|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: генетско испитување
10.1.2012 18:03:40   
emaaaa
mila jas uste gi nemam zemeno rezultatite zvonev vcera mi rekoa deka ovaa nedela nema da rabotat bidejki se selele vo novata ginekologija koga ke bidat pojma nemam ke cekam koga bitat togas a do togas ne ostanuvamuser posted image . Jas i cekam da mi dojde bidejki spontaniot mi bese sega vo dekemvri pa dodeka mi pomine se nadevam ke bidat rezultatite.Kade gi pravat tie rezultati na pmf ,MANU.....vo samata bolnica ako znae nekoj neka mi pise pozzz prijatelki

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: генетско испитување
11.1.2012 10:41:25   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: pinokio2010

Vezilka,prasanje za tebe..nie so mm napravivme ispituvanja i na imunologija i transfuziologija. Ne najdoa nesto posebno no za sekoj slucaj pijam Dekortin i Clexane 20mg. Megjutoa na transferot mi kazaa deka nasite embroni se ubavo ocnuvaat da se razvivaat, znaci oploduvanje nad 80%,se razvivaat odlicno do 3 den (na tret den najmalku 6 kletki a nekoi embrioni i rana kompakcija),megjutoa posle toa kako da zaostanuvaat vo razvoj. Na 5 den ima nekolku moruli i 2-3 blastocisti. Me interesira dali i kako se pravi kariogram na partnerite da se vidi dali ima translokacija na genite kaj nekoj od partnerite,sto znaci toa  i dali osven donacija ima i nekoe drugo resenie?


Ние кариограм не правевме така да не знам многу,многу за тоа, меѓутоа по некоја лаичка логика доколку има некое хромозомско отклонување веројатно воопшто не би дошло до оплодување. Мене за коагулацијата ми имаа дадено аспирин во комбинација со витамини и тоа Б1, Б6 и Б11 заради подобра апсорпција на аспиринот и требаше да ја примам оваа терапија три месеци после која се очекуваа првите подобрени резултати. Кај мене резултати се појавија после месец ипол од терапијата, останав бремена, но ја продолжив терапијата до третиот месец од бременоста.

За ХЛА-типизацијата имам пишувано тука

< Поракaта ја уредил vezilka -- 11.1.2012 10:59:55 >

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: генетско испитување
11.1.2012 21:23:14   
pinokio2010
Vezilka i nam ni dadoja upat za HLA tipizacija no napravivme drugi genetski ispituvanja na imunologija i ni rekoja deka nema potreba od toa. Mi dadoja tri meseci da pijam Dekortin zaradi namaluvanje na imunitetot (da ne go otfrli plodot matkata) no ne vrodi ni toa so rezultat, pa vo narednite dve nedeli postepeno i nego ke prekinam da go pijam. Isto pokraj vitaminite sto gi imas navedeno i aspirinot jas primav i Clexan (iako nemam pokaceni dimeri  i AFA tuku samo mutiran  MTHFR-homozigot) i po neuspesnoto IVF i niv mi gi prekinaa.
A za toa deka po nekoja logika da ima genetska greska ne bi se oplodile voopsto i jas se slozuvam. Citav iskustva po drugi forumi deka i kaj zdravi roditeli, bez genetski poremetuvanja moze da nastanat genetski greski pri oploduvanje i obratno kaj roditeli so greski moze da ima zdrav embrion. Znaci nema pravilo, covek samo treba da bide trpeliv i koga ke se poklopat zvezdite ke si dojde i bebceto. Pozz

_____________________________

4 x IUI =0
1.ICSI (02/2011) -:(
2.ICSI (07/2011) -:(
3.ICSI prir.ciklus + FET - :(

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: генетско испитување
16.1.2012 15:55:54   
liljak
pinokio kolku vreme, i  po kolku dnevno piese dekortin?mene doktorot mi rece zavreme na ovulacija da se javam za da gi prekinimi no sega se javiv i mi vika da gi piam do kraj...duri da vidime dali se fatilo ili ne...pozzz

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: генетско испитување
16.1.2012 16:58:50   
pinokio2010
Dva pati na den po edno, i da , ne bi trebalo sega da gi prekines ke gi pies do b-hcg a posle i ako gi otkazes ne smees naednas, tuku postepeno. pozz i  ti drzam sreka user posted image user posted image user posted image

_____________________________

4 x IUI =0
1.ICSI (02/2011) -:(
2.ICSI (07/2011) -:(
3.ICSI prir.ciklus + FET - :(

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: генетско испитување
17.1.2012 23:00:38   
liljak
pinokio sakav da te prasam posto ti gi imas pieno ovie tableti....mene denovive pocnaja da mi pukat veni dve na race i nekolku na nozete , dali e mozno da mi e od Dekortinot , neznam taka me jadi misla posto sum  doma ne rabotam nekoja fizicka rabota , od so mi pukat neznat, dosega ne mi imaja puknato osven pred dve godini koga rabotev  na rabota...mozi e glupo prasanjeto ama me jadi mislata...izvini i pozzz

(Одговор на членот pinokio2010)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: генетско испитување
16.2.2012 18:57:55   
Anonimen
Bi sakala da ve prasam imav edna neuspesna bremenost koja zavrsi so smrt na bebeto posle 3 dena rodeno vo 8 mesec, potoa 2 spontani abortusi vo rana bremenost, plod ne se gledase, pred 3 nedeli napraviv mikrobiologija, pap test, d-dimepi, afa, nespecinicni antitela, La, site rezultati se mi dobri, dali treba da pravam genetski ispituvanja, koga i kade se pravat, neznam veke so ponatamu, ve molam za sovet

(Одговор на членот emaaaa)
  Непосредна врска до пораките: 82
   RE: генетско испитување
17.2.2012 12:46:45   
liljak
anonimna po dva spontani i jas po upat od maticniot ginikolog otidov na genetski ispituvanja.Tie se pravat vo imunologija i se ceka mnogu za rezultatite ,eve jas ke napravam godina dena vo maj i del uste ne mi se gotovi , no vo tie sto mi gi dadoja mi ja najdoja pricinata a toa e mutiran gen ,odi i ti , ke ti zemat krv i mislam deka se plakase po 500 denari od eden znaci za dvajcta 1000 denari...pozzz

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: генетско испитување
17.2.2012 19:00:34   
emeto
Pred spontanite jas imav uredna bremenost bez nikakov problem, koja nakraj zavrsi tragicno za zal, poradi strucnost na doktorite me cuvaa so puknat vodenjak 13 casa, pred da me porodat sekako po priroden pat i pridonesoa bebeto da se napie od mekoniumot da se inficira i po 3 dena da pocine, spontanite mi se slucija posle bremenosta, dali genetskite nedoslednosti moze da se javat po uredna bremenost, me interesiraat vasite iskustva, dali kaj nekoja po uredna bremenost i imaat otkrieno genetski nedoslednosti, ve molam za sovet user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: генетско испитување
18.2.2012 13:29:33   
liljak
emeto jas so doktori sto razgovaram kako i so nekoi rr mi imaat kazano deka genetskite ispituvanja se najvazni , zatoa sto nekoja zena ke ostane bremena i ke go rodi deteto no ke bide toa so anomalii i ke pocine po nekolku dena bez da se znae pricinata deka deteto pocinalo zatoa sto dvata partneri imaat problemi go genite( mutiran gen)...zatoa mila soveti od mnogu doktori e prvo da se ispitaat genetskite ispituvanja...eve go slucajot so mene jas koga treba da vlezam vo tret mesec se ispustam na ista data, a sega nemozam pak da ostanam bremena eve cela godina od spontaniot i ginikologot mi veli matkata go odbiva plodot site slucaevi sto sum ostanuvala bremena bilo slucajnost mila zato sega jas pijam dekortin za matkata da mi go prifati plodot a koga ke se vidi bremenost kaj mene treba odma da pocnam so inekcite kleksan za da ne go izgubam plodot i se da bide vo red so nego....pozdrav4e

(Одговор на членот emeto)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: генетско испитување
18.2.2012 16:48:49   
Anonimen
Blagodaram liljak za sovetite, me interesira kolku ispituvanja se tie, kako se vrsat, dali se imas rasprasano kolku ke cinat istite da se izvrsat vo nekoja od privatnite bolnici - sistina, jas se spremam da zakazam kaj doktor drakulevski vo sistina, mi go preporacaa kako doktor koj edinstveno bi mozel da go resi mojot problem, neznam veke kaj da odam i so da pravam, se setam samo od doktor do doktor, vo drzavnite bolnici mi vikaa se e vo red taka trebalo da bide, vo remedika isto, ne se potrebni nikakvi ispituvanja, duri koga bev vo sistina kaj doktor gordana petrovska taa bese prva doktorka koja me upati da napravam mikrobioloski brisevi, pap test, d-dimeri, nespicificni antitela, LA, torch, bidejki sum negativna krvna grupa i site tie rezultati mi se vo najdobar red, sega mi ostanuva da napravam i genetski ispituvanja, ama veke nemozam da izdrzam do koga vaka, koj ke ceka uste cela godina kako so pisuvas ti do maj edna godina a rezultatite ne se site kompletni, dali ima nekoj vrseno genetski ispituvanja vo sistina za koja cena i kolku vreme e potrebno za rezultati od tamu user posted image user posted image

(Одговор на членот liljak)
  Непосредна врска до пораките: 86
   RE: генетско испитување
18.2.2012 17:11:24   
emeto
Сакам да додадам дека повторно ми ја испитаа и крвната група, ми испитаа фенотип како и ми направија и имунолошки испитувања-три вида Селектоген,IAT,DAT и Ензимски тест,сите испаднаа НЕГАТИВНИ, а генетски испитувања никој не ми спомена user posted image

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: генетско испитување
19.2.2012 0:06:32   
cleo
Anonimen, eden sovet od mene - zosto ne gi napravis genetskite ispituvanja vo MANU? Jas i soprugot gi pravevme tamu i ni bea gotovi za 10 rabotni dena. Toa bese vo Oktomvri 2011 god, se nadevam deka seuste e taka. Kaj mene so ovie ispituvanja se najde pricinata no i "lekot" za dvete prethodni neuspesni ivf i sega sum user posted image za nekolku dena vleguvam vo 5ti mesec. Znaci ispituvanjata se: MTHFR, PAI, Faktor V, Faktor XIII i Prtotrombin mutacija. Ti treba samo upat od maticen za dvajcata, sin karton i okolu 600 denari bese i za dvajcata ako ne se lazam. Pozdrav i so srekja!

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: генетско испитување
19.2.2012 19:47:44   
Anonimen
Blagodaram Cleo za sovetot uste ovaa nedela ke zemam upat od kaj maticniot ginekolog, samo uste edno prasanje kade se naoga tocno MANU bidejki jas ne sum od Skopje, dali treba da se zakaze za ispituvanjata i dali ima period vo koj treba da bidat izvrseni ili nezavisno i pred i posle ciklius, inaku ti posakuvam od se srce srekna i uspesna bremenost i uste mnogu mnogu user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image iskreno se raduvam i se nadevam deka i jas eden den povtorno ke bidam user posted image i ke spodeluvame iskustva i ke se raduvame na nasite user posted image user posted image user posted image , ke dojde kraj na nasite maki

(Одговор на членот cleo)
  Непосредна врска до пораките: 89
   RE: генетско испитување
19.2.2012 21:20:46   
cleo
Anonimen, ne treba da zakazuvas, si odite sabajle, do 12 casot najdocna mislam deka zemaat krv, nema guzva i mnogu se ljubezni. Inaku, MANU se naoga vednas do Sudot, (mislam Osnoven Sud Skopje 1 deka e tocniot naziv), na koe bilo taksi da se kacis ke te dovede na pravoto mesto. Nema vrska koj den od ciklus ti e. I uste nesto - pogresno sum ti go napisala vo gorniot post, pravilno e Protrombinska mutacija. Fala za ubavite zelbi, neka ti se vrati i tebe sto poskoro, od se srce ti posakuvam srekja. Pozdrav

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: генетско испитување
19.2.2012 21:39:11   
Anonimen
Ti blagodaram cleo, ke gi napravam ispituvanjata najbrgu sto mozam, nemam preporaka za niv od nitu eden doktor ama ke odam na svoja raka, od forumot zakluciv deka ne treba da cekam bidejki se mi e ispitano se e ok, mislam deka nema da zgresam ako napravam i genetsko ispituvanje , blagodaram na ubavite zelbi pozdravce najgolemo i do user posted image

(Одговор на членот cleo)
  Непосредна врска до пораките: 91
   RE: генетско испитување
19.2.2012 22:01:08   
cleo

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Ti blagodaram cleo, ke gi napravam ispituvanjata najbrgu sto mozam, nemam preporaka za niv od nitu eden doktor ama ke odam na svoja raka, od forumot zakluciv deka ne treba da cekam bidejki se mi e ispitano se e ok, mislam deka nema da zgresam ako napravam i genetsko ispituvanje , blagodaram na ubavite zelbi pozdravce najgolemo i do user posted image


Apsolutno nema da zgresis, bas naprotiv. A sto se odnesuva do toa deka nekoj ke ti gi preporaca, nemoj ni minuta da cekas. Jas gi procitav ispituvanjava na srpski ili hrvatski forum i sama si pobarav upat od maticniot koj bas i nemase mnogu poim sto tocno baram. Taka da samo napred i so srekja uste ednas!

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: генетско испитување
19.2.2012 22:36:23   
Anonimen
Dali ke moze upat za ispituvanjata da zemam od maticniot lekar i za mene i za soprugot, bidejki kaj maticniot ginekolog sekogas ima guzva, a uste utre planiram da odam za skopje, ili vazi samo upat od ginekolog

(Одговор на членот cleo)
  Непосредна врска до пораките: 93
   RE: генетско испитување
19.2.2012 22:38:36   
emeto
I uste nesto do kaj glasi upatot samo do MANU i nisto drugo, se izvinuvam za mnogute prasanja, ama se nadevam deka ja razbirate mojata netrpelivost i voznemirenost

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: генетско испитување
20.2.2012 11:50:59   
liljak
da da i vo manu se ispituvaat samo i jas mu rekov na ginikologot da odam vo manu za pobrzo a toj mi rece deka ova sto treba da go ispitam se ispituvalo vo imunologija , eve sto pisuva na moite rezultati...rezultat od mutacii ( tuka mi e proonajdena pricinata za spontan abortus MTHFR C677T ni bil na dvajcata mutiran );rezultati od avtoprotivtela ( vo granica na normalnoto) i vo voenata ispituvav krv i tuka mi bil pokacen fg 4,86 sto treba da go lecam so maticen mlec......
za cleo ....mila ako ne ti e macno aj napisi mi gi rezultatite od mutacijata da vidam kako e kaj tebe eve gi moite:
F.V(Leiden) normalen...normalen (i kaj mazot mi isto)
F.V(R2) normalen...mutiran (kaj mazotmi normalen...normalen)
Protombin ..normalen ...normalen ( kaj mazot mi isto)
MTHFR C677T ..NORMALEN...MUTIRAN ( kaj mazotmi isto) TUKA NI BILA PRICINATA ZA SPONTANITE
MTHFR A1298C normalen..mutiran (kaj mazot mi isto)
Faktor XIII normalen..mutiran (kaj mazot mi isto )

ako i nekoj drug znae neka mi kazi nessto za rezultatite...inace cleo sto terapija primas ...jas sega pijam dekortin ( poradi ovie rezultati matkata mi go odbivala plodot i zato nemozam pak da zabremenam ) a koga ke ostanam bremena ke primam kleksan...pozdrav4e

(Одговор на членот emeto)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: генетско испитување
27.2.2012 21:42:05   
Anonimen
Dali bi mozel nekoj da mi odgovori vo MANU so kakov upat priznavaat, jas nemozam da zemam od maticniot ginekolog koj e spicijalist, bidejki e na godisen odmor 20 dena, a maticniot lekar mi e samo opst lekar ne i specijalist, pa neznam dali ne specijalisticki upat ke mi gu uvazat vo MANU

(Одговор на членот liljak)
  Непосредна врска до пораките: 96
   RE: генетско испитување
27.2.2012 22:14:55   
kleo
Анонимен дали ќе може да отидеш со упат од општ лекар не знам, мислам дека не. Ама с осигурност знам дека твојот гинеколог мора да има замена, па од кај тој доктор што го менува можеш да си земеш упат и да завршиш работа. Се надевам дека ти помогнав 

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: генетско испитување
28.2.2012 13:55:44   
cleo

ИЗВОРНА ПОРАКА: liljak

za cleo ....mila ako ne ti e macno aj napisi mi gi rezultatite od mutacijata da vidam kako e kaj tebe

Liljak duso, ne mi e macno voopsto, no za zal ne mi se doma, mi gi cuvaat vo Remedika vo dosieto. Mozam samo da ti kazam deka i jas primav Dekortin od prv den na transfer (bidejki sum so ivf) do nekade 5ta nedela. Isto taka mislam deka sum ti kazala deka primav i Clexan od 0,4,, pa potoa od 0,2 + Aspirin protect + Vitamin B6 + Folan od 5 mg. Od seto ova vo momentov primam samo Aspirin, no pravam ispituvanja sekoj mesec i spored niv doktorot (Transfuziolog) mi ja opredeluva terapijata. Se nadevam ti pomognav! So srekja!

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: генетско испитување
29.2.2012 13:01:01   
liljak
Fala cleo.. .jas eve veke vtor mesec pijam dekortin ,a od imunologija mi rekoja za kleksanot ama doktorot ne se slozuva da gi pijam pred da zabremenam posto mi veli odma ke mi dosla menstruacija???????????ne razbiram kako odma ke mi dojdi....i sega koga ke zabremenam ( jas ostanuvam na prirodno ama se ispustam poradi mutiranot gen)ke gi prekinam dekortinot i ke primam kleksan...neznam mnogu se plasam sto ke bide...pozdrav4e

(Одговор на членот cleo)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: генетско испитување
29.2.2012 13:40:48   
arh_diz
Liljak moze da se sluci da dobies , vo slucaj ako ne ti ja pogodat pravilno dozata na kleksan.Dokolku e pravilno nemaj gajle

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот liljak)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?