|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Инсеминација II
6.10.2014 15:01:44   
Hopeful RR
lilka9, со среќа, и за две недели user posted image user posted image

Не мора да се види дали дошло до пукање, пресметано е дека околу периодот на инсеминација секако ќе пукне, а спермата има подолг живот. ХСГ не мора да се прави повеќе од еднаш, освен ако нема поминато поголем период од многу години, и мислам дека сега си ок. Секако, продолжете со односо овие денови, да ги зголемите шансите user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lilika9)
Непосредна врска до пораките: 976
   RE: Инсеминација II
6.10.2014 15:16:28   
lilika9
Фала Надежна, дај боже да ги видиме сите тие две црти. Ми се смачи од таа една црта...

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 977
   RE: Инсеминација II
6.10.2014 15:22:28   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilika9

Не бев стимулирана бидејќи и фоликулот и ендометриумот природно супер се развија. Едниствено примив прегнил 36 часа пред инсеминација. Се е уредно од сите испитувања кај двата. Едниствено немам направено ХСГ во скоро време, сум го правела пред неколку години па беше во ред. Ама ако не биди овај месец ништо ќе го правам пак. Инсеминација правев во Битола во Плодност.



lilika9, еднаш се прави ХСГ, ако подоцна има проблем, има други методи, засега се е супер, треба да се фати само. Среќно!

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lilika9)
Непосредна врска до пораките: 978
   RE: Инсеминација II
9.10.2014 11:33:17   
lilika9
Женски има нешто ново? Беа кај и да е завршува 14 дневното чекање кај тебе, како си? Scared и ти не си пишала како си што се случува? Ајде дај боже да пишите позитивни резултати.
Мене ми се влечкат деновите како години, до недела кој ќе чека за да провери :)
Како што читав не се препорачува домашен тест да се прави заради вагиналетете прогестерон? Мора на крв? Стомакот ми е напнат како секој момент да добијам, кој знае од што, дали психа дали вагиналети...

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 979
   RE: Инсеминација II
9.10.2014 12:25:54   
Melanija RR
Најточно е 15 ден да се испита преку крв, токму поради прегнилот.Ти посакувам user posted image и недела не е така далекуuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lilika9)
Непосредна врска до пораките: 980
   RE: Инсеминација II
9.10.2014 13:08:04   
LoveableMe RR
lilika9, да не израдуваш со убави вести

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 981
   RE: Инсеминација II
9.10.2014 13:17:00   
lilika9
Ајде дај Божеuser posted image ! Да ме успијат и да ме разбудат во понеделник со резултати најдобро би било, како врви време концентрација за се друго ми е помала и само на тоа мислам. Еве и на работа ништо живо не можам да се сконцентрирам...
Ајде нека пишат и другите девојки што во слично време правевме инсеминација убави вести, па да повлечат нога user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 982
   RE: Инсеминација II
10.10.2014 17:43:40   
bambina34
Денеска и јас ја имав мојата прва инсеминација .. Ја правев во Ремедика кај др. Димитров..Сакав да ве прашам дали некоја од вас имала болки после инсеминацијата.. Инаку ја правев на природен циклус без стимулации...

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 983
   RE: Инсеминација II
10.10.2014 20:15:27   
lilika9
Бамбина ти посакувам успешна инсеминација и да се израдуваш за две недели со позитивен тест!
Јас правев инсеминација на придоден циклус, и после неа имав мали болки повеќе како неугодност, не многу силни болки, и малку крварев. Докторот рече дека е тоа ок.
Сакам да те прашам дали во ремедика правеше обична инсеминација, значи само со медиум во матка, или и во матка и во канали. На форумот прочитав дека таа втората се вика МАМАС метода и ја практикуваат во ремедика, и трае околу 10 мин, и за 30% ги зголемува шансите, а оваа обичната трае само некоја минутка и за 10% ги зголемува шансите за забременување. А ценовно двете се исто.

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 984
   RE: Инсеминација II
10.10.2014 21:49:16   
LoveableMe RR
бамбина среќно, ти посакуваме успехuser posted image , болки по инсеминација се нормални уживај, може и на природен циклус, ајде се надеваме ќе не израдувашuser posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 10.10.2014 21:50:13 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lilika9)
Непосредна врска до пораките: 985
   RE: Инсеминација II
10.10.2014 23:46:07   
bambina34
здраво Лилика9 ...искрено да ти казжам појма немам по која метода се одвиваше инсеминацијата...бев како во бунило од страв ...траеше долго или така ми се чинеше, се изнамачија пошто катетарот или канела како се вика појма немам ,неможе докторот да го пробие до кај што требаше...имав страшна болка и еве уште имам некоја тапа болка иако помина скоро 8 саати..ми рече да се напијам само Сумамед после интервенцијата и дека е можно да прокрварам

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 986
   RE: Инсеминација II
10.10.2014 23:50:34   
bambina34
благодарам на подршката LoveableMe

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 987
   RE: Инсеминација II
11.10.2014 0:38:50   
lilika9
Одмарај сега, што да правиме се ќе трпиме за user posted image
јас имав само една инсеминација па немам многу искуство зошто така те болело и што му сметало за да пробие, но на форумот сигурно ќе најдеш некоја со слично искуство. Дај Боже да биде успешна инсеминацијата па се се заборава. Мене одма ми дадоа и вагиналети па еве уште ги користам. Недела е 14 ти ден, па ќе видеме што биднало од мојата прва инсеминација.
поздрав и добра ноќ

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 988
   RE: Инсеминација II
11.10.2014 15:01:49   
bambina34
odmaram denes cel den ,do wc samo :) Lilika , a i tebe ti pravea na priroden ciklus? sto vaginalite ti dadoa ..mene mi rekoa samo Sumamed da ispijam edna i tolku

(Одговор на членот lilika9)
Непосредна врска до пораките: 989
   RE: Инсеминација II
11.10.2014 17:53:03   
lilika9
И мене на природен циклус ми правеа. После инсеминација секоја вечер ставам вагиналети утрогестан 200, по една навечер. Незнам дали ти советтуваа но се препорачува активно односи два три дена после инсеминацијата.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 990
   RE: Инсеминација II
11.10.2014 17:54:49   
lilika9
не знам за што се сумамедот, инаку овие утрогестанот се ако има оплодена јајце клетка подобро да се фати. А и ок што добив такви, бидејќи јас 5-6дена пред да добијам имав јак кафеав исцедок, и еден гиниколог ми рече дека можи тоа да доведува до исплавување на оплодени јајце клетки, а тешко било да се испита и утврди како влиае. Еве сега немам таков исцедок.

(Одговор на членот lilika9)
Непосредна врска до пораките: 991
   RE: Инсеминација II
11.10.2014 20:47:35   
Bea
Devojcinja, pravev denes test - negativen :( 16 den od inseminacijata mi e, uste nemam dobieno, ama testot vika nisto..Ne znam samo zosto mi docni, otkako sledam ovulacija sekogas dobivam posle14 Dena. Toa e. ke pocekam uste den-dva ako ne dobijam ke go povtoram testot..


(Одговор на членот lilika9)
Непосредна врска до пораките: 992
   RE: Инсеминација II
11.10.2014 23:04:12   
Melanija RR
Ако се користи вагиналети утрогестан може циклус да доцни до 4 дена,затоа најсигурно е преку крв.
Ви посакувам висола Бетаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 993
   RE: Инсеминација II
12.10.2014 15:03:28   
JelaMila
Идни мајкички правев инсеминација пред 12 дена , нестрплива сум , дилемата ми е дали да правам тест или да почекам уште три дена па да си отидам во ремедика да направам тест преку крф ?! Мислите ли дека тестот од аптека ќе покаже точен резултат сега ?

< Поракaта ја уредил JelaMila -- 12.10.2014 15:06:45 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 994
   RE: Инсеминација II
12.10.2014 15:23:14   
Hopeful RR
Мој совет е секако да почекаш барем уште два дена. За најсигурно, направи тест преку крв, за квантитативна бета хцг. Со среќа user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот JelaMila)
Непосредна врска до пораките: 995
   RE: Инсеминација II
12.10.2014 17:52:50   
Bea
Јас добив :( Ништо, ова ми бешеппоследната инсеминација, сега полека ќе ги подготвуваме документите ќа ивф.
Многу среќа на сите што чекаат, да ја разубавите темава сп убави вести.:)

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 996
   RE: Инсеминација II
12.10.2014 19:35:34   
bambina34
не се обесхрабрувај Беа , се надевам наскоро ќе ги видиш двете цртки

(Одговор на членот Bea)
Непосредна врска до пораките: 997
   RE: Инсеминација II
12.10.2014 21:56:16   
LoveableMe RR
Bea, прoдoлжи пoнaтaму ќе дoјде твoјoт ден.user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 998
   RE: Инсеминација II
13.10.2014 0:12:19   
lilika9
Беа борбата продолжува! ти посакувам што побрзо да си ги средите документите и да ви одобрат па да биде успешно инвитрото!
Мене денес ми е 14ти ден од инсеминација и направив домашен тест, шуре чек, мислев ако покажи позитивно да одам на крф, но покажа негативно, па изгубив надеж да одам да провервам преку крв... така да прекинав и со вагиналетите и сега чекам да ми дојде, па јово на ново...

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 999
   RE: Инсеминација II
13.10.2014 11:19:41   
JelaMila
Се молам некој да пиеше дека имал успешна инсеминација ! Да ме дувне малце ветер во грб .. ајде женски само напред таква ни била среќата ќе се измачиме , нооо МОРА ДА БИДЕЕ !!! Со денешнава медицина не е прашањаето дали ќе имам бебе туку кога ќе имам бебе .. Само трпеливо и главата горе ! Многу успех на сите !

(Одговор на членот lilika9)
Непосредна врска до пораките: 1000
Страница:   <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?