|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување VI дел
9.10.2014 11:35:49   
mili4kask
Браво LoveableMe одлична бројка! Околу боледувањето, и јас знам дека се одбива 10% до месец дена. Јас уште од сега се договорив тие две недели ќе работам од дома. Како што вели Hopeful доколку имаш денови од одмор тоа би била добра варијанта. А како направивте после пункција женски? Дали одма другиот ден може да се оди на работа?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Вештачко оплодување VI дел
9.10.2014 11:50:53   
skriena
mislam deka estrofemot se dava za zadebeluvanje na endometrium za podobro da gi prifati matkata embrionite oti i jas so prvoto invitro se bese ok so estradiolot ama gi piev 3x2 pa potoa koga se utvrdi bremenost mi gi namalija na 2x2

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Вештачко оплодување VI дел
9.10.2014 11:58:29   
mili4kask

ИЗВОРНА ПОРАКА: skriena

mislam deka estrofemot se dava za zadebeluvanje na endometrium za podobro da gi prifati matkata embrionite oti i jas so prvoto invitro se bese ok so estradiolot ama gi piev 3x2 pa potoa koga se utvrdi bremenost mi gi namalija na 2x2



И јас исто така го пиев естрофемот иако естрадиолот ми беше во ред. Се согласувам дека сигурно има врска со прифаќањето на ембрионите.

(Одговор на членот skriena)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Вештачко оплодување VI дел
9.10.2014 12:07:03   
sanjaaaa!
Според мене најдобро е до трансферот да не зема ниту боледување ниту одмор. После трансферот најдобра варијанта е да си користиш годишен одмор (доколу имаш денови неискористени), од 5-14 дена, бидејки се плаќа 100% од платата, а доколку немаш денови за користење тогаш можеш да земеш боледување. До 30 дена боледувањето е на товар на работодавачот, а над 30 дена на Фондот. Висината на надоместокот во приватниот сектор е 90% од платата до 30 дена боледување, а 70% од платата до 15 дена боледување. Во јавниот сектор е 70% од платата до 7 дена боледување, 80% од платата до 15 дена боледување и 90% од плата над 15 денови боледување. Се надевам дека јасно напишав.

Loveableme браво за многутее ембриони, ќе имаш и за замрзнување! Среќно на сите

(Одговор на членот skriena)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Вештачко оплодување VI дел
9.10.2014 12:19:16   
sonce79
Loveable Me, супер резултати.. user posted image

И јас мислам дека до трансфер нема потреба од земање денови. Мене докторот ми рече ако не осеќам болки или несшто сл, да се однесувам како ништо да не било после пункцијата. Јас така и направив, И на работа, и на вежбање и искочив дента после пункција user posted image

Туку, мене ми се ближи денот за тест. Некако сум скроз нестрплива. Сакам да направам тест и дома, а и не сакам. Мм вика да се стрпам до понеделник, ама јас некако ептен возбудена сум да видам резултати. user posted image Кажете ми, тестот преку крв, во Систина на пр, за колку време даваат резултати? Јас сигурно во 8 сабајле ке се нацртам таму..user posted image

(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Вештачко оплодување VI дел
9.10.2014 12:25:51   
Hopeful RR
sonce79, немој да правиш домашен тест, туку директно преку крв, со квантитативна бета хцг. Така ќе се знае поточно ситуацијата, бидејќи бројката на хцг-то е индикатор за повеќе нешта. Во Систина отвораат околу 8 сабајле, со тоа што пријави се на главниот пулт доле прво. Резултатите се за саат време user posted image Јас препукнав во тој саат, пишав и претходно дека скроз се пореметив. Инаку, тестот е 1100 ден.

Со среќа, и јас едвај чекам со тебе! user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот sonce79)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Вештачко оплодување VI дел
9.10.2014 12:35:33   
sonce79
Ма така и јас си мислев, да не правам дома.. ама од време на време ми доаѓа да купам тест user posted image Ќе издржам уште некој ден..
Едвај чекам и јас, Hopeful, како месец да помина од трансферот мислам...user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Вештачко оплодување VI дел
9.10.2014 12:46:22   
LoveableMe RR
Миличка30 ја чекаме, а сонце79 и Зоја наскоро со убави вести. Постот на џина и надеж го ставам во Стерилитет кај мажот, со надеж дека и други рингерајки ќе дадат мислење/совет. За боледувањето, тоа е, подобро одмор, инаку бајаги кратат од платава, кај други трошоци па и ова....

*******2014*******
user posted image user posted image user posted image АКТУЕЛНОuser posted image user posted image user posted image


21.08 - Kaya - почеток со терапија (Димитров, Ремедика)
01.09 - Zoya - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
05.09 - sonce79 - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
15.09 - Loveable Me RR- почеток со терапија (Димитров, Ремедика)
19.09 - Tea88 -почеток со терапија (Таше Tрпчевски, Плодност)
/.09 - Nestrpliva- почеток со терапија (Ивановски, Систина)
29.09 - kapina - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
29.09 - gina - почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
29.09 - Milicka30 -почеток со терапија (Таше Tрпчевски, Плодност)
05.10 - sasaiciko -почеток со терапија (Хаџилега, Ремедика)
25.10 - mili4kask - почеток со терапија (Ивановски, Систина)
04.10 - skriena - трансфер со смрзнати ембриони (Лазаревски, Систина)
13.10 - Anonimen - почеток со терапија (Поповиќ, Систина)
/.10 - butterfly00- почеток со терапија (Лазаревски, Систина)
/.10 - весник - трансфер со смрзнати ембриони (Лазаревски, Систина)
/.11 - Pinky30 - почеток со терапија (Глигор Тофовски, ГАК)
/.11 - sanjaaaa- - почеток со терапија (Ивановски, Систина)


=========================

user posted image ИСЧЕКУВАЛКИuser posted image
12.09 -Kaya =пункција ///// = ET
23.09- Zoya = пункција 25.09 = ET
25.09 -sonce79 =пункција 28.09 = ET
01.10 -tea88=пункција 04.10 = ET
02.10 -Nestrpliva=пункција 04.10 = ET
08.10 - LoveableMe RR=пункција 13.10 = ET
09.10 - Мilicka30=пункција 12.10 = ET

=========================
/////// - Kaya = ТЕСТ
11.10 - Zoya= ТЕСТ
12.10 - sonce79= ТЕСТ
18.10 - tea88 =TЕСТ
18.10 - Nestrpliva=TЕСТ
27.10- LoveableMe RR=TЕСТ
28.10- Milicka30=TЕСТ

ПОДДРШКА
user posted image

firenca didi, Adelle,gina,Bogdancanka RR, koki12, skopjance, mimiiiiiiiiiiiii, taci14 ,Herco, trust, kapina, cacim, babyhope, LoveableMe RR, I LOVE, baby77, Anna78, kate.., dzvezda, bubble, SOLE, butterfly00, snekki, milasteve, almushka, Yaya,skriena, brm_bm, mery, macika4, весник, marina111, fragolina
=====================

2014 година
nataly86 user posted image Lina*user posted image Каrmauser posted image biljana87user posted image Anonimenuser posted image babylove**user posted image avgustina2 user posted image Kolacence user posted image lolla user posted image mesecina83 user posted image lily98 user posted image stefanieuser posted image Hopeful user posted image




< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 10.10.2014 10:29:23 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Вештачко оплодување VI дел
9.10.2014 13:10:22   
tea 88
Lele zenski kazete dali treba da imam nekoi simptomi? denes mi e 5dt i osven tapa bolka vo desniot jajnik nisto drugo ne custvuvam.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Вештачко оплодување VI дел
9.10.2014 13:43:56   
Hopeful RR
Tea88, најдобро е да не мислиш на тоа, бидејќи сите можности се отворени. Болката е од стимулациите и е нормална, може и да продолжи, а симптоми не барај, бидејќи и да има, и да нема, може да има позитивен исход. Знам дека те измачува, но тоа е user posted image Со среќа!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Вештачко оплодување VI дел
9.10.2014 15:08:31   
Milicka 30
Здраво девојки! Ми извадија 4 јајце клетки...сега одмарам имам болки во јајниците.
Утре треба да се јавам да ми кажат дали се оплодиле. Господ нека ни е на помош.
Инаку ми препишаа куп апчиња...утрогестан,аспирин,фолна,прогинова,медрол,вибрамицин и продолжувам со ге132.
Ловеаблеме user posted image мила супер бројка за кога ти закажаа трансфер ?
Мене ми е страв за моите...дај боже сите да се оплодат, и така се само 4user posted image
Ве user posted image сите

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Вештачко оплодување VI дел
9.10.2014 15:25:34   
gina
Milicka 30 super user posted image sega opustise i odmaraj sugurno ce se oplodat user posted image so sreka



(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Вештачко оплодување VI дел
9.10.2014 15:33:53   
kapina
Mene iako ne mi e dojden ciklusot mi kazaa. utre da odam vo sistina

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Вештачко оплодување VI дел
9.10.2014 15:57:38   
skriena
kapina i jas utre sum kaj lazarevski vo kolku sat si zakazana

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Вештачко оплодување VI дел
9.10.2014 15:59:06   
LoveableMe RR
Milicka30, среќно, се најубаво уживај доволно е една добра за да останеш бремена. Капина и скриена, со среќа, пишете како ќе поминете утре.user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот skriena)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Вештачко оплодување VI дел
9.10.2014 16:10:08   
Milicka 30
Фала девојки, со среќа на сите user posted image
Ловеавлеме беше ли денес на работа? Мене ми кажаа наредниот ден по пункцијата да си ги терам секојдневните обврски.
Поздрав

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Вештачко оплодување VI дел
9.10.2014 16:32:42   
Hopeful RR
Milicka30, со среќа, дај боже сите да се оплодат! user posted image

Утре можеш да одиш на работа, нема да имаш никаков проблем. И мене ми дојде во четврток пункција, па петокот отидов на работа најнормално. Зошто да губиш ден, подобро чувај го за после user posted image


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Вештачко оплодување VI дел
9.10.2014 16:50:40   
весник

ИЗВОРНА ПОРАКА: skriena

kapina i jas utre sum kaj lazarevski vo kolku sat si zakazana



скриена,ај те молам пиши ми нешто подетално околу твојата постапка кај др.Лазаревски со враќањето на замрзнати ембриони.како ти оди постапката,ако не можеш тука пиши ми во порака.

(Одговор на членот skriena)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Вештачко оплодување VI дел
9.10.2014 17:03:54   
kapina
Vo 10 I 45 imam zakaza no a ti vo kolku

(Одговор на членот весник)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Вештачко оплодување VI дел
9.10.2014 20:11:20   
SOLE
LoveableMe i Milicka30 so srekicka i na dvete, daj Boze se da bide vo najdobar red i sto pobrzo user posted image user posted image i user posted image user posted image da se mnozi brojkata na user posted image user posted image user posted image
Inku i jas imam ubavi vesti konecno go napraviv i 4D exoto i odma gi podnesov dokumentite, sega mi ostanuva da cekam odgovor (se nadevam pozitiven) pa da ve druzam uste poveke user posted image user posted image Pozdravce do site

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Вештачко оплодување VI дел
9.10.2014 20:11:23   
kapina
Mi dojde ciklusot ovie denovi treba da pocnam so stimulaciite utre ke mi kaze doktorot sto kako ke bide

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Вештачко оплодување VI дел
10.10.2014 9:19:19   
Anonimen
само што доагам од кај докторот и почнувам со терапија со супрефакт од 0,7 од 13 ти овој месец.ке се боцкам кај матичниот.

(Одговор на членот kapina)
  Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Вештачко оплодување VI дел
10.10.2014 9:39:53   
sanjaaaa!
Anonimen со среќа во постапката за user posted image user posted image
Milicka 30 одлично си поминала на пункција - 4 јајце клетки и не се така малку! Верувај ќе имаш квалитетни ембриони и навиваме за user posted image user posted image !
Тебе и LoveableMe ти посакуваме успешен трасфер и user posted image user posted image
Се ближи и денот кога sonce79 и Zoya ќе не известат за позитивен тест за бременост!
Среќно на сите!!!!!user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил sanjaaaa! -- 10.10.2014 9:41:19 >

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Вештачко оплодување VI дел
10.10.2014 10:24:20   
Milicka 30
Драги рингејајки, само што се јавив ми кажаа дека од моите 4 ,3 јајце клетки се оплодиле е сега останува да видиме како ке се развиваат до утреuser posted image , па ако дај боже се биде во ред во недела трансфер. И ова со развивањето баш не ми е јасно,можно е да не се развијат како што треба?
Ке може ли некоја од вас да ми објасни како се одвива трансферот?


(Одговор на членот sanjaaaa!)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Вештачко оплодување VI дел
10.10.2014 10:30:07   
LoveableMe RR
Anonimen, со среќа, Миличка30 супер информација, не се замарај што како, чекај да ти јават за трансфер, поззuser posted image Трансферот не е ништо посебно, ти ги враќаат емрбионите, мора да имаш пиено вода, со полна бешика, за подобар трансфер, а потоа лежиш два саата и те пуштаат дома.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 10.10.2014 10:31:06 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?