|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
12.12.2013 20:23:17   
kapina
Adriance od prirodnite vitamini poubavo nema jadi poveke zelencuk ovosje jatki od toa podobro nema jas sakav da zemav po preporaka od lekar imunobor I koga otidov pak da gi kupam oti trebase. da pijam uste edno pakuvanje aptekarkata znaes sto mi kaza od prirodnoto poubavo nema ti jadi sekojden barem po edna vrsta ovosje ili zelencuk I ke vides kako ke ti se podobre imunitetot

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 726
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
23.12.2013 14:42:16   
LoveableMe RR
Ананасот како поддршка на процесот на имплантација на плодот во матката

На нет најдов дека ананасот изобилува со ензим наречен бромелејн кој делува меѓу другото и како анти-коагулант и има анти-инфламаторно дејство. Во принцип, ананасот го сметаат за природен аспирин, кој како разредувач на крвта дава крв во матката и на тој начин овозможува прикачување на ембрионите и намалување на шансите за спонтант. Исто така, фактот што бромелејнот има анти-инфламаторно дејство помага на имуниот систем за жени кои имаат воспалително проблеми.

Традиционалната кинеска медицина го има докажано дејството на бромелејнот како ензим. Сепак, треба да се конзумира во одредени количини, во спротивно има негативни ефекти доколку дозата е преголема и може да доведе до спонтан. Ананасот не треба да се конзумира во неделите пред овулација, бидејќи може да ја направи цервикалната слуз непријателска за спермата која патува. Исто така, не треба да се конзумира по позитивен тест за бременост, бидејќи може да предизвика благи контракции и разредување на крвта, која во тој период не е препорачлива. Значи, ананасот треба да се конзумира 10-14 дена по овулацијата/инсеминацијата/ИВФ трансферот.

За најдобри резултати, треба да се конзумира свеж ананас (излупен и исечен на парчиња) и тоа по две парчиња дневно. Исто така, треба да се задржи малку кора на парчињата бидејќи содржи највисок концентрат на ензимот бромелејн.Во тој период треба да не се конзумира аспирин и други разредувачи на крвта.




_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 727
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
23.12.2013 22:10:13   
koki12
Devojki ve molam pomognete mi.Denes gi kupiv suvite smokvi i maslinovoto maslo.E sega po sto nemam golema tegla ke moze li da gi podelam po 20 smokvi so po 500 ml.maslo vo normalni tegli i nekade procitav deka treba da stojat 40 dena pa potoa de se jadat a nekade samo edna nedela.Kako e pravilno?Pozdrav!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 728
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
24.12.2013 9:32:04   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

40 смокви во маслиново масло се потопуваат во тегла и се оставаат да стојат 40 дена, потоа се зема три пати на ден пред јадење, рецептот е добар за намалување на FSH и за зголемување на плодноста.


Повели Коки, тоа е она што јас го знам како рецепт. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот koki12)
Непосредна врска до пораките: 729
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
9.1.2014 23:34:51   
macika11
ke ve molam dali imate iskustvo so folgard tabletki i kakvi se nivnite efekti idali za vreme na bremenost mozat adse pijat fala vi mnogu sekoja informacija mie bila korisna

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 730
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
9.1.2014 23:58:05   
nataly86
Мене ми ги препорачаја на Институтот за Имунологија но неможев да ги најдам. Ги има во Америка и ако ги порачуваш преку интернет идат многу скапи..Потоа докторот ми кажа дека Прегназонот го има сличниот состав.

Ако можеш да ги најдиш мислам дека се добри

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот macika11)
Непосредна врска до пораките: 731
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
10.1.2014 12:57:28   
SandraRo
jas iskreno da vi kazam nemav ama nikakov pecept ni plodni denovi znaci nisto ovulacija pojma nemav koga imam :)))) nitu pak piev nesto ama bas nisto se si tecese normalno koga op ete bebe :)))) samo opusteno :)

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 732
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
11.1.2014 19:18:12   
АнаПетар
И мене ми ги препорачаа Фолгард пред се поради мојата историја - мислам дека докторот се сомнева дека имам мутација МТХФР која колку што сум читала доведува до неможност организмот да ја искористи фолната киселина која му е потребна на ембрионот и оттука спонтаните. Фолгард се комбинација на фолна киселина, витамин Б6 и Б12 и мислам дека таа комбинација доведува до оптимално искористување на фолната киселина во организмот. Може да се нарачаат преку Амазон ама поштарината е скапа. Ќе разговарам со докторот за нив кога ќе одам на консултации и баш ќе прашам дали Прегназонот по состав се слични.

(Одговор на членот SandraRo)
Непосредна врска до пораките: 733
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
11.1.2014 19:41:33   
Melanija RR
Јас во бременост пиев Прегназон, сега поретко го даваат има доста нови но овој бил од стара школа.Навистина без проблем се поднесува само има лош мирис и вкус.Така да според мене препораката е баш на место

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот АнаПетар)
Непосредна врска до пораките: 734
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
24.1.2014 10:15:55   
LoveableMe RR
од гостинот кај баба Рада некни:user posted image

300 гр. ореви
300 гр. маслиново масло
300 гр. лимони
300гр. мед

се меша во тегла, сабајле и навечер се јаде (двата партнера) по една лажичка.

Премивки со сода бикарбона: (двајцата) 5 литри вода со две лажици сода бикарбона се раствараат и се прават премивки. user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 735
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
28.1.2014 15:14:35   
Kvisko
Вкусен рецепт нема што. Ако нема ќар нема да има зијан од ова.
А инаку за задебелување на еднометирумот јас јадев или пиев морков и цвекло секој ден и по четвртинка ананас и претходниот и овој циклус и ендометриумот ми е супер за арзлика од порано кога знаеше да ми биде и тенок. Ова со ананасот ми е прилично чудно овде пишува да не се јаде, а на странски форуми па пишува дека баш треба да се јаде пред овулација заради ендометирумот.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 736
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
28.1.2014 20:22:08   
Roberta r
na internet najdov eden mit za zabremenuvanje povrzan so astrologija i veli : deka denot koga sme rodeni vo koja faza e bila mesecinata tie se plodi denovi i kaj zenata.znaci ako mesecinata e bila polna na denot na vaseto raganje deka sekogas koga e polna mesecina se i vasi plodni denovi.Mojot den na raganje e koga mesecinata e vo samrak sto znaci sekoj mesec koga e samrak se i mojte plodni denovi,mi se poklopuvaat so denot na menstruacija.dosega sledev preku bazalna temperatura i nisto pa mos na ovoj nacin ke bide.ako rabote receptot ke pisam user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 737
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
30.1.2014 10:11:25   
mili_vanili
Mene mi preporaca doktorot Folgard posle nekolku spontani, ne znam kakvo vlijanie bi imale za prevencija na spontani zatoa sto toa e folna i B vitamini, samo sto se vo mega dozi, na primer folnata e 2.2mg za razlika od obicnata folna sto e 0,4. Jas gi dobiv od Amerika ama i tamu na recept gi davaat ne znam zosto. Skoro pocnav da gi pijam...pa ne mozam nisto da kazam.

(Одговор на членот АнаПетар)
Непосредна врска до пораките: 738
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
31.1.2014 15:48:06   
moss
Пишав и во темата Стерилитет кај мажот но ќе пишам и тука. На српски форуми и сајтови читав за перуанска мака , дека мн помагала за подобрување на плодноста т. е спермограмот кај мажот и за регулирање на хормоните кај жената. Многу парови останале бремени по конзумирање на овој препарат кај кои претходно имале дури и неуспешно ин витро. Дали кај нас има позитивно искуство по конзумирањето на оваа перуанска мака? Гледам ја има во продавници за здрава храна во прав.Па мислам дека вреди да се проба user posted image

(Одговор на членот mili_vanili)
Непосредна врска до пораките: 739
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
31.1.2014 16:01:16   
Melanija RR
Корисен пост токму за тоа

==============================
12.7.2009 8:10:02
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка РР

ПЕРУАНСКА МАКА - корен кој старите инки го користеле за неплодност
 

Таблети од Мака
Шифра: Dr.F-100Нова формула за енергија и виталност на Dr. Förster за жени и мажи со додаток на Гварана (природен извор на енергија) и витамин E (витамин на плодноста, младоста и убавината). Oвој производ е познат како природен еликсир со силни афродизијачки својства. Ја зголемува енергијата, помага кај проблеми со импотенција и недостаток на сексуална желба кај двата пола, подобрување на плодноста, регулира менструалниот циклус и против депресија.

  • Афродизијачки својства за жени и мажи
  • Успешно се користи при импотенција и недостаток на сексуална желба
  • Го регулира лачењето на хормоните ( полови и ендокрини жлезди) – го одржува нивното ниво оптимално ( ја подобрува функцјата на половите органи)
  • Го регулира менструалниот циклус ( ги хармонизира естрогенот и прогестеронот)
  • Дава сила и ја подига енергијата
  • Го одстранува заморот
  • Ја подобрува ерекцијата
  • Природен еликсир со афродизијачки својства
  • За оптимализација на половите хормони
  • За хармонизирање на хормонските активности кај жените при ПМС и менопауза
  • За подигнување на виталноста и енергизирање на телото
  • Има антистрес ефекти
  • Адаптоген – прилагодување на организмот кон новонстанатите услови при физичка, психичка и интелектуална работа
  • За ментална бистрина како поттикнувач кај деловните луѓе, студенти и сл.
  • Го зајакнува либидото кај двата пола ( полов нагон)





    ЗА ЖЕНИ – сексуална стимулација, намалување на чувството на депресија, намалување на проблеми во менопауза, хормоните ги урамнотежува, одличен при ПМС, дава енергија ги намалува последиците од стрес.

    НАМЕНА:

    Се препорачува:

    Maca + Vitamin E + Guarana Kautabletten


    СОСТАВ: Перуанска мака, бразилска гварана, однос 4 : 1, витамин Е.
  • На сите лица над 40 години
  • Лица со изразени и зголемени интелектуални напори
  • Лица изложени на стрес
  • Лица изложени на зголемени телесни напори и оптеретувања
  • При психичка и физичка малаксалост и исцрпеност на организмот
  • Природен еликсир со афродизијачки својства
  • За оптимализација на половите хормони
  • За хармонизирање на хормонските активности кај жените при ПМС и менопауза
  • За подигнување на виталноста и енергизирање на телото
  • Има антистрес ефекти
  • Адаптоген – прилагодување на организмот кон новонстанатите услови при физичка, психичка и интелектуална работа
  • За ментална бистрина како поттикнувач кај деловните луѓе, студенти и сл.
  • Го зајакнува либидото кај двата пола ( полов нагон)

    ЗА МАЖИ – дава енергија, сила и издржливост, сексуална стимулација, ја подобрува потенцијата, делува антидепресивно, го зголемува бројот на сперматозоиди, ги ублажува проблемите при ерекција, ја подобрува плодноста.


  • И во постот на LoveableMe RRТУКА

    < Поракaта ја уредил Melanija RR -- 31.1.2014 16:11:19 >


    _____________________________

    3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
    3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
    user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

    (Одговор на членот moss)
    Непосредна врска до пораките: 740
       RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
    1.2.2014 22:01:41   
    biba983
    Драги идни мајки Рингерајки, незнам колку мојава приказана е за тука, но ќе ви ја раскажам за да видите дека не е се така црноuser posted image . Со мм 4 години бевме у брак и правевме дете, а и пред брак некои 2 години не се пазевме (тие 2 и не ги рачунав пошто се гледавме еднаш месечно), меѓутоа од бебе ни Б. После скоро 2 години се испитавме и двајцата и он имаше слаб спермограм, кај мене се ок. Пиеше терапија ова она, пак спермограм лани - пак истото. И што се случи? Летото кога кренавме раце од лекарства и испитувања, кога најмалце очекував и се надевав - јас останав труднаuser posted image . Еве сум сега у трето тромесечје и кај и да е у раце ке си ја имам малатаuser posted image . Така да, опуштете се, сакајте се, бебето ќе си дојде.

    (Одговор на членот Melanija RR)
    Непосредна врска до пораките: 741
       RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
    3.2.2014 11:42:52   
    LoveableMe RR

    ИЗВОРНА ПОРАКА: biba983

    Драги идни мајки Рингерајки, незнам колку мојава приказана е за тука, но ќе ви ја раскажам за да видите дека не е се така црноuser posted image . Со мм 4 години бевме у брак и правевме дете, а и пред брак некои 2 години не се пазевме (тие 2 и не ги рачунав пошто се гледавме еднаш месечно), меѓутоа од бебе ни Б. После скоро 2 години се испитавме и двајцата и он имаше слаб спермограм, кај мене се ок. Пиеше терапија ова она, пак спермограм лани - пак истото. И што се случи? Летото кога кренавме раце од лекарства и испитувања, кога најмалце очекував и се надевав - јас останав труднаuser posted image . Еве сум сега у трето тромесечје и кај и да е у раце ке си ја имам малатаuser posted image . Така да, опуштете се, сакајте се, бебето ќе си дојде.


    Biba983, фала ти што сподели со нас и продолжи да ги дружиш трудниците во Форумот Бременост. Со лесно!user posted image

    _____________________________

    Обиди: 5,5 години
    2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
    Верувај во чуда!

    (Одговор на членот biba983)
    Непосредна врска до пораките: 742
       RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
    4.2.2014 2:03:23   
    jana ana

    ИЗВОРНА ПОРАКА: biba983

    Драги идни мајки Рингерајки, незнам колку мојава приказана е за тука, но ќе ви ја раскажам за да видите дека не е се така црноuser posted image . Со мм 4 години бевме у брак и правевме дете, а и пред брак некои 2 години не се пазевме (тие 2 и не ги рачунав пошто се гледавме еднаш месечно), меѓутоа од бебе ни Б. После скоро 2 години се испитавме и двајцата и он имаше слаб спермограм, кај мене се ок. Пиеше терапија ова она, пак спермограм лани - пак истото. И што се случи? Летото кога кренавме раце од лекарства и испитувања, кога најмалце очекував и се надевав - јас останав труднаuser posted image . Еве сум сега у трето тромесечје и кај и да е у раце ке си ја имам малатаuser posted image . Така да, опуштете се, сакајте се, бебето ќе си дојде.

    биба983 честитки и со лесно пораѓајот, искрено иако кај нас сеуште не е утврден проблемот за забременување сепак твојата приказна ми даде голема надеж дека не е се така црно како што изгледа.. поздрав и секое добро

    (Одговор на членот biba983)
    Непосредна врска до пораките: 743
       RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
    4.2.2014 16:42:20   
    biba983
    jana ana кај нас спермограмот не се подобруваше од терапија така да стварно изгубив надеж за дете, зашто кога еден доктор кој требаше да ми прави инсеминација ми вика не се секирај и со толкав број се успева или ова или ИВФ и кога си реков Биба уживај у летото и бракот па од есен по доктори и инекции user posted image цуцка си дојде.Луѓе не ми се веруваше, од возбуда ми падна тестот у вц нна плочки и мислев дека одшто падна ми покажуваuser posted image , па ај трк у аптека по домашни влечки по нов. И тој позитивен. И тоа ми беше мал доказ па ај у лабараторија преку крв. И тој позитивенuser posted image и на првиот преглед гинеколошки кога ја видов најубавата точка на цел свет веќе не сум истата. И и посакувам на секоја од вас ваква радост. И совет:опуштете се стварно психата влијае многу.

    (Одговор на членот jana ana)
    Непосредна врска до пораките: 744
       RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
    10.2.2014 14:14:26   
    LoveableMe RR
    1кг. пролетен мед
    10гр. матичен млеч
    100 гр. ферментиран полен -перга
    20 гр, прополис

    Се меша се заедно и се јаде по 2-3 пати дневно по едно дрвено/пластично лажиче. (двата партнера)

    * * * * * * * * *

    чај за жени (со хомронален дисбаланс, штитна жлезда, нередовен циклус)

    100гр. ајдучка трева
    50 гр. мацина трева
    50 гр. бисерок
    50 гр. мајчина душица
    50гр. невен
    50 гр. лист од капина
    50 гр. лист од малина
    50 гр. пискавица

    се вари чај во пола литар вода, две супени лажици и се пие 2-3 пати дневно (околу 3 месеци).

    * * * * * * * * *

    за мажи

    100 гр. мечкина шепа
    50 гр. бабин заб
    50 гр. пискавица
    50 гр. анасон
    50 гр. чубрица
    50 гр. босилек
    50 гр. лист од бреза
    50 гр, коприва

    1 супена лажица се потопува сп 200 дл. врела вода и се пие 3 пати дневно (околу 3 месеци).

    рецепт: Перо Дабески Гостивар гостин кај баба Рада


    < Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 10.2.2014 14:15:35 >


    _____________________________

    Обиди: 5,5 години
    2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
    Верувај во чуда!

    (Одговор на членот biba983)
    Непосредна врска до пораките: 745
       RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
    22.3.2014 21:55:15   
    Bethany
    Женски, јас случајно на еден форум налетав на еден рецепт, од еден брачен пар кој се спремал за вештачко оплодување, со лоша дијагноза и поради новонастаната циста и беше стопирана терапија, пиеше од ово само еден месец и остана бремена природно.
    МОРАМ да ви го споделам тука, па можеби некому и ќе помогне. Се извинувам бидејќи е на српски, па ако не е дозволено модераторот нека среди. user posted image


    ***
    Мојата морална должност за сите и најголемиот проблем е да се сподели ова со вас.Јас не знам дали тоа ќе им помогне на некои, но ние го сторивме. Ние се фаќавме за секоја сламка ... и конечно успеа. Ние имаме медицински докази дека тој дејствуваше на сестра на сопругот на хормонска стимулација за вештачко оплодување, која никогаш немаше повеќе од 2 фоликула при ИВФ, а од оцвој рецепт имаше 4 фоликули (без земање хормони)

    ЧИСТЕЊЕ НА ЖЕНИТЕ

    250 грама на Rena се мијат и ситно рендаат на ренде.
    Рендан рен се додава на 1/2 литар домашно бело вино.
    Се става на шпорет да се вари 5 минути.
    Оставете го во текот на ноќта и во утринските часови и се процедува низ газа.
    Пијте секое утро по една чашка мала за ракија од напитокот на празен стомак. (протресете претходно!)
    Пијте од првиот ден по завршување на мензис до следен циклус околу 14-15 дена.
    Да се ​​чува во фрижидер !
    ВАЖНО: Да се пие два пати по 15 дена меѓу циклусите па да се направи пауза!

    Таа пиеше и чај од вирак, по една чаша на ден, голтка по голтка. Можете да го пиете секој ден, без оглед на циклусот. (по 3 месеци направете пауза)

    И пиеше витаминска терапија по препорака на докторите од Сегедин да се подготви телото за подобар квалитет на јајца:

    Секој ден во исто време:
    - Femibion ​​1,
    - Омега 3 масни киселини - риба, масло 1000 мг (Doppel Херц)
    - Cetebe таблети (ретард капсули на витамин Ц)

    Еј .... дека не е лесно да го пиеш овој напиток кој пече и гори но, во принцип, делува на зголемување и подобрување на циркулацијата на крвта и подобрување на работата на женските органи.

    А и самиот д-р Јанош Zadora препорачува некоја форма на вежбање (пилатес на пример), поради подобра циркулација пред вештачко оплодување.


    < Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 23.3.2014 18:33:32 >


    _____________________________

    " Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

    (Одговор на членот LoveableMe RR)
    Непосредна врска до пораките: 746
       RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
    25.3.2014 13:55:19   
    Kvisko
    Ама од овој лек со рен и вино. Мене само ми го расиап стомакот. Ништо ќар од него, а упте влечам проблеми ( по скоро 2 години).

    (Одговор на членот Bethany)
    Непосредна врска до пораките: 747
       RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
    9.4.2014 8:38:24   
    LoveableMe RR
    "И од аспирин може да се забремени, знаевте?

    Ако и вие во детството сте ја слушнале бапската приказна дека некоја испила пола аспирин и останала трудна знајте дека тоа и не е толку далеку од вистината. Имено, сите знаеме како се прават децата, ама научниците тврдат дека аспиринот може многу да помогне.

    Спрема најновите истражувања внесот на ацетисалицилната киселина во мали дози може да ја зголеми женската плодност поради својата особина да го зголемува протокот на крвта во матката. Исто така ако пред зачнувањето редовно се пие аспирин, се зголемуваат шансите за здрава бременост и правовремено породување. Меѓутоа не би требало да се зима во текот на бременоста поради ризикот за спонтан абортус."

    Извор: Вистина мк

    _____________________________

    Обиди: 5,5 години
    2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
    Верувај во чуда!

    (Одговор на членот Kvisko)
    Непосредна врска до пораките: 748
       RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
    9.4.2014 13:52:12   
    Kvisko
    Аспиринот помага ама во одредени случаи и секако мора да се земе по препорака и во договор со лекар. Никао на своја рака зашто го зголемува ризикот од крварење (ја ретчи крвта). Дури и при терапија се пие Аспирин 100 не оној со поголема доза. Ако е индициран неговата употреба се пие во текот на целата бременост и се прекинува некаде кај 8/9 месец за да не дојде до преголемо крварење при пороѓај. Исто така се прекинува ако има потреба од анестезија или операција.

    (Одговор на членот LoveableMe RR)
    Непосредна врска до пораките: 749
       RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
    9.4.2014 16:16:01   
    kapina
    Na mene kako mozna pricina za spontaniot miI kazaa oti e aspirinot oti jas vo isto vreme piev I eutirox I aspirin a I toj I toj lek mozat da predizvikat krvarenje I sega ako pak ostanam bremena transfuziologot mi kaza oti on ke mi ja odreduva dozata na aspirinot ke moram mi kazaa da go pijam no vnimatelno oti majka mi za vreme bremenosta ima dobieno tromboza

    (Одговор на членот Kvisko)
    Непосредна врска до пораките: 750
    Страница:   <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
    Страница: <<   < Претходна страница  28 29 [30] 31 32   Следна страница >   >>
    Оди на:






    Анкета

    Носот.
    пеперутка16

    Како го чистите носот на малите деца?