|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
4.5.2014 11:57:36   
Kvisko
Trust да си пробаш со некои „природни“ пристапи. Сигурно можеш да прочиташ која храна штети, која не. Знам на пример за кандида не смее да се јаде благо. Види и за ова што смееш што не.

Партнерот обавезно исто така треба да е под терапија зашто инаку си ја пренесувате инфекција еден на друг и нема ефект.

Скеогаш помага и подобрување на „добрите’ бактерии односно земање на пробиотици. Иам и специјални за интимната област пример Lactogyn.

Јас кога мака мачев со кандида ми препорачаа обавезно пеглање на долен веш и мојот и на партнерот. Мене спасот ми беше да престанам да одам на депилација во салони за депилација. Секогаш внимавав таму каде што одам да е чисто и восокот само за мене да се употреби ама штом престанав со тоа ми ја снема и инфекцијата.

Види прочепкај што може кај тебе да ја поттикнува да се јавува и елиминарј едно по едно. Нешто сигурно ќе влијае.

(Одговор на членот trust)
Непосредна врска до пораките: 326
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
5.5.2014 14:11:42   
mesecina83
Dragi rr skam da spodelam so vas edna informacija na mene neli vo vtoriot pap test koj go pravev mi otkrija HPV,i maticniot ginekolog mi preporaca sirup koj e germanski i se vika Zell Oxygen Immunkomplex i negde e okolu 980 den ,jas ispiv edna doza sega ke zemam uste edna doza da pijam za da se zastitam pred ivf bidejki mi e padnat malku imonoloskiot sistem.A na upatstvoto na sirupot pisuva vitamin B1,vitamin B2, vitamin B6,vitamin B12,niacin,pantotenska kiselina,biotin,vitamin D3,priroden vitamin E ,cink, selen ,xrom,D -glukani i likopten.Malku e gnasen za pienje bidejki ima vkus na kvasec i se pie dva pati po 10ml

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 327
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
5.5.2014 14:20:33   
LoveableMe RR
Mesecina83, имаме тема ХПВ вирус, тука ги имаш сите информации за ХПВ, можеш да споделиш со другите членки и да ти дадат совет, но верувај медицината отиде толку напред за ХПВ што не е страшно ич навреме ако се третира. Поздрав,

Инаку денес бев да си земам брисеви, се ок, ама од кандидава нема спас. Морам да барам чаре со посебна исхрана, бидејќи од време на време ми се појавува, аман веќе досадна е ептен.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 5.5.2014 14:22:44 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 328
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
5.5.2014 14:49:58   
Kvisko
LoveableMe јас откако поднамалив благо и удрив на пробиотици и како што кажав исфрил салонска депилација помалку имам проблем со таа досадна кандида. Иако лекарите не се премногу загрижени околу кандидата зашто реално не е нешто проблем освен што е некогаш непријатна.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 329
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
5.5.2014 15:07:08   
LoveableMe RR
Абе Квиско, не јадам благо, секој ден се налевам со пробиотик баланс јогурт, ама изгледа ќе треба и леб и тесто да исфрлам. Не е страшна, ама пак се вртка во организмот да м усе невиди и најчесто кај нас жените се лепи.user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 330
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
5.5.2014 16:12:36   
Kvisko
Е досадна мноооогу. Не знам што да ти кажам друго. Јас последно почнав да јадам храна без глутен, а тоа значи и најчесто некоја замена за леб каде што нема квасец, благо скоро ич (освен нешто засладено со мед) и може и тоа помогна не знам. Се е некако обиди и грешки и вистински работи.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 331
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
5.5.2014 16:54:05   
Hopeful RR
Оф, досадна е до бескрај!

Освен благо како десерт, за да не се множи кандидата битно е да не се внесуваат бели јаглехидрати, така што Kvisko, супер што не внесуваш глутен, тоа сигурно ти помага. Колку што читав, а гледам и по себе, исто така е важно да не се јаде многу солено и кисело, и каква било пржена храна, бидејќи таа токму од тоа се храни. Мене ми помогна и тоа што отстранив млечни производи, освен ацидофилен јогурт. Во последно време се имав опуштено со храна, па сега на последните брисеви пак ми се појави, и сега веќе поинтензивно внимавам...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 332
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
16.6.2014 13:48:25   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Dali na gak gi davaat istiot den rezultatite za ureoimikoplazma drugite brisevi gi imam napraveno na 9 juli imam zakazano za kaj dr trajkovski samo zatoa ako ne dobijat ovie tuka reagensi ke mora taka da bide na gak da odam za edni obicni brisevi. Imeno edna poznanicka letoto pravevme sporedbi so spermogramite i oni imaa isto tolku los spermogram kako nasiot sega e bremena po priroden pat mazot i piel spermotrend i ostanala bremena prirodno dodeka gi spremale dokumentite za ivf


Kapina, за ГАК не знам, но претпоставувам треба неколку дена, затоа што на Институт за јавно здравје ми ги даваа за неколку дена, се надевам некоја од рингерајките ќе ти одговори доколку била за брисеви на ГАК.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 333
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
17.6.2014 14:33:22   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Dusanka ke mozes li da go prasas Dr trajkovski dali odma ke mi gi dadat rezultatite od ureoimikoplazma istoto den posto jas gi imam napraveno drugite brisevi I se uredni uste ovie mi falat


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dusanka

Vazi kapina, nema problem ke go prasam.



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 334
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
18.6.2014 23:49:02   
Melanija RR
Мислам дека негрешам но ни на приватно брисеви не се готови пред 2 дена.За инфекции потребно е барем 24 часа да стои брисот.Капина ти сепак прашај, но досега поисплатливо ќе ти беше да дојдеш во Скопје вака 2-3 месеци ти пропаднаа

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 335
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
19.6.2014 15:32:59   
Kvisko
Така е МеланијаРР за микробиолошките брисеви треба време затоа што треба да се остави неколку дена во средина (медиум) во кој ако има некоја бактерија ќе и се дозволи размножување. Никаде нема да ти дадам одма дента резултат. Тоа може за хормони и слични испитувања никако микробиолошки.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 336
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
19.6.2014 21:20:55   
kapina
Abe ke si platam privatno ako ne biduva na kraj kraeva no na sestra mi ednas I gi dadoa odma na gak no bese so vrski I se znae so mito odamna bese toa pred nekade mozda 5 godini. ne sakav da plakam privatno oti rabotam za minimalna plata od7 iljadi no ako se Mora mora se ke rabotam I nedeli I prekuvremeno

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 337
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
24.6.2014 11:45:47   
gina
Zdravo na site... sakav da prasam dali pred ciklus se pravat mirobioloski brisevi treba da pravam utre ama sum pred dobivanje ne go prasav doktorot ili treba da cekam pa posle user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 338
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
24.6.2014 12:10:14   
AnnaMolly RR
gina јас правев после циклус. Почекај да ти заврши и по 3-4 дена направи ги.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 339
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
24.6.2014 17:13:26   
gina
vo dvoumenje sum kaj nas samo vo sreda zemaat bris ako ne da pocekam pa posle ce mi zamine dr. na odmor

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 340
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
27.6.2014 0:12:26   
SOLE
zdravo devojki, vcera gi zemav rezultatite od mikrobioloskite brisevi I imam candida, lani zimoto ja imav I piev 2 vrsti antibiotic ama nese sekavam kako se vikaa I potoa koga pravev kontrola ja nemav, no eve bas sega koga treba da ja nemam bidejki ke podnesuvame dokumenti za IVF I treba rezultatite da bidat uredni pak mi se pojavila user posted image user posted image Utre ke idam kaj maticniot da vidam sto ke mi dade da ja lekuvam no sto ke mi preporacate na prirodna baza, sakam sto pobrgu da go sredam toa bidejki drugite ispituvanja mi se gotovi osven uste eden spermogram mas mi da napravi no ete I za toa cekame da ne se vo istiot mesec pa za toa vreme dali ke uspeam da ja unistam candidate user posted image
Pozdravceee

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 341
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
27.6.2014 6:18:40   
lolla RR
СОЛЕ, јас имав кандида на папот што го поднесов оа не ми правеа никаков проблем од фзо. Тоа е габа нели, не е бактерија и ја мислев дека тоа е тоа што се бара, негативен резултат за бактерии и недај боже малигни промени. Ама сепак прашај си, а за кандида јас сум користела канестен 3 и поедна капсула сомм Флажил беше но тоа не се антибиотици колку знам. Прашај во фзо можеби па јас сум грешка. Со среќа.

ПС За кандида, што помалку благо и леб

капина, микробилошките кога ги правев и на приватно и на државно беа готови за 2 дена, за порано не знам.

< Поракaта ја уредил lolla -- 27.6.2014 6:21:53 >

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 342
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
27.6.2014 10:18:57   
Hopeful RR
SOLE, и кај мене се беше уредно освен таа глупава кандида, која досега само еднаш сум ја имала, и тоа пред сто години, ама најде да се појави баш за во фзо user posted image Не ми направија никаков проблем, така што не се секирај, слободно поднеси. Секако, третирај ја во меѓувреме - јас ставав канестен вагинален крем, и намалив на благо, лебови, пржени, и пијам многу јогурт.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 343
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
27.6.2014 12:47:18   
LoveableMe RR
Девојки, Имаме Домашен рецепт за кандида, а имаме и тема Кандида -на женските гениталии, јас исто ја имам, па може там уда споделуваме совети.user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 344
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
18.7.2014 9:17:39   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: SandraRo

Zenski neznam dali prasanjeto mi e vo soodvetnata tema no moram da go postavam negde barav tema sodvetna no nemozam da pronajdam user posted image user posted image user posted image user posted image sakav da ve prasam nesto sto mi se slucuva ovie dva dena.Dolu kaj "tetkata"user posted image user posted image user posted image imam dosta cesanje ovie dva dena i sosema mala bolka no ne vnatre ttuku na usnickite ili kako da gi narecam,isto imam dosta bel iscedok (si velam ke da e ovulacija) i kako mali sitni beli parcenca.Vecerava imavme i odnosi i zabelezav i sosema mala kaka krv.... cela sum ?????? neznam sto imala nekoja nesto slicno?


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

toa ti e od infekcija odi bris da ti zemat i smeni gi higienskite uloski i prasokot za perenje ili od toa ili od toa moze da e jas na sestra mi i preporacav zatoa da smene prasokot za perenje posto e bremena a imase takvo cesanje toa se javuva posto vo golem del od prasocite stavaat fosfor


SandraRo, obavezno odi na ginekolog da ti zemat brisevi da se vidi bakterija li e, kandida ili sto e, vo sekoj slucaj za tebe podobro, pozz

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 345
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
18.7.2014 13:05:04   
SandraRo
Blagodaram zenski ke gledam da odav ovie dena mada veke pomina,no sepak...Fala vi

_____________________________

Жената може да ти биде најдобар
пријател,љубовница,најголем непријател или
ноќен кошмар... но се зависи од тоа како ќе се
однесуваш со неа...

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 346
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
6.8.2014 1:19:59   
gina
na mikrobioloskite brisevi imav bakterija klebsiella pneumanie na bris od vagina i cerviks ispiv terapija so antibiotici gi ponoviv brisevite i za nekolku dena treba rezultatot da go zema se nadevam deka e izleceno user posted image

(Одговор на членот SandraRo)
Непосредна врска до пораките: 347
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
6.8.2014 12:14:21   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

na mikrobioloskite brisevi imav bakterija klebsiella pneumanie na bris od vagina i cerviks ispiv terapija so antibiotici gi ponoviv brisevite i za nekolku dena treba rezultatot da go zema se nadevam deka e izleceno user posted image


Супер што си примила терапија, знаеш дека инфекциите се сериозен проблем за забременување/бременост. Пиши каков ќе биде резултатот. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 348
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
6.8.2014 17:08:57   
scared RR
девојки ми се јави исцедок жолт густ таков, може ли од кандида да е? Бидејки имам кандида моментално, бактерија не би требало да е, пиев антибиотици пред месец дена пред и после хистероскопијата

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 349
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
6.8.2014 18:37:35   
gina
i jas izgleda imam kandida sigurno od antibioticite mi e imam cesanje, crvenilo i peckanje doma imam krema kansen pa ce probam pred legnuvanje

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 350
Страница:   <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?