RE: Вештачко оплодување VI дел (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (7.10.2014 21:52:42)

Milicka30, добра си е бројката, не си коби без потреба и биди оптимистична за во четврток! [sm=smiley1.gif]
Сопругот остава примерок веднаш штом ќе дојдете, заедно со пункцијата. Со среќа, дај боже сите да се суперквалитетни!




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (8.10.2014 13:15:46)

LoveableMe RR како помина пункцијата?[sm=bravo.gif][sm=smiley1.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (8.10.2014 13:40:35)

Нa крaткo дa ви пишaм, пoминa дoбрo, извaдијa 14 јaјце клетки, сaкaaт дa oдиме нa петти ден трaнсфер, другoтo дa се смрзне. Вечер ќе ви пишaм пoвеќе. Пoзз дo сите




Melanija RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (8.10.2014 13:43:33)

LoveableMe RR одлично [sm=bravo.gif] одмарај[sm=smiley1.gif]




sanjaaaa! -> RE: Вештачко оплодување VI дел (8.10.2014 13:48:49)

Браво LoveableMe [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] ајде утре очекуваме инфо за многу ембриони! Овој пат мора да ти успее и да се радуваш на [sm=duda.gif][sm=duda.gif][sm=duda.gif] Одмарај и наскоро да не израдуваш со [sm=nosecka.gif][sm=nosecka.gif] [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




mili4kask -> RE: Вештачко оплодување VI дел (8.10.2014 13:50:35)

Браво LoveableMe!!! Чекаме убава вест утре! Стискаме палци!! Ова е одлична бројка![sm=bravo.gif]




Milicka 30 -> RE: Вештачко оплодување VI дел (8.10.2014 13:54:20)

Bravo LoveableMe [sm=bravo.gif]
Daj boze site da se kvalitetni.
Ovoj pat so dve [sm=duda.gif]




Zoya -> RE: Вештачко оплодување VI дел (8.10.2014 14:07:58)

LoveableMe odlicna brojka [sm=bravo.gif] ti posakuvam mnogu embrioncinja so odlicna delba. Odmori se i pisi ni koga kje mozes.




nataly86 -> RE: Вештачко оплодување VI дел (8.10.2014 14:38:44)

Браво за бројката[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]...јас знаеш и од минатите дискусии во однос 3 /5 ден трансфер дека сум дефинитивно за 5 ден трансфер.. Среќноо!!!

Инаку на сите Ви посакувам многу среќа во постапките..редовно ве читам иако не коментирам некогаш не сум во можаност (полни раце работа) и верувајте секоја инекција, нервоза и се друго вреди за една насмевка

Ве гушкаат Д&Т




Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (8.10.2014 14:45:36)

Loveable Me, супер!!! [sm=bravo.gif]
Ајде нека бидат суперквалитетни и нека се оплодат сите, па наскоро со [sm=duda.gif][sm=duda.gif]

Одмарај си сега [sm=smiley31.gif]




gina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (8.10.2014 15:13:03)

Loveable Me [sm=bravo.gif][sm=bravo.gif][sm=bravo.gif] bravo odlicna brojka i daj boze da imas mnogu embrioni i te cekame [sm=duda.gif][sm=nosecka.gif] super [sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif] sega odmaraj se i cekame novosti [sm=smiley31.gif] pozdavce




tea 88 -> RE: Вештачко оплодување VI дел (8.10.2014 16:52:33)

Super brojka Loveableme .daj Boze site da se oplodat i nabrzo da si vidis[sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif].pozz




kapina -> RE: Вештачко оплодување VI дел (8.10.2014 17:32:22)

Loveable me super brojka ajde sega samo sto poveke embrioncinja da ima jas imam. na 10 ti zakazanovo sistina. za prvo merenje na estradiolot I I zatoa kakvi stimulacii ke primam no seuste nemam dobieno ciklus sto ako se padne sabota ili nedela treti den od ciklusot do nedelata piev yasmin I prekinav taka rece dr lazarevski




lolla RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (8.10.2014 19:07:21)

Ловабл, супер број на извадени јк, сега релакс и чекај трансфер. Среќно!




sonce79 -> RE: Вештачко оплодување VI дел (8.10.2014 19:12:59)

Loveable Me, odlicna brojka... Drzam sreka za sto poveke embrioni, site kvalitetni i oplodeni [sm=bravo.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (8.10.2014 21:33:38)

Фала ви девојки, задников ме боли и стомакот и едвај седам, лежев повеќе денес, од утре по старо. Ми дадоа еден куп апчиња, доксицилин неколку дена, достинекс 7 дена, тифил по една дневно, декзаметазон по шема околу 7 дена, естрофем исто, аспирин и не знам дали нешто заборавив, аман еден куп апиња.

Е сега ме чуди зошто естрофем, ми објаснуваа нешто со ендометриумот, но сепак имам висок естрадиол и плус естрофем???

На пунцкијата ми дадоа појачана доза цитерал, плус ќе пијам апчиња до недела. Позз




nataly86 -> RE: Вештачко оплодување VI дел (8.10.2014 22:33:54)

не се секирај и јас цело најлонче имав со апчиња..исто и кај мене беше висок естрадиол и примав естрофен..знаат што прават уживкај си..сега нека има супер ембриончиња па [sm=duda.gif][sm=duda.gif]




nadesh -> RE: Вештачко оплодување VI дел (8.10.2014 23:24:52)

Zdravo na site [sm=smiley1.gif] nova sum na forumot no ve sledam poveke vreme .Od vas nauciv mnogu raboti .Se borime so neplodnost odnosno azospermija napravivme i biopsija na testisite no nula [sm=smiley13.gif],ke odime so donor.Vo plodnost na eho denes koga bev na pregled mi vide doktor Tase polip mi prepisa primulot nor pa ke vidime kako ke bidi.Vo meguvreme mi stigna izvestuvanje od fondot deka treba da napravam 3d/4d ili hsc ,prasanjeto mi e ako znae nekoj dali mozi da napravam 4d eho ili moram da cekam da se sredi so polipot.Pozzzz do site clenki i mnogu uspeh so ovaa borba [sm=smiley1.gif]




skriena -> RE: Вештачко оплодување VI дел (9.10.2014 1:14:28)

loveableme super brojce na jajcekletki daj boze da se site kvalitetni so sreka ponatamu i pisi kako ke bide ponatamu a za apcinja stvarno premnogu upm so tie ineksii i apcinja uzivaj do transfer i samo pozz misla i ke si gi imame [sm=rozacrtici.gif][sm=modricrtici.gif] crticki




sanjaaaa! -> RE: Вештачко оплодување VI дел (9.10.2014 7:55:30)

Денеска мислам е пункцијата на milicka 30 нека и со среќа и со лесно! Ја очекуваме со информација за извадени квалитени јајце клетки!
Loveable Me ќе израдува со многу ембриони денес! Убав ден на сите!!!




lolla RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (9.10.2014 8:55:45)

И јас бев со куп апчиња исто ко тебе Ловабл, си запишував дури и на лист што сум испила од што не се памтеше све. Мм се исплаши а и јас ама све помина. Уживај, пиј што ти дале. плус јас и метфорин до 12 недела пиев.




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (9.10.2014 10:34:09)

E па тоа ми е чудно, естрофем се дава за поддршка на оние кои имаат низок естрадиол, или не? Јас така знам, а кај мене е висок естрадиолот, а гледам лолла и натали86 сте пиеле естрофем...не ми се јасни ова докториве значи ич, ние како заморчиња, си играат со нас....[sm=zmeden.gif]
Само што ми се јави ембриологот, ми кажа дека од 14 јајце клетки, 11 се оплодиле, утре ќе следат како ќе оди делбата и ќе ми јават кога трансфер.

Пијам и електролити, Изоспорт ми рече сестрата по литар на ден, има по 1,7л по супермаркетиве, сопругот ми донесе и еве ги пијам за баланс во организмот

Kaжете ми земавте боледување 15 дена за ова, тоа е 20% од плата, а ми рекоа ако е до 1 месец боледувањето, било 10% од плата, ама не сум сигурна дали е така. Докторот рече, одмарање првите 4-5 дена и толку, после можеш на работа. Така што не знам што да правам, ако се утврди бременост, дали после тоа ви викале да одмарате или не??

Миличка30, те чекаме со убави вести денес[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]

надеж, добредојде, тука сме за дружба, жал ми е состојбата на сопругот, но пробајте побарајте повеќе мислења од доктори за тоа и пробајте со исхрана, макар и два да најдат некогаш, доволни се за исполнување на вашата желба, а за 4Д ако се гледа нешто дека не е во ред на ехото, може ќе ти направат проблем, не знам другиве ќе ти кажат. Тука сме за совет[sm=smiley31.gif]




Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (9.10.2014 10:48:53)

Milicka30, денес е убав ден за убави јајце клетки! Со среќа и со лесно, те чекаме да ни пишеш кога ќе се чувствуваш подобро.
[sm=smiley31.gif]

Loveable Me, за одморот - до две недели покрива фирма, а за следни две недели се одбиваат 10%. Со тоа што, јас мислам да си земеш само една недела, а после да си одиш на работа - освен ако работата не ти е физички напорна. Некои земаат 2 недели, па со утврдување бременост се добиваат уште 2, ама мислам дека стварно нема потреба. Е сега ако сакаш да киднеш од работа, тоа е веќе друг муабет [sm=smiley36.gif]




LoveableMe RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (9.10.2014 10:54:16)

Hopeful, фала ти, не сакам да киднам од работа, имам малку скали на влез пред работа, а потоа со лифт нагоре, нема проблем, но не знам дали да земам неколку дена одмор или боледување за ИВФ? Како покрива фирма 2 недели? Не ти одбиваат од плата?




Hopeful RR -> RE: Вештачко оплодување VI дел (9.10.2014 11:22:04)

Сега се распрашав подетално, погрешна информација сум ти дала. Секако се одбива од плата, за жал. До 30 календарски дена боледување значат дека земаш 90% од плата, со тоа што не знам ако боледувањето е пократко (една или две недели) дали се намалува процентот, ако ти треба - да прашам. Ова боледување го отвора матичен гинеколог.

Имам и јас скали, ама си ги качував полека :) Ако имаш денови од одмор, може сепак тоа е поедноставна и поисплатлива варијанта...




Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>