|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Психолошки фактор
3.10.2011 22:49:20   
zagrizena26
Zdr na site
Sakam da otvoram nova tema vo vrska so zabremenuvanjeto.Jas sum tezok pesimist a voedno i hipohondrik(sekoja bolest sto ke ja cujam ja osekam vrz mene)mnogu se izmacuvam so toa.Od strana na ginikoloskiot del dr veli deka e dobro pravev laparo i histero ise bese vored,ali jas sepak potsvesno samo crni misli me izmacuvaat.Poteknuvam od pomal grad kade nema psiholozi maticniot lekar mi dava leksilium ili diazapam ama nesakam da gi pijam bidejke znam deka se stetni pred zabremenuvanje.Ve molam za pomos.Pozzzzzzzz i fala vi na site

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 4.10.2011 9:41:20 >
Непосредна врска до пораките: 1
   Психолошки фактор
4.10.2011 3:14:45   
pozitive
ostavi gi bolestite i nemoj da pies razni glpotiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuser posted image bidi soja veruvaj vo sebe i ne razmisluvaj za bolestite izleguvaj druzi s so tvoit prijateli za miruvanje zemi b6vitamin i folna kis ako pravis user posted image poz

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 4.10.2011 9:41:38 >


_____________________________

veruvaj i samo veruvaj vo cuda

(Одговор на членот zagrizena26)
Непосредна врска до пораките: 2
   Психолошки фактор
4.10.2011 6:33:35   
milika
Загрижена, мој совет ти е да си го исполниш времето со активности кои ти причинуваат задоволство (а не со црни мисли user posted image за кои и самата заеш дека се нереални). Дали тоа ќе бидат книги, филмови, трчање, некоја спортска активност, одгледување цвеќиња, готвење специјалитети... Сигурно има нешто што ќе те развесели. А доколку сметаш дека навистина ти се потребни средства за смирување, постојат билни чаеви, валеријан и Б6 за тоа, а за user posted image секако фолна киселина (како што веќе и ти напиша pozitive). И главата горе! Па ние жените сме толку силни user posted image

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 4.10.2011 9:42:15 >

(Одговор на членот zagrizena26)
Непосредна врска до пораките: 3
   Психолошки фактор
4.10.2011 8:08:44   
anedespo
Jas mislam deka ne e loso da poset_is psiholog i normalno ke napravis se sto ke ti kaze. Pa tie doktori se tuka za nas, koga se cuvstvuvame loso vo nekoi momenti vo zivotot, da ni pomognat polesno da gi nadmineme tie sostojbi. Toa ne e nesto loso, nitu za sramenje. Ova go cuvstvuvaat i drugi zeni, pa i mazi koga se soocuvaat so nekoi promeni koi mozat da im go smenat zivotot, a na ovoj nacin se borat protiv niv. Ne e nisto strasno, megjutoa ke ti pomognat definitivno. Pozdrav

< Поракaта ја уредил Bogdancanka RR -- 4.10.2011 9:41:57 >

(Одговор на членот milika)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Психолошки фактор
4.10.2011 10:38:23   
miana
Jas vo posledno vreme sum mnogu depresivna,vo se naogam nekoe somnevanje,se mi preci..osobeno mu se imam navrteno na mm,postojano go gnjavam,vo nisto ne mu veruvam,baram postojano vnimanie a toa e nevozmozno i nekako se osekam mnogu nesreknouser posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Психолошки фактор
4.10.2011 10:48:53   
AnnaMolly RR
миана, ти си бремена, хормоните ти се до плафон! Смири се, шетај си со ќеркичката, уживај во едноставните работи. 

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Психолошки фактор
4.10.2011 11:03:00   
miana
kerkickata  e stanata nesto nevozmozno..Od koga pojde vo gradinka e nepodnosliva..So nea beter mozam da se iznerviram..Tera inat,zamavnuva,navreduva i nisto ne pomaga ....Takada-taa moznost za opustanje so kerkikata -otpaga user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Психолошки фактор
4.10.2011 11:07:57   
miana
A i nemam nikakvo vnimanie od soprugot - toa me zagrizuva.... Kako da sum mu mnogu dosadna-samo vika po mene..Mnogu sum ofkala,sum se izdisuvala..Sto ti e pa na tebe samo se izdisuvas ( ne me ostava na raat da disam ) za masaza ili nesto slicno ne mu paga na pemet..Ke me prasa samo kako si duso i tolku...Koga ke ofnam - ke me prasa sto ti e samo ofkas- ke recam - eve me zaboluva stomakot po malce - odma mi vika : pa ajde na lekar ako te boli a ne da mi ofkas samo..A kazete sto da odgovoram na ova? ILI pak ako sama ne mu ja zemam rakata da ja stavam na stomaceto - ne mu ni tekniva...So prvata bremenost bese poinakov vo sekoj pogled..Sega znam deka ima mnogu obvrski megutoa mene toj odnos tolku me uzasnuva - nemozam da opisam....

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Психолошки фактор
4.10.2011 11:12:03   
arh_diz
Temata e psiholoski faktor kako problem pri zabremenuvanje , da ne odime nadvor od nejze .Da im pomogneme na site onie koi go imaat ovoj problem da go nadminat i sto pobrzo da zabremenat

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Психолошки фактор
4.10.2011 11:17:44   
miana
Jas mnogu se izvinuvam - najiskreno....Mislev deka zagrizena26 e veke bremena i zatoa se soocuva so vakov psiholoski problem i zatoa se pronajdov tuka kako trudnica so problem ...Koga sega povtorno ja procitav celta na temata - na site im se izvinuvam a odobeno na ZAGRIZENA26

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Психолошки фактор
4.10.2011 12:30:25   
Bogdancanka
miana  tuka nasite ringerajki imaat pisuvano za promenite na nivnoto razpolozenie za vreme na bremenosta


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Психолошки фактор
4.10.2011 14:38:19   
zagrizena26
Zdravo na site,FALA VI MNOGU na sovetite,samo uste da bide se vo red.Pijam B6, folna a i rantidin denes mi gi dadoa za zeludnik oti imav bolki.Od nervoza pocna i pritisok da mi se kacuva denes mi e 130/90 za mene e visok.Kazite nekoj caj ili nekoj dr lek za namaluvanje i za sreduvanje.Pozzzzzzzzzzzzz i baknez za site

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Психолошки фактор
4.10.2011 16:04:11   
*miki mami*
Mozes da ja procitas MOKTA NA POTSVESTA ako ne si j citala moze ke ti pomogneuser posted image
mene mi pomogna mnogu

(Одговор на членот zagrizena26)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Психолошки фактор
15.10.2011 15:15:30   
Olivia
Zagrizena psihata e edna golema mok koja ne vodi vo zivotot i koga sme srekni i nesrekni, najcesto zapagame vo depresija za koja i samite ne sme svesni deka ne preovladuva se sto treba da napravis e da pocnes da razmisluvas pozitivno, razvedrija glavata i umot se ke bide vo red i nema mesto za crni misli, ubavite nesta sekogas ne iznenaduvaat i cesto se slucuvaat nenajaveni, rasiri go srceto nasmej se i dozvoli da bides srekna koga najmalku ocekuvas ke se pojavat user posted image , nemoj da odis direkno na terapii pogotovo ne Diezapam, jas imam problem so zeludnikot no na nervna baza i za toa od vreme na vreme znam da se napijam Eglonil koj me smiruva no ranital ili ranitadin veruvaj ne pomaagaat vo vakvi slucaevi, kako sto ti pisala Milika probaj cajce, valerian ili matocina, dokolku ne ti se dopaga vkusot mesaj gi so majcina dusicka ili kamilica.

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Психолошки фактор
6.12.2012 9:27:54   
babyhope
После подолго размислување и разговор со психолог, сакам да испразнам нешто длабоко од себе и да споделам со сите кои го имаме проблемот на забременување. Колкава е моќта на потсвеста и на психата веќе сум се уверила неколку пати. Пред неколку години кога правев инсеменации user posted image ми дојде на 56 ден затоа што бев уверена дека сум трудна иако сите тестови беа негативни. Оваа година повторно за време на одморот потсвесно спречив да ми дојде user posted image се до последниот ден кога требаше да си заминеме, а според термин требаше да ми дојде на почетокот на самиот одмор. Последната потврда за тоа колку мојата психичка состојба влијае на она што органски му се случува на моето тело е прво позитивниот user posted image тест, а непосредно после тоа и големото разогарување- спонтаниот абортус user posted image . Имено, со сета своја сила, со секој атом од моето тело сакав да за прв пат си ги видам user posted image , размислував позитивно, не се замарав многу со исходот, затоа што верував дека ќе биде позитивен и ништо друго...
Но, секогаш постои едно но... Кога конечно ги видов 2 цртички мојата глава почна да размислува, како сега со бебе, па што ако бидат две, ни јас ни сопругот немаме постојано вработување, имаме кредити кои треба да ги враќаме, што ако морам да лежам и пред време да отидам на породилно, ќе заглавиме со финансии, ќе немаме со што да го преживееме месецот.... Почнав да размислувам, добро сега на сите ќе им кажеме дека сум user posted image ќе им го направиме меракот на нашите дома, но што ако нешто тргне на опаку, што ако во поодмината бременост ми се случи нешто несакано.. како ќе го преживееме тоа ние а и они кои толку многу го очекуваат тоа?
И толку по еден два дена од таквите негативни мисли, немаше повеќе „Памела Андрерсон“ гради user posted image , немаше повеќе трчање во тоалет на секоја секунда, немаше подуван стомак, ги немаше знаците кои ги имав на почетокот. И потсвесно знаев дека нешто не е во ред... кога и на 5 недела отидов и ништо не се гледаше на ехо па др. ми даде сигнали дека не е се баш по план, се сруши се за мене, јас кренав раце од тоа што толку го посакував и за кое толку многу плачев цели 7 години. user posted image user posted image user posted image размислува и се тешев, така требало да биде, таков бил планот на Господ Бог и јас морам да се помирам со тоа. Но не беше така лесно, барем не првите неколку дена... потоа разговарав со стручно лице кое од мене ги излече одговорите од прагматичен аспект а не од духовен... Позади мојата неуспешна битка се криеше нешто кое беше многу поголемо од свесното и трезвено размислување...
Не сакам многу да ве замарам, и така постот е преголем, но сакам моето искуство да им послужи на сите идни мамички кои можеби голтнале некои пораки од околината кои им создаваат бариера и психолошки не можат да го победат тоа.
не е срам да се посети стручно лице, кое навистина знае како да се справи со тоа, а доказ за тоа моќта на потсвеста се многубројните примери кога ќе се посвои дете и после неколку години жената ќе остане трудна. нејзината психа се изрелаксирала и user posted image дошло само по себе. Ве гушкам сите и посакувам прво за себе следнито пат да тестот биде повотрно user posted image user posted image а потоа да си ги гушкам двете user posted image user posted image за кои толку многу мечтаам user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Психолошки фактор
6.12.2012 13:50:54   
Ring
babyhope user posted image user posted image user posted image
И сама си свесна за тоа колку ти влијае психата....изрелаксирај се малце...
штом си разговарала со психолог сигурно си открила кај е суштината на проблемот . Потруди се да најдеш решение и гледај си за тебе , сопругот и бебето што треба да се роди....не се замарај со другите и со околината
Не ни е на сите се решено и подмачкано , ама проблемите ке доаѓаат и ќе се решаваат...
Господ секогаш ни дава толкав товар колку што можеме да носиме .
и кај мене не е се сјајно, уствари далеку од сјајно е user posted image , ама само позитивни мисли помагаат
Јас останав бремена во, според мене, најрелаксираната ноќ што сум ја поминала со мажот ми, непланирано...
Немој себе да се окривуваш за абортусот , може така требало да биде
Од сега натаму само релаксирано и позитивни мисли , дај боже пак да останеш бремена па да се гордееш со бременоста и едвај да чекаш да ти порасне стомакот па гордо да го покажуваш, верувај поубаво од тоа нема !!!
Е со тоа треба да се замараш и да размислуваш !

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Психолошки фактор
6.12.2012 15:09:19   
babyhope
user posted image user posted image user posted image Ring фала ти мила на поддршката, тоа и го правам сега, се обидувам да се полнам со позитивна енергија која во изобилие ја има на РР, особено кога некој со истиот проблем ќе си ги види user posted image user posted image Тоа ми дава надеж и сила дека само со позитивни мисли ќе ја оставарам целта!!!
Уште еднаш фала ти на поддршкатаuser posted image

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Психолошки фактор
6.12.2012 15:57:54   
Melanija RR
Вака од моја гледна точка со сите дијагнози си викам камо кај нас да е психолошки проблем барем досега сум била психички силна.Некако верувам дека сите се раѓаме со некој своја психа која се гради со годините,убавите и неубавите работи.
Муабетот би беше така викам за психолошкиот проблем ,но факт е дека не е ни тоа така лесно.Јас некако за многу работи сум отрпната и ич не се замарам ,некогаш си викам пример за ова-или она ама баш ми е гајле не е до мене,или кој збори нека збори,верувате дека за многу луѓе ама ич не ми е важно за било што како мислам и што мислат?Толку се е сурово што око не ми трепнува.

Прашање е како да се отстрани прихичкиот пробелем.Сум за разговор со психолог или прихијатар,или некоја личност да која можете да и се отворите целосно и која ќе ве сослуша.
Издувен вентил мора да има.Тоа е мој совет,па зарем нема други убавни во животот,па ајде да ги создадеме,да си направиме мали работи.

Јас па си имам проблем што сум рилекс помирена со ситуацијата дека природно само ако се случи чудо ќе забременам.Дури некогаш и таа помиреност и на моменти рамнодушност и ме загрижуваат.
Па до кој степен сум спремна сите работи да ги дочекнам на нозе во живото?Дали дали истрајност за се еден ден ќе ми помогне?
Одговорот се надевам некогаш ќе го имам user posted image

babyhope имаш моја подршка и совет ако треба и по пп во секое време user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Психолошки фактор
31.12.2012 10:17:47   
myhappiness
Буричкав во темите па го видов овој пост...Миланија најискрено многу се радувам што веќе го имаш одговорот user posted image user posted image
Ова е само доказ дека само со опуштеност и силна верба се постигнуваат резултати на ова поле. Јас се надевам дека овој месец доволно ќе се опуштам..

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Психолошки фактор
3.1.2013 14:00:47   
lindicka
Srekjna nova godina, neka ni donese ovaa godina mnogu bebenca, site da staneme majki. Vo odnos na psiholoskiot faktor, sega se naogjam vo edna cudna situacija, totalno relaksirana i vekje ne mi e tolku peroritet dete, ne znam sto mi stana, znaci prama ispituvanja, i se drugo :), ama ne se zamaram tolku, i malku sum si cudna. Pred nekoj den na rabota, dve moie koleski se omazija i planiraat dete, i pravime muabet so glavnite, a tie zagrizeni deka kje trebaa da naogjaat duri dve zameni, znaic lugje koi bi gi zamenile koga kej otidat na porodilno, a ti ene se ni bremeniuser posted image .Kojznae koga kje stanatuser posted image , i jas misle odma, ama ne bidna odma, muabetot mi bese deka zaedno so mene razgovaraat, baraat mislenje od mene a nesvesno mene me isklucija od planiranjeto, deka ako i jas ostanamuser posted image , kje treba i zamena za meneuser posted image . Ama da vi kazam mnogu lesno se cuvstvuvav, voopsto ne se navrediv, zatoa sto prethodno cuvtsuvav pritisok, koga pravev inseminacii zemav slobodni denovi i znaeja deka odam po bolnici po ispituvanja, i vekje izgleda me otpisaa, i bas mi olekna, ne cuvstvuvam vekje pritisok i od tamu, onaka isklucena i super mi dojde.
A druga cudna situacija e sto lani si vetiv deka kej oslabam neli i zaradi policisticnite jajnici, i navistina za edna godina oslabnav 11 kila, postepeno, i stvarno mi se regulira ciklus. Arno ama, sega pocnav da si nosam fustani i pantloni i se mi stoi superuser posted image , mnogu ubavo se cuvstvuvam, i odam na shoppinzi i sega me fakja stav ako ostanamuser posted image da ne se zdebelam pak, sto sigurno kje se sluci, i zamislete duri razmisluvam nekolku meseci sega prolet da ne ostanamuser posted image za da si pouzivam vo mojata vitka linijauser posted image , mnogu sum si cudna, i malku sebicno od moja strana, ama ete taka se cuvstvuvam vo momentotuser posted image

(Одговор на членот myhappiness)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Психолошки фактор
3.1.2013 14:10:24   
Bethany
Линдичка, баш ми некако дојде убав овој твој пост. И многу ми е мило што така се чувствуваш, релаксирано, и уживаш во животот. Продолжи да уживаш во животот, во себеси, во работи околу тебе, бебе ќе дојде сигурно кога ќе му е време. И пред се, на жената и треба самодоверба, да си се сака оти е жена, па тек потоа мајка. Многу поздрав.

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Психолошки фактор
3.1.2013 16:31:59   
gina
rr i jas da vi se priklucam i jas sum mnogu nervozna posebno sega koga i 5ivf mi bese ne uspesno mislam ce poludam so mm samo se karame sega se me nervira i sekoja sitnica kako grutka nekoja da imam vo mene posetiv i psiholog no nisto me soslusa mi dada heleks da pijam dve dozi pa koga ce gi ispijam na kontrola ni pojdov ni nisto nekogas gi pijam ama poveke b6 ja imam procitano mokta na potsvesta i toa dva pati ama ne mi pomogna mislam deka uste poveke psihicki me zamori nikako da se opustam ni koga odam na ifv uste po nervozna sum nekogas ce se napijam caj od majcina dusica pogore procitav za valerijana ama kaj nas go nema pocnav i mnogu da ne izlagam soprijateli i kaj moite najbliski oti vise povece me nerviraat otkolku sto mi pomagaatuser posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Психолошки фактор
3.1.2013 18:09:14   
Melanija RR
lindicka ако примети горе во мојот пост и јас последнава година бев многу опуштена да не речам рамнодушна.
Тоа дека наводно те отпишале е нивен проблем,дај боже од одма да си забременат,но ако не неможат да знаат другите низ што се поминуваат,Јас за 3 години на никој не сум с еправдала а и со мојот став и држење дали некои луѓе 2 пати ми имаат кажано а не прашано за забременување.
Строго се држам по тоа прашање,ич да не им е гајче ,тие што знаат тие знаат колку што треба ни блиски другарки не замарам иако тие сакаат да ме сослушат и помогнат јас се држев на страна и позитивна.

И еве сега сум малку трудна user posted image
Уживај во опуштеноста и во себе и ќе дојде денотuser posted image

gina сите се раѓаме со некоја психа,некои можеме само во глава да расчистиме некои проблеми,на други им треба друго независно лице.
Консултирај се и немој да конзумираш апчиња во крајна линија,сепак животот е еден и на нас е да го живееме колку можеме подобро user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Психолошки фактор
3.1.2013 21:07:52   
Нивеа
аххх него има ли лек како да се опушти човек и да не мисли на цртките!!! јас се' правам,намерно читам книги,намерно си создавам повеќе работа низ дома,па и на работа,гледам да спијам повеќе и пак ќе ми прелета мислата низ глава хахахахахаха

_____________________________

Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Психолошки фактор
3.1.2013 22:22:15   
lindicka
Samo opusteno, sto treba da bide kje bide, eve ni primer Melanijauser posted image , samo treba malku da poturneme, jas nekako opustena sum ovoj period, kojznae dali mi se smaci, dali pak konecno pocnav da uzivam vo zivotot user posted image user posted image , a i najverojatno sto pocnaa da me otpisuvaat lugjeto za dete, pa mi se namali pritisokot od okolinata, a voopsto i ne zboruvam za deca koga sum okolina so deca i bremeni zeni, porano dopustav nekoj da mi dade sovet ili da me prasa, sega voopsto ne dozvoluvam niti da me prasaat nitu sovet da mi dadat.


(Одговор на членот Нивеа)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

da izbereme ime za naset_o since
anete

MOZE I NEKOJ VAS PREDLOG ZA MASKI IMINJA.

aleksej (39%)

maksim (44%)

alen (16%)


Број на сите гласови: 160

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!