se so ke procitam na net sama baram upat od maticniot da ispitam, bidejki nikoj ama bas nikoj doktor ne me upati da ispitam ova ili ona, site mi vikaa od stres e sozemi se ke bide vo red, edinstveno doktroka od sistina kako za pocetok me upati da napravam imunoloski ispituvanja mikrobiologija, torch i pap, a jas sama dopolnitelno gi pravam gorenavedenite i nemam poveke sili sakam povtorno da sum user posted image i jas sakam user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот emaaaa)
  Непосредна врска до пораките: 107
   RE: генетско испитување
17.3.2012 22:10:46   
sonja.cvet
Mili moi mene Dr.Lazarevski me isprait na klinika za transfuziologija,i tamu bev kaj Dr.Koco Dimitrovski i otkako napraviv HLA,d-Dimeri i uste nekoi drugi toj mi dade interen upat za na Humana genetika i toa za ispituvanje na mutacii za kardiovaskularni bolesti,kaj mene imase mutacija na eden gen ,i od toa mi nastanuvale spontanite,bidejki poradi ovaa mutacija kolabirale krvnite sadovi vo matkata.Otkako gi dobiv rezultatite i na humana genetika a i ginekologot mi kaza deka treba da pijam vitB6,B12,folna i aspirin100 i taka si pocnav i gi piev edno ubavi 4 meseci i koga naredna pat ostanav bremena odma se konsultirav so ginekologot i pocnav da primama i inekcii za cirkulacija Clexane4000 +aspirin100.Blagodareni na otkrivanjeto na ovaa mutacija i tretiranjeto na istata so gorenavedenta terapija ostanav bremena i se bese vo red so bremenosta pa sega sum srekna majka so edno malo zlatnouser posted image .Vi posakuvam na site sto poskoro da stanete majki

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: генетско испитување
18.3.2012 17:09:22   
emaaaa
jas napraviv ispituvanja se kako tebe (histeroskopija ,laparoskopija,brisevi ,pap ,nekoi ispituvanja od krv neznam kakvi se, genetski ispituvanja) i se e vo red nema nikakov problem.Sega ke baram da ispitam hormoni.Jas si ostanuvam bremena no posle mesec i nekolku dena dobivam spontan.Dosega imav 2 spontani i edna sega posledna bremenost vonmatericna (laparaskopski mi ostranija jajnik)user posted image sega sum so eden sto ke pravam neznam dali mozam da ostanam pak .......zakazav sega na doktor pa ke vidime sto ponatamu ako znaes nesto so vakov slucaj kazuvaj kade da se obratam pozzz

(Одговор на членот sonja.cvet)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: генетско испитување
2.4.2012 9:13:36   
Melanija RR
Си земавме упатче за на Имунологија user posted image за испитување на антиспермални антитела, може искуства и каде се наоѓа имунологија?
Сабајлево имам многу прашања user posted image
Ќе заборавев да ве известам нешто од скоро упати за мажи може да земат само од кај матичен лекар,не ги водиме веќе кај гинеколозите user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот emaaaa)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: генетско испитување
3.4.2012 22:15:15   
Bogdancanka
sega mene mi ostanuva da ispitam uste HLA tipizacija posledno koga bev nemaa testovi,pa sega zdravje koga ke sredam se odam i toa da ispitam

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: генетско испитување
9.5.2012 20:27:19   
emaaaa
utre odam na transfuziologija i na imunologija pa sakam da prasam dali ima odredeni denovi koga se odi tamu na ispituvanje ili bilo koj den moze.Treba li da sum gladna zedna.Ve molam kazete mi pozzz

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: генетско испитување
9.5.2012 20:48:41   
Melanija RR
emaaaa јас пред 1 месец кога се јавив да прашам за испитување на антиспермални антитела ми рекоа не се закажува кога сакаме да дојдеме,и толку ништо друго дека треба.Верувам дека утре ќе завршиш.Па пиши да знаеме и ние за кога ќе решиме да одиме user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот emaaaa)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: генетско испитување
10.5.2012 23:38:22   
emaaaa
zavrsiv denes rabota i da se nadevame na dobri rezultati so gospod napred pozzzzz

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: генетско испитување
11.5.2012 10:40:29   
liljak
eve me i mene ...mi stignaja i drugite rezultati i se bilo vo red taka mi rekoa , samo so mutiraniot gen e problem i zatoa nastavnva spontani abortusi kaj mene...no sega ja citav cela tema od pocetok i nesto me buni , kako genetskite ispituvanja se nasledni i ne se lecat, ( mene ova so mutiraniot gen mi go objasnaja vaka: krvta se zgrutcuvala i ne mu davala na plodot i plodot izumiral...znaci deka so kleksan i aspirin ke se izlezi ke pocne da cirkulira krvta kako sto treba....edna ringejajka vo postarite postovi na ovaa tema veli deka so aspirin ne se lecel mutiranot gen, ....baram po internet nekako sum zbuneta , sto e toa mutiran gen, kakva posledica moze da donese?dali ke ima vlijanie toj mutiran gen kaj deteto sto ke se rodi?....veruvajte poke nisto ne mi e jasno, kolku poveke cepkam po internet tolku poveke se zbunuvam....pozzz

(Одговор на членот emaaaa)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: генетско испитување
11.5.2012 10:45:22   
Dreamline
liljak ne se grizi i dobro sto si otkri sto ti e makata. Mutiraniot gen ne mu vlijae na bebeto, ke si bide zdravo daj boze. poentata e toa sto so pomos na kleksanot ke ja isteras bremenosta do kraj namesto da zavrsi so spontan. stiskam palci za tebeuser posted image

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: генетско испитување
11.5.2012 10:53:51   
arh_diz
liljak genot nemoze da se izleci nedosla do tamu seuste naukatauser posted image . I za nas laizci e tesko da razbereme , kako i zosto.Neznam kakva mutacija ti nasle na tebe , jas ti imam pisano za mene nekolku pati.Dokolku sakas ke ti postavam strani kaj sto ke mozes da procitas sto se slucuva vo bremenosta so nasata problematika.I koi se posedici dokolku ne se prima Kleksan 

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Dreamline)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: генетско испитување
12.5.2012 11:12:15   
liljak
ard_diz kaj mene e ovde problemot...MTHFR C677T ..NORMALEN...MUTIRAN ( kaj mazotmi isto), ovoj gen ni bil mutiran , i ni rekoa deka se leci so kleksan, krvta se zgrutcuvala i ne mu davala na plodot...ajde prati mi nekoj strani da procitam...pozdravce

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: генетско испитување
29.8.2012 11:19:41   
Nasha29
emaaaa, liljak, Olivija RR i Melanija RR vi pisav pp, poglednete ako imate vreme, se raboti za ovie genetski ispituvanja sto sakam da gi napravam. I jas imav spontan abortus vo deveta nedela i bremenosta mi bese so ivf. Tolku bev srecna koga ete srceto prestanalo da cuka i plodceto prestanalo da se razviva. Mi se srusi celiot svet i sega se cudam sto so sebe? Maticniot mi vika da se opustam deka se slucuvalo, e kaj bas na mene pa i so ivf bevuser posted image Sakam da mislam deka e prirodna selekcija no me maci i ova so genetskite ispituvanja. user posted image Pisete ve molam ako mozete, se nadevam ne gnjavam, no ja procitav celata tema i naidov na razlicni iskustva. Vcera bese Presvetla Bogorodica, sigurna sum deka ke ni e na pomos na site i za brzo vreme ke ne blagoslovi so rozba user posted image

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: генетско испитување
31.8.2012 12:03:28   
Bogdancanka
vcera koga bevme vo sistina za mm da napravi spermogram mu bese ponudeno da mu napravat nekoj genetski ispituvanja koj obicno kostale okolu 200 evra a sega ova ke bilo besplatno...sto tocno e toa nemam pojma zasto mm samo se soglasil,potpolnil nekoj formular ne prasal ni sto ni kako,rezultati za 2-3 nedeli...

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Nasha29)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: генетско испитување
11.9.2012 15:10:04   
Melanija RR
Бевме денес и на Имунологија и го направивме со мм и тестот за антиспермални антитела (ASA) и немаше никој,за двајцата плативме 120 ден.Корисна информација user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: генетско испитување
12.9.2012 10:24:28   
energy
Decki, imam edno prasanje. Jas pred 2 god imav bremenost koja na zal zavrsi so missed abortion vo 8 nedela. Togas mi najdoa malku pokacen IgG. Vo momentov sum na tretman so IUI a ako ne bide ke odime na ICSI. Sakam da prasam dali moze da se napravat site ovie genetski ispituvanja pred da se ostane bremena kako ne bi se slucilo da ostanam bremena (za sto se boram neli) i da go izgubam plodot zaradi nekoj vakov parametar. Kako odi celata taa postapka, kade se trba da otidam i sto da ispitam. Izvinete moze malku haoticno pisuvam, no ova so genetskite ispituvanja navistina me zagrizi koga go procitav cel forum. Fala odnapred.. user posted image

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: генетско испитување
12.9.2012 12:54:32   
Melanija RR
energy според мое мислење генетски испитувања треба да се направат после 2 годишно не успешно обидување за user posted image , и обавезно доколку се има спонтам и најважно пред ифв.
Оди кај матичниот гинеколог и поразговарајте околу генетските испитувања.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот energy)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: генетско испитување
12.9.2012 13:34:57   
energy
Melanija RR ти благодарам за одговорот, ќе одам обавезно да се видам со матичниот гинеколог. Позз

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: генетско испитување
12.9.2012 15:27:08   
Нивеа
i nie go napravivme toa, proverka da ne stvaram antitela kon spermata na mazot mi,sper-mar test se vikase...
mi zedoa mene krv, a na mazot mi sperma i proveruvaa, za srekja nemase nisto, se bese vo red
mnogu retki slucai bile tie sto stvarale antitela, ne se sekavam na procentot, no se pravi ova za ako organizmot stvara antitela parot direktno da odi na ivf (ako ima antitela kon spermata na mazot)...

_____________________________

Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

(Одговор на членот energy)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

kade na odmor
daniel



ohrid (46%)

split (23%)

havai (31%)


Број на сите гласови: 35

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!