|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проверка на проодност на каналите
28.3.2013 12:17:12   
Anonimen
kako ne raboti koga jas vo vtornik pravev proverka neznam zosto taka ti kazale

(Одговор на членот virgo)
  Непосредна врска до пораките: 701
   RE: Проверка на проодност на каналите
28.3.2013 14:13:51   
virgo
Значи се неодговорни и самите незнаат што им работи а што не и воопшто не ги интересира да помогнат некому ама да пијат кафе по 5 саати тоа им оди ко од шала.
Извинете но навистина ми е преку глава од овие работи затоа и толку сум нервозна.
Да знаеа да работат немаше со упатот на кој пишува дека е за на ГАК и дека е за HSG да ме препракаат прво на ренген а потоа од таму да ми речат оди на гастро. Неписмени

_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 702
   RE: Проверка на проодност на каналите
28.3.2013 21:59:53   
eca10
Zdravo na site rinerajki,i jas vo vtornik bev vo drzavna za da ispitam proodnost na kanali i mi zemaa krv za da mi ispitaat sedimentacijaa i mi rekoa deka ako e dobra posle ke mi pravat HSG i posle pola cas se vrativ po rezultatite i mi veli sestrata deka aparatot bil rasipan i me vratia i stvarno nemozev da razberam nisto kako taka za pola cas se rasipa.Ve molam predlozete mi nekoj dobar doktor kade ke mozam da pravam HSG i dali nekoj ima praveno 4D eho pred da pravi HSG

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 703
   RE: Проверка на проодност на каналите
16.4.2013 15:33:48   
dani85
osven vo skopje vo koj drug pravat HSG ispituvanje, kolku kosta i ako moze tel. broj bidejki od drzavna bolnica se tolku arogantni ne mozes nikakva informacija da dobies

(Одговор на членот eca10)
Непосредна врска до пораките: 704
   RE: Проверка на проодност на каналите
19.4.2013 14:24:07   
virgo

ИЗВОРНА ПОРАКА: dani85

osven vo skopje vo koj drug pravat HSG ispituvanje, kolku kosta i ako moze tel. broj bidejki od drzavna bolnica se tolku arogantni ne mozes nikakva informacija da dobies


во Куманово и во Тетово dani85. А за број да се јавиш незнам ама ако се јавиш на информации би требало да ти го дадат, само потенцирај дека е за гинекологија.


_____________________________

Разочарувањето е само трновит пат до успехот и среќата!!!
Верувај во себе ТИ СИ ЕДИНСТВЕНА!!!

(Одговор на членот dani85)
Непосредна врска до пораките: 705
   RE: Проверка на проодност на каналите
31.5.2013 16:24:10   
SOLE
Zdravo RR doznav deka cajot od listovi na malina bil mnogu efikasen za proodnost na kanalite (gi odpusuval), toa e priroden lek i nisto ne kosta da se proba, a isto taka bil dobar da se pie i vo bremenosta za da ne dojde do podacuvanje, bas taka go i pisuvase CAJ ZA TRUDNICI ! Pozdrav i srekno!

(Одговор на членот virgo)
Непосредна врска до пораките: 706
   RE: Проверка на проодност на каналите
4.7.2013 21:39:22   
cancro
zdr do site dali nekoja moze da mi dade broj i da mi kazete kade mozam da si proveram kanalite na privatno i kolku kosta i vo koj gradovi gi ima mnogu vi se molam da mi pisate user posted image

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 707
   RE: Проверка на проодност на каналите
4.7.2013 21:47:51   
Melanija RR
cancro на многу места можеш да правиш ХСГ на приватно во Скопје, Систина,Ремедика ,Ординација Толовски ...... од прилика од 4.300 ден па нагоре.
За во други градови незнам ,даму каде што има ренген во приватни ординации треба да прават но со присуство на твој гинеколог.

Ако можеш во Скопје избор имаш, а за во кој град сакаш?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот cancro)
Непосредна врска до пораките: 708
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.9.2013 14:03:37   
Anonimen
zdr. jas pravev HCG vo sistina pa prodna mi e samo leviot kanal dali nekoj moze da mi objasne sto znaci napisanoto na rezultatot vaka pise... Se prati zadrska na kontrasno sredstvo vo nejzinata okolina sto e suspektno za okolni atxezii. uredena e morfologija na cerviksot. Se detektira retrogradno polnenje na drenazni veni. Jas od ovaa nisto nerazbrav osven deka desniot kanal mi e zapusan mojot gin. e na odmor pa bi sakala ako i nekoj svati sto pise da mi objasni

(Одговор на членот Melanija RR)
  Непосредна врска до пораките: 709
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.9.2013 16:08:25   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Секако дека и со еден може да забремениш но многу е важно каков е овој што не е во ред.затоа е најдобро да се направи лапараскопија и хистероскопија.

Јас имам два нецелосно проодни канали, без овулација ,веројатно од продолжено дејство на кломифенот и божја работа забременив природно и еве сега си имаме синче од 15 дена.Со среќа и никогаш не губи надеж но буквално никогашuser posted image


Анонимен, не сме доктори да протолкуваме што пишува, евентуално од членкиве некоја ако има слична дијагноза баш така напишана како твојата ќе ти пише на форумов се надевам. Инаку, јас ти цитирав пост од Меланија, со цел да знаеш дека и со еден непрооден канал се забременува. Позз, те гушкаме и ти посакуваме среќа, викаат неколку месеци после оваа постапка можеш природно да забремениш. user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 3.9.2013 16:10:11 >

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 710
   RE: Проверка на проодност на каналите
4.9.2013 19:42:14   
taci83
sakam da ve prasam osven uredna sedimintacija za HSG dali treba i dr ispituvanje pr;pap test ili mikrobiologija i kolku cini da se pravi hsg

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 711
   RE: Проверка на проодност на каналите
4.9.2013 20:06:25   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: taci83

sakam da ve prasam osven uredna sedimintacija za HSG dali treba i dr ispituvanje pr;pap test ili mikrobiologija i kolku cini da se pravi hsg


Мене ми бараа само седиментација, во Систина правев, 4000 денари чини. Знам и дека на ГАК во Државна прават и сигурна сум е многу поевтино, може другите членки што правеле на државно да ти пишат. Позз, со среќа.

(Одговор на членот taci83)
Непосредна врска до пораките: 712
   RE: Проверка на проодност на каналите
14.9.2013 16:09:58   
Anonimen
jas pret nekoj den pravev proverka na kanalite i mi utvrdia uterus unicornis sto e mnog retko matkata e nedovolno razviena i imam eden kanal zapusen dali i nekoja druga ima uterus unicornis ili sum edinsvena vo makedonija gledav nis sranskite sajtovi ovaa go ima samo od 1 do 2 posto od zenite ako i nekoj druga ima vakva diagnosa bi sakala da znam user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
  Непосредна врска до пораките: 713
   RE: Проверка на проодност на каналите
14.9.2013 16:30:45   
kapina
I jas imam athezii toa znaci slepuvanja niv gi imam od operacijata na slepo crevo I zaradi niv pravev histeroi laparoskopija

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 714
   RE: Проверка на проодност на каналите
14.9.2013 19:12:14   
Anonimen
no jas nikogas ne sum pravena operacija slepo crevo

(Одговор на членот kapina)
  Непосредна врска до пораките: 715
   RE: Проверка на проодност на каналите
5.11.2013 21:03:51   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: BIK88

Zdravo jas sum nova na forumov pa sakam da ve prasam eve 1 godina se obiduvame ama nema bebus,maz mi pravese spermogram i najdoa esherihia coli vo urina od spermokulturata i sega ja lecime,a mene ginekologot mi rece da napravam hsg pa sakav da prasam dali e bolno i kolku cini vo remedika ako nekoj ima iskustvo,i koga obicno treba da se pravi taa postapkauser posted image


Постапката се прави 2-3 дена по завршување на циклусот значи до кај 10 ден од циклус

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 716
   RE: Проверка на проодност на каналите
6.11.2013 8:40:16   
kate18
Bik88, vo Remedika ne pravat HSG, samo Sistina i kaj Tolovski privatno. Jas pravev vo Sistina, plativ okolu 4000den, se javuvas zakazuvas,obicno nema guzva, i oni ke ti kazat kaj koj doktor,jas pravev kaj Sardzovski i ok pominav,site se fini,ke te opustat,ama boli malku,poveke mozam da kazam deka ne e lagodno koga ti se duva stomakot so pritisokot, i na pocetok ke te stipne so edno valjda da se prikaci instrumentot.Dobro e toa sto kratko trae. Jas odvaj se nakaniv,ama morase, kaj mene se bese vo red.Pozdrav i so sreka.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 717
   RE: Проверка на проодност на каналите
18.11.2013 11:52:47   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

kapina nemase ispitano proodnost na kanali sto ne ti ja videle pregradata?
mene na eho mi ja vide Dr.Tase pa potoa i na HCG pa pravev laparohisteroskopija.


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Jas nemam nisto na matkata uredna e mojata fala bogu jas imam samo athezii na desnata strana najajnikot od operacija ta od slepo crevo ispukano slepo crevo na4 godinki bev operirana od toa I za malku ke me cinesezivot oti togas ne pokaza preku krv I doktorot ne brkase mene i majka mi od oddelenieto oti majka mi ne bila sposobna da si gi gledala decata I sreka imase majka mi eden bolnicar prijatel sto go zamoli doktorot ponovo da me pregleda I vika ajde imame iten slucaj spremajte se site sto ste ovde na operacija 5dena prethodno cekav da me operirat pacientot ne se znaedali ke ja prezivee operacijata I do den denes se sekava hirurgot na mojata operacijai se vika ovaa devojce samo gospod ja spasi desnata strana ne e bas proodna zatoa bev naoperativnalaparoihisteroskopijap koja pak bese rizicna otstranija del od tie slepuvanja no ne celosno ne smeeja ponatamu mi kazaa ginekologot a leviot jajnik slabo mi funkcionira od nepoznati pricini


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kate18)
Непосредна врска до пораките: 718
   RE: Проверка на проодност на каналите
21.11.2013 10:53:49   
Anonimen
Moze li nekoj da mi kaze kade moze da se najde toj caj od Malina?

Isto sakav da prasam pravev HSG i dok. koj mi go pravese rece deka tubite mi se iskriveni , drugo nisto ne mi kaza, duri ponedelnik sum kaj mojot doktor sto znaci toa strasno li e, nekoj nekakvo iskustvo?user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
  Непосредна врска до пораките: 719
   RE: Проверка на проодност на каналите
21.11.2013 20:47:01   
Melanija RR
Anonimen незнам што значи искривени, може се со проширувања и стеснувања,баш така ти пишува на наодот?Сепак најдобро ќе ти каже матичниот.
Се надевам се ќе биде во ред

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 720
   RE: Проверка на проодност на каналите
5.12.2013 21:19:29   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: andrijance90

Eve me mene bev denes kaj doktorot mi rece moze da cekame da dobijam uste cel mesec aber nemalo tenok endometriumot bil mnogu user posted image mi dade primolut nor da pijam 7 dena, a na 5ti den da ispitam prolaktin ( zaso imav problemi so nego) i sedimenmtacija i da se javam da zakazam za hsg, saka da vidi kakvi se tubite zaso vaka nisto nemoze da mi dava kako stimulacija bez toa i samo vreme minuva .
E sega kako sto znaete jas maka macev so bakterii, piev vibramicin sumamed eritromicin vaginaleti i sega stavam linex lady vaginaleti, deneska mu velam na nego i na sestrata da [pravime brisevi neli ne smee so bakterii ako nedaj boze ima da pravam hsg i me iskaraa, deka sum citala po internet ne sum slusala nusto deka dobar doktor sum imala da sum se opustela ke si zaplacev za malce od sto me karaa user posted image
Mi rece brisevi januari duri koga ke zavrsam so linex lady. I sega na trista uma sum, sto da pravam , sto ako ne se izlecile bakteriite, jas i minatiot pat mu spomnav kako ke pravime hsg ako imam bakterii on mi rece ne se sekiraj ti ke lezis jas ke se macam tamu user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Da vo pravo e doktorot adriance ako ima nekoja infekcija ke pokaze po sedimentacijata jas ne pravev brisevi pred hsg

ИЗВОРНА ПОРАКА: andrijance90

Of pa jas sedimentacija pravev april mesec i mi bese niska, a togas bev kasa popara so bakteriite e aj sega ke si puknam zimi se ne znam kaj da fatam veke eden vaka eden onaka user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Hmmm jas mislam deka ne e bas ok da se prai hsg ako se ima bakterii, iako smetam deka posle terapijata koja btw bila dosta jaka ne bi trebalo da ima niso, no sepak moj sovet ti e da si napravis brisevi na drugo mesto da si vidis.
Drugoo.... ne znam dali ti kazale ama metformin i jod nikako zaedno, zatoa neposredno pred i posle hsg da ne go pies metforminot
pozdrav i se najdobro

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

andrijance90 суетни се докторите да не беше нетот уште ќе не вртеа user posted image

Можеш и да прочиташ во темата Проверка на проодност на каналите има искуства дека каде и да се прави се бараат чисти брисеви, висока седиментација незначи нужно инфекција може е нешто сосема друг проблем

ИЗВОРНА ПОРАКА: andrijance90

znam imam citano i tuka i po stranski forumi i aj sto da pravam sega user posted image najubavo da si otidam jas kaj Davceva da me vidi ona i taka nejzina bese terapijata sto ja piev, pa neka mi zede brisevi, tuku prasanjeto e sto ako ima nesto seuste kako da kazam, idam kontra, mi vikaat deka mnogu citam i se opteretuvam i jas iskacam tuka kako da ne sum so site user posted image user posted image
Baska stanuva zbor za doktor dosta strucen koj pravi IVF , a za edno obicno hsg da potfrli epten e za cudenje user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Andrijance, еве одамна се дружиме на форумот и сакам да ти дадам добронамерен совет: олабави! Многу трчкаш од еден доктор на друг, постојано си под стрес и на организмот уште толку правиш каша попара.

Дефинитивно е важно да завршиш со терапијата и она што докторката претходно ти го кажала, нека те види и ако имаш пас, тогаш направи брисеви (ако треба), па потоа подобро да олабавиш неколку месеци со мажето, па ако не биде, почни процедура ХСГ.

Брзањето никаде не води, а стресот пак сигурно не може да ти ја овозможи посакуваната цел, затоа чекор по чекор. Позз, со тебе сме сите, само полека user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: andrijance90

Ne me karajte i vie user posted image jas ne pobarav hsg i iskreno planirav tamu fevruari da pravam taman da zavrsam so se, otidov samo zasto me zagrizuvase toj iscedok sto go imav a menzis nemase i on mi rece da pravime hsg , duri koga dojdov sestrata mi veli napravi li se sto treba za hsg jas vaka user posted image doktorov si zapisal tamu hsg treba da pravam i on go pobara toa i sto da pravam sega da recam ne sakam ispaga rabotava ne znam sto sakamuser posted image
LoveableMe eve i ti si kaj istiot doktor, ti baraa li brisevi pred hsg? Sto mislis vo vrska so toa sto on smeta deka bakteriite nemaat vrska so hsg, a site znaeme deka imaat.

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Не те караме, сакам да ги помогнамuser posted image . Да, кај истиот доктор сме, тие си имаат некоја шема, си тераат по неа, затоа и така ти рекле, не знам зошто си одела за исцедокот, треба да почекаш неколку дена да добиеш.

Како што ти пишав, заврши прво со докторката, потоа ако треба брисеви, таа ќе ти каже, не мораш таму да ги правиш, може да и однесеш резултати ако треба, можеш на државно да ги направиш брисевите.

Е, потоа почекај за HSG, бидејќи треба да немаш висока седиментација и со ХСГ пак се пијат антибиотици, крвариш ден-два бидејќи ти пуштаат течност со јајцеводите и тие антибиотиците можеш да добиеш алергија, јас се исфрлав од нив, па се мачкав после со некои креми. Затоа ти викам да не брзаш со ХСГ, ќе си го направиш организмот карма караша ако правиш сега.

Позз



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 721
   RE: Проверка на проодност на каналите
5.12.2013 21:20:51   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: andrijance90
Iskreno ni jas ne sakam sega da go pravam, stavam i vaginaleti Linex i za niv ne mi rece dali treba da gi prekinam pred hsg, stvarno nekako mnogu propusti, a ako prasas sam ti velat ne citaj od internet user posted image Vo vrska so iscedokot jas go imav 3 dena ako dobiev ke dobiev do sega a eve nisto nema ,
sega kako da otkazam hsg? me ocekuva sestrata da napravam toa sto mi rekoa i da se javam user posted image
Ne mi ide da se javam da recam nejkam hsg sega ke dojdam ponataka user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR
Кажи дека имаш висока седиментација, ќе одиш кај матичниот гинеколог и понатака ќе ги бараш за ХСГ. Позз

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR
andrijance90 user posted image
Докторите навистина си имаат шема,тоа е ок освен кога за некои работи не се брза.Нај најважно за ХСГ и за бременост е без инфекции па после се друго.Убаво вика LoveableMe RR едно по едно,фокусирај се на чистење,пауза,па после ХСГ.Да се разбереме и тоа како е важно ХСГ но работите треба да ги правиш како што чуствуваш.
Јас по ХСГ си дадов фора до лапаро и хистеро. едноставно како те води мислата така.
И ама за тоа читање од интернет па што има лошо и така неможе се да ни објаснат док па зошто да не читаме,мене читањето ми даваше сигурност не ме оптеретуваше.
Отидовме офф топик па ќе преместуваме user posted image
Едит;ете предлог или едноствано имам обврска неможам по празниците и готово user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: andrijance90
Dobri predlozi user posted image user posted image
Jas sekogas si primetuvav dali imam bakterii ili ne, po iscedokot zolt sto go imav, no sega bidejki stavam vaginaleti a tie davaat takov nekoj cuden iscedok i ne mozam da primetam. Se nadevam deka se e izleceno zasto i Davceva mi rece ako i so ovaa terapija ne ti pomine ne znam sto ke pravime.user posted image
Mene mi e toa sto pravi propusti doktorov,jas najmalku sakam da izigravam doktor ama ova so bakteriive i hsg mislam nema nekoj sto ne go znae user posted image posle clenkava pogore mi spomna nesto za metformin ne smee zaedno so jod, deneska bev do endokrinologot da ja prasam taa mi veli kako e mozno da ne ti kazale ne smee kontrastno sredstvo so metformin , znaes li sto moze da ti se sluci :O i mi rece nedela dena pred hsg da go prekinam metforminot, i posle kako covek kompletno da veruva na nekoj, koga se raboti za zdravje mora i da se rasprasame i da drememe po forumi. Mene ovie forumi mi pomognaa mnogu, dobivav i soveti i uteha koga mi trebalo pa sto saka neka mi zborat ne gi napustam user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko
Andrijance90 одлучи се за еден лекар со кој ќе се консултираш барем сега за сега. Ако одиш кај Давчева оди само кај неа и следи ги нејзините совети. Колку повеќе лекари се вмепани толку поголема каша попара во главата ќе ти се направи. Ако ти препорача Давчева да одиш да пробаш со други терапии освен тоа што таа ти го дава така нека биде. Ама сите мора да се информирани за се што правиш.
Ако сакаш да продолжиш паралелно да одиш на неколку места тогаш можеби е добро сите испитувања, сите резултати и слично што ги имаш и сите терапии што ги примаш да ги носиш секогаш со тебе во една папка. И сите прашања и недоумици што ги имаш да им ги поставуваш на лекарите (води листа и на прашања).
ХСГ е супер да направиш ама не мора да брзаш овој период кога секако примаш терапија за инфекции. Дај си малку време.
Инаку за метформинот и јодот мислам дека пишува баш на самиот метформин на упатството за сите контраиндикации и интеракции со други лекови (бар кај мене). Инаку веројатно кога ќе почнеш да се договараш за постапката ќе те упатат точно лекарите што треба да правиш и што не треба да правиш. Кај мене бар така беше пред сите интервенции, во моментот кога се закажуваат се даваат упатства. Можеби не ти дале конкретни упатства затоа што не ти ни закажале термин.

ИЗВОРНА ПОРАКА: andrijance90
Mila kaj Davceva bev samo za bakteriite mi ja preporacaa tuka na forumov zasto drugive doktori ne mi pomognaa a me otrua so lekovi 2 godini. Piev terapija kaj nea i mi rece 8 nedeli od poslednoto ispieno apce da otidam kaj nea na kontrola( toa ke bide za edno nedela dena). Vo meguvreme voopsto ne odev kaj nea zasto nemase potreba Otkako ja zavrsiv terapijata, stavav Linex vaginaleti za zajaknuvanje na mikroflorata koi mi gi preporaca doktorot od Sistina. Znaci jas kaj Davceva bev samo za bakterii ne za drugiot problem, za drugiot problem odam vo Sistina za koj doktorot barase konsultacija so endokrinolog . Moze taka deluva ama stvarno ne mesam nikade . Doktorot od Sistina e zapoznat deka imav problemi so bakterii mu spomnav i jas vcera no i pokraj toa rece nema brisevi sega da pravime ponataka, nitu pak me pregleda vaginalno da vidi kako e zasto jas sekoj pat bev vospalena tamu dolu.user posted image
Taka da..ne znam sto ke pravam. A, vo vrska so metforminot ne sum zabelezala vo upatstvoto, eve bas sega vidov deka stvarno pisuvalo a i ne veruvam deka pri zakazuvanje ke mi kazese da prestanam posto toa sestrata go pravi, samo mi rece pij primolut da dobiees ispitaj toa i toa, i javi se za 2-3 dena ke ti bide zakazano hsgto.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen
Андријанце имаш доста проблеми за кои треба време да се средат и јас мислам дека не е ок да чекаш само да минува времето и да не превземаш ништо. Прави си го хсг-то ке знаат докторите што и како да примаш терапија после оти ако ти се затнати каналите ништо не бидува. Оди си кај таа Давчева да те види како е ситуацијата нека ти земе брисеви ако треба и консултирај се со неа дали да правиш или не. Сепак си пиела доста јака терапија така да сигурно и седиментацијата ти е ниска. Ако во случај има некоја бактерија убави совети ти кажаа девојките, еве и од мене еден, кажи дека си болна автоматски со тоа седиментацијата е висока , среди бактериите и после први го хсг-то. Но ако си сосема океј зашто да чекаш уште, прекини некое време пред хсг-то со вагиналетите и метформинот и прави го.
Ти рекоа ли каква терапиа ке примаш после хсг-то?
ПОздрав до тебе и само смирено ке биде user posted image



_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 722
   RE: Проверка на проодност на каналите
12.12.2013 16:21:01   
LoveableMe RR
Татјана здраво, твојот пост ќе го префлрам во Инсеминација, таму прашај што те интересира и јас и членките ќе ти пишеме што знаеме. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот tatiana)
Непосредна врска до пораките: 723
   RE: Проверка на проодност на каналите
20.12.2013 21:32:10   
tatiana
zdr paleska jas treba da gi napravam ovi ispituvajna koga se snimat kanalite odnosno koj den na mestoracijata
plisssss cekam

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 724
   RE: Проверка на проодност на каналите
20.12.2013 21:57:19   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: tatiana

zdr paleska jas treba da gi napravam ovi ispituvajna koga se snimat kanalite odnosno koj den na mestoracijata
plisssss cekam



ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR
Постапката се прави 2-3 дена по завршување на циклусот значи до кај 10 ден од циклус



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот tatiana)
Непосредна врска до пораките: 725
Страница:   <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  27 28 [29] 30 31   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?