|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   ИФВ со донатор !?
1.6.2013 15:37:41   
taci14
Dr ringerajki dali nekoja od vas ima iskustvo na napraveno ivf so doniran maski materijal ili jajce kletka i kakvo e vaset_o iskustvo??


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 1.6.2013 20:48:36 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: ИФВ со донатор !?
1.6.2013 19:23:45   
mesecina83
ИЗВОРНА ПОРАКА: taci14

Dr ringerajki dali nekoja od vas ima iskustvo na napraveno ivf so doniran maski materijal ili jajce kletka i kakvo e vaset__o iskustvo??


zdravo neznam dali si gi sledela moite postovi ,no vaka jas vo noemvri mesec pravev ivf so donor na sperma ,so site pregledi sto gi pravevme kaj mene i mazot mi kaj mene bese se vo red no kaj nego se ustanovi deka e nepoloden i najgolema varijanta ni bese donor na sperma i bez nikakvo dvoumenje vednas odlucivme deka ke odime na donor ,no za zal ne uspea 1 ivf pa sega zdravje vo septemvri ili oktomviri ke pravam pak vo remedika

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 1.6.2013 21:09:25 >

(Одговор на членот taci14)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: ИФВ со донатор !?
1.6.2013 21:13:31   
Melanija RR
Мислам дека ваква тема ни недостига на Рингераја ,со лични искуства со донатор на сперматозоиди или јајце клетки, каква е процедурата, дали Фондот одобрува, кај нас или во странство, успешност на ИФВ со донатор.

Мислам дека ќе биде од големо значење за сите рингерајки да имаат информација и доколку имаат потреба од ИФВ со донор

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: ИФВ со донатор !?
1.6.2013 21:23:51   
mesecina83
vaka fondot odobruva donor na sperma i mislam i za jajcekletki ama donorot se plaka privatno ne go pokriva toa fondot ,nie za donorot na sperma plativme 500 evra na remedika i seto toa bese anonimno ne go zneme donorot znaevme samo donacijata deka bese od holandija ,i pred da go zapocnme ivf imavme razgovor so embriologot i ni objasni kakvi da bidat osobinite na dete ako bide uspesno ivf kazav deka sakam da gi ima osobinite na mazot mi boja na kosa ,boja na oci i krvnata grupa i potoa ni dadoa dokumenti deka se soglasuvame so postapkata na donor za sperma se potpisavme i jas i mazot mi i potoa trebase da se zaveri kaj notar za da bide zakonski i potoa eden primerok ostanuva kaj notarot ,eden vo bolnicata i eden kaj vas zdravje narednoto ivf ke go pravam pak vo remedika

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: ИФВ со донатор !?
3.6.2013 13:10:39   
vezilka RR
Ме интересериа, дали знаете дали е иста процедурата за ИФВ со донор, за брачен пар и самостојно?. Мислам знам дека во тој случај фонд нема ништо да покрива, туку мислам на процедурата воопшто?

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: ИФВ со донатор !?
3.6.2013 17:24:27   
taci14
mesecina ti pisav pp ako mozes odgovorimi!!!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: ИФВ со донатор !?
3.6.2013 20:46:06   
mesecina83

ИЗВОРНА ПОРАКА: taci14

mesecina ti pisav pp ako mozes odgovorimi!!!

draga taci nema nikakva pp te molam pisi mi pak i ke ti odgovoram poz

(Одговор на членот taci14)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: ИФВ со донатор !?
11.8.2013 0:47:56   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Kolku ste zapoznaeni so toa deka na studentkiim bilo ponudeno da si gi prodavaatjajcekletkiteza500evraodednajajcekletka



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот mesecina83)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: ИФВ со донатор !?
21.1.2014 20:32:36   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: nadja_s

Почитувани,
Не знам дали има посебна тема, па пишувам овде. Ве молам да споделите искуства со донирани јајце клетки. Загрижена сум за тоа дали можам да се справам со тоа. Шанси за дете по природен пат немам, а веќе имаме едно (по природен пат). Сакаме второ, шансата ни е во донирана јајце клетка. Ве молам за мислење, искуство.... user posted image

Поздрав и однапред ви благодарам


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: ИФВ со донатор !?
22.1.2014 11:03:12   
LoveableMe RR
nadja_s, добредојде. Од моето скромно искуство дури чекав во Систина когап равев ИВФ, си дискутиравме со женичките што чекаа во ходник за боцкање, знам дека на повеќето со кои разговарав, донациите им беа од сестра/другарка. Во Македонија тоа многу тешко оди, знам дека донацијата е многу мала, затоа што е на доброволна основа, а не се плаќа како во странство. Со измените на законот, докторите и граѓаните бараат тоа да се комерцијализира, за да има повеќе, но мислам општеството не е сеуште подготвено и наводно од етички/морални причини, веројатно ќе остане само доброволно, без пари.

Би те советувала да се обратиш кај приватните клиники, Систина има знам, не знам другите, да видиш за процедурата и се што треба потоа ќе те упатат во Фондот, мислам документацијата е иста како за ИВФ. Поздрав, ти посакуваме среќа.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: ИФВ со донатор !?
22.1.2014 20:20:35   
nadja_s
Ти благодарам LoveableMe за вниманието. Јас ги знам овие информации, веќе контактиравме со странски клиники. Но, друго нешто ме интересира, размислување околу емотивно справување со таа ситуација. Немам дилеми дека навистина сакам второ дете, сепак... имам едно но...

Ви благодарам за тоа што можам да споделам.

Поздрав user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: ИФВ со донатор !?
23.1.2014 15:00:49   
kokicekokice
Со мм почнавме да размислуваме на оваа тема поинтезивно. Се обидуваме подолго врме за бебе ама очигледно неговата сперма нема никаква шанса да успее за оплодување, Времето поминува, и мојот организам се истоштува од разни терапии,а ние сеуште сме без деца. Подобро да сме среќни со 1здраво право детенце од донор, отколку цел живот со тага во срцата.

(Одговор на членот nadja_s)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: ИФВ со донатор !?
23.1.2014 15:42:48   
LoveableMe RR
Nadja_ и kokicekokice, веројатно ако се друго не успева, ИВФ со донатор е последната мерка. Сепак, сакам да прашам дали сите испитувања се направени кај двајцата и дали е толку безнадежна ситуацијата, па ја преземате оваа мерка? Имаме многу информации и совети по форумите и за мажите и за жените, ме интересира дали сте испробале се, па тоа е последно?

Во однос на психолошкиот аспект, секако треба човек да е подготвен да добие дете од сопругот, но од друга жена и да го прифати како свое, а секако да го објасни истото на првото дете во соодветен момент. Треба и да се распраша убави за генетиката/наследните фактори/семејната историја на мајката донатор на јајце клетка и да се биде спремен дека еден ден тоа дете ќе треба да знае која му е мајка и доколку сака, да запознае токму од горенаведените причини.

Надја, спомна странски клиники. Сподели со нас каде го прават тоа, колку чини јајце клетка, кои се условите и сл.? Да им помогнеме на оние кои тоа ги интересира. Позз, имате поддршка од нас за што и да се решите.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: ИФВ со донатор !?
24.1.2014 10:23:01   
kokicekokice
Ние уште кога почнавме да одиме по лекери секаде добивме одговор дека скоро нема шанси да
добиеме бебе од на ММ спермата. Зборувам за доктори од цел свет, не само од Македонија.
Сепак мислевме дека можеби ние ке бидеме во 5% од луѓето со неговата дијагноза што може да добијат дете, но за жал до сега не успеавме.
Мислам дека можам да докторирам на таа тема. Кога се бара донатор има информации за болести и генетика
на донаторот, крван група, негови карактеристика за изглед, па дури и негови слики од детството, но се разбира ништо не е сигурно. Па и да се посвои детенце не си сигурен какви гени има, а ќе си го гледаш како свое. Како и да е многу е полесно кога самиот маж ќе ја свати ситуацијата и самиот ќе побара да се проба со донаторска сперма.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: ИФВ со донатор !?
6.4.2014 18:23:35   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: dezdemona

Zdravo na site i so sreka so postapkitе. Mi treba donor na JK ako imate nekoja prijatelka koja bi sakala da donira da e do 30 godini neka mi pisi vo sandace.
pozdrav




_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: ИФВ со донатор !?
6.5.2014 20:53:26   
dezdemona
zdravo na site rr
Temava e super trebase da se otvori, zatoa sto site sakame user posted image bez razlika dali ke bide prirodno, so IFV i drugite tehniki pa i so donor. Znam deka ima mnogu takvi rr koi nemozat so svoi JK, taka e i kaj drugarka mi, me cudi sto nikoj ne kazal za svoeto iskustvo, kade odele i dali na kraj uspealo da dobijat bebence.user posted image
Ako ima takvi kazete spodeleteuser posted image
pozdrav

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: ИФВ со донатор !?
11.5.2014 19:38:18   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: virgo

E sega da go pojasnam donorot: Znachi treba brachnot par da otide na psiholog i psihijatar za procenka posle toa da se zaveri na notar, pa vo stranska spermo banka (poshto kaj nas gi nema) da se pobara da se ispratat epruveti so semenski materijal i zavereno brojche, odkoga ke se dobie seto toa seprakaat potvrdite do komisija i se ceka komisijata da go odobri IVF-to. Anonimen donor 3 epruveti (za 3 obidi) po 200evra za epruveta i ushte tolku za transport i odobruvanje shto kako najeftina varijanta e 1200evra, a ako sakate da znaete koj e donorot za ponatamu deteto ako saka da znae od kogo mu se genite eeee toa faka okolu 1500 evra. Opcija dva e dobrovolen donor t.e. nekoj poznanik e toj treba da go pomine spermogramot, markerite krvta odnosno site ispituvanja shto gi pravat mazite + soglasnost + site trojca na psiholog, pshihijatar i notar.



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот dezdemona)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: ИФВ со донатор !?
12.5.2014 22:56:12   
virgo
Devojki so sreka vo borbata za iznaoganje donor za jajce kletki. e sega poshto nie go nemame toj problem slednovo se odnesuva za osni shto imaat slichen problem kako nas odnosno azoospermija. Azoospermijata znachi deka mazot ne isfrla spermatozoidi no nemora da znachi deka i ne proizveduva. Za da se utvrdi deka toj e 100% neploden treba da se napravi biopsija na testisi (najiskreno za toa ja preporachuvam Voena bolnica, se na se ke zavrshite rabota za nedela dena so se ispituvanja operacija i lezenje). Odkako patolog ke go pregleda zemeniot materijal i uspee da se dokaze deka tuk tamu (makar "gi broele na prsi") mazot stvara spermatozoidi so pravilna terapija i TESE metoda i za 100% sigurnost krioprezervacija na materijalot od TESE-to ima shansi da si imate vashe dete BEZ DONOR. Psishichki e teshko veruvajte znam kolku veke nemam solzi vo ochite za site shtokovi shto gi preziveavme i gi isplakav, megutoa iako ima i najmala nadez borete se maksimalno shto mozete.

Ushte ednash so sreka na site!!!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: ИФВ со донатор !?
8.6.2014 22:28:27   
5678m
Devojki i jas sum nova na forumov. Denovive doznav deka sansite da ostanam bremena se minimalni.IMeno,FSH - to mi e mng visoki, a AMH mnogu nizok, odnosno recisi nikakov. Vo sok sum, sto e najtragicno dosega ne sum se ni obidela da ostanam trudna.Doktorot mi kaza deka treba da se obidam da zacnam, no vtorata opcija e so donacija na jajca kletka. Ve molam spodelete gi Vasite iskustva. Me interesira dali se sproveduva postapkata so donacija na jajce kletka vo MK, dali ima donatori i kolku cini celata procedura, a dokolku ne se pravi vo MK, dali znaete vo koja zemja vo stranstvo. Najmnogu bi sakala da razgovaram so nekoj sto ima pominato ili pominuva niz istava situacija. Ocajna sum i prosto ne mozam da poveruvam deka ova mi se slucuva. Vi blagodaram odnapred. user posted image

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: ИФВ со донатор !?
8.6.2014 22:40:47   
kapina
Da vo mk se prave IVF so donirana jk samo treba da se rasprasas niz privatnite kliniki kolku ke te cini oti ima proceduri nego nesto drugo sakav da prasam kolku ste zapoznaeni so ilegalniot biznis na prodazba na jk I embrion I za zal go ima ovoj biznis I ovde vo mk I zalno e toa sto nie sto pravime invitro so svoi jk moze da bideme zrtvi na takov biznis jas sum zapoznaena za del od klinikitesto se zanimavaat so takov biznis no ne sakam da zboram javno. vo zemjite na eu ima komisija sto ja sledi taa rabota celiot toj proces no za zal ovde vo mk nema

(Одговор на членот 5678m)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: ИФВ со донатор !?
8.6.2014 22:54:22   
Hopeful RR
5678m, баш ми е жал што излегло дека е така - можеби треба да направиш дополнителни испитувања, да побараш второ или трето мислење... немој од одма да се откажуваш и да губиш надеж. Инаку, при едно од одењата во Систина видов дека има и таква можност, и ми се чини дека бараа донатори на јајце клетки, секако ги купуваат. Е сега, навистина не знам како оди обратната процедура, но речиси сум сигурна дека постои. Провери, и искрено се надевам дека нема да ти треба user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: ИФВ со донатор !?
8.6.2014 23:55:52   
kapina
Neznam jas duri ne go doziveav spontani t neznaev deka postoi takov biznis. kade sto se vrtat milioni evra. I za zal pak ke kazam zrtvi sme nie sto imame svoi jk. Jajcekletkite I embrionite najcesto se prodavaat vo grcija I ungarija vo site zemji ovde na balkanot go ima toj bizni hrvatska otkako s tana clenka na ey napravi takva komisija sto ke go sledi celiot proces na invitrata a vo drugite balkanski zemji takvi komisii nema samo vo zemjite na eu

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: ИФВ со донатор !?
9.6.2014 0:17:23   
Hopeful RR
kapina, јас зборам за регулирано продавање јајце клетки во Систина, исто како што се донира и сперма во банка, а не за бизнис на црно, за што првпат слушам од тебе. Ако човек не сака, нема како да биде дел од целиот тој ланец. Не знам зошто си толку вознемирена и упатена во оваа тема...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: ИФВ со донатор !?
9.6.2014 9:18:15   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: 5678m

Devojki i jas sum nova na forumov. Denovive doznav deka sansite da ostanam bremena se minimalni.IMeno,FSH - to mi e mng visoki, a AMH mnogu nizok, odnosno recisi nikakov. Vo sok sum, sto e najtragicno dosega ne sum se ni obidela da ostanam trudna.Doktorot mi kaza deka treba da se obidam da zacnam, no vtorata opcija e so donacija na jajca kletka. Ve molam spodelete gi Vasite iskustva. Me interesira dali se sproveduva postapkata so donacija na jajce kletka vo MK, dali ima donatori i kolku cini celata procedura, a dokolku ne se pravi vo MK, dali znaete vo koja zemja vo stranstvo. Najmnogu bi sakala da razgovaram so nekoj sto ima pominato ili pominuva niz istava situacija. Ocajna sum i prosto ne mozam da poveruvam deka ova mi se slucuva. Vi blagodaram odnapred. user posted image


5678m, најпрво добредојде на форумот. Пред да решиш било што, те молам пробај со алтернативни методи, па потоа барајте донатор. Имаме рецепт за намалување на ФСХ, КЛИК. Исто така би те советувала да се обратиш кај тревари/билкари за да ти го повратат хормоналниот баланс. Исто така, побарај ја на Интернет сторијата на Julia Indichova, која на 42 години со сличен проблем како тебе успеа да забремени природно и е инспирација за многу жени во светот.

Ако сето ова не успее, тогаш можеш да се обратиш за ИВФ со донатор. Знам дека може во приватниве клиники, но проблем е што тоа кај нас оди со донација, а во странство се плаќа и затоа има повеќе донатори. Знам кога правев ИВФ се сретнав со една жена која ми кажа дека донира јајце клетка за сестра и, вика јас имам две деца, но таа нема и за неа го правам ова. Ми кажа дека е покриено од ФЗО.

Како и да е, ти посакуваме среќа. Известувај не.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот 5678m)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: ИФВ со донатор !?
9.6.2014 10:12:17   
kapina
Ima za zal ima takov biznis. Proguglaj na net ke wides prodaja jajnih celija. Vo bosna veke insistirale da se formira komisija takva


< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 10.6.2014 9:01:15 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?