|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Фоликулометрија
16.3.2013 9:43:51   
trust
vi blagodaram na site za odgovorite I podrskata, kaj mene e mnogu komlicirana situacijata jas eve veke 5 ta godina se boram zauser posted image I probuvame prirodno I so bilki I bajacki gatacki sve sto mozese se proba posledno bese laparoskopija poradi toa sto imam endometrioza od 3 stepen I toa e pricinata sto edniot jajnik e zafaten so tie endometriozni stanici I ne moze da funkcionira a lek za toa nea osven bremenost.inaku koga bev kaj dr.kaj kogo ke idam za invitro mi pravese detalen preged na matka jajnici pap test kako predpriprema za invitro I mi rece deka samo so eden jajnik ke odime za postapkata invitro.se nadevam deka sve ke bide kako sto treba I letovo ke bidamuser posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Фоликулометрија
16.3.2013 12:15:35   
Melanija RR
trust нема потреба лапараскопијата да е последно чаре јас лани дури се нервирам што 1 година чекам и се решив да направам.Тоа беше на моја воља и решителност и после 8 месеци природно забременив.
Така што лапараскопијата треба да е прв избор.
Ти посакувам user posted image и пред ИФВ user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот trust)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Фоликулометрија
20.3.2013 20:55:58   
Gardenia
Денес бев на гинеколог,имам фоликул на левиот јајник од 18мм и др рече дека кај и да е до утре ќе прсне,а ендометриум со 9мм,инаку сум 11 ден од циклус

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Фоликулометрија
20.3.2013 23:36:41   
Melanija RR
Гардениа user posted image супер шанса, само за подобар ендометриум конзумирај цвекло и ананас.
Чекаме убави вести user posted image user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Фоликулометрија
21.3.2013 2:19:27   
mosa
Jas vcera bev kaj mojot maticen ginekolog.Pravev ispituvanja podetalni za hormonite na endokrinologija.Mu objasniv deka veke godina i nekolku meseci ne ostanuvam bremena,a imam i neredovni menstruacii i poradi toa sto imam neredovni menstruacii mi dade 3 dena da pijam primilut nor ,a potoa vednas da prodolzam so drugi apcinja(ne se sekavam kako tocno se vikaa),ovoj i sledniot mesec.Mi rece na 12 den od menstruacija da odam za da mi gleda folikuli.E sega mozebi e sramota ,no sakam da ve prasam 12 den od menstruacija racunate odkako ke dobiete ili otkako ke vi zavrsi.Izvinete mozebi malku sramota sto ve prasuvam,no nikogas do sega ne sum pravela folikulometrija.user posted image

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Фоликулометрија
21.3.2013 4:47:27   
@bebe
mosa, 12 den od ciklus e otkako ke dobies, znaci otkako ke ti pocne ciklusot toa e veke 1 den od ciklus pa nataka user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Фоликулометрија
21.3.2013 13:22:20   
mosa
mosa, 12 den od ciklus e otkako ke dobies, znaci otkako ke ti pocne ciklusot toa e veke 1 den od ciklus pa nataka


@bebe ti blagodaram mnogu za odgovorot.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот @bebe)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Фоликулометрија
22.3.2013 20:35:57   
moss
Драги РР јас на 13 ден денес од циклусот бев на гинеколог , ми рече се е во ред а фоликули имам неколку на левиот јајник , кога го прашав која големина се одвај гледаше на тоа ехото старо никакво и ми вика 12 мм , деновиве ќе ти пораснат баш колку што треба.Е сега се плашам некако за 13 ден 12мм е малку нели? Многу ми е страв, некој слично искуство имал ама позитивно?user posted image

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Фоликулометрија
22.3.2013 22:39:28   
Melanija RR
На кој ден колку се фоликулите зависи од должината на циклусот.Тоа дека овулација настанува на 14 ден не екај сите исто,некои имаат овулација на 18 ден..
Во понеделник оди пак за да знаеш како растат,за да знаете кој ден ќе достигне големина пред да пукне за тогаш да имате активно односи.Вака само е предпоставка.
КОга е во прашање следење на фоликули бидете упорни дека сакате да пратите на два дена како се одвива.Тоа е најважно ако незнаете точно кога е овулација помали се шансите да ги погодите клучните 24 часа.
Со среќа mossuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот moss)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Фоликулометрија
23.3.2013 14:38:57   
moss
Fala ti Melanija RR ke odam pak vo ponedelnik a se nadevam pa i deka e greska zasto ehoto mu e mn staro jas ne znam sto gleda ama neli e dr. mora da mu veruvame, user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Фоликулометрија
5.4.2013 9:40:39   
myhappiness
zdravo devojki,
da se prijavam i na ovaa tema. Ovoj ciklus i jas merev folikuli. Na 9 den imase 2 pogolemi na leviot jajnik i 1 na desniot. Taa na desniot bese 11 mm a na 12 den bese veke 20 mm ili 22 (blokirav sega) Doktorot rece deka e vreme da bideme aktivni i bidejki fakase vikend na kontrola vo ponedelnik. Ponedelnikot folikulot bese prsnat i mi rece i toj den da bideme aktivni. Sega samo cekame... A kako se meri endometriumot na folikulot - isto na eho. Mene doktorot ne mi spomna nisto takvo.

(Одговор на членот moss)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Фоликулометрија
5.4.2013 11:02:39   
Melanija RR
Да ендометриумот се гледа на ехо и штом ништо не ти кажал или препишал во ред е.Не се секирај ендометриумот најмногу се истенчува со користење на кломифен.
Навиваме за user posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот myhappiness)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Фоликулометрија
9.4.2013 22:34:52   
ZLATICKO
imam folikul od 19,5mm denes,na kolku mm ke pukne,i koga da imam odnosi

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Фоликулометрија
9.4.2013 23:33:11   
Melanija RR
Што те советуваше докторот?Може да биде вечерва,утре сабајле утре вечер....сигурност неможе да знаеш освен ако одиш пак на ехо тоа ти е најсигурно ,а ако не одиш тогаш уште од вечерва почнете и така се до петок-сабота.
Затоа и те прашав што совет ти дал,кој денови,дали да диш на ехо,дали си без стимулација?
Со среќа user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот ZLATICKO)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Фоликулометрија
10.4.2013 23:35:28   
ZLATICKO
ovoj mesec piev klomifen,doktorot mi rece na primam inekcija vecerva,i utre vecer da imame odnosi,no denes malku prokrvavev i neznam sto znaci toa,i sakam utre pak da odam kaj doktorot za da go prasam sto znaci toa.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Фоликулометрија
11.4.2013 0:02:37   
Melanija RR
Ако ти е како исцедок розеникав не баш крв тогаш тоа е знак за овулација,а ако си ја примила вечерва инсекција утре,задутре, па и најдобро од вечерва обидувајте се,секако потпрашај го докторот за сигурно стучно лице си е стручно.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот ZLATICKO)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Фоликулометрија
29.4.2013 19:40:53   
moss
Мене докторот ми рече дека фоликулите растат по 2,2 мм на ден.Ми рече дека на 19мм пукаат без терапија.Ми кажа за 2 дена ќе ти пукнат имајте односи тогаш,па сега ќе видиме дали ќе има спој на ј.к и сперм.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Фоликулометрија
29.4.2013 20:35:07   
zansen
jas pravev folikometrija na 13 den od menstruacija imav folikul 19 mm i doktorot mi kaza deka imam ovulacija 15,16 a mos i 17 den pozzzz

_____________________________

Duri i najtemnite noki ke zavrsat i sonceto povtorno ke izgree!!!

(Одговор на членот moss)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Фоликулометрија
14.6.2013 15:13:16   
sibela
LLllelelllele luge abe mi rece gin, 10 od ciklusot da odam i da mi gi proveri folikulite ama samo 2 mm porasnaa 9 mi bea 3 den so ciklus piev klomifen 2 na den i sega se 11 ,, mi rece pak vo pon da odam sto mislite ke porasnat li??????/???

(Одговор на членот zansen)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Фоликулометрија
18.6.2013 10:04:36   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: sibela

LLllelelllele luge abe mi rece gin, 10 od ciklusot da odam i da mi gi proveri folikulite ama samo 2 mm porasnaa 9 mi bea 3 den so ciklus piev klomifen 2 na den i sega se 11 ,, mi rece pak vo pon da odam sto mislite ke porasnat li??????/???


Што се случи? ти пораснаа ли фоликулите? И мене ме интересира темава со растење на фоликули.

А исто сакав да прашам дали некој знае како се испитува квалитетот на јајце клетките?

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Фоликулометрија
18.6.2013 11:34:42   
LoveableMe RR
Mislam kvalitet na jajce kletkite moze da vidat dali se prazni, kvalitetni i sl. samo vo In-vitro postapka, posto gi vadat nadvor gi analiziraat i gi oploduvaat.

Za druga postapka koga analiziraat jajce kletki, ne sum slusnala. Moze nekoj drug ako znae, neka pise.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Фоликулометрија
18.6.2013 11:49:32   
wanna be mum
Може да се испита оваријалната резерва со испитување на Анти-милеров хормон АМХ
во Адријалаб го прават тоа испитување може и на други места- незнам user posted image

Анти-милеров хормон - AMХ
user posted image user posted image
user posted image

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 18.6.2013 12:01:50 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Фоликулометрија
20.6.2013 14:26:51   
sibela
MademoiselleNina e za zal samo 12 mm mi e folikulot ,mn ne mi porasna a veke 14den mi e od ciklusot taka da ne se nandevam i deka ke mi porasne samo Gospod,, i da ti kazam pravo veke mi se smaci posle ovoj mesec ke odam u sistina kaj d-r pancevski barem znam i ifv da naprvam tamu ke bide podobro jas kaj mojot mat gin sekoe merenje na folikuli mi naplakja 300 den za edno mocano eho 600 den, i 4 godini samo klomifeni si pijam pa mi vika abe ako sakas ifv ke napravime 3 inseminacii prvo posle ke dobieme vaucer za ifv .....pa jas mi mislam pa site pari 4 godini sto gi dadov kaj tebe da gi soberev i da odam u sistina kaj d-r pancevski pobodro ke bese... a vaka sekoj mesec ista prica.

< Поракaта ја уредил sibela -- 20.6.2013 14:30:56 >

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Фоликулометрија
20.6.2013 18:18:33   
wanna be mum

ИЗВОРНА ПОРАКА: sibela

MademoiselleNina e za zal samo 12 mm mi e folikulot ,mn ne mi porasna a veke 14den mi e od ciklusot taka da ne se nandevam i deka ke mi porasne samo Gospod,, i da ti kazam pravo veke mi se smaci posle ovoj mesec ke odam u sistina kaj d-r pancevski barem znam i ifv da naprvam tamu ke bide podobro jas kaj mojot mat gin sekoe merenje na folikuli mi naplakja 300 den za edno mocano eho 600 den, i 4 godini samo klomifeni si pijam pa mi vika abe ako sakas ifv ke napravime 3 inseminacii prvo posle ke dobieme vaucer za ifv .....pa jas mi mislam pa site pari 4 godini sto gi dadov kaj tebe da gi soberev i da odam u sistina kaj d-r pancevski pobodro ke bese... a vaka sekoj mesec ista prica.

Сибела еве еден најискрен совет од мене, 4 години да се малтретираш со кломифен е мноогу, ама било-поминало, тоа било повеќе од очигледно дека не реагираш на него, има појаки и поефикасни хормони за стимулација од него, или барем комбинации со него и други лекарства, батали кломифенот доста беше оди на нареден чекор user posted image побарај мислење и од друг доктор јас искрено ти го препорачувам др. Таше од Плодност незнам од каде си ама патот под нозе и Бт ќе ти направи човекот план и програма како до user posted image со него си во сигурни раце многу волја убави мисли и наскоро user posted image user posted image user posted image
user posted image user posted image
user posted image

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Фоликулометрија
20.6.2013 18:48:15   
Hopeful RR
Sibela и јас ти препорачувам да одиш кај друг лекар, еве и сама спомна Систина - кај кого и да одиш таму мислам дека добро ќе те прифати. Јас одам таму со години и за второ мислење отидов кај Билјана Давчева, и она е ок, гледа ствари што други не ги гледаат - посебно инфекции, промена на ткиво, и слично, и темелна е, ама се посериозно што правам е во Систина. user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?