|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: генетско испитување
21.12.2012 15:39:21   
gina
ИЗВОРНА ПОРАКА: Дечка

Gina, pri poveke neuspesni zabremenuvanja ili nemoznost da se zabremeni se pravat imunoloski, transfuzioloski, genetski ispituvanja i kariotip.

Imunoloski - na Klinika na institut za humana genetika i imunologija, gi pravite ti i tvojot soprug so uput od maticen ginekolog. Odis so uput so dijagnozata i tie ti pravat se sto treba. javi se prethodno i prasaj vo koja zgrada im e novata lokacija i kako treba da se podgotvite za ispituvanjeto. mene mi rekoa da ne pieme folna kiselina nitu asppirin, heparin, kleksan nekoe vreme, ama jas nemav pieno nisto toj mesec pa zatoa ne prasav kolku vreme ne se pie. Tamu pravat i genetski ispituvanja ama neznam zosto nemaat reagensi pa jas cekav 7 meseci i na kraj otidov vo MANU.
Vo rezultatite imav dolg spisok so 21 ispituvanje, a mazot mi samo 1 - SA t.e. Spermalnio avtoprotivtela ili nesto taka.

Genetski - vo MANU - pak so uput za dvajvcata od maticniot ginikolog odite i spored diagnozata ke ti napravat se sto treba. e sega mene mi gi napravija osnovnite ispituvanja a potoa doznav deka imalo uste. Na ovoj forum nekoj gi ima napisano. Megutoa na sovetuvanje vo MANU mi kazaa deka ovaie se najvazni, a za drugite ne e dokazano. Nas ni napravija protrombin i faktor V leiden. Ako sakas da napravis uste genetski ispituvanja posovetuvaj se vo institut za humana genetika i imunologija. Tie kazuvaa deka nemaat reagensi, ama barem da ti kazat sto da pravis vo MANU.

Transfuzioloski - na Klinika na institut za transfuziologija. tuka samo jas pravev so uput od maticen ginekolog. Tuka mi napravija 2 spisoci na ispituvanja isto spored dijagnoza megu koi imase lupus antikoagulant, d-dimeri, antifosfolipidni antitela, hemostaza i uste nekoi drugi. Inace tamu pravat i Protein S i Protein C i antithrombin III - da ne ti kazat da gi pravis privatno. Denes proveriv ima reagensi.

Kariotip - ne sum pravela i se mislam dali da odam. Se pravi na klinika za ginekologija i go pravat dvajcata.

Inace onie rezultati sto gi dobiv iskocija za max 10 dena.

Neka kazaat drugite ringerajki ako treba uste nesto da se dopolni.


Decka fala mila mnogu
jas od ova vrska nemam no ce zboruvam so maticniot ginekolog pa posto sum od drug grad zdravje na prolet ce proveram da vidam sto se desava i za sekoe ispituvanje baska se placa mislam za sekoj reagens razlicno i kolku pari pogore nekade procitav deka treba krv da si nosisuser posted image kako toa i od kade ce znam jas za kade treba taa krv off celata su so prasalnici za mene e ova novo user posted image i nieden d-r ne mi spomnal za vakvi ispituvanja i dali treba da nosis so seba nekoi razultati kako sto za HIV, hepatit B C neznam tocno kako bese



< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 22.12.2012 12:27:28 >

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: генетско испитување
22.12.2012 2:41:56   
Ummu_Ajna
zdravo na site. vaka sega jas nemozam da zatrudnam 7 godini mm e tip top. ja sum dve ok samo imam mal miom nadvor od
matka i edna neuspesna inseminacija. sto bi mozelo da izleze drug problem sto da ispitam drugo so mm. aj sovet ve
molam


_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: генетско испитување
22.12.2012 4:17:55   
Дечка
Ummu_Ajna, dali si proverila proodnost na kanali (HSG). Mozebi treba da napravite i imunoloski ispituvanja za da se vidi da ne imate nekoi antitela sto mu precat na zabremenuvanjeto. Drugite ispituvanja mislam deka se za onie sto imale neuspesna bremenost ili neuspesni IVF.

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: генетско испитување
22.12.2012 4:55:16   
Ummu_Ajna
vo rok od eden mesec imam napraveno hsg hormoni provereno, jajnici matka sve zivo,
a bez hsg nema sansi sa ti pravi nekoj inseminacija, moze samo steta
da si napravime nisto drugo, znaci sve
sme napravile.
aj kazi mi sto da proveram sto e naj bitno za
zabremenuvanje i maz mi da napravi isto nesto,
spermogramot mu e tip top nema
problemi.

_____________________________

Inna Lilahi we inna ilejhi radziun

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: генетско испитување
22.12.2012 13:37:13   
Melanija RR
Ummu_Ajna кликни ТУКА тоа е мој предлог што да испиташ

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: генетско испитување
23.12.2012 19:14:45   
skopjance
Me interesira dali nekoj znae nekoj drug doktor osven Dimitrovski na transfuziologija koj se zanimava so sterilitet



(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: генетско испитување
23.12.2012 19:46:41   
lilicka
skopjance ako se raboti za endrokrinologot Dimitrovski nema utka on e vrv vo Mk ima i drugi ama jas bi te sovetuvala kaj nego da si odiss drugite se nekako ne bas zainteresirani da te upatat jas imam takvo iskustvo,a Dimitrovski nas epten ni pomogna!

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: генетско испитување
28.12.2012 19:05:45   
gina
devojki ve molam za pomos deneska se slusnav so embriologot od plodnost go prasuvav sto ispituvanja da napravam toj mi kazaa za ovie ama neznam pravilno da gi pisam i ne gi slusnav ubavo pa taka ne mi zameruajte koj nema da razbere; ANTIVARIJALNI, ATIFOSPITULNI, NAUTROHU....B16 B2, KARIOTIP, KARIOGRAM i nekio drugi jas pojma nemam od ova dali nekoj gi pravel ovie ispituvanja moze ne se pravilno napisaniuser posted image

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: генетско испитување
3.1.2013 20:31:27   
skopjance
Дали некој знаае далиима некаде да се провери Витамин Д со плави картони?

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: генетско испитување
3.1.2013 21:58:17   
smokva84
Skopjance jas proveruvav vitamin D na privatno i mi zedoa 1500 den ,a za so plavo kartonce neznam.Inaku izleze deka mnogu mi e niska vrednosta i sega treba da go zemam kako sprej eden mesec.Znae li nekoj dali vitaminot D ima vrska so moite neuspesni ivf,oti se ispitav i e negativno????:(((((((((

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: генетско испитување
4.1.2013 13:27:04   
skopjance
Смоква84 и јас се испитав и се во ред сега ми остана уште Витамин Д да го испитам.Исто така и јас имав 4 неуспешн ИВФ. Прашав во Хемолаб е 1000 ден.

(Одговор на членот smokva84)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: генетско испитување
4.1.2013 18:49:55   
gina
skopjance i smokva sto ispituvavte vie dali nesto i od toa sto pogore go napisav

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: генетско испитување
5.1.2013 16:31:55   
skopjance
Гина јас испитував хемостаза, Д димери, АФА и резистенција на шеќер, а заедно со маж ми и ХЛА. Се беше во ред и сега ми остана уште Витамин Д.
АФА е скратено од антифосфолипидни антитела.
Сите овие испитувања ги правев во трансфизиологија и беа готови за една недела освен резистенција на шекер или народски кажано скриен шеќер на едокринпологија каде се закажува за неколку дена затоа што има процедура од 3 дена пред да ти мерат.
Зашто ти рекоа да правиш кариотип мене не ми рекоа ништо за тоа.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: генетско испитување
5.1.2013 17:34:59   
gina
skopjance pa neznam embriologot od bitola mi rece jes deka sum od drug grad sakam vo eden den se da ispitam ama treba da pojdam do maticniot ginegolog pa da vidam sto ce mi rece kaj ce me pratiuser posted image

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: генетско испитување
8.1.2013 12:09:43   
smokva84
zdravo na site i Srekni Praznici!!!!Me prakaat vo Manu da ispitam genetski mutacii,a bidejki citam deka tamu veke ne zemale krv,pa me interesira kakva treba da bide epruvetata sto ke ja nosam krvta,,treba li da bide obicna ili da ima nekoi koagulanti,oti vamu vo nasata laboratorija imale samo obicni epruveti,,????

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: генетско испитување
21.1.2013 22:56:48   
lindicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Дечка

Gina, pri poveke neuspesni zabremenuvanja ili nemoznost da se zabremeni se pravat imunoloski, transfuzioloski, genetski ispituvanja i kariotip.

Imunoloski - na Klinika na institut za humana genetika i imunologija, gi pravite ti i tvojot soprug so uput od maticen ginekolog. Odis so uput so dijagnozata i tie ti pravat se sto treba. javi se prethodno i prasaj vo koja zgrada im e novata lokacija i kako treba da se podgotvite za ispituvanjeto. mene mi rekoa da ne pieme folna kiselina nitu asppirin, heparin, kleksan nekoe vreme, ama jas nemav pieno nisto toj mesec pa zatoa ne prasav kolku vreme ne se pie. Tamu pravat i genetski ispituvanja ama neznam zosto nemaat reagensi pa jas cekav 7 meseci i na kraj otidov vo MANU.
Vo rezultatite imav dolg spisok so 21 ispituvanje, a mazot mi samo 1 - SA t.e. Spermalnio avtoprotivtela ili nesto taka.

Genetski - vo MANU - pak so uput za dvajvcata od maticniot ginikolog odite i spored diagnozata ke ti napravat se sto treba. e sega mene mi gi napravija osnovnite ispituvanja a potoa doznav deka imalo uste. Na ovoj forum nekoj gi ima napisano. Megutoa na sovetuvanje vo MANU mi kazaa deka ovaie se najvazni, a za drugite ne e dokazano. Nas ni napravija protrombin i faktor V leiden. Ako sakas da napravis uste genetski ispituvanja posovetuvaj se vo institut za humana genetika i imunologija. Tie kazuvaa deka nemaat reagensi, ama barem da ti kazat sto da pravis vo MANU.

Transfuzioloski - na Klinika na institut za transfuziologija. tuka samo jas pravev so uput od maticen ginekolog. Tuka mi napravija 2 spisoci na ispituvanja isto spored dijagnoza megu koi imase lupus antikoagulant, d-dimeri, antifosfolipidni antitela, hemostaza i uste nekoi drugi. Inace tamu pravat i Protein S i Protein C i antithrombin III - da ne ti kazat da gi pravis privatno. Denes proveriv ima reagensi.

Kariotip - ne sum pravela i se mislam dali da odam. Se pravi na klinika za ginekologija i go pravat dvajcata.

Inace onie rezultati sto gi dobiv iskocija za max 10 dena.

Neka kazaat drugite ringerajki ako treba uste nesto da se dopolni.

Jas sakam da gi napravam ovie ispituvanja, makar sto nikoj od ginekolozite kaj koi odam mi gi nema spomnato.
Sega me interesira sto treba da pisuva upatite, Samo genetski ispituvanja ili nekoi detali??!!
Imuniloski ispituvanja? ili detali da ima na upatot?
I prvo maticniot dava upat za Imunologija ili Transfuziologija i od tamu davaat labaratoriski upat za ovie ispituvanja?
Ili maticniot dava labartoriski upat i nie odime direktno vo labartorija na odredena klinika, imunologija ili transfuziologija?
Fala

(Одговор на членот Дечка)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: генетско испитување
22.1.2013 12:42:14   
smokva84
Lindicka mene koga Koco me prati da ispitam genetski mutacii vo Manu,maticniot ginikolog mi napisa samo upat za Manu so pricina deka imam neuspesni ivf,a na posebno livce gi dadov genetskite mutaciii sto mi gi napisa Koco i toa:FVL,Prototrombin,MTFHR,F13,PAT-1.Jas vcera gi zedov rezultatite i tamu pisuva deka e najdeno prisustvo na G20210A mutacija vo genot za protrombin, dodeka faktor V leiden mutacija (G1691A)vo genot za faktor V ne e najdena.Ke znae li nekoj da mi objasni sto ova znaci i dali e ova moznata pricina za moite neuspesni 3 ivf?Inaku bev i na patofiza i tamu mi rekoa deka malku bila izmeneta strukturata na stitnata zlezda i deka za da nastane bremenost vrednosta na tsh treba da bide do 2,a mene mi e 4.07:((((((((((((

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: генетско испитување
22.1.2013 16:09:35   
lindicka
smokva84, фала на одговорот. А кој те испрати кај др.Кочо, матичниот гинеколог? Значи упатот ти беше до Трансфузиологија, и ти за закажа преглед, и тој ти напиша што да испиташ?

Можеби јас некои други би требало да испитам?!?!!
Ок, фала многу, ќе се консултирам со матичниот и со другиот доктор и ќе ги испитам и јас ова, да не е до ова што имам проблеми за забраменување.

Ви благодарам на сите.

(Одговор на членот smokva84)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: генетско испитување
22.1.2013 19:01:53   
skopjance
Smokva 84 i jas bev kaj Koco zasto imam 4 neuspesni IVF. Kaj mene bese se vo red so JK transfer is se samo nikako da se zadrzat, me prati na nekoi ispituvanja i se izleze vo red a koga go prasav dali treba genetski on mi rece ne. Pa me interesira dali ti si ostanuvala pa si imala spontani, ne se razvivale Jk ili samo neuspesni IVf. Mene mi otkrija deka Vitamin D mi e nizok.
Mozebi imame razlicni dijagnozi pa zatoa te pratil na genetski??/

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: генетско испитување
22.1.2013 21:58:49   
smokva84
Kaj Koco me isprati Petanovski,oti mu bese cudno zosto ne se fakjaat embrionite.Inaku mene mi se donirani jajce kletkite i sega imam zamrznato embrioni.Momentalno gi cekam rezultatite od patofiza za stitnata zlezda ,a isto taka i vitaminot d mi e mnogu nizok,pa Koco mi prepisa da go zemam tri meseca kako sprej,,pa ke vidime,inaku me plasi ova so mutacijata,milsam deka poradi nea mi se neuspesni ivf

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: генетско испитување
23.1.2013 1:03:29   
gina
jas devojki nisto ne razbiramuser posted image koj e toj Koco i zosto e i kaj treba da me prati maticniot i za toa za endokrinologija dali moze nekoj broj da mi prati za zakazuvanje oti jas sum od drug gradi tamu se odi tri dena user posted image i kako se otkriva vitamin D kade treba zatoa da se upati

(Одговор на членот smokva84)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: генетско испитување
23.1.2013 10:56:58   
smokva84
Gina tvojot maticen ginikolog neka ti napise upat do institut za transfuziologija ,ako sakas da odis kaj Koco toj raboti samo vo vtornik ,i koga ke otides kaj nego i ke mi raskazes za tvojot slucaj toj samiot ke ti kaze sto se treba da ispitas,oti site sme so razlicni problemi.Taka da ti ne se opteretuvaj so toa sto treba da ispitas,samiot doktor si znae,Samo koga ke odis kaj nego zemi gi site razultati i ispituvanja sto gi imas do sega praveno,,,,so sreka,,,,,,,pozdrav

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: генетско испитување
23.1.2013 16:31:58   
gina
za kaj Koco mi treba upat i kade raboti

(Одговор на членот smokva84)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: генетско испитување
23.1.2013 18:00:24   
skopjance
Koco Dimitrovski raboti na Tansfuziologija sekoj vtornik, samo pazi na smenata zatoa sto raboti edna prva pa edna vtora smena od 3. Jas imav upat od maticen ginekolog za nego a inaku me prati Petanovski za neuspesnite IVF. Koco ke ti kaze sto treba da ispitas.Kako sto napisa Smokva 84.Jas Vitamin D ispitav privatno a azbrav dekase ispituvalo na klinika procitaj vo temata za vitamini.Za kaj Koco inaku ne se zakazuva samo odis popladne ima pomalku guzva.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: генетско испитување
24.1.2013 21:07:05   
Bogdancanka
јас имам правено дел од испитувањата на трансфузиологија ама за др.Кочо сега слушам па затоа кажете ми дали мора и мм да дојде со мене или може и сама да одам?сакам уште еднаш да испитам дел од генетските испитувања оние кој ги немам за да си бидам сигурна за наредното инвитро

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот skopjance)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?