|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
16.3.2015 14:14:56   
scared RR
Во институт за јавно здравје имаат пауза од 10 до 10:30 а на микробиологија како што знам немаат. user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 376
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
24.3.2015 13:03:09   
scared RR
Ај малце помош, отидов да си направам брисеви зашто ми се јави кандида и сакав да проверам да не има и нешто друго. Матичната ми зеде брисеви и искочија сите негативни, дури ни кандида не покажа, а матичната ми рече дека сум воспалена и дека според неа можно е и бактерија да е, дали сте имале вака внатрешно црвенило при кандида?
Иначе ги однесов брисевите во инситутут за јавно здравје, и очигледно не се проверени добро user posted image Совет што да правам, каде да ги повторам? Радо би ги однела на приватно ама изгор скапи се user posted image
Моментачно ставам кансен вагиналети и се мачкам со кансен крема за кандидата.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 377
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
24.3.2015 13:12:10   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: scared RR

Ај малце помош, отидов да си направам брисеви зашто ми се јави кандида и сакав да проверам да не има и нешто друго. Матичната ми зеде брисеви и искочија сите негативни, дури ни кандида не покажа, а матичната ми рече дека сум воспалена и дека според неа можно е и бактерија да е, дали сте имале вака внатрешно црвенило при кандида?
Иначе ги однесов брисевите во инситутут за јавно здравје, и очигледно не се проверени добро user posted image Совет што да правам, каде да ги повторам? Радо би ги однела на приватно ама изгор скапи се user posted image
Моментачно ставам кансен вагиналети и се мачкам со кансен крема за кандидата.


Можно е да е стара инфекција, пиши дали си имала и што било?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 378
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
24.3.2015 13:32:35   
scared RR
LoveableMe не верувам да е стара инфекција, зашто предходните пати немав вакви црвенило. user posted image Инаку од инфекции не сум имала некоја позначајна освен бактерии како Гарднерела, Стрептококус за кои ми имаа кажано дека не јавуваат вакво црвенило и не се страшни.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 379
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
27.3.2015 15:12:14   
P.S. I Love You
Јас си се борам со кандидата, а и скоро секој пат кога правам брис има mycoplasma (го немам резултатот кај мене, па не знам точен назив) а на последниот брис и gardnerella vaginalis, па пиевме сумамед, јас плус вагиналети......следнава недела ќе одам пак на брис па да се надеваме на чисти резултати user posted image
Инаку имав и смешни случки со помешани резултати на микро, овој пат ќе носам во институт user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 380
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
27.3.2015 15:20:03   
scared RR
И инсититут не се поарни, еве мене се негативни ми искачаат а имам симптоми за инфекција. Сега кога ги зимав резултатите имаше две жени се жалеа викаа добро како секој пат урина негативна а јас имам проблеми, значи не проверуваат добро, или ги чуваат брисевите долго време, ние ги оставаме насабајле тие кој знае кога почнуваат да ги работат user posted image
И земи си вагиналети линекс лејди со лактобацили, ти треба маце зајакнување од тоа ти се јавуваат бактерии постојано, само треба да ги ставаш подолго време мин, месец дена.

(Одговор на членот P.S. I Love You)
Непосредна врска до пораките: 381
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
27.3.2015 15:29:13   
P.S. I Love You
Ги користев и вагиналетите линекс лејди, јогурт со пробиотик, малце на исхранава (признавам не сум мн. одговорна) user posted image сега може пак линекс, помина целата терапија...... ќе се онесвестев кога прочитав не е пронајдена нормална микрофлора јаооооооооооо .... од се се откажав .... само за да биде се чисто, бидејќи др. вика сега ќе гледаме ситници....... ( откако ќе ги проверам каналите) user posted image

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 382
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
25.4.2015 14:12:33   
Celin
N72 vospalitelna bolest na cerviksot na uterusot... nekoj razbira sto e ova? i dali nekoja go imala istovo?

(Одговор на членот P.S. I Love You)
Непосредна врска до пораките: 383
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
25.4.2015 14:20:32   
scared RR
Тоа е дијагноза која ја пишуваат при издавање на упат за микробиолошки брисеви. А, дали имаш или не воспаление тоа гинекологот треба да ти каже, а и брисевите да покажат.

(Одговор на членот Celin)
Непосредна врска до пораките: 384
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
25.4.2015 18:25:45   
Celin
taka e... na upatot mi e pisano, zatoa me isplasi :/ pravev pap test i cekam rezultati, sakam hormoni da ispitam, ama mat.gin ne mi spomna za briesevi... sepak fala ti

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 385
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
1.5.2015 23:43:00   
scared RR
Почнав мака да мачам скоро секој месец со кандидата, после циклус обавезно ми се јавува, па имам чешање, печење и на брисеви ја има. Минатиот месец ставав вагиналети кансен и помина, овој месец зедов нешто како подобро Гинодактарин вагиналети, вчера завршив со нив еве денес пак имам некоја неугодност, чешање. Па купив уште едни Микорил вагиналети. Оно составот е исти ко Кансенот ама викам да сменам.
Некое чаре за неа? user posted image

(Одговор на членот Celin)
Непосредна врска до пораките: 386
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
2.5.2015 0:20:09   
Neurotoxin RR
Земи канестен, не кансен, оно стварно е ист составот, ама ќе видиш разлика и сама. Наизменично мачкај и крема канестен, после вагиналетите продолжи надворешно со кремата, целата терапија нека ти трае две недели, ако се смири во меѓувреме не прекинувај. И сопругот нека се мачка од кремата обавезно.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 387
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
2.5.2015 0:24:58   
scared RR
Оф разликата во цената е огромна плус овие на рецепта идат за 15 денари user posted image Инаку се мачкам со крема. А со маж ми не сме имале односи да речеш си ја пренесуваме. Мене највеќе ме чуди тоа што се јавува кандида на брисот а пишува дека е присутна нормалната микрофлора user posted image нели обично кога не е присутна нормалната микрофлора се јавуваат габички, бактерии и сл. user posted image

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 388
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
2.5.2015 0:53:24   
Neurotoxin RR
Една од причините за појава е нарушена микрофлора, ама ако не е тоа причината тогаш флората може да си биде тука, ама и габата исто, секако дека нормалната флора ќе биде нарушена, ама на такви испитувања ја детектира. тогаш ќе мора системски да почнеш да ја третираш со таблети, ама за тоа обавезно консултација со гинекологот.
Кога ќе се смири, обавезно пробиотски вагиналети, смени исхрана...

Габата живее во кислеа средина, киселата средина ги уништува сперматозоидите а со тоа многу се намалува можноста за забременување, пробај еден период одмивај се со сода, ама само еден период не редовно, ако си во можност земи си иригатор, ислам дека околу 400 ден е и измивај се редовно со физиолошки...

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 389
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
2.5.2015 1:13:50   
scared RR
Јас си мислев од влошките да не е нешто бидејќи после циклус штом имаме однос ете ти ја одма, а пред тоа ништо нема. Матичната ми спомна нешто за флуканзол капсули да испиеме по една, па ако не ќе идам во понеделник да ми препише, не ми треба кандида пред инсеминација user posted image

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 390
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
2.5.2015 9:02:58   
Neurotoxin RR
Ич не ти треба, земи флуконазол, и мачкај со кремата сега пред инсеминацијата. Ама ако толку често ја фаќаш, мораш да го средиш и имунитетот, сега периодов земи нешто појако пиј, некој бета глукан и антиоксиданси.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 391
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
2.5.2015 18:05:26   
scared RR
Порано воопшто не ја фаќав ми се јави лани после операцијата, зашто пред операцијата и после операцијата пиев многу јаки антибиотици. И од тогаш мака мачам со неа, а пред тоа никогаш ја немав, бактерии имав а кандида немав, и еве сега па со неа мака мачам.
Инаку имам баш бета глукан една лента дома останато од лани ќе ја искористам, а витамини пијам цело време, немам проблеми со имунитет во однос на настинки сите да се болни јас не фаќам од нив па ради тоа си мислев дека имам јак имунитет. user posted image

< Поракaта ја уредил scared RR -- 2.5.2015 18:07:26 >

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 392
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
2.5.2015 19:56:08   
Neurotoxin RR
Супер ти работи имунитетот за респираторни инфекции, ама има дел на кој си била слаба, таму имунитетот ти е катастрофа. Вирусните и бактериските не се толку страшни како габичните, мада, на тоа место, габичната е како добро утро, поволно и е местото, си се вгнездува.

Јас ги немам на работа, но за системско лекување на кандида ги земаат оние кандилекс, немам искуство со тие препарати и не ги препорачувам ако немам одговор, ама како луди ги бараат, јас ќе ги набавам кога повеќе од тројца ќе ми кажат дека ги пиеле и имале резултат црно на бело user posted image

Така да, мое мислење е работи на имунитетот, чисти се колку што можеш повеќе, бар за инсеминацијата да биде во ред, зашто стварно многу смета.

ти посакувам да ја избркаш засекогаш и се да заврши успешно

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 393
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
2.5.2015 22:41:22   
LoveableMe RR
Скерд, не знaеш штo не прoбaв јaс зa кaндидaтa, aбе ништo не пoмoгнa, нa крaј земaв пoлигинaкс вaгинaлети две дoзи, чaј oд дивo oригaнo еднa и пoл кутијa и нa пoследнaтa кoнтрoлa јa немaше и јaс не мoжев дa пoверувaм, прoбaј и ти ништo не те чини.user posted image



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 394
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
2.5.2015 23:15:54   
scared RR
Работава е што мене ми се лечи па после се јавува пак, еден период лани ја немаше па пак се јави. Инаку јас го имам пиено и чајот и маслото од диво оригано за бактерии ама не ми помогнаа баш, ама ќе пробам со вагиналетиве. А, најчудно ми е што на пап ја немаше а на брис се покажа зашто така? user posted image

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 395
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
4.5.2015 12:23:23   
Neurotoxin RR
Зошто брисот за пап го земаат погоре, од грлото, а брисот вагинален е баш на слузницата од подолениот дел, среќа сеуште тука ти е user posted image ова ептен ти е често, како што пишав погоре, само имунитетот ќе те среди и редовно промивање за да може да има време да се обнови флората.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 396
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
4.5.2015 18:10:35   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: scared RR

...... А, најчудно ми е што на пап ја немаше а на брис се покажа зашто така? user posted image


И кај мене исто беше како кај тебеuser posted image user posted image А повеќе искуства, ОВДЕ.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 4.5.2015 18:11:38 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 397
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
8.6.2015 13:22:40   
SandraRo
Незнам дали прашањето ми е соодветно на оваа тема ама незнаев каде да го напишам.Значи мојот проблем е следен...Пред некаде 3-4 ден мажот ми се пожали на црвенило болка на кожата и на главата на пенисот.Отиде веднаш до аптека и според тоа што му го кажавме на аптекарот му даде канестен а јас исто и му правам на мажот ми чај од камилица за миење.Е сега за сега кај него се смири црвенилото и болката сега само го чешало.Но дриг проблем се счучи што по неговото заздравување се јави кај мене мала болка и многу чешање на вагината но на веднас под исничките на влезот на вагината да речам...Почнав да користам хиперманган и камилица чај за измивање.Дали е е нешто сериозно или се работи за обична инфекција?Поздравче ве гушкам

_____________________________

Жената може да ти биде најдобар
пријател,љубовница,најголем непријател или
ноќен кошмар... но се зависи од тоа како ќе се
однесуваш со неа...

(Одговор на членот fiore)
Непосредна врска до пораките: 398
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
8.6.2015 13:40:14   
LoveableMe RR
Sandrich, каде беше те нема? Дај пиши кога да те ставиме за недобивање датумuser posted image user posted image

За ова што пиша, мој совет е да направи брисеви за тебе кај гинеколог (четири брисеви се), а сопругот да направи спермокултура и потоа ќе сте начисто дали има нешто за третирање со антибиотик или не. Позз, ајде што поскоро кај тебеuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот SandraRo)
Непосредна врска до пораките: 399
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
8.6.2015 13:56:41   
SandraRo
Ни јас сама незнам каде сум :))...Многу обврски па во трчање сум...Сега сум малку по слободна па реков малку да се активирам...Иначе за бебче сега за сега не планираме баш мислам дека психички не сум доволно спремна поради тоа што ми де случи претходниот пат...Ајде мозе во пп да ти пишам зошто сакам да те прашам несто околу брисевите и сл да не ширам овде смо постови :)

_____________________________

Жената може да ти биде најдобар
пријател,љубовница,најголем непријател или
ноќен кошмар... но се зависи од тоа како ќе се
однесуваш со неа...

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 400
Страница:   <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?