RE: Вештачко оплодување VI дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 12:09:56)

Milicka30, супер!!! [sm=bravo.gif]

Можно е да се случи некое да се развива поспоро од другите, но не се замарај за тоа - секако ќе ти вратат две, така што супер се одвиваат работите. Трансферот е лесен и краток, треба да имаш испиено барем 0.5л вода, доволно колку за нагон, но не да не може да се издржи. Со среќа во недела! [sm=smiley1.gif]

Loveable Me, што одлучи - зема одмор или отвори боледување? Твојот трансфер е во понеделник, така? Со среќа [sm=smiley1.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 12:13:01)

Хопефул, земав одмор, мислев да се спасам од трошоци на тој начин, па ми дозволија со исклучок дека се работи за ИВФ, инаку овој период не користиме одмори кај нас.

Денес сум за никаде, минатите денови бев супер, денес ми се повраќа, ме боли стомак, како да сум надуена така се чувствувам, па се мислам да одам кај докторот да види што е....не ми јавиле уште за трансферот дали ќе биде утре или понеделник, чекам да се јават




kapina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 12:23:37)

Jas od utre pocnuvam so fostimon od150 I od 75 mg. Inace estradiolot mi bese odlicen 5, 98




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 14:05:06)

Само што се вратив од кај докторот, ми рече дека е ок, малку сум ептен отечена, нормално ми рече е после пункцијата, но не е нешто што треба да се третира.

Ми рече да продолжам со терапијата и понеделник трансфер. Рече дека дотогаш ќе ги остават сите ембриони да се развиваат и дека од нив ќе изберат што да смрзнат, а што да вратат.

А јас пак сум крш, ме боли глава, стомак, а и нелагодно се осеќам како да имам температура, аман веќе, досега бев добро, ама еве од денес сум крш....




gina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 15:25:17)

LoveableMe izdrzi cel pat go izode pa za uste malu sega bidi poopustena teskoto pomina jadi poveke ovosje za da vnesuvas vitamini i napise eden paracetamol za temeraturata

inaku i jas se vrativ od kaj lazareski od utre pocnuvam so po 2 fostimona i superfakt od 0,5 ama malku sum zagrizena dr. mi rece deka estradiolot mi e pokacen 34,99 me vide i na eho rece deka se e super za da bide pokacen[sm=zmeden.gif] se nadevam deka do kraj se ce bide ok[sm=smiley13.gif]




kapina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 15:28:57)

Mene ne me gleda na eho odlicen e rece samo estradiolot




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 15:32:49)


ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

LoveableMe izdrzi cel pat go izode pa za uste malu sega bidi poopustena teskoto pomina jadi poveke ovosje za da vnesuvas vitamini i napise eden paracetamol za temeraturata

inaku i jas se vrativ od kaj lazareski od utre pocnuvam so po 2 fostimona i superfakt od 0,5 ama malku sum zagrizena dr. mi rece deka estradiolot mi e pokacen 34,99 me vide i na eho rece deka se e super za da bide pokacen[sm=zmeden.gif] se nadevam deka do kraj se ce bide ok[sm=smiley13.gif]


Џина фала ти и на сите, ми значи стварно поддршката. Зошто одиш со толку малку фостимона? Млада си многу или имаш полицистични јајници? Естрадиолот и мене ми беше 32, не ми беше под 20 за првото ИВФ во Систина и доктор Ивановски рече одиме со стимулација, па супер пројдов (ако на крај биохемиска), немав проблеми, лесно поминав со стимулации, уживај




skriena -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 15:43:51)

zdravo devojki jas se vrativ od kaj doktor lazarevski mi rece deka se e ok suprafakt neprimam poveke do vcera denes da prodolzam so 3x2 estrofemi a od utre so 3x3 do sreda pa na eho vo sreda i da mi kaze koga transfer ova so zamrznati embrioni stvarno e super lesno nema bockanje nema nisto a i brzo odi so gospot napred sto ke bide samo toj znae se nadevam na najdobro pozz




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 15:45:55)

Skriena, супер вести, ајде овој пат да не израдуваш, викаат тие од фрижидер се пожилави за да се фатат[sm=nosecka.gif][sm=duda.gif]




mili4kask -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 15:46:43)

LoveableMe RR можеби си исцрпена по сето тоа што си поминала. И јас така се чувствував по пункцијата за првото ИВФ. Многу овошје и ајде издржи се гледа крајот после сите боцкања мора да бидеш силна. Јас официјално почнувам со боцкање на 25.10. На сите што се во моментов во процедура им стискам палци!!!




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 15:51:09)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mili4kask

LoveableMe RR можеби си исцрпена по сето тоа што си поминала. И јас така се чувствував по пункцијата за првото ИВФ. Многу овошје и ајде издржи се гледа крајот после сите боцкања мора да бидеш силна. Јас официјално почнувам со боцкање на 25.10. На сите што се во моментов во процедура им стискам палци!!!


Фала ти, ти посакувам среќа[sm=bravo.gif][sm=nosecka.gif]




mili4kask -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 15:52:30)

Ти благодарам! Се надевам сите ќе се радуваме на убави вести во иднина! [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




skriena -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 16:31:21)

loveableme se nadevam deka e taka fala na podrska tvoite kako se kako odi delbata ?




kapina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 17:07:13)

Blaze si vi na vas imate estradiol od 30 I kusur jas imam samo 5,98 od denes prodolzuvam so superfact od 0,3 a od utre so po 2 fostimonI do vtornik vo sreda sum na kontrola na eho




Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 17:14:54)

kapina, добар ти е естрадиолот, треба да е под 20 пред да се почне со стимулација. Инаку, ако одиш со Фостимон од 150 и од 75 IU, тоа се 3 дози, така што не се секирај. Обично се почнува така, па се зголемува по потреба.




skriena -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 18:11:12)

kapina znaci pak vo sreda zaedno kaj lazarevski srekno




kapina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 19:10:39)

Da da pak zaedno ke sme fala ti hopefull jas se isplasiv koga vidov kolku e no doktorot rece super e




kapina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 19:15:02)

Gina na tebe od kolku ti se fostimonite od kolku miligrami oti na mene sega neli mi dadoa 4 fostimonI prasoci od 75 mg I 4. od 150 mg




gina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 20:11:05)


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

LoveableMe izdrzi cel pat go izode pa za uste malu sega bidi poopustena teskoto pomina jadi poveke ovosje za da vnesuvas vitamini i napise eden paracetamol za temeraturata

inaku i jas se vrativ od kaj lazareski od utre pocnuvam so po 2 fostimona i superfakt od 0,5 ama malku sum zagrizena dr. mi rece deka estradiolot mi e pokacen 34,99 me vide i na eho rece deka se e super za da bide pokacen[sm=zmeden.gif] se nadevam deka do kraj se ce bide ok[sm=smiley13.gif]


Џина фала ти и на сите, ми значи стварно поддршката. Зошто одиш со толку малку фостимона? Млада си многу или имаш полицистични јајници? Естрадиолот и мене ми беше 32, не ми беше под 20 за првото ИВФ во Систина и доктор Ивановски рече одиме со стимулација, па супер пројдов (ако на крај биохемиска), немав проблеми, лесно поминав со стимулации, уживај

LoveableMe ne nemam policisticni jajnici i imam 32god. ama ne znam mi rece nema da te forsiram mnogu a i ja gledase semata od prvoto ivf i togas sum primala po 2 fostimona e sega prosliot pat mi rece ce e smenime terapijata trebase superfaktot da go prekinam nesto drugo trebase da primam ama sega mi rece ce prodolzime so superfakt




gina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 20:12:32)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Gina na tebe od kolku ti se fostimonite od kolku miligrami oti na mene sega neli mi dadoa 4 fostimonI prasoci od 75 mg I 4. od 150 mg

kapina od 75 se




kapina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 20:17:20)

Hopefull a ti kolku fostimonI isprima oti taman tri ke dojdat namene dali moze uste da se zgolemi dozata ili da se namali vo tekot na postapkata ne mi e jasno oti prviot pat isprimav tocno30 menogoni isto od225 mg




sasaiciko -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 21:22:18)

Devojki na site vi posakuvam sto poskoro[sm=rozacrtici.gif] sakav da prasam dali vi preporacaa nekoj poseben nacin na ishrana dodeka primate terapija?sto poveke a sto pomalku da vnesuvate?




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 21:47:52)

Kapina, јас за првото ИВФ примав по 3 фостимони, а потоа ми ги зголемија на 4, со две водички, но сега во Ремедика ми кажаа дека не е многу добро да се менува дозата и треба да се оди во континуитет повеќе дена.

Мене ми се оплодени 11 јајјце клетки, чекам да ми јават колку блстоцисти ќе има за смрзнување.

Сацичко,имаме ТЕМА и совет за ИВФ, исто и за исхрана, велат протеинската помага за поголем квалитет на јајце клетките.




kapina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 22:27:08)

Na mene pak mi kazaa 2 prasoci edna vodicka I tableti poliginax da stavam po ciklus a na mm mu dadoa citeral da pie oti mu bea malku pokaceni leukocitite vo spermogramot iako spermokulturata sto ja pravese pred nekojden bese uredna




kapina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (10.10.2014 22:29:26)

Super loveableme stom se oplodile 11




Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>