|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Кај кој доктор за IVF?
16.10.2009 15:12:44   
LindaD
Здраво на сите! Јас сум нов член на форумот. Имам едно неуспешно ин-витро на државна кај др.Тофоски заедно со Др Димитров.Се беше добро и дури 100% дека е сигурно и на крајот ништо. Ептен се разочарав.Сега не знам каде да тргнам.Ме интересира да ми пише некој кај кој доктор и во која клиника да тргнам.Ме интересира каква е Др.Адамоска од клиниката Систина? Има ли некој некакво искуство со неа?Какво и да е слободно пишете ми.Времето минува,јас се мислам и немам храброст да се одлучам и повторно да тргнам на патот кој води до едно (или две-три) слатко бебе (бебиња). Многу е тешко да ја повторно да имам доверба во некој доктор, кој навистина ќе се заложи да стигнеме до најпосакуваната цел јас и мојот сопруг конечно да станеме родители!
Очекувам некој навистина да ме посоветува и да ми напише препорака!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Кај кој доктор за IVF?
16.10.2009 15:17:50   
Еца
Линда добрени дојде! Јас немам никакво искуство на оваа тема, но сигурна сум дека наскоро ќе ти пишат оние кои поминале низ истото.Но она што јас можам да ти го кажам е дека не смееш да губиш надеж и колку и да ти било тешко, главата горе'- ќе успеете со твојот мм да стигнете до најголемата ваша желба, ќе имате бебенце. Она што рр може да ти помогне е да те подржува во сите идни третмани,да ти пушта позитивна енергија и во најскро време со тебе да ја дели радоста дека си се впишала во нашиот список на рр user posted image .Само дружи се со нас, мисли позитивно, сакајте се и водете љубов со сопругот и user posted image ќе не израдува ситеuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот LindaD)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Кај кој доктор за IVF?
16.10.2009 15:19:52   
profesorica
Вака ќерка на колешка на мајка ми, која долго неможеа да имаат детенце со мажот и правеше инвитро ви систина и успешно беше само не знам кај кој доктор, ќе се распрашам па ќе ти пишам се во детали.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Кај кој доктор за IVF?
16.10.2009 16:14:15   
LindaD
Благодарам за поддршката и се нешто што ќе дознаете пишете ми, со надеж и верба за успех ќе го читам!

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Кај кој доктор за IVF?
16.10.2009 17:31:44   
none
navistina ne mi e jasno sto e insemencija i sto in vitro ne li toa e isto kazete mi koj znaeuser posted image user posted image

(Одговор на членот LindaD)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Кај кој доктор за IVF?
16.10.2009 22:18:15   
milijana
Др.Адамоска..ке ти заврши работа ако плакаш приватно...во друг случај не ти препорачувам да одиш кај неа.Тоа е мое искуство. може жената си е ок..ама мој впечаток е тој. не беше воопшто некако посветена на тоа што го работи.А..кога се оди на ин витро(така е осетлива таа тема) ти треба доктор кој ке седне со тебе ке разговара..ке те ислуша..Може друг е задоволен од неа..но, веројатно не бил преку фонд..туку приватно. Велат доктор поповик од Систина бил правиот избор. не навлегувам во тоа..ако има некој добро искуство со овој док..нека пише. Инаку јас пишав за моето лошо искуство..жал ми што излезе така..од друга страна ке речеш,,во врзана врека , никој не знае што има,, ..но сепак..се да биде ок до последно..и на крај ништо..и јас сум изгубена..и незнам каде да ја барам гршката..ама многу и верував на докторкава..на крај..се издишав..Извинете за долгиов пост..не ми е намера никој да го кудам, или не дај боже да го навредувам..но, мислам дека друг избор направи..за Адамоска..не сум сигурна дека ке биде полн погодок.Позз

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Кај кој доктор за IVF?
17.10.2009 1:04:49   
Еца
ИЗВОРНА ПОРАКА: none

navistina ne mi e jasno sto e insemencija i sto in vitro ne li toa e isto kazete mi koj znaeuser posted image user posted image


Ноне за ин витро прочитај КЛИКНИ ТУКА  , а за инсеминација  КЛИКНИ ТУКА



_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Кај кој доктор за IVF?
19.10.2009 12:16:03   
LindaD
Blagodaram Milijana, za tvojot sovet.Ke imam na um sto mi kaza.Prosto nekojpat se cudam kako mozat doktorite da bidat nekojpat neprofesionalni i da pravat razlika pomegju pacientite, pa i pomegju toa dali si preku Fondot ili ne!Site nie sme isti vo zelbata, nadesta,makata...!Mnogu e loso koga covek ke ja izgubi doverbata vo doktorite i koga potoa ne znae kade da trgne i ne moze da izgradi pozitiven stav kon nikogo.IVF e mnogu tainstevena i mozebi nema nikakva vrska uspehot so doktorot, mozebi Gospod e nad se i negovta volja pred se,ama cudno e koga gledas deka taa tema za tebe e tolku cuvstvitelna, a oni na toa gledaat kako na edno "dobro utro". Kolku toa boli!!! Help!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Кај кој доктор за IVF?
19.10.2009 13:43:15   
Bogdancanka
Јас најдобро знам како е да се загуби довербата во докторите,по се што поминав и со трипати неуспешно инвитро,на крај докторот му рече на мм дека јас сум крива што инвирото не било успешно.Замисли доктор да те обвини за нешто што нема гаранција дека е 100% успешно.Али тоа ни е беше се набрзина кога тргнавме по доктори и плус тоа недоволно информирани.Од тука доктор не спрема за инвитро за во Белград едно збори,гарантира 100% а кога отидовме таму излезе сосем друго.Незнам што со мислат некои како ја користат несреќата на другите да стават некоја пара в џеб.Секоја чес на докторот во Белград кој ни објасни некои работи што беа спротивно од тоа што ни збореше овој во Скопје.Али нема веза фала богу сега поминав преку тоа и имам матичен гинеколог за кој можа да се пофалам може да прашам што сакам,да ми објасни некои работи,а не да ме гледа како некој што може само пари да му зема.Конечно имам доверба во еден доктор.По многу поминати кои гледаа само за пари.Поз ЛиндаД и еве не си само ти што изгубила доверба во некои доктори али што е наше ке си дојде само по себе.Само напред и позитивноuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот LindaD)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Кај кој доктор за IVF?
20.10.2009 23:00:21   
happy
d-r Lazarevski od Sistina ili d-r Petanovski od Remedika

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Кај кој доктор за IVF?
20.10.2009 23:02:45   
Bogdancanka
imas nekoe iskustvo ili?

(Одговор на членот happy)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Кај кој доктор за IVF?
20.10.2009 23:06:49   
happy
jas moeto IVF go pravev kaj Lazarevski, a za Petanovski imam slusano mnoogu pofalni zborovi

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Кај кој доктор за IVF?
20.10.2009 23:11:23   
Bogdancanka
фала за информацијатаuser posted image user posted image user posted image затоа што сега ако одам пак прво добро ќе се распрашам секоја информација ми е добредојдена

(Одговор на членот happy)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Кај кој доктор за IVF?
23.10.2009 10:38:26   
aleni
Dr.Lazarevski od Sistina, od iskustvo, zatoa sto imam odeno kaj mnogu doktori i vo mnogu kliniki. Dr Lazarevski e tolku profesionalen sto nemam zborovi. Kaj nego se ceka okolu 3 meseci za da vi zakazat, no veruvajte se isplati  kolku i da se ceka. Seriozno pristapuva kon problemot i go resava!
Covek so navistina golema dusa i  najstrucen specijalist za IVF !
Sekoja cest za doktorot! Od moe iskustvo i iskustvo na moi prijatelki koi bile na IVF !

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Кај кој доктор за IVF?
24.10.2009 20:31:16   
none
lugje dali gledavte na televizija veke  in vitro preku fond nema sega ke se plakja ama za koj ima za koj nema neka se slika znaci ovaa nasa drzava ni e katastrofa tolku nekoj se nadeval i sega so prazni race ostanuva,mekju koj i jas ostanuvam eve sakav da probame uste spermogram i da odevme i nie na in vitro no toa sto e moze  ke bide po priroden pat,sega so taa macina treva cajot sto go pijam pa so nadez golema na uspeh,ostanuva samo da cekameuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот aleni)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Кај кој доктор за IVF?
24.10.2009 20:36:35   
mami
ноне, што да ти кажам, катастрофа, можам само да замислам колку двојки ке разочараат овие наши нови закони...ете, го пиеш чајот, па се надевам дека ке вроди плод и наскоро ке те пишеме во списокот на труднициuser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Кај кој доктор за IVF?
24.10.2009 20:49:13   
Bogdancanka
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Lele gledav i nemate pojma kolku se razocarav a toa mi bese sega mojata nadezd lele sto si igraat so nasuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image a sega ke ima spisok na cekanje iliuser posted image A kako sto znaeme vo nasava drzava preku red se znae koj ke idat a nieuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image lele glava me zabole ova ne go ocekuvav.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Кај кој доктор за IVF?
24.10.2009 21:08:14   
tedi
zdravo!! d-r Adamoska...ne e prav izbor....jas bev kaj nea pred 2 dena,,,deluvase mnogu nezainteresirano i licno mi rece deka taa ne e za in-vitro...deka taa bila specijalist za nekoja posnatalna faza....i za se sto me interesirase me upati da odam kaj d-r Petanovski .... zamisli koga i gi pokazav rezultatite od hormonskite testovi mi rece "jas ne sum specijalist za hormoni, odnesi gi rezulatite na drug "(  ne mi se veruvase toa sto go slusanv...ginekolog specijalist da ne znae da mi kaze kako se hormonite i sto treba da napravam)...
  samo d-r .Petanovski ..ne si gubi vreme i pari na drugo mesto....i eventualno bitola....

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Кај кој доктор за IVF?
25.10.2009 7:11:12   
none
da vi kazam plodnost bitola bilo zakon za invitro naj dobar bil dr tase pa site posle drugi ,ama nie sto da pravime od skopje koj znae kako ide toa ????ne e ednas samo da se odi ,ovde ke bese super ama eve sto se sluci i sega koj znae kolku pari e znae nekoj da mi kazeuser posted image user posted image

(Одговор на членот tedi)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Кај кој доктор за IVF?
25.10.2009 16:23:58   
Bogdancanka
Незнам Ноне али колку што разбрав ке има некое пријавување и ке се чека ред па како што напишав се знае како ќе идат тие редови али од друга страна се надевам ќе се реши овој проблем или пак со малку повеќе среќа ќе ни дојде и на нас редот се надевам.Али незнам не сум баш толку сигурна како ќе биде зашто кога го слусав прилогот ми се стемни толку се разочарав што незнам ни што точно слушнав.јас имав инвитро во Белград и таму плакав околу 1500 евра плус 600 евра инекции примав и ни излегуваше гавол ипол не ми е мака за парите немој сега да излезе парите ги жалам мака ми е за сите стресови поминати и неуспешноста.Али зборам за пред 5 години.Сега појма немам колку кошта инвитрото.Ајде се надеваме што побрзо ќе го решат овој проблем и ќе ни се пружи шанса на сите што сакамеuser posted image поззз

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Кај кој доктор за IVF?
25.10.2009 16:27:47   
arh_diz
Pred nekoj den razgovarav so edna prijatelka koja isto ima problem so zabremenuvanje ja sovetuvav da napravi invitro. E sega dali nekoj ja izlazal dali e vistina neznam taa mi rece deka invitro bilo stetno za zdravjeto na zenata i posle neznam kolku neuspesni invitra zenata ne ke moze da zabremeni. Vo sto jas cisto se somneuvam nemam procitano nikogas vakva informacija. Sto mislite vie

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Кај кој доктор за IVF?
25.10.2009 16:37:40   
Bogdancanka
Јас колку што знам годишно дозволено е до 3 инвитра мислам дека подобро е за тоа после да се прави пауза па пак може да се продолжи повторно или годишно повеке од 3 не било добро најчесто заради тумори или така нешто можело да има последици.Незнам колку е точно тоа го слушав од еден доктор на тв.Е сега неможам да се сетам точно кој доктор беше.Значи колку што знам дека најдобро е годишно до 3 пати да се иде па да се прави пауза.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Кај кој доктор за IVF?
25.10.2009 16:39:11   
niki
Прв пат слушам за ова, но може да има некоја логика, после толку лекарства, хормони и што не веќе пијат жените. И сепак тоа не е природен процес на оплодување кој се одвива по природен ток во телото на жената, можеби тоа прескокнувањето на одредени етапи влијае негативно, се е можно.

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Кај кој доктор за IVF?
25.10.2009 16:44:10   
Bogdancanka
Во среда треба да одам кај мојот гинеколог баш ке се распрашам ќе видам што ќе ми каже и колку е тоа точно.Засега само тоа го знам што го слушнав на тв.А колку е точно појма немам никогаш не сум прашала дали може да биде штетно а досега имам 3 неуспешни инвитра.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Кај кој доктор за IVF?
25.10.2009 16:52:15   
arh_diz
Bogdancanka neznam dali imas probano invitro so interplazmaticna inekcija na spermatozoidi imam slusnato deka e toa podobro no i poskapo

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?