Вештачко оплодување VI дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


LoveableMe RR -> Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 11:36:57)

Отвораме нов дел од најрекодната и најчитаната тема за вештачко оплодување, со желби за многу бебиња и среќни моменти на овие страници. [sm=nosecka.gif][sm=duda.gif][sm=duda.gif][sm=bravo.gif]

*******2014*******
[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif] АКТУЕЛНО[sm=rozica.gif][sm=rozica.gif][sm=rozica.gif]


21.08 - Kaya - почеток со терапија (Димитров, Ремедика)
01.09 - Zoya - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
05.09 - sonce79 - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
15.09 - Loveable Me RR- почеток со терапија (Димитров, Ремедика)
19.09 - Tea88 -почеток со терапија (Таше Tрпчевски, Плодност)
/.09 - Nestrpliva- почеток со терапија (Ивановски, Систина)
29.09 - kapina - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
29.09 - gina - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
29.09 - Milicka30 -почеток со терапија (Таше Tрпчевски, Плодност)
05.10 - sasaiciko -почеток со терапија (Хаџилега, Ремедика)
25.10 - mili4kask - почеток со терапија (Ивановски, Систина)
04.10 - skriena - трансфер со смрзнати ембриони (Лазаревски, Систина)
/ .10 - Anonimen - почеток со терапија (Поповиќ, Систина)
/.10 - butterfly00- почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
/.10 - весник - трансфер со смрзнати ембриони (Лазаревски, Систина)
/.11 - Pinky30 - почеток со терапија (Глигор Тофовски, ГАК)
/.11 - sanjaaaa- - почеток со терапија (Ивановски, Систина)


=========================

[sm=nosecka.gif]ИСЧЕКУВАЛКИ[sm=nosecka.gif]
12.09 -Kaya =пункција ///// = ET
23.09- Zoya = пункција 25.09 = ET
25.09 -sonce79 =пункција 28.09 = ET
01.10 -tea88=пункција 04.10 = ET
02.10 -Nestrpliva=пункција 04.10 = ET
08.10 - LoveableMe RR=пункција 12.10 = ET

=========================
/////// - Kaya = ТЕСТ
11.10 - Zoya= ТЕСТ
12.10 - sonce79= ТЕСТ
18.10 - tea88 =TЕСТ
18.10 - Nestrpliva=TЕСТ
26.10- LoveableMe RR=TЕСТ

ПОДДРШКА
[img]http://s.rimg.info/b2f7df1390160efd03076835d4d3e16c.gif[/img]

firenca didi, Adelle,gina,Bogdancanka RR, koki12, skopjance, mimiiiiiiiiiiiii, taci14 ,Herco, trust, kapina, cacim, babyhope, LoveableMe RR, I LOVE, baby77, Anna78, kate.., dzvezda, bubble, SOLE, butterfly00, snekki, milasteve, almushka, Yaya,skriena, brm_bm, mery, macika4, весник, marina111, fragolina
=====================

2014 година
nataly86 [sm=9nebesa.gif] Lina*[sm=9nebesa.gif] Каrma[sm=9nebesa.gif] biljana87[sm=9nebesa.gif] Anonimen[sm=9nebesa.gif] babylove**[sm=9nebesa.gif] avgustina2 [sm=9nebesa.gif] Kolacence [sm=9nebesa.gif] lolla [sm=9nebesa.gif] mesecina83 [sm=9nebesa.gif] lily98 [sm=9nebesa.gif] stefanie[sm=9nebesa.gif] Hopeful [sm=9nebesa.gif]





mili4kask -> RE: Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 11:46:15)

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




sanjaaaa! -> RE: Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 12:01:21)

Ајде со среќа на сите во оваа тема, успешно ивф на сите и многу бебиња!
loveableMe закажа ли пунција или уште не си била на преглед! Со среќа и се убаво и во најдобар ред да помине.




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 12:05:43)

Фала ви девојки, денес попладне треба да ми кажат, рекоа можно е среда или четврток, така што попладне ќе ви пишам точно кога. позз, среќно на сите во постапката[sm=bravo.gif]




sasaiciko -> RE: Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 12:05:47)

ПОЦНАВ ОД ВЧЕРА ДА ПРИМАМ ТЕРАПИЈА А ИНВИТРОТО КЕ ГО ПРАВА ВО РЕМЕДИКА КАЈ ДР.ХАЏИЛЕГА




Zoya -> RE: Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 12:05:53)

Нека има многу нови трудници во овој нов дел [sm=bravo.gif] Како што гледам прва сум на списокот која треба да прави тест па да се надевам дека позитивно ќе го започнам овој VI дел. LoveableMe гледам си ме ставила за тест на 9.10 но мене ми рекоа да правам 16 дена после ЕТ што му доаѓа на 11.10, па ако издршам може ќе оставам во сабота да го правам тестот. Поздрав до сите и држете ми среќа да се израдувам на тестот




Felly RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 12:06:53)

Новата тема нека ни донесе и многу [sm=nosecka.gif] и многу [sm=duda.gif][sm=duda.gif] на РР!!!




sanjaaaa! -> RE: Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 12:10:16)

Ајде Zoya да ни тргне со радост во ова тема, дај боже да ти биде позитивен тестот и само убави вести да читаме! Среќно!!![sm=duda.gif][sm=duda.gif][sm=nosecka.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 12:10:27)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Zoya

Нека има многу нови трудници во овој нов дел [sm=bravo.gif] Како што гледам прва сум на списокот која треба да прави тест па да се надевам дека позитивно ќе го започнам овој VI дел.... Поздрав до сите и држете ми среќа да се израдувам на тестот


Ајде, да го продолжиш возот на Hopeful[sm=nosecka.gif][sm=nosecka.gif][sm=nosecka.gif][sm=nosecka.gif][sm=nosecka.gif]




sonce79 -> RE: Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 12:16:29)

Nestrpliva28, se banjam normalno, mi rekoa nikako lezenje vo kada, samo, ama toa ne deka sekoj den go pravam ionaka.[sm=smiley1.gif] Gore dole, se si pravam normalno, ama ne digam nisto ne se napregam.. Inaku primam aspirin 100, krinon gel, femibion i eristofen.I mene mi e prvo ivf. Ti kaj koj doktor si?




gina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 12:28:26)

[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] so sreka na site vo novata tema da bide so uspesni ivf

Nestrpliva dobre ni dojde

sasaicko srecno so terapijata

loveableMe te cekame so novosti

sakav i da ve prasam koga ce dobiete popladne posle 16h dali go racunate kako prv den ili naredniot ? Jas sega si se misla ako dobijam popladne dali da go racunam prv den i prviot den treba da se javam kaj sestrata da mi kaze termin za vtor den a vtor den od ciklus treba da odam sistina a popladene sestrite ne se javuvaat ...




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 12:32:26)


ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

.....sakav i da ve prasam koga ce dobiete popladne posle 16h dali go racunate kako prv den ili naredniot ? Jas sega si se misla ako dobijam popladne dali da go racunam prv den i prviot den treba da se javam kaj sestrata da mi kaze termin za vtor den a vtor den od ciklus treba da odam sistina a popladene sestrite ne se javuvaat ...


Џина, јави се сега во работно време и прашај ги конкретно, ако добиеш денес попладне, што во тој случај, најдобро ќе ти кажат, за ако евентуално добиеш попладне, да знаеш што да правиш. Позз




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 12:39:10)

Оваа најпишувана тема на форумот посакувам да има помалку страници но повеќе совети,и секако многу[sm=modricrtici.gif][sm=rozacrtici.gif][sm=bravo.gif]

На сите во процес многу сила и издржливост на патот до [sm=modricrtici.gif][sm=duda.gif]

СЕ надевам дека другите рингерајки исто наскоро ќе го поминат овој пат до посакуваните[sm=rozacrtici.gif][sm=duda.gif]




Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 12:44:04)

Ајдеее, вртиме нова страница, со среќа на сите [sm=bravo.gif] Ви праќам baby dust и ве чекам сите што поскоро да ми правите друштво [sm=smiley36.gif]

gina, мене во Систина ми кажаа дека ако се добие до 14ч може да сметаш дека ти е прв ден, а ако е подоцна, следниот ден се смета како прв. Со среќааа!





Nestrpliva28 -> RE: Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 12:52:55)

I mene istoto mi go kazaa vo Sistina.potocno mi rekoa ako dobies do 17h se smeta za 1den od ciklusot a ako e posle toj period togas naredniot den ti e 1den




Nestrpliva28 -> RE: Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 14:21:38)

Sonce neznam dali ja dobi privatnata poraka sto ti ja prativ inaku sum kaj dr.Ivanovski vo Sistina.a ti?




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 14:22:27)

Lilika9, твојот пост е префрлен со соодветната тема Инсеминација, позз.

За тоа која рингерајка, кај кој доктор е, има во табелата погоре[sm=smiley36.gif][sm=jezicek.gif][sm=bravo.gif]




sonce79 -> RE: Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 14:43:24)

Nestrpliva28,Немам приватна порака. Инаку јас сум кај Лазаревски исто во Систина.

Hopeful, како си ти? Осеќаш ли некакви промени сега? Кога ти е следниот преглед?




Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 15:08:01)

Ок сум, малце ме фаќа паника да не настинам или да не закачам некоја инфекција, па пијам увин чај и брусница по цели денови. Следниот преглед е на 15, и се надеваме тогаш ќе чуеме две срценца [sm=smiley1.gif]

Инаку, има промени, да - имам рефлукс од желудникот, заморот е се уште присутен, градите ми се како проектили, а ми се спие ко ненормална, во 23ч сум кома [sm=smiley36.gif] Почнаа и гадењата, и веројатно јас сум една од ретките што им се радува, си викам дека е убав знак. Терапијата се уште ми е истата, и најверојатно ќе потрае.

Едвај чекам да чујам убави вести од сите вас, да се дружиме на другите теми! [sm=smiley31.gif]




Milicka 30 -> RE: Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 15:46:03)

Девојќи со среќа на сите, дај боже сите да се шетаме со мешиња[sm=smiley36.gif]
Јас денес ептен се разочарав и покрај тоа што др.ми препиша терапија со максимален бр.инекции, примам 7 вечери по 6 мерионали и денес кога бев на контрола само 3 фоликули имам а естрадиолот ми е супер.
Ме чуди тоа што јас од кломифен имав повеќе фоликули а сега од мерионалите многу малку.Дали некоја од вас имала таков случај?
Утре сум повторно на преглед па ќе видиме што ќе ми каже др.
Ловеавлеме со среќааа !!!




skriena -> RE: Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 15:47:29)

loveable me interesira ako sakas da mi kazis so napraj so eserihija koli so ti rekoja za terapija inace znajs deka i jas imav problem so nea i zatoa mi go prekinaja prethodniot pat transferot so zamrznatite embrioni prasaj ako sakas zemisi cistebor od borola firmata navistina pomagaat i se na prirodna baza jas gi pijam i onaka sega ako nemam maka a ne daj boze i da imam lazarevski mi rece deka mozam da gi zemam samo od niv se dovolno da se ispijat 3 dozi pozz




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 15:50:55)

ИЗВОРНА ПОРАКА: skriena

loveable me interesira ako sakas da mi kazis so napraj so eserihija koli so ti rekoja za terapija inace znajs deka i jas imav problem so nea i zatoa mi go prekinaja prethodniot pat transferot so zamrznatite embrioni prasaj ako sakas zemisi cistebor od borola firmata navistina pomagaat i se na prirodna baza jas gi pijam i onaka sega ako nemam maka a ne daj boze i da imam lazarevski mi rece deka mozam da gi zemam samo od niv se dovolno da se ispijat 3 dozi pozz


skriena, трансферот ти се одложи само заради ешерихијата коли? Мене докторот не ми рече ништо, ќе примам антибиотик после пункција, плус диво оригано чај, а планирам да земам и Д-маноза.

Миличка30, може послабо реагираш на мерионалите, не знам....но знаеш дека бројот на фоликули не зависи дали ќе бидеш бремена, уживај, еден или два ембриони се доволни да останеш бремена[sm=bravo.gif]




mili4kask -> RE: Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 16:03:35)

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR
Миличка30, може послабо реагираш на мерионалите, не знам....но знаеш дека бројот на фоликули не зависи дали ќе бидеш бремена, уживај, еден или два ембриони се доволни да останеш бремена[sm=bravo.gif]


Точно така[sm=smiley1.gif] Јас кога го правев првото ин-витро, имав три оплодени јајце клетки од кои само една беше да кажам квалитетна. И токму таа една се фати. Доволно е толку за успешна бременост. [sm=smiley1.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 16:08:21)


ИЗВОРНА ПОРАКА: skriena (star post)

zdravo na site mn sum razocarana [sm=smiley19.gif][sm=zmeden.gif]denes bev kaj lazarevski ama nisto ne ispadna kako treba za vrakanje na zamrznatite embrioni moram da pocekam do nareden mesec ovoj sega nemam ovulacija a i endometiumot na matka ne se zadebeluva kako treba pa doktorot resi nareden ciklus po vestacki pat da dojde do ovulacija pa mi dade 7 dena da stavam suprafakt i esrofem da zemam pa 8 den da odam na eho pa so gospot napred stalno koga ke dojdam do karaj na rabotata nesto koci neznam zosto ama toa e a za beta da se ispita vo sistina mene mi zemaa po 900 den pozzz


skriena, најдов во претходните дискусии зошто ти се одложил трансферот, позз




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (6.10.2014 22:06:53)

Дискусиите со фраголина се префрлени во соодветната ТЕМА.

Јас се вратив од Ремедика, естрадиолот ми е околу 6000, ми рече докторот имам над 10 и повеќе фоликули од она што го виде на ехо, вечерва примам прегнил 10 000 и денес и утре супрефакт 0,3, во среда ми закажаа пункција, ми изнададоа триста насоки, чистење на дебело црево, без накит, без лакирани нокти (не знам ова за што им е..), депилирана (нормално се депилирам, не знам дали треба цела, бидејќи сега имам оставено дел...) лесна храна и сл.




Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>