|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Кандида-на женските гениталии
21.12.2010 12:46:39   
veckasr
taa bakterija na sestra mi ja izlekuvaa so vibramicin

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Кандида-на женските гениталии
10.12.2011 8:07:51   
MamaOhrid
Дали некој знае колку време се лечи кандида? На последниот ПАП тест ми најдоа кандида. Малку ми е чудно бидејки правев предходно брисеви и на нив немаше ништо. Ќе се лечиме и јас и сопругот, само прашањето ми е колку време се лечи бидејќи планираме второ дете. Во понеделник ќе одиме на кожен лекар да не види двајцата бидејќи надворешно имаме многу црвенило.
Се плашам да не потрае подолго лекувањето, па да ми се одложи забременувањетоuser posted image

(Одговор на членот veckasr)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Кандида-на женските гениталии
10.12.2011 8:26:42   
Палешка РР
ТУКА можеш да прочиташ повеќе за кандидата MamaOhrid

user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Кандида-на женските гениталии
10.12.2011 11:09:23   
JovanaJ
Lele mnogu e dosadna. Vo bremenosta isto imav ama nemav nekoi golemi simptomi taka sto ne stavav nikakvi vaginaletki. Ama cesto mi se povtoruva. Epten e dosadna....user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Кандида-на женските гениталии
19.4.2012 21:23:34   
kikicka
Најдов интересни народни лекови за кандидата и тоа не од познатиот јогурт и сода бикербона туку:

Оригано-моќен природен антисептик кој делува на бактериите и вирусите.
Уљето од оригано се користи така што ќе го измешате со гел од алое(алое вера) и ке го потопите тампонот во течноста и ке го оставите тампонот цела вечер во вагината.Со Уљето од оригано не претерувајте ,доволно се неколкукапки бидејќи со премногу оригано можете даја оштетите слузницата.

Лаванда- Исто како и ориганото ,антисептик кој го смирува и регенерира ткивото,уљето од лаванда измешајте го со алое вера и потопете го тампонот во него.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Кандида-на женските гениталии
16.4.2013 12:01:08   
miana
Devojki,dali nekoja od vas gi ima probano novite Linex vaginaletki?
Jas piev amoksiklav antibiotici ( bona bev) i na svoja raka gizedov Linex i mislam deka se popametna rabota od jogurtot..
Uste ne sum pocnala da gi stavam,ama ke pocnam i ke ve informiram.
Inaku ovie se za obnovuvanje na vaginalnata flora koja so koristenje na antibiotici i drugo ( koristenje na tamponi,s-va za intimna nega,upotreba na lekovi protv gabicni infekii i sl) se narusuva.

Mene ova mi se cini kako interesna opcija i zatoa gi zemav.
Od utre mi zavrzuva ciklusot pa ke pocnam da gi stavam.
Pozdrav

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Кандида-на женските гениталии
21.6.2014 20:54:03   
LoveableMe RR
Женички, да ве прашам за совет, на последниве брисеви пак имам кандида, ама немам симптоми, гинекологот ми препиша некои вагиналети Видермина на Солис рече биле добри на природнна база и за кандида. Некоја дали има искуство со овие вагиналети, нека пише?user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Кандида-на женските гениталии
5.7.2014 9:32:53   
SOLE
LoveableMe mene doktorot mi dade canesten 3, a jas si kupiv I caj od divo oregano posto znam za toj caj imam slusano I citano deka bil odlicen za infekcii pa duri I za bakterii, bas na kuticceto citam ja pisuva I bakterijata Eserihija Koli. Cajot e mnogu jak no jas upurno go pijam bes seker 2 pati na den, pa ti preporacuvam da si go kupis I ti bidejki toa nisto nee loso I voopsto ne e stetno za nisto, sepak e prirodno, 300 denari od Zegin.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Кандида-на женските гениталии
6.7.2014 21:31:06   
butterfly1
Bev nastinata i piev antibiotici i mislam mi se javi kandidava, na vaginalniot otvor imam kako crvenki brunki koi me cesaat. Maticnata ne mi e tuka pa mislev sama da zemam nesto da ja sredam, se izmiv so caj od kamilica ama sakav da prasam za onaa krema Kanesten kako se aplicira? Na internet upatstvo pisuva vaginalno so aplikator a jas celo vreme mislev deka e za nadvoresno mackanje user posted image
Nekoja krema taka za kandida za mackanje od nadvor?

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Кандида-на женските гениталии
7.7.2014 23:44:38   
SOLE
jas gi primav kanesten 3 toa se znaci tri tableti i se stavaat vaginalno so aplikator si ima so niv, kupi si I caj od divo origano da pies, predhodno pisav mnogu e efikasen, I jas imav pieno antibiotic I vednas potoa mi se pojavi, imav I cesanje no sega fala bogu mi se smiri. Pozz

(Одговор на членот butterfly1)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Кандида-на женските гениталии
7.7.2014 23:46:54   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly1

Bev nastinata i piev antibiotici i mislam mi se javi kandidava, na vaginalniot otvor imam kako crvenki brunki koi me cesaat. Maticnata ne mi e tuka pa mislev sama da zemam nesto da ja sredam, se izmiv so caj od kamilica ama sakav da prasam za onaa krema Kanesten kako se aplicira? Na internet upatstvo pisuva vaginalno so aplikator a jas celo vreme mislev deka e za nadvoresno mackanje user posted image
Nekoja krema taka za kandida za mackanje od nadvor?

Kaj mene standard posle zemanje antibiotik,sledi kandida.Zemi si ova sto ti kaza SOLE ,Kanesten 3 i nema potreba od maltretiranje po doktori

(Одговор на членот butterfly1)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Кандида-на женските гениталии
8.7.2014 0:42:21   
scared RR
Mene mi gi prepisaa denes kanestenov sega pred da legnam ke gi stavam samo sakav da prasam mora li so aplikatorov? Mnogu mi e jeziv nekako a i za narednite pati nehigienski mi doaga samo so voda da se plakne user posted image Site drugi vaginaleti so prst sum gi stavala valjda moze i ovie user posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Кандида-на женските гениталии
8.7.2014 11:03:07   
scared RR
Пак јас user posted image да прашам овие вагиналетиве чудни ми се, сабајлево немав ништо на долната облека а до сега од сите вагиналети сум имала ко исцедок некој нели од самата вагиналета што истекува а од овие нема , да не не се стопила или пак такви се овие?user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Кандида-на женските гениталии
9.7.2014 22:33:42   
SOLE
scared I jas se cudev za aplikatorot ama si rekov ako e za taka I racete kolku I da gi mies po niv sepak ima bakterii i gi stavav so aplikatorot, a za iscedok od prvite dve nemav nisto a tretoto naredniot den celoto go isvrliv bidejki dobiv i zaedno so menzisot i toa izleze user posted image ama belkim se izlekuvala candidate user posted image Pozdravce

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Кандида-на женските гениталии
10.7.2014 9:46:56   
scared RR
Mene pa denes i vcera mi se sluci bas sprotivnoto kako vaginaletata da ne se stopila celosno i izleguvaa parcenca od nea user posted image
Vcera bev po ok denes pak imam cesanje na vaginalniot otvor , a se mackam i so krema, iscedok nemam ama ova cesanjevo me plasi 3 dena veke kako se mackam zar nemase da pomine do sega?

Inaku jas racete gi mijam so antibakteriski sapun i topla voda, valjda se unistuvaat bakteriite user posted image

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Кандида-на женските гениталии
3.8.2014 9:30:09   
scared RR
Devojki sinoka pak mi se javi ona nadvoresno crvenilo kaj vaginalniot otvor i posle odnosot osekav pecenje. Mislite deka e kandida? Se namackav so kanesten krema malce pomina, utre sum na lekar ama vikam da prasam me maci misla. A samo sto pocnavme so obidi za bebce posle operacijata ne e fer user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Кандида-на женските гениталии
7.8.2015 12:17:22   
LoveableMe RR
Пак јас, брисевите уредни, кандидава пак ја имам, а таман еден период никаде ја немаше...нит јадам благо, нит пијам газирани пијалаци, нит носам тесна облека, нит пијам антибиотици, пијам јогурти секој ден...................не ми е јасно од каде ја имам, освен ако ја има мм (многу јаде благо) па ми ја пренесуваuser posted image user posted image user posted image ?

Хопефул РР, кажи ми како беа тие вагиналетите што ги ставаше пред трансфер? Мене многу ми помогнаа, после нив немав кандида на брис следниот преглед.user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 7.8.2015 12:18:18 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Кандида-на женските гениталии
7.8.2015 12:25:18   
lolla RR
Ловабл, јас досега канестен за кандида сум користела.

И ја си ја имам, пред 1 месец на пап се покажа, ама ништо не ставав. Ајде нека е само тоа.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Кандида-на женските гениталии
7.8.2015 12:30:49   
LoveableMe RR
Lolla, интересно е што на папот ја нема, само на брисот од вагина се покажа оваа пуста кандида....канестен одамна не сум ставала, нешто гинекологот ми мрчеше лани кога ја имав, ај да не ти давам канестен..не знам зошто?user posted image

А приметив од тие вагиналетите почнав да ставам Хопефул што ми ги кажа за пред трансфер, на следни брисеви ја немаше.......само не ми текнува на името на вагиналетите....

А, да, да се корегирам, јадам лубеница секој ден...ако тоа се смета за грев за кандида.....user posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Кандида-на женските гениталии
7.8.2015 14:08:03   
Hopeful RR
До лубеницата е, нема што, одма престани да јадеш user posted image

Не се сеќавам точно кои ги ставав пред ЕТ, ама во текот на целиот процес ми препишаа Полигинакс и Гинодактарин, додуша не можам да се сетам кои ги проба ти. Мислам беа Полигинакс... А инаку најдобро од тие капсулите и за тебе и за сопругот, по една што се пијат, бар да не си ја пренесувате user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Кандида-на женските гениталии
7.8.2015 14:13:56   
LoveableMe RR
Фала Хопефул, јас ги земав Полигинаксот, сега ми текна и ептен сум задоволна.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR
... А инаку најдобро од тие капсулите и за тебе и за сопругот, по една што се пијат, бар да не си ја пренесувате user posted image


За кои капсули мислиш за двајцата што се пијат? user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 7.8.2015 14:14:06 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Кандида-на женските гениталии
7.8.2015 14:28:52   
Hopeful RR
Еднаш ми ги препиша докторот, ама ич не памтам како се викаат. Секој пие само по една, и толку. Прашај во аптека, ако не се јави некој на РР со повеќе информации.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 47
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?