|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Реуматоиден артритис
13.8.2010 0:13:46   
Maca25
Постојаните болки и физичките ограничувања, предизвикани од околу 100-те форми на артритис, се секојдневие за милиони луѓе. Реуматоидниот артритис е една од најтешките форми, која покрај болки и ограничени движења, предизвикува и деформитети на зглобовите.

Понекогаш реуматоидниот артритис ги прави и наједноставние движења - отварање на тегла или прошетка - невозможни.

Наспроти остеоартритис, реуматоидниот артритис е воспаление на зглобовите. Точната причина за појава на реуматоидниот артритис е непозната. Воспалението е предизвикано од имуниот систем на организмот кој го напаѓа ткивото кое ги обвиткува зглобовите, синовијата.

Реуматоидниот артритис е два до три пати почеста кај жените отколку кај мажите, и воглавно се појавува на возраст меѓу 20 и 50 години. Но реуматоидниот артритис може да се јави и кај помлади и кај постари.

Не постои лек за реуматоиден артритис. Но со соодветен третман и стратегија за заштита на зглобовите, и промена на животниот стил, болеста може да се стави под контрола и заболените да имат долг и продуктивен живот и покрај болеста.
Знаците и симптомите на реуматоидниот артритис можат да варираат, да се јавуват и да се губат. Овие симптоми вклучуваат:

-Болка и оток во зглобовите, особено во малите зглобови на шаката и стапалата.
-Општо чувство на болка и укоченост на зглобовите, особено по одмор или спиење.
-Неможност за изведување на движења во зафатените зглобови.
-Губиток на сила, слабост во мускулите кои се припоени за зафатените зглобови.
-Малаксалост, која може да биде многу изразена при влошување на болеста.
-Покачена температура
-Деформирање и изобличување на зглобовите со тек на време

Реуматоидниот артритис е хронична системска автоимуна болест, која обично варира, со периоди на влошување и периоди на стишување на болеста кога отоците, болката, малаксаноста привремено исчезнуваат.
Отоците и деформитетите можат да ја ограничат подвижноста на зглобовие. Но сепак дури и во најтешките форми на реуматоиден артритис подвижноста на зглобовите се задржува.

--Третман
Иако не постои лек за реуматоиден артритис сепак со денешната медицина реуматоидниот артритис може да се стави под контрола. Лечењето најчесто започнува со лекови и болеста се одржува под контрола со лекови, но во некои случаи може да биде потребен и хируршки третман.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Реуматоиден артритис
13.8.2010 0:22:20   
Maca25
Мене ми е дијагностициран реуматоиден артритис пред 4 месеци. Моментално сум на терапија со Resochin, едно апче навечер. Исто така со овие апчиња пијам по потреба и апчиња против болки Movalis. Од ортопедски помагала, се со цел да си ги заптитам зглобовите на рацете користам стегачи за зглобови.
Има ли некој некоја подетална информација во врска со оваа болест? мене секоја дополнителна информација би ми била од полза.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Реуматоиден артритис
13.8.2010 14:01:33   
vezilka RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

-Болка и оток во зглобовите, особено во малите зглобови на шаката и стапалата.
-Општо чувство на болка и укоченост на зглобовите, особено по одмор или спиење.
-Неможност за изведување на движења во зафатените зглобови.
-Губиток на сила, слабост во мускулите кои се припоени за зафатените зглобови.
-Малаксалост, која може да биде многу изразена при влошување на болеста.
-Покачена температура
-Деформирање и изобличување на зглобовите со тек на време



Јас на лекар не сум била, но сите од овие симптоми ги чувсвувам, освен деформирањето кое сеуште го немам. Зимата ме болеа стапалта, а сега рацете..секое сабајле, отечени укочени и страшно ме болат. Порано пиев понекогаш кога не можев да ја издржам болката некои анлгетици за смирување..а сега несмеам ништо, па само си кукам и си плачам..Мајка ми ја има истата болест, и таа идеше на физикална терапија. Сега не ја боли повеќе, но, деформитетот на зглобовите на рацете и остана..

< Поракaта ја уредил vezilka -- 13.8.2010 14:02:25 >

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Реуматоиден артритис
13.8.2010 14:08:12   
vezilka RR
Храната може да го наруши артритисот



Производството на антитела во стомакот на заболените од реуматоиден артритис при консумирањето на некои видови храна драстично се зголемува, се вели во заклучокот од истражувањето објавен во болницата Рикшоспиталет во Осло.

Заболените од спомнатата болест често се жалат дека по консумирањето на одредена храна имаат засилено воспаление на зглобовите што може и клинички да се регистрира.

За да испитаат дали во тврдењата на пациентите дека некој вид храна им пречи на здравјето има вистина, норвешките доктори истражиле примероци крв и стомачен секрет на 14 заболени од реуматичен артритис и ги споредиле со примероци на 20 здрави луѓе од контролната група.

Утврдени се аномалии во системската и интестиналната имуна реакција на многумина од заболените од реуматоиден артритис.

Изненадувачки бил степенот на зголемување на нивото на антителата на некои видови храна во стомачните секрети на пациентите. Идентификувани се антитела на некои компоненти на млеко, јајца, свинско месо и риба.

Заклучокот на норвешките доктори е дека жалбите на некои пациенти на тоа дека некоја храна не им одговара имаат физичка осноца и оти треба сериозно да се разберат.

Најдобро е таквите пациенти да избегнуваат храна која потенцијално може да ја влоши состојбата со нивните зглобови, препорачуваат докторите од болницата Рикшоспиталет во Осло.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Реуматоиден артритис
13.8.2010 14:10:11   
vezilka RR
Намалувањето на ризикот е воочено кај жените кои во животот доеле подолго од 13 месеци, објавиле од Универзитетската болница во Малме.

Наспроти тоа, податоците кои се добиени од истражувањето спроведено врз 136 жени во периодот 1991-ва до 1996 година, покажале дека оралните контрацептивни и хормонални терапии немаат влијание на можноста за појава на реуматоиден артритис.

Научниците позитивното влијание на доењето го објаснуваат со делувањето на природните хормони поврзани со доењето.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Реуматоиден артритис
13.8.2010 14:15:48   
vezilka RR
Што треба вие да направите?
До колку е потребно, намалете ја вашата тежина и внимавајте да имате добро балансирана исхрана.
Бидете активни, движете се, вежбајте зошто само на тој начин ќе ја зголемите подвижноста на вашите зглобови. За таа цел, прашајте го физиотерапеутот кој вид на вежби можете да ги правите сами.
Наутро истуширајте се со потопла вода или искапете се во топла бања, ова ќе ви помогне така што ќе ви ги релаксира мускулите.
Разни ортопедски помагала може да ви потпомогнат во тоа да ги "заштедите" вашите зглобови. За ова вашиот доктор ќе ве упати каде треба да одите.
Научете се да ја распределувате тежината на повеќе зглобови. На пример, кога носите чаша, носете ја со двете раце; или кога ја затворате вратата, употребете ја цела рака, наместо шаката.
Лекување на реуматоидниот артрит е комплексно, што значи вклучува комбинација на соодветни лекарства, вежби, одмарање и сопствено само - образување со цел подобро да ја разберете сопствената болест и како на најдобар начин да се грижите за своите зглобови.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Реуматоиден артритис
15.8.2010 14:54:06   
Maca25
Везила мила, немој да се плашиш, оваа болест мислам дека не е генетска. не мора да значи дека ако мајка ти ја има и ти ќе ја имаш. ако само глобовите на рацете те болат, можеби се работи за карпал тунел синдром, кој најчесто се јавува во бременоста пораси отекувањето на телото.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Реуматоиден артритис
13.1.2011 10:23:29   
Maca25
Ревматоидниот артритис е болест на зглобовите. Сепак, понекогаш тој може да ги зафати и другите делови од телото, вклучувајќи ги и очите. Проблемите со очите кои што се поврзани со ревматоидниот артритис вклучуваат:

Суви очи. Најчесто вештачките солзи кои што се без презервативи можат да го олеснат непријатното чувство на суви очи. Важно е да се подвлече дека сувите очи можат да бидат и симптом на Сјогреновиот синдром – автоимуно пореметување кое што често се поврзува со ревматоидниот артритис.

· Воспаление на внатрешноста на окото (увеитис). Увеитисот може да предизивка црвенило и болка, сензитивност на светлина и заматен вид.

· Воспаление на мембраната која што го покрива белиот дел на окото (еписклеритис). Еписклеритисот може да предизвика ненадејно непријатно чувство во окото и црвенило.

· Воспаление на белиот дел на окото (склеритис). Склеритисот се карактеризира со константна и честа болка во окото. Понекогаш белката на окото добива длабока виолетова боја.

· Глауком. Воспалението во окото може да влијае на системот за очна дренажа, што во краен случај води кон појава на глауком, состојба која што може да резултира со слепило. Во зависност од типот на глаукомот, знаците и симптомите вклучуваат постепено намалување на видот, болки и заматен вид.

· Катаракта. Неколку фактори можат да доведат до појава на таканаречени пердиња на нормално чистите леќи на очите (катаракти), вклучувајќи воспаление во окото предизвикано од долготрајната употреба на кортикостероиди кои што често се препишуваат во третманот за ревматоидниот артритис. Знаците и симптомите може да вклучуваат заматен или пердест вид.

Ако имате ревматоиден артритис и почувствувате болки во очите, започнува да ви се променува видот или се појават други проблеми, консултирајте се со офталмолог. Исто така, консултирајте го и својот ревматолог. Раниот третман може да помогне во превенцијата од понатамошните компликации на видот.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Реуматоиден артритис
13.1.2011 10:27:34   
Maca25
Секој ден се будам со вкочанети прсти на рацете и нозете. Ми требаат неколку часа и вежби и масажи за да можам нормално да функционирам. Секој ден последниве 3 недели сум на апчиња проив болки, магнезиум директ ( за опуштање на мускулите) и Б6.
Еве сега станата сум од 7.30 а прстите на едната рака сеуште ми се вкочанети и поракава ја пишувам со една рака. user posted image




_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Реуматоиден артритис
14.1.2011 1:13:06   
humana
Maca a odis li na reuma,jas sum tamu sekoj mesec kaj dr.Nada Marina,jas od artrit imam Lupus i pijam Rezohin,ama fala Bogu i fala i i na doktorkata sega su super,Inace i jas 2 meseca nemozev da se pomrdnam,mene i dvete mi bea ukoceni i ne samo racete celo telo.Ti ja preporacuvam doktorkava mene mnogu mi pomogna

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Реуматоиден артритис
14.1.2011 1:25:33   
Maca25
Ја знам нада, бев еднаш кај неа, ама тешка е за наоѓање. На реуматолгија се оди преку пријатели. Инаку и јас пиев резохин околу 4-5 месеци, ама подобрување никакво. Сега сум на мовалис, вентор и се што ќе ми се најде против болки.
Немам отидено на контрола, не сум закажала, а сестрата која ми закажуваше не се јавува на моб user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Реуматоиден артритис
14.1.2011 1:27:39   
humana
Da odis vo cetvrtok kaj Nada napravi se na budala deka slucajno si dosla toj den,togas prima pacienti,samo vo cetvrtok 

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Реуматоиден артритис
14.1.2011 1:34:17   
Maca25
Изгледа дека и така ќе направам. Фала што ме потсети дека треба малце и да се употреби снаодливост. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот humana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Реуматоиден артритис
11.8.2011 14:03:20   
Maca25
Ревматски Артритис Откривање и Лечење на Ревматскиот Артритис
Откривањето и лечењето на ревматскиот артритис бара тимска работа која го вклучува и пациентот како и професионални здравствени работници од повеке подрачја. Лицето заболено од оваа болест може да оди кај семејниот доктор, или пак кај интернист, или кај ревматолог. Ревматолог е доктор кој е специјалист за артритис и други болести поврзани со зглобовите, коските и мускулите. Како што напредува третманот, во неговото спроведување можат да се вклучат и специјалисти од други области. Тоа вклучува и медицински сестри, физиолошки или работни терапевти, хирурзи за ортопедија, психолози и социјални работници.

Проучувањата покажуваат дека пациентите кои се добро информирани и активно учествуваат во терапијата чувствуваат помала болка и поретко одат на доктор отколку другите пациенти заболени од ревматски артритис.
Информираноста на пациентот како и програмите за самосправување со артритисот, како и заинтетересираните страни, им помагаат на луѓето подобро да се информираат и активно да учествуваат во терапијата. Еден пример на програма за самосправување е Курсот за Самосправување од Артритис кој го одржува Фондацијата за Артритис, а го развива НИАМС- Сенаменскиот Центар за Артритис и Болести на Мусулите и Коските. (Види Фондација за артритис под "За Подетални Информации.") Програмите за самосправување учат што претставува ревматскиот артритис и како да се лечи, потребните вежби и системи за опуштање, важноста од комуникацијата помеѓу пациентите и здравствените работници, и како да се реши проблемот.
Што е Ревматски Артритис?
Ревматскиот артритис е воспаление кое предизвикува болка, оток, вкочанетост и неможност на нормално функционирање на зглобовите. За него постои група на специфични карактеристики по кои се разликува од останатите облици на артритис. На пример, ревматскиот артритис вообичаено следи таканаречена систематска шема, што значи дека доколку се заболени зглобовите на едната рака, во тој случај истото се случува и со зглобовите на другата рака. Болеста најчесто ги напаѓа зглобовите на раката и зглобовите на прстите кои се наоѓаат најблиску до раката. Овој облик на болеста покрај зглобовите ги напаѓа и другите делови на телото. (Види "Други Делови на Телото.") Лицата заболени од ревматски артритис можат да чувствуваат и замор, минливи напади на треска или општо чувство на нарушена здравсрвена состојба..
Ревматскиот артритис ги напаѓа луѓето на различни начини. Кај некои лица, може да трае само неколку месеци или една до две години за потоа да се повлече без да предизвика некое посебно нарушување. Други лица заболени од оваа болест во блага или средна форма, имат периоди на влошувачки симптоми, наречени жаришта, и периоди кога се чувствуваат добро, наречени ремисии. Оние кои се заболени од најтешкиот облик на болеста, принудени се да да се соочуваат со потешкотии непрестано, речиси во текот на целиот живот, како последица на што се појавуваат сериозни нарушувања на зглобовите.

Знаци на Ревматски Артритис
  • Меки, топли, натечени зглобови
  • Симетричност на заболените зглобови
  • Воспаление на зглобовите кое често ги напаѓа зглобовите на рацете и зглобовите на прстите најблиску до раката
  • Воспаление на зглобовите кое често ги напаѓа и другите зглобови, како што се зглобовите на вратот, рамената, лактите, колковите, колената, нозете и стапалата
  • Замор, повремени напади на треска, општо чувство на нарушена здравствена состојба
  • Болка и вкочанетост која трае 30 минути наутро и по долго одмарање
  • Симптоми кои траат многу години
  • Варијабилност на симптоми кај различни личности

    Иако ревматскиот артритис може да има сериозни ефекти на животот и добросостојбата на заболеното лице, актуелните стратегии за лечење вклучувајки употреба на лекарства за смирување на болката и лекови за спречување на оштетување на зглобот, рамнотежа помеѓу времето за одмор и рекреација на пациентот, како и информирање на пациентот и негово активно учество во третманите им овозможуваат на многу луѓе заболени од оваа болест да продолжат активно да ги извршуваат секојдневните обврски. Во последниве години, истражувањата доведоа до ново сознание во врска со ревматскиот артритис, со што ја зголемија веројатноста дека, со време, истражувачите ќе изнајдат уште подобри начини за справување со оваа болест. Причини за Ревматскиот Артритис
    Научниците сеуште немаат прецизно сознание поради која причина имунолошкиот систем се врти самиот против себе во форма на ревматски артритис, меѓутоа истражувањето кое трае повеке од две години започна да ги спојува факторите кои се вклучени во овој процес.
    Генетски (наследни) фактори: Научниците открија дека извесни гени кои играат голема улога во имунлошкиот систем се поврзани со тенденцијата на организмот да генерира ревматски артритис. Лица заболени од ревматски артритис не ги поседуваат овие гени; други пак ги поседуваат меѓутоа никогаш не заболуваат од оваа болест. Овие податоци кои напати се противречни укажуваат на фактот дека генетичката структура на една личност има битна улога при одредувањето на предиспозицијата да тоа лице заболи од ревматски артритис или не, меѓутоа не е единствениот фактор. Она што е јасно, е дека во процесот на детектирање дали едно лице ќе заболи од ревматски артритис и колкав ќе биде интензитетот на болеста зависи од повеке од еден фактор.

    Надворешни фактори: Многу научници сметаат дека мора да постои нешто што го поттикнува процесот на појава на болеста кај личности чија генетска предиспозиција ги прави подложни на ревматичниот артритис. Како најверојатна се зема вирусната или бактериска инфекција, меѓутоа точниот причинител засега не е познат. Тоа не значи дека ревматскиот артритис е заразен: болеста не се пренесува од едно лице на друго.

    _____________________________

    To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

    (Одговор на членот Maca25)
  • Непосредна врска до пораките: 14
       RE: Реуматоиден артритис
    23.11.2012 23:11:15   
    Maca25
    8 Митови за Ревматоидниот Артритис

    Aко имате ревматоиден артритис (РА), прв чекор е да научите колку што можете повеќе за ова заболување. Во процесот на учење, со цел да го разберете РА подобро, може да се изненадите на колку митови ќе наидете. Многу луѓе сè уште мислат дека секој артритис е ист, или дека само старите луѓе заболуваат од РА. Разоткривањето на честите митови ќе ви помогне подобро да се справите со вашата состојба и да го споделите своето искуство со вашите блиски.


    Мит број 1: Секој артиритис е ист
    Апсолутно неточно. Ревматоидниот артритис е многу различен од остеоартритисот, кој е еден од најчестите видови на артритис. Остеоартритисот ги напаѓа зглобовите, додека РА како системска болест влијае на зглобовите, срцето, белите дробови, очите и крвните садови. Значи, тие се две целосно различни заболувања.

    Мит број 2: РА е за стари лица

    Доста повозрасни лица живеат со ова заболување, но РА најчесто започнува во средните години. Просечните години да се дијагностицира РА е рани педесетти. Кај една третина од луѓето, РА е дијагностициран после 60-тата година. Тинејџери, луѓе во нивните дваесетти, дури и деца, исто така, можат да развијат РА. Жените заболуваат од РА три пати почесто отколку мажите, и нивната дијагноза, најчесто е помеѓу 30-тата и 60-тата година од животот. Мажите заболуваат од РА нешто подоцна во животот за разлика од жените.

    Мит број 3: РА е наследна болест

    И покрај податокот дека гените за РА се пренесуваат во семејството,за болеста да се развие треба многу повеќе од семејна историја. Можат да се наследат гените и никогаш да не се заболи од РА. И покрај тоа што, лекарите сè уште не знаат што го предизвикува РА, се претопоставува дека е комбинација од гени и настани кои ги поттикнуваат гените да станат активни. Има повеќе теории, но понатамошни истражувања се секако многу потребни.

    Мит број 4: Мора да сте направиле нешто за да предизвикате РА

    РА не се развива како последица од нешто што сте направиле и не постои можност да го предвидите. РА е автоимуна болест. Тоа значи дека одбрамбениот сиситем на телото не функционира правилно. Неговата задача е да напаѓа туѓи тела како вируси и бактерии, но наместо тоа, РА го тера имуниот систем да ги напаѓа зглобовите и останатите делови од телото.

    Мит бр. 5 Ако изгледаш добро, тогаш мора да си добро

    Еден од најголемите митови поврзани со РА е фактот што ако болката не се гледа, тогаш сигурно си во ред. Може да изгледате добро и зглобовите да изгледаат сосема нормално, но тоа не значи дека се чувствувате одлично. Заморот предизвикан од РА може да биде потежок за поднесување од самата болка, бидејќи не е како обичниот замор кој поминува после одмор. Кога вашиот артрит се влошува, вие може да се чувствувате исцрпено и болно, и покрај тоа што изгледате дека сте во ред. Многу е важно за другите луѓе да ги разберат невидливите симптоми на ревматоидниот артритис.
    Мит број 6: Најдобро е да се одмараш

    Вежбањето можеби не изгледа како добра идеја кога се чувствувате болно и уморно, но истражувањата покажаа дека најдобар начин да се ослободите од болката и уморот е токму редовното вежбање. Вежбањето ја намалува болката и вкочанетоста, го подобрува движењето и флексибилноста и ја зголемува енергијата. И покрај тоа што треба да одмарате кога зглобовите ви се отечени, остатокот од времето одморот не ви е од корист. Обратете се кај вашиот доктор за да ви препорача вид на вежби кои се соодветни за вас.

    Мит број 7: Дисабилитетот е неизбежен

    Не е точно. Новите лекови и терапии го сменаа исхосот на многу луѓе со РА. Наречени биолошки агенти, овие третмани го променија начинот на кој функционира имуниот систем. Денес лекарите знаат дека лечењето на РА во рана фаза и со зголемен интензитет е најдобриот начин да се спречи дисабилитет. Напредните познавања во терапијата направија луѓето со РА да живеат исполнет и активен живот. Нови лекови се развиваат и, и покрај тоа што сè уште нема лек, иднината никогаш не изгледала посветла.

    Мит број 8:Нема многу работи кои можеш да ги правиш

    Постојат многу начини за подобро да се носите со оваа болест. Научете колку што можете повеќе за РА и целосно соработувајте со тимот кој ве лечи. Консумиајте храна која е добра за срцето, не пушете и задржете здрава телесна тежина. Соочуајќи се со болест како РА е многу стресно. Осигурајте начини за препознавање и решавање на стресот. Не плашете се да побарате помош и емотивна поддршка. Соочувањето со РА е работа, но не треба да се борите сами.

    _____________________________

    To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

    (Одговор на членот Maca25)
    Непосредна врска до пораките: 15
       RE: Реуматоиден артритис
    2.12.2012 10:45:55   
    Maca25
    Последниве два месеци се борам со секојневни болки, отоци и воспалениа од РА (реуматоиден артритис). Подолго време немав посериозни проблеми, ама после прележаниот стомачен вирус, многу ми опадна имунитетот па и болеста си зема одма голем замав. Неиздржливи болки преку цел ден, болки во желудник од премногу испиени апчиња против болки, алергии од креми против болки....
    Сакав да одам на Реуматологија, но штрајкуваат. Отидов кај приватен реуматолог, кој од еден поглед на рацете и колената знаеше за што се работи. 2 прста ми се целосно деформирани, колено отечено и болни стапала - ужас.

    Ги направив потребните испитувања, високо ЦРП и Седиментација и анемија, се вратив кај докторов и почнав терапија од пред 5 дена. Сега сум повторно со Резохин, Декортин (глукокортикоид), ДиклоЏет и нормално нешто за желудник user posted image

    После 5 дена примање на оваа терапија малце ми спласнаа отоците на прстите, коленото уште ме боли, но се надевам дека и тоа ќе попушти.
    Малце западнав во депресија во последно време, затоа што многу тешко се движев, брзо се заморував, не можев детето за рака да си го фатам user posted image . Плус што бев лута (на незнам кој) што мора јас да ја имам оваа тешка болест, што јас на мои 28 години мора да го трпам сево ова, како баба некоја со кесичката со апчиња да се шетам, што не знам дали утре ќе успеам да станам од кревет.... ама полека почнав да се помирувам.

    Сега гледам со исхрана да ја оправам и крвната слика, па за месец ипол пак сум на контрола кај реуматологот.

    _____________________________

    To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

    (Одговор на членот Maca25)
    Непосредна врска до пораките: 16
       RE: Реуматоиден артритис
    2.12.2012 10:54:24   
    Mihaela 2010
    Of maca te razbiram potpolno,ista bev i jas..i toa se veriv na 28 god,koga otidov kaj mm da ziveam obolev mislam,se me bolese se me vrtese,imase situacii koga navecer od bolki ne sum mozela da se pokrijam,sum placela..na rabota idev se neraspolozena me zezaa deka sum se omazila i deka sum stanala baba,a ne nevesta:))
    imav oto na prstite duri ne mozev da funkcioniram,ne mozev da pisuvam,mausot da go dvizam..citav na internet da se mackam so med i cimet,pravev taka dolgo vreme,se mackav od sabajle i ko za cudo ic ne me bolese...
    duri otidov kaj eden sto oprava demek od takvi raboti,ukocenost i me gleda mi vika...so sdravje da si go nosis od ova ne se umira ama ke si go nosis do groba...ja ocajna devojka od 28 god...
    piev i apcinja,piev i napitok od med i cimet i ubavo se osekjav...koga se porodiv bas se obnoviv,ni R od reumata,vikaat pominuva od koga ke rodis,neznam,samo pazio da ne ti stane hronicno,jas sum placela od bolki i vikam onoj koj ne osetil kokena bolest ne znae kako e....
    sega znae od vreme na vreme da me zavrti nekoe kovce ama za srekja pominuva...

    (Одговор на членот Maca25)
    Непосредна врска до пораките: 17
       RE: Реуматоиден артритис
    2.12.2012 20:28:55   
    Maca25
    Михаела, мене бапски лекови не ми помагаат мила. Кај мене или еден куп апчиња или инекции. Треба деновиве да примам инекција директ во колено, не знам тоа како ќе го преживеам, затоа што сигурна сум дека многу боли. Можеби било некој вид на реума кај тебе и ете поминало, ама кај мене не поминува веќе подолго време. Кога прашав од што би можела да се појави болеста, ми рекоа дека најчесто е од стрес!!! Кој живее без стрес во денешно време!?!? Ми рекоа да се штедам, да одмарам, никако масажи и сл., никако загревање со креми, ако има потреба ладни обологи.
    Искрено, јас никогаш без да знам што ми е не би отижла кај некој кој мести коски или масира. Може само полошо да направи. Затоа Михаела, ако пак почне истото да ти се случува, право на лекар.

    _____________________________

    To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

    (Одговор на членот Mihaela 2010)
    Непосредна врска до пораките: 18
       RE: Реуматоиден артритис
    3.12.2012 16:02:11   
    vezilka RR

    ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

    Сакав да одам на Реуматологија, но штрајкуваат. Отидов кај приватен реуматолог,



    Маца кај кој приватен реуматолог. Морам и јас да одам. Морам да видам што ми е. Мене оваа вкочанетост во рацете за прв пат ми се појави во бременоста. Ама еве и после 2 години јас секое утро се будам со вкочанети зглобови на рацете и нозете, со вкочанети прсти. Од време на време ме болат колената и стапалата. Може нее тоа ама како и да е сигурно треба да се видам со реуматолог.

    (Одговор на членот Maca25)
    Непосредна врска до пораките: 19
       RE: Реуматоиден артритис
    3.12.2012 18:19:30   
    Maca25
    Везилка, јас одам во Неуромедика кај проф.д-р Пушевски. Стар доктор, со огромно искуство. Бев до сега 2 пати кај него и задоволна сум. Денес ми е шести ден од терапијата, а утринската вкочанетост денес ја немаше, а и отокот на едниот прст малку ми се повлече па почнав да го виткам. user posted image Значи погодена ми е терапијата.

    _____________________________

    To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

    (Одговор на членот vezilka RR)
    Непосредна врска до пораките: 20
       RE: Реуматоиден артритис
    4.12.2012 12:55:41   
    dostickage
    Maca bas mi e milo sto si podobro.user posted image user posted image user posted image

    (Одговор на членот Maca25)
    Непосредна врска до пораките: 21
       RE: Реуматоиден артритис
    17.1.2013 11:27:35   
    Maca25
    Наскоро вакцина против ревматоиден артритис

    Заболените од ревматоиден артритис на кои стандардната терапија не им помага, нова шанса за да се излечат ќе добијат во вакцина, смета професорот Мари-Кристоф Буасије, шеф на одделението за ревматологија на клиниката Ависен во Париз

    Вакцината која е претставена на светскиот конгрес на ревматолози во Вашингтон, ќе се применува кај пациенти кај кои имунотерапијата на ги дава очекуваните резултати, а чиј процент не е занемарлив, изјави професорот Буасије во интервју за францускиор неделник „Пари мач“.

    Ревматоидниот артритис настанува како резултат на генетската предизпозиција со факторите на опкружување, потсетува професорот и додава дека е извесно оти пушењето значително ќе го зголеми ризикот од настанување на оваа болест.

    - Болеста се развива така што пренадразените клетки на имунолошкиот систем почнуваат да произведуваат токсични агенси наречени „цитокини“, кои доведуваат до воспалителен процес, а најопасен меѓу нив е ТНФ (фактор на некроза на туморот), вели Буасије.

    Во почетната фаза заболените се лечат со кортикостероиди и метотрексат, а доколку болеста напредува, се преминува на имунотерапија која делува токму на ТНФ, па оттука и називот анти-ТНФ терапија.

    Досегашните студии покажуваат дека анти-ТНФ терапијата доведува до повлекување на болеста само во 30 отсто од случаите, благо подобрување се случува кај 30 отсто пациенти, а дури кај 40 отсто од нив оваа терапија е потполно неуспешна.

    Механизмот на делување на вакцината е многу сличен на класичната превентивна вакцина со која на пациентот му се вбризгува молекул лабораториски инактивиран од опасниот цитокин, задолжен да го стимулира производството на антитела за борба против ТНФ.

    Првите тестирања на вакцината се извршени врз глувци генетски модифицирани да ја развијат оваа болест и резултатите биле одлични, наведува професорот. Потоа е спроведено едно истражување врз група од 40 заболени од оваа болест, во сериозен стадиум, и сите биле имуни на анти-ТНФ терапијата.

    Во 2013 година планирана е студија со 300 пациенти. Доколку и таа се покаже успешна, сме добиле ефикасно оружје за борба против оваа болест, смета професорот.

    Ревматоидниот артритис е почест кај жените отколку кај мажите, а го карактеририза напад на имунолошкиот систем на организмот на ткивото на зглобовите, предизвикувајќи воспаление, болки и прогресивни оштетувања.


    _____________________________

    To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

    (Одговор на членот dostickage)
    Непосредна врска до пораките: 22
       RE: Реуматоиден артритис
    17.1.2013 11:34:35   
    Mihaela 2010
    Mene pred dve nedeli mi se kocese vilicava...lele sekoe sabajle me bolese,ne mozev da djvakam duri,pa koga doagav na rabota malku me pustase....sum primetila so promena na vreme me fakja,fala bogu drugi ekstremiteti ne fakja,ama pak koga bev bolna mojava maticna pa mi rece deka mi se kocele od stres i nervoza...a imam dosta stresovi a bogami i nervozi taka da i se podzamisliv od sto mi euser posted image

    (Одговор на членот Maca25)
    Непосредна врска до пораките: 23
       RE: Реуматоиден артритис
    17.1.2013 20:05:42   
    Maca25
    Mihaela кочењето на вилицата може да биде од стрес, нервоза, умор ама не и од РА. РА ги зафаќа зголбовите, посебно на рацете и на нозете.
    Јас ти препорачувам да се консултираш со матичен доктор и да почнеш одредено време да пиеш вит. B6.

    _____________________________

    To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

    (Одговор на членот Mihaela 2010)
    Непосредна врска до пораките: 24
       RE: Реуматоиден артритис
    22.7.2015 14:31:45   
    Mihaela 2010
    Eve me pak vo temava za zal.nekolku godini bev raat da sega skoro dva meseci imam strasna maka so reumav.prvicno mi bea oteceni nozete, petite me bolea strasni odvaj se dvizev.posle pocna de race de koleno de ramena da vrti da boli.praev krvna slika mnogu e pokacen reuma faktorot.problem e sto ne mozam nikakvi lekarstva da pijam bidejki dojam, i znam deka mi se pojavi posto imam oslaben imunitet od doenjevo.normalno ne mi pagja na pamet da odbijam bebe pa se mislam da pojacam malku so vitmini.gledam vo Zegin ima edni vitmini so calxium, magezium cink i d vitamin sto i te kako mi treba pa sakav da ve prasam dali nema da ima problem ako gi pijam..treba da pojdam kaj maticnata da se konsultiram ama i ovde da si prasam

    _____________________________

    Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

    (Одговор на членот Maca25)
    Непосредна врска до пораките: 25
    Страница:   [1] 2   Следна страница >   >>
    Страница: [1] 2   Следна страница >   >>
    Оди на:






    Анкета

    Носот.
    пеперутка16

    Како го чистите носот на малите деца?