|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
16.11.2013 12:05:36   
Kvisko
Да имам испитано пишав сите хормони ми се во ред, значи и тие от тироидата (не само T4 tuku и T3 и слободен тироксин). Проблемот ми е мене друг. Целата поента со полицистичните јајници е дека има различни манифестации и различни проблеми. Кога ќе се открие точната причина можно е ако некој има мноооогу среќа да се оствари бременост по природен пат. Кај мене еднаш се скплопија коцките и за жал имав спонтан заради комплетно друга причина (септум на матката). Од тогаш до сега никако пак да се склопат коцките, а јас мислам дека дел од причините се и овие бабини лекови на кои им верував а ми направија комплетна збрка во организмот.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 701
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
16.11.2013 13:47:00   
kapina
A vitamin d imas li ispitano

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 702
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
16.11.2013 14:06:05   
Melanija RR
За повеќето испитувања има соодветни теми каде што може да се дискутира.Оваа тема е рецепти за забременување.
Општа дискусија и исчекување се во темата Сакаме две црти!!!

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 703
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
18.11.2013 11:56:50   
Melanija RR
kapina и tea 88 вашите постови во врска со ХСГ се префрлени во соодветната тема Проверка на проодност на каналите

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 704
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
18.11.2013 17:41:13   
andrijance90
Da pisam i jas sto se imam pieno i nazalost nisto ne mi pomogna user posted image
Prvo pocnav so kapkite Femisan A gi piev 4 ipol meseci efekt nikakov
Potoa prodolziv so Zenski kapki od Herba Stojanovi 2 meseca efekt nikakov.
Piev antibakteriski caj isto od herba stojanovi efekt nikakov.
Maslo od divo origano efekt nikakov.
PIev dva meseca Vitex Agnus Cactus mi izostana ciklusot od nego i gi frliv.
Pocnav da pijam Maca vo prav ama morav da ja prekinam zasto pocnav so tabletki i ete ja mi stoi sega.
PIev i edno vreme okolu mesec dena caj od ajducka treva,neven,kopriva ne znam dali mi pomogna go prekinav sega sakam pak da pocnam mislam nema steta od nego.


Momentalno pokraj terapijata so Metformin pijam i Aloe Vera Berry Nectar eve veke vtora tubicka ja privrsuvam, pokraj ova jadam i po 1-2 smokvi na den, a od skoro pocnav med i cimet za imunitet.

Sakam uste da probam caj od Macina treva i onoj lek so vino i ren ama sega zaradi apcinjava ne smeam alkohol i ako i ova ne pomogne totalno se otkazuvam od prirodnive raboti !user posted image

< Поракaта ја уредил andrijance90 -- 18.11.2013 17:50:49 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 705
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
18.11.2013 19:04:10   
Kvisko
Andirjance90

Тој лекот со рен и вино немој ич да го пробуваш. Грозен е и нема ефект. Мене само ми го расипа стомакот.
Мачина трева (очајница) исто такавеќе пиеш метформин. Пишував погоре дека тоа е лек за регулирање на шеќер во крвта, а ти веќе пиеш лек за тоа. Не им ги расипувај напорите на лекарите да ти помогнат зашто може едно нешто со друго да реагира и да не се добие посакуваниот и очекуваниот ефект од лекот.
подобро слушај си лекари и терај си отколку да се залажуваш со бабини лекови и да гоубиш време.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 18.11.2013 19:10:03 >

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 706
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
18.11.2013 19:12:26   
kapina
Kvisko dali imas ispitano vitamin d gledam izbrisana e taa poraka

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 707
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
18.11.2013 20:25:13   
andrijance90
Kvisko za koe misllis deka e za reguliranje na sekerot za medot i cimetot? Jas go jadam za imunitet mi rekoa deka e dobro a i vkusno e plus i mi pomaga za energija, ne znam dali bi stetelo, cimet i vo cajce si stavam..of veke Metforminot eve go pijam ama nemav ovulacija ovoj mesec a mi dojde redoven menzis se iznenadiv duri user posted image ama nisto od ovulacija user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 708
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
19.11.2013 15:52:41   
Kvisko
Андријанче90 да мислам на медот и цимет. Циметот се користи како природна замена за лекови кои симнуваат шеќер во крвта. Гледам дека ти на друго место пишуваш дека ти паѓа шеќерот премногу и чувствуваш слабост. Циметот може во комбинацја со метформинот да ти прави проблем.
Затоа јас цело време зборувам дека не треба да се мешаат лекови препишани од лекар и народни, бабини, природни лекови, освен ако самиот лекар не ги препорача. На пример да ти каже пиј ги лековите и плус овој чај или оваа билка или јади ова јади она.
Работите може да се контраиндицирани едни со други или пак може резултатите да с еподобрат или влошат и тогаш нема да се знае која е причината: лекот препишан од лекар или пак она што на своја рака сме го земале зашто кружи дека е добро и сме слушнале дека „на првата братучетка од третата комшивка на нашиот другар му помогнало баш тоа“. Од лично искуство ти кажувам дека ниту еден од нас не е со иста мака и на сите ни треба некаков индивидуализиран пристап и редовно следење.

А што се однесува само до мед мислам дека не штети и може слободно да се консумира.

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 709
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
19.11.2013 18:44:14   
suzanasun
ih zashto taka za cimetot zborite ., Mene medot i cimetot pomesani vo voda mnogu mi pomagat za imunitet, nastinki- a chitav po internetov deka je dobar i za stomakot i za slabeenje i za koskite.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 710
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
20.11.2013 7:53:30   
babykitty
Zdravo jas prv pat pisuvam i me interesira za receptov so med kade mozam da najdam kristaliziran med maticen mlec i polen? blagodaram user posted image

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 711
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
20.11.2013 11:10:39   
Kvisko
Suzanasun јас немам ништо против медот и циметот. Ама мора да се внимава со консумација на цимет во сулови кога се прима терапија за регулирање на инслуин и шеќер. ЦИметот е познат како природен регулатор на нивото на шеќер во крвта и може да има интеракција со лекот.
Инаку дека е добро за имунитет нема да спорам, ама сепак треба мнооогуѕ да се внимава кога се земаат нешта на своја рака.

Babykitty јас такво нешто сум земала директно од медар помешано направено и спремно за користење.

(Одговор на членот babykitty)
Непосредна врска до пораките: 712
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
20.11.2013 11:16:40   
Hopeful RR
Kvisko, потполно се согласувам со тебе. Да не се правиме поголеми лекари од лекарите и да не земаме сенешто на своја рака... И само да додадам - со мед да се слабее, тешко user posted image Тоа е многу, многу шеќер, кој ретко која од нас го троши, освен ако не сте којзнае колку физички активни. Да, корисен е, ама не се слабее од тоа...

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 713
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
20.11.2013 13:25:03   
dikiiki
srce posto pisuvas deka si piela tolku lekovi ajde sega vaka jas da ti kazam imav neredovna menstruacija i imav nenormalno golemi bolki ako ne si znaela eve da ti poobjasnam so pienjeto na kafetin menstrual gi zapusuvas kanalite na matkata so toa gi namaluva bolkite, a ma4kinata treva e bas za toa pomaga vo reguliranje na menstruacija i vo otpusuvanje na kanalite t.e da se vratam na temata mene mi pomognala ma4kinata treva vo tekot na ciklusot nemav bolki i nemav potreba od kafetin mi go stabilizirase ciklusot i nemav potreba od hemikalii zatoa sto ako ne se lazam seko apce koe ti pomaga za nesto udira na nesto drugo pozz devojki i ako sakate pisete da se rasprasam podetalno za lekot

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 714
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
20.11.2013 13:34:31   
LoveableMe RR
Medot I cimetot se korisni, edno malo lazice med I cimet nema da nasteti.

Zenata ne ovulita sekoj mesec, taka sto ne e za zagrizuvanje.

Moze ne e za tuka, ama eve prost primer: na majka mi I otkrija malku pokacen seker I piese metformin nekolku meseci, kontrolite pokazaa nema uspeh. Se iznervira, gi prekina apcinjata I pocna sekoe sabajle da jade susam pomesano so malku cimet I jogurt. Koga otide na kontrola, sekerot e super.

(Одговор на членот dikiiki)
Непосредна врска до пораките: 715
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
21.11.2013 10:23:00   
Kvisko
Пак ќе се повторам зашто мислам дека не зе разбираме. Немам ништо против мед и цимет супер е за регулирање шеќер. Ама кај полицистични јајници инсулинската резитенција дава пониско ниво на шеќер заради вишок на инсулин. Значи инсулинот е превисок, не шеќерот. Затоа во такви случаи метформинот помага во регулирање на нивото на исулин а преку тоа се доведува нивошто на шеќер во нормала.
А тоа дека кај секого дејството на лековите е различно е точно. Ама и дејството на природните лекови е различно. Не пример една билка што и помогнала на една жена не значи дека ќе и помогне и на друга. Како што читам на пример Витекс помогнал на неколку жени, мене и на уште една членка уште повеќе проблем ни направил. Се има контраиндикации, ништо не е наивно кога се во прашање хормони.
Од сите фалени билки само не сум пробала уште очајница (мацина трева) зашто на неколку места прочитав дека е супер на други дека пореметува циклус. Некои викаат треба да e многу горка вистинската (во Србија) други викаат не супер е за пиење (во Босна). Не сум против ништо што ќе помогне и дај боже сите многу брзо да не се маткаме на вакви теми и сите лесно да си ги решиме проблемите. Ама штом сме тука очигледно не е лесно. И на сите нас нешто друго ќе ни помогне само ќе видиме што тоа ќе биде.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 716
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
2.12.2013 21:15:36   
LoveableMe RR
40 суви смокви во маслиново масло се потопуваат во тегла и се оставаат да стојат 40 дена, потоа се зема три пати на ден пред јадење, рецептот е добар за намалување на FSH и за зголемување на плодноста.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 10.6.2014 8:58:04 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 717
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
3.12.2013 10:36:44   
Kvisko
Јас го читав и поинаку. ИСто се ставаат 40 смокви во тегла и стојат 40 дена ама се јадат две смокви одсабајле на гладно и 20 минути потоа не се јаде ништо. Алтернатива на ова може секоја вечер да се потопуваат две смокви во помалку масло и да се јадат и така секој ден.
Не знам што е поправилно. Веројатно е се до среќа.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 718
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
3.12.2013 15:59:06   
kapina
Zosto go nema ni ovde mojot post sto go pisuvav vcera na stranata za amh a mi kazaa oti e prefrlen tuka go nema niti ovde niti tamu

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 719
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
3.12.2013 16:10:21   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Zosto go nema ni ovde mojot post sto go pisuvav vcera na stranata za amh a mi kazaa oti e prefrlen tuka go nema niti ovde niti tamu


Капина, твојот пост е во Лечење неплодност со билки. Позз

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 720
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
3.12.2013 22:38:04   
MademoiselleNina

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

Јас го читав и поинаку. ИСто се ставаат 40 смокви во тегла и стојат 40 дена ама се јадат две смокви одсабајле на гладно и 20 минути потоа не се јаде ништо. Алтернатива на ова може секоја вечер да се потопуваат две смокви во помалку масло и да се јадат и така секој ден.
Не знам што е поправилно. Веројатно е се до среќа.


Дали се мисли на суви смокви или свежи смокви? Јас имам смоква во двор и сега на неа има некои смокви - незнам дали тие би биле ок за овој рецепт .

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 721
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
3.12.2013 22:41:50   
MademoiselleNina
Инаку мене ми рекоа да пијам А, Ц, Е и селен. Омега 3, Б6, Б12, фолна и Д вит. за зголемување на плодноста(кај мене)
Па да споделам со вас.
Јас пиев летово еден месец редовно, после почнав да забушавам user posted image заборавав ... ама сега пак редовно ќе ги пијам.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 722
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
3.12.2013 23:01:28   
LoveableMe RR
Нина, напиши на Google смокви во маслиново масло и ќе видиш има секаде суви смокви на фотографиите. Позз

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 723
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
12.12.2013 16:08:58   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

neznaev kade pa eve ovde da spodelam priroden lek za neplodnost-
2 pogolemi koreni od ren se rendaat i se stavaat vo sise od belo vino (stakleno). Potoa siseto se dopolnuva so belo vino (domasno ako ima) i siseto se stava na dnevna svetlina.
Treba da stoi 3 nedeli potoa tecnosta se cedi i se sobira vo temno sise. Se pie sekoe utro na gladno po 1 rakiena casa.

Provereno !!user posted image



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 724
   RE: Рецепт за зголемување на можноста за забр...
12.12.2013 18:18:15   
andrijance90
Aj jas da prasam nesto. Maz mi mi kupil Centrum multivitamini od nigde mu teknalo da mi kupi mu kazal nekoj kolega mnogu pomagale za imunitet i se. E sega gledam deka vo nivniot sostav ima Iodine ( jod) a jas pijam Metformin , i ne smee vo isto vreme jod da se upotrebuva kako kontrastvno sredstvo, venski sto ti znam.
Moze li da ima kontraindikacii ako se vnesuva vo kombinacija so drugi vitamini?
Ako ne da mu gi dadam neka si gi pie on user posted image taka koga kupuva bez da me prasa user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 725
Страница:   <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?