|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Фоликулометрија
23.6.2009 12:10:20   
Палешка РР
Фоликулометрија е ултразвучна постапка со која се мери растот на фоликулите кои се носители на јајните станици. Кај жените во репродукциски период ова испитување се врши во средината на менструалниот циклус. Големината на фоликулите се движи од 2-4 мм до 22-24 мм кога фоликулата прска и ја ослободува јајната станица спремна за оплодување. Испитувањето е безболно, но мора да се врши секој ден, се со цел да се утврди дали доаѓа до овулација или не.

Дали некогаш сте биле на фоликулометрија и какви се вашите искуства.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Фоликулометрија
15.7.2009 19:01:21   
stefi
Jas ne sum pravela folikulometrija no bi sakala da znam poveke za toa bidejki bev bremena i bese vanmatericna bremenost pa me interesira dali e mozno da kaj mene ne prsnala taa folikula i zatoa doslo do oploduvanje na samiot jajnik.Razgovarav so mojot ginekolog i se sto ke mu naglasev da se ispita nesto poveke radi sigurnost toj mi veli deka sto i da ispituvam nikoj nemoze da mi garantira kaj ke bide zacnata slednata bremenost dali normalno ili pak vanmatericno.I jas neznam sto i kako ponatakauser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Фоликулометрија
19.3.2010 15:09:41   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: prvenka

Moze li malku da se prodiskutira za toa kolku treba da bide goleminata na folikulite pred prskanje na istite.Koga bev na kontrola ovoj mesec na 7 den od ciklus doktorot mi rece deka na leviot jajnik imam dobar folikul 17mm,toa znaci li deka istiot treba da porasne uste ili ne kolkavi treba da bidat.Ako ima nekoj so vakvi iskustva neka pise.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот stefi)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Фоликулометрија
19.3.2010 15:10:11   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

do 23mm e dobar posle ginekolozite go smetaat za nepotreben...jas imav golemo iskustvo so ovie raboti posto i jas sekoj meces go pominuvav so merenje na folikuli i iskreno se zaboraviv da ne te bunam popusto tuku ke ti preporacam da baras na geogle dosega jas se trudev da najdam nekoja stranica od tie jas so citav no nemozam da najdam...baraj na internet znam deka imase mnogu ubavi stranici koi objasnuvaat se...no etenemozam da gi najdam...pisi pod folikuli ili jajcekletki..neznam so da ti recam mi e krivo sto nemozam da najdam...a ako najdam ke ti pisam stranica pozdrav i s sreka i daj boze da toj folikul prerasne vo bebce ako go sakas toa normalno...pozz



_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Фоликулометрија
24.5.2011 23:32:11   
zagrizenaa
jas imav 2 folikuli po 23mm  i ne primav nikakva inekcija za pukanje i odma denta napraviv inseminacija.dali e mozno da puknat sami i da se oplodi ili da ne se nadevam mnogu?pozz

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Фоликулометрија
25.5.2011 0:02:15   
Melanija RR
Кога фоликулот е околу 23 мм се дава прегнил инекција,во случај кога е правена инсеминација навистина незнам што практикуваат ,а што е најдобро.
Ти посакувам успех и среќа

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Фоликулометрија
25.5.2011 20:36:15   
zagrizenaa
mene gin mi rece deka ke puknat zatoa mi napravi inseminacija vednas posle pregledot istiot den .bog da cuva neznam sto da mislam poveke heheheeeeeeee

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Фоликулометрија
25.5.2011 20:38:13   
zagrizenaa
pa posle inseminacijata mi dade vaginalno da klavam UTROGESTAN  ako si slusnala nesto za niv hehehe

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Фоликулометрија
25.5.2011 21:56:31   
sandrin
ИЗВОРНА ПОРАКА: zagrizenaa

mene gin mi rece deka ke puknat zatoa mi napravi inseminacija vednas posle pregledot istiot den .bog da cuva neznam sto da mislam poveke heheheeeeeeee


eve me da vozvratam iskustvo, zagrizenaa
ne sum imala inseminacija, no koga odev na folikulometrija doktorot mi rece folikulite ke puknat vo sekoe vreme, zatoa sto veke ima nekoj izliv na tecnost od niv... sto znaci vo takov slucaj e prilicno sigurno deka toa ke se sluci... mozebi si bila takov slucaj!
srekno!

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Фоликулометрија
25.5.2011 22:09:20   
Martinija
денес ми е 7 ми ден од менструација и имам еден фоликул од 11 мм , мојот гинеколог ми кажа во понеделник ( значи на 12 ти ден после менструациа ) треба да примам инекција за прскање на фоликулот

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Фоликулометрија
25.5.2011 23:20:35   
zagrizenaa
fala dajboze da e taka pozz

(Одговор на членот sandrin)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Фоликулометрија
20.8.2011 20:43:42   
puf4e
jas vcera bev na gin.mi napravi detalen pregled i mi kaza deka sve e vo red so jajnici i matka ,bev kaj vtor doktor zaradi mislenje i mi gi potvrdi istite raboti sto i prviot...e sega vaka posto imav vonmatericna na leviot jajnik i mi e otsranet leviot jajcevod.imam folikul koj treba da prsne vo ponedelnik ke odam i toa da proveram dali prsnal,ama mi e na leviot jajnik i doktorot me ubeduva deka pak mozam da zabremenam bez razlika sto e jajcevodot otstranet deka bitno imam zdravi folikuli.ama jas ne veruvam ako nekoja znae kazete mi ...kissssssssss
inace folikulot mi bese 18 mm i nemam problem so prskanje i takvi raboti pa aj da vidime :)

(Одговор на членот zagrizenaa)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Фоликулометрија
23.11.2011 16:58:11   
lindicka
Здраво на сите. Еве од овој месец и јас ќе почнам да следам фоликули. Но мене ми закажаа да дојдам на 12ти ден од циклус, јас мислев дека треба порано.
Би сакала да ве прашам, што влегува под фоликулометрија? Само ехо, или пак и колпоскопија или и нешто друго? Фала

(Одговор на членот puf4e)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Фоликулометрија
23.11.2011 17:12:52   
bella80
Iindicka,zavisi na kolku dena ti e ciklusot,mene mi e na 26,27 den i 12 den za mene e kasno...Pod folikulometrija ti pravat samo eho,ako prv pat odis kaj toj dr,moze da saka da ti napravi i kolkoposkopija,cisto da vidi kakva ti e situacijata a ako ne samo preku ehoto ke go sledi rastot na folekulite...Se nadevam ti pomognav!!!!!!!!

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Фоликулометрија
23.11.2011 17:40:13   
lindicka
Bella, fala mnogu na odgovorot. Prvpat mi e kaj ovaa doktorka, kje odam kaj nejze, zatoa sto sakam da mi bide i maticna, taka sto kje vidime kako kje bide, sigurno kje ima i plus kolposkopija i sl. Isto taka, verojatno kje sum oftopik, no dali za da mi prepise klimofen treba da imam ispitano i hormoni vo bliska idnina? zatoa tie se sepak hormonski apcinja. Znam deka mnogu prasuvam i zamaramuser posted image , ama veruvajte i jas mnogu se zamaram so temava zabremenuvanje i ne znam uste kolku kje izdrzam vaka..Fala i izvinieteuser posted image

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Фоликулометрија
30.11.2011 17:25:48   
lindicka
Zdravo pakuser posted image . Denes bev na folikulometrija, imam dva folekula na desniot jajnik, sto e dobrouser posted image , no endometriumot mi e tenok. Dali znaete priroden lek za zdebeluvanje na istiot? Vo sabota sum pak na kontrola, t.e merenje na folekuli, ako ne porasnal, kje mi prepise estrofem ili etrodiol. Dali se efikasni?
I nekoja hrana ili caj sto ste piele za zdebeluvanje na ednometriumot? Fala, ianku sum pozitivna mnogu ovoj mesec i se nadevam deka kj ego podgodime denot ovoj patuser posted image site kje si dobiemeuser posted image

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Фоликулометрија
19.12.2011 14:42:44   
gulabica
Здраво на сите рр.би сакала да ве прашам ...имам нередовен циклус,ги направивме сите испитувања со сопругот и фала му на бога се е во ред...2год се трудиме да останам бремена ама ете несака.пред две недели пиев кломифен што ми ги даде гинекологот на 12 ден направив фоликолометрија и ми каза дека имам плодна циста од 22мм дали знаенекој да ми објасни што всушност значи тоа..и ми речеда не идам веке се до после н.год ако добијам да му се јавам аако не добијам да одам.е сега би сака да знам дали има шанси таа да се оплоди.т.е колкава би требало да биде за да дојде до оплодување...в епоздравувам сите и ви посакувам секое добро...

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Фоликулометрија
19.12.2011 15:08:49   
babyhope
gulabica малце не ми е јасно каква е таа плодна циста?user posted image Или е циста или е плодна јајце клетка...јас пред 2 месеци исто пиев кломифен и имав неколку ј.клетки кои беа спремни за оплодување и една ј.клетка која се создаде во циста и беше поголема но беше празна- без жолто тело и која што неможе да доведе до бременост. Таа ми пукна на следен циклус, не беше ништо страшно. Сега кај тебе не разбирам како не ти кажал кој ден да ги темпирате секс. односи зашто може доколку е зрела ј.клетка да пукне за 1-2-3 дена од кога ќе порасне доволно. Мислам да се консултираш повторно со гинекологот или пак второ мислење доколку овој не ти објаснува добро. Ти посакувам набрзо да ги видиш  user posted image user posted image

(Одговор на членот gulabica)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Фоликулометрија
19.12.2011 15:28:53   
Melanija RR
gulabica веројатно мислиш на фоликул од 22 мм,само требал да ти посочи кога да имате односи.Инаку 22 мм се супер што би значело секој ден односи.Ако не ти е јасно што ти кажува потпрашувај зошто така ќе научиш многу работи и ќе знаеш што се случува со ствојот организам.Ти посакувам user posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Фоликулометрија
19.12.2011 15:35:59   
gulabica
Vi blagodaram na ubaite zborovi nisto ne mi kaza mi vika eve imame plodna cicta jas go prasav kakva e taa cista zosto i mene ne mi bese jasno i on mi vika vo ovoj slucaj kako sto jas ja gledam nea verojatnosta za bremenost e 10% mozno e ama ne sum siguren mi rece...i jas mu vika sto da peravam neli ocekuvam da mi kaze koi denovi da bideme poaktivni i on mi vika opustise pa sto bide neka bide se gledame posle praznicive i tolku..i sega ja sum vo dilema dali toa sto on mi kaza 22mm folikul taka go narece mozam nesto da ocekuvam ili nema sansi...pozzzzuser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Фоликулометрија
20.12.2011 9:29:42   
temjana
Девојки јас од вчера почнав со следење на фоликули имам една веќе супер зрела 22мм што значи дека имам предвреме овулација, бидејќи ми е 7 ден од последна менструација. Како и да е сега тој фоликул го следиме па ќе видиме што ќе излезе. Него друго ми беше прашањето кажете ми колку пари ви зимаат за такви прегледи? Мене денеска ми земаа 800 ден и мм. збесна бидејќи као матичен треба да ми е. Мислам со право се налути иако ме повреди многу со неговата реакција и се убив од плачењеuser posted image Како и да е мислам дека ме опљачкаа, бидејки и за прегледите значи пап ехо и брис ми зема 2500 денuser posted image Тоа незнам дали е многу иако за матичен пак ми изгледа дека е доста скапо, бидејќи брисевите си ги однесовме сами на микробиологија каде што ни земаа со сини картончиња 200 ден.

(Одговор на членот gulabica)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Фоликулометрија
20.12.2011 10:17:03   
Melanija RR
Офтопик но Темјана матичен ако ти е ехо преглед јас плаќам 200 денари,да прашаш дали ти е матичен онака во очи.Браво за супер фоликулата


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Фоликулометрија
20.12.2011 10:35:11   
temjana
Фала Меланија на брзиот одговор, матичен ми е сигурно бидејќи сега ми е нов, значи секој преглед те чини 200 ден? бидејќи јас цела недела треба да одам и ме интересира дали таа цена од 200 ден тие за целото следење или од преглед? Извинете за офтопиков ама израволтирана сум а незнам каде да го поставам прашањево. Поздрав девојки и ви благодарам што сте тука за мене и за сите кои што ја делиме истава макаuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Фоликулометрија
20.12.2011 11:01:13   
vezilka RR
Јас плаќав по 500 за за целата серија на прегледи што следуваа кога се прави фоликулометрија. Тоа ги влкучуваше и прегледите што следуваа после овулацијата. Тоа беше пред две години скоро и може сега е поскапено. Да се разбереме, кога идеш кај матичниот не треба да се палќаат толкави пари и за прегледи и за пап и за се..ама ако јас треба д бирам дали да идам кај друг доктор кој нема да ми наплати или кај овој каде што идам, а знам дека ќе ми НАТплати..сепак би отишла кај него оти верувам дека знае што прави. Сакам да кажам дека некогаш плаќаме за она што не би требало само заради довербата..

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Фоликулометрија
20.12.2011 14:51:34   
Melanija RR
Темјана јас обично одам само еднаш зошто сум била со стимулација.но на 2 пати одев уште еднаш и не ми наплатуваше.Не се срами да ти е незгодно да го прашаш,мислам и знаат дека сакаме детенце па многу лекари преперуваат,демек се што треба само да биде ама не е така ,тие пари за плус прегледи може да послужат.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?