|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Фоликулометрија
20.6.2013 23:29:41   
Melanija RR
sibela ако не реагираш на кломифен а не ти дава додатна стимулација и паралелно не правиш инсеминации, искрено си го губиш времето.
Може еднаш до двапати да пиеш кломифен а без инсеминација,се над тоа не е во ред само си трошиш стимулација.
4 години но тоа е тоа,мора да си го бараш чарето на друго место

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Фоликулометрија
21.6.2013 11:44:14   
sibela
tnnnnnnnxxxx za odgovorite .da taka i ke napraavam vcera si zakazav za u sistina ivo cetvrtok ke odam so mm kaj d-r pancevski pa ke vi pisam sto napraviv i sto mi kaza.... inace samo so vas za ova rabota mozam da se razberami vie me razbirate inace so domsnite tesko.pooozzz

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Фоликулометрија
21.6.2013 20:54:44   
wanna be mum
Само напред Сибела голем чекор напред правиш со одењето во Систина гледај на тоа како на нов почеток и сега борбата пократко нека трае user posted image user posted image јас викам дека гооолема и важна работа е да си во раце на добар доктор user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил wanna be mum -- 21.6.2013 20:55:47 >

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Фоликулометрија
21.6.2013 21:31:43   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: wanna be mum

Само напред Сибела голем чекор напред правиш со одењето во Систина гледај на тоа како на нов почеток и сега борбата пократко нека трае user posted image user posted image јас викам дека гооолема и важна работа е да си во раце на добар доктор user posted image user posted image user posted image

I jas istoto go mislam, dobar doctor sto ke se zaangazira da gi razgleda temelno site aspekti na "problemot" I da najde resenie, navistina e najvazno. Iskreno jas od forumov doznav sto e folikulometrija user posted image a I mn drugi raboti

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Фоликулометрија
21.6.2013 22:07:46   
wanna be mum
Меланија да те прашам, тестот со мокрача може да покаже лажно позитивен заради прегнилот?
и дали доцни од утрогестанот? предвреме прашувам имам уште 4 дена user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Фоликулометрија
22.6.2013 0:17:16   
Melanija RR
Да прегнилот дава лажно позитивен тест преку мокрача,а доколку нема бременост по завршувањето со утрогестан се добива после 4-5 дена.Значи до 15 ден од инсеминација се става утрогестан и се прави тест преку крв,ако не тогаш треба да се сочека уште 4-5 дена т.е. вкупно 21 ден од примање на прегнилот.
Ова информативно не мисли на тоа user posted image
user posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Фоликулометрија
22.6.2013 11:35:03   
wanna be mum
ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Да прегнилот дава лажно позитивен тест преку мокрача,а доколку нема бременост по завршувањето со утрогестан се добива после 4-5 дена.Значи до 15 ден од инсеминација се става утрогестан и се прави тест преку крв,ако не тогаш треба да се сочека уште 4-5 дена т.е. вкупно 21 ден од примање на прегнилот.
Ова информативно не мисли на тоа user posted image
user posted image


Не правев инсеминација само стимулација со кломифен ама да истото е те разбирам баш како што ми кажа докторката ама јас сум 100 % сигурна дека ке добијам па си викам да го прекинам утрогестанот да добијам на време кај сум ептен разочарана барем на одмор да не одам со баба рога user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Фоликулометрија
28.6.2013 8:44:15   
sibela
eve jas dragi prijtelki da ve izvestam . vcera bev vo sistina mu mi odnesov site rezulatti na d-r, sto dosega gi imam napraveno ,, i on mi rece deka dobro e se dosega sto proveriv i se sto napraviv mu rekov deka samo ednaska imav zrel folkul primiv pregnil i pak nisto , koga mi gi proveri site rezultati mi napravi gin pregled i mi rece deka bidejki imam pcos vo janicite imam kako kapsuli koi gi gusaat moite folkuli i nemozat da se zgolemat a i ako se zgolema ne mu dozvoluvaat da prsne da izleze jajce kletkata ,, i mi rece deka moram da pravam LPSC laparoskopija i histeroskopija,, i ddeka malce karlicata treba da mi se ispravi zaso e na T forma, i posle toa mi rece ne ti treba ni klomifeni ni nisto ke si rastat prirodno folikulite i prirodno ke mozam da zabremenam. taa operacija ke trae pola cas.. i ke me cini 1400 evra. da sobram pari i ke napravam.inace vaka samo vremeto ke sigo gubam.

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Фоликулометрија
28.6.2013 11:24:54   
Hopeful RR
sibela баш ми е мило што имаш поконкретен одговор, мислење и совет што треба да се направи. Многу е битно кој доктор колку се посветува, и дај боже да ти тргне user posted image скапо е, ама само нека помогне... Само не ми е јасно како карлицата да се исправи - да не мислел на матката? Да не има септум? Те гушкам user posted image

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Фоликулометрија
28.6.2013 12:38:33   
sibela
da tokmu taka na matkata... karlica --matka toa e edno isto. znaci mene mi e odozgora malku iskrivena kako T BUKVATA STO E EPA GORNIOT del a kako cadorce znaici malku iskriveo kako kaun. user posted image user posted image user posted image lellee aman od maka mi doag smeenjeto.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Фоликулометрија
28.6.2013 13:12:01   
Hopeful RR
Се разбравме user posted image точно знам, имав и јас септум, ми го отстранија со хистероскопија, не е ништо страшно ни комплицирано, истиот ден си идеш дома. Септумот не прави проблем за забременување, туку предизвикува спонтани и мислам дека подобро е да се реши. Не разбрав дали само тоа треба да ти се реши или уште нешто, пошто хистероскопија за септум е дупло поевтина од ова што ти го кажале... user posted image

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Фоликулометрија
28.6.2013 14:53:56   
wanna be mum
Да го споделам моето искуство сите резултати мој и на мм во ред и на ХСГ снимката дознав дека имам матка во форма на Т и докторот спомна лапароскопија и спонтани и дома си отидов со главата каша-попара се испаничив
Мајка ми по 1 недела зборуваше со сестра од гинекологија 20 год што е во родилна сала и вака и рече
-Ма каква Т, М, Ш и со 5 рога матка на царски имаме видено во сала раѓаат здрави прави, бебето внатре си прави место матката е еластична безразлика во која форма е првично
Мене малце тоа ме расположи user posted image

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Фоликулометрија
28.6.2013 15:05:55   
MademoiselleNina
Денес на ехо ми кажаа дека има лидер фоликул од 26 мм на 9 т ден од циклус. Да не е тоа малку рано за да биде толкав? Какво е вашето искуство? Инаку во сабота ќе примама инекција -стоп.
И дали можат да пораснат остантите фоликули кои не беа толку големи но сепак беа околу 19 мм, па да се направат 2 user posted image user posted image ?
user posted image

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Фоликулометрија
28.6.2013 15:20:12   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Денес на ехо ми кажаа дека има лидер фоликул од 26 мм на 9 т ден од циклус. Да не е тоа малку рано за да биде толкав? Какво е вашето искуство? Инаку во сабота ќе примама инекција -стоп.
И дали можат да пораснат остантите фоликули кои не беа толку големи но сепак беа околу 19 мм, па да се направат 2 user posted image user posted image ?
user posted image


Мене фоликулот на 12 -ти ден ми беше 23мм, другиот ден ми правеа инсеминација. Не знам како ако сега ти е 26мм, во понеделник да ти прават инсеминација, малку е чудно, тој веќе е преголем. Евентуално за овие 19мм, за нив таман е понеделник, може нив ги сметаат за инсеминацијата. Во секој случај, имаш материјал user posted image за постапкава. Среќно и ајде user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Фоликулометрија
28.6.2013 15:38:26   
Hopeful RR
Јас мислам дека супер ти се фоликулите, the more the merrier user posted image Ајде со лесно на инсеминација, па дај боже user posted image user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Фоликулометрија
28.6.2013 23:36:09   
Melanija RR
MademoiselleNina od 26 mm e golem toj od 19mm e taman za stop/pregnil i za toj se pravi inseminacija.

Примаше стимулација,а кога инсеминација?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Фоликулометрија
25.12.2013 8:54:48   
sibela
zdravo zenski eve posle nekoe vreme pak vi se priklucuvam,, jas posle laparo i histero se podobriv fala bogu, sega folikulite mi rastat normalno bez nikavi lekarstva,, ovoj mi e 3 mesec posle intervencijata, i se nadevam deka ke bidam daj boze bremena. pred 1 nedela bev na kontrola i imav eden folikul 24mm d-r . mi rece da ne mrdaame od spalnatauser posted image  ama sega se plasam pak da ne se razocaram,, a me interesira sto ako folikulot bide 24 ili 28mm  a jas uste 1 den treba da dobijam i nemam nikakvi simtomi za dobivanje, a pa i za bremenost nemam nikakvi simtomi i strav mi e, inace onie dva meseca mi stvrdnuvaa gradite me boleja jajnicite i taman na vreme si dobivav duri 4 dena odnapred, a sega eve nisto

< Поракaта ја уредил sibela -- 25.12.2013 8:55:52 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Фоликулометрија
15.7.2014 20:42:16   
SOLE
zdravo devojki denes mi e devetti den od ciklusot I denes bev na folikulometrija I folikulot mi e 10mm sto mislite neli e mal za 9ti den?

(Одговор на членот sibela)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Фоликулометрија
14.2.2015 14:38:33   
Shila
Maticniot lekar mi rece da odam na klinika na folikulometrija. Znam deka tamu e guzva i ne znam dali ke me primat deka nemam zakazano na moj termim. Imate vakvo iskustvo?
I dali ima vo Sistina ili Remedika da odam samo za folikulometrija i kolku cini? Ima nekoj iskustvo so toa?

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Фоликулометрија
14.2.2015 14:45:28   
Melanija RR
Фоликулометрија се прави кај матичен гинеколог, ако сака тој треба да ти каже дали се закажува.Тоа би било во амбулантата на ГАК.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Shila)
Непосредна врска до пораките: 95
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?