|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Проверка на проодност на каналите
19.10.2009 10:59:10   
none
Dali ima nekoj da mi kaze ,kako da znaeme dali ni se proodni kanalite za da zabremenime,dali toa se custvuva ili proveruva na doktor,ve cekam piseteuser posted image user posted image user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Палешка -- 19.10.2009 11:22:41 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Проверка на проодност на каналите
19.10.2009 11:28:12   
Палешка РР
Преземен цитат:

Има две можности за испитување проодност на каналите
HCG и HSS.
Разликата е во тоа што со првото добиваш рентгенска снимка на која се гледа проодноста на каналите. Односно пред да те снимаат вагинално ти вбризгуваат контраст и потоа тоа се гледа на снимката.
Второто се прави со внесување на т.н мало балонче и потоа се вбризгува контрастот низ него (а тоа се дуе). Со ова не се прави рентгенска снимка, само на ехо директно се гледа проодноста.




_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Проверка на проодност на каналите
19.10.2009 11:57:03   
biljana16
Jas go imam napraveno toa ispituvanje HCG. Go napraviv na 5 den od ciklusot. Celoto ispituvanje trae okolu 5-10 minuti. Ti pravat rengenska snimka i ti ja davat za 5ili 10 minuti. Cuvstvoto dodeka ti go pravat ispituvanjeto e neprijatno ama za da se osiguras deka e se ok  mora da  go napravis. Pozdrav.

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Проверка на проодност на каналите
19.10.2009 15:30:47   
vezilka RR
Јас летото направив HSG рнтген снимка. И јас имав слушнато од други дека прегледот е прилично непријатен..и отидов со страв..ама немаше врска. Го доживеав малку понепријатно од Папа тест. Иначе многу е корисно да знаеш дали ти се проодни каналите. Јас си спасив сигурно неколку месеци хормонски терапии оти ќе ми биле џабе. Бидејќи каналите ми беа непроодни, сега пред месец дена правев лапароскопија за одзатнување на каналите..и сега чекам три месеци па да си продолжам со процесот на забременување user posted image .

Поздрав и немај страв..ништо не е..

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Проверка на проодност на каналите
19.10.2009 16:54:12   
none
vi blagodaram mnogu za odovorite kolku ste brzi ,znaci toa moze da go napravi i maticniot doktor i da znaes vednas user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Проверка на проодност на каналите
20.10.2009 12:25:08   
vezilka RR
па може и веднаш ако има таков апарат за рентген во ординација..ако нема може како што направи мојот матичен..отидовме двајцата кај друг доктор кој има таков апарат и таму го изврши прегледот. Мене ми беше битно матичниот да ме види..

(Одговор на членот none)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Проверка на проодност на каналите
20.10.2009 12:34:46   
Bogdancanka
Девојки па јас мислам или во збрката сум заборавила али откако дознавме дека проблемот е до мм мислам дека на мене каналите ми ги немаат проверувано,а бев 3 пати на инвитро.И сега не ми е јасно дали мора и јас да ги прегледамuser posted image А мојот гинеколог цело време ми вели дека се ми е во ред.

< Поракaта ја уредил Bogdancanka -- 20.10.2009 12:35:41 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Проверка на проодност на каналите
20.10.2009 12:44:50   
vezilka RR
па јас мислам дека ако одиш in vitro  каналите немаат врска бидејќи оплодените јајце-клетки ги враќаат директно во матката..барем така мислам..

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Проверка на проодност на каналите
20.10.2009 14:20:00   
LindaD
Proodnosta na kanalite e bitna koga se odi so stimulacii i na spontan ciklus ili pak so inseminacija. A pri IVF proodnosta na kanalite ne e bitna, bidejki folikulite ti gi vadat sekako, a potoa oplodenite jajcekletki direktno ti gi stavaat vo matkata. Zatoa ne se grizi!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Проверка на проодност на каналите
20.10.2009 14:21:39   
biljana16
Bogdancanka. Za in vitro ne e potrebno toa ispituvanje bidejki i da ne se proodni kanalite ne e strasno. Treba da gi proveris kanalite samo za da bides sigurna deka mozes da ostanes bremena po priroden pat ili so inseminacii. Pozdrav.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Проверка на проодност на каналите
20.10.2009 23:18:06   
happy
vo spisokot sto go davaat vo Sistina za potrebni ispituvanja koi treba da se napravat za da se otpocne so IVF stoi i ispituvanje na proodnost na kanalite (HSG)

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Проверка на проодност на каналите
20.10.2009 23:24:09   
Bogdancanka
Фала девојки за информацијата user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот happy)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Проверка на проодност на каналите
20.10.2009 23:31:28   
Sanja
Јас го правев ова испитување кај Толовски пред да одам на ивф, но ич не ме болеше, како кога земаат брис за пап тест, со таа разлика сто имав скрос мало крварење! Инаку резултатот од ХСГ ми беше потребен при поднесување на документи за ивф!
Незнам зошто Богданчанка не си правела испитување, но како и да е мислам дека тоа не влијае на успешноста на ивф!

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Проверка на проодност на каналите
22.10.2009 19:06:34   
Elimak
Zdravo na site. Eve uste eden clen na prekrasniov sight. Edno prasanje za sega - moze li da mi kazete kade mozam da napravam HSG i potrebni li se nekoi posebni podgotovki za toa?

(Одговор на членот Sanja)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Проверка на проодност на каналите
22.10.2009 19:10:11   
Bile
Elimak dobro ni dojde.
ZA preodnost mozes vo drzavna bolnica i toa so sigurnost znam bidejki i jas trebase da go napravam istoto
nemozam poveke da pisuvam vo momentov bidejki go drzam maloto vo raka a golemoto me skube odnosno frizura mi pravi. ke ti pisam i ke objasnam poveke samo da gi sredam tutkite.

(Одговор на членот Elimak)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Проверка на проодност на каналите
22.10.2009 19:42:23   
lidijas
HSG jas pravev vo drzavna bolnica a potrebna ti e samo krvna slika sto se pravi isklucivo vo nivnata laboratorija i ako ti e dobra sedimentacijata naredniot den ti pravat HSG na klinika za rentgenologija so doktor i sestra od ginekologija. Mozes da go naravis i vo Mala Bogorodica i cini mislam okolu 3000 denari, a go ima i vo nekoi drugi privatni ordinacii prasaj vo PRO MEDIKA.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Проверка на проодност на каналите
22.10.2009 20:08:31   
Malecka55
user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Проверка на проодност на каналите
26.10.2009 12:29:44   
vezilka RR
јас правев во една приватна ординација, ама сега да ме утепаш не ми текнува како се викаше..во Чаир се наоѓа и ме кошташе 4.000,00 денари..

(Одговор на членот Malecka55)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Проверка на проодност на каналите
4.11.2009 17:08:00   
Bogdancanka
Mamicki dali nekoj ima proveruvano prodnos na kanalite vo sistina  zasto mojot maticen mi preporaca vo sistina da proveram proodnost na kanlite?I sega malku mi fufka .......

< Поракaта ја уредил Bogdancanka -- 4.11.2009 17:09:42 >

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Проверка на проодност на каналите
4.11.2009 17:15:53   
none
i jas treba da odam ama bozem cekam mm da napravi spermogram prvo pa mne uste toa mi ostanauser posted image

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Проверка на проодност на каналите
4.11.2009 17:17:39   
vezilka RR
Bogdancanka, јас прво во Систина прашував за HSG  и таму ми рекоа дека они не прават тоа туку ги испракаат пациентите кај Толовски па затоа и се откажав и бев со мојот матичен во една приватна ординација...

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Проверка на проодност на каналите
4.11.2009 19:59:54   
arh_diz
Jas proveruvav preku Sistina kaj Tolevski toa e vo blizina na drzavna bolnica. Tamu doaga i vasiot ginekolog. Proverkata cini 4000 denari. Jas proveruvav vo Fevruari. Mnogu boliiiiiiiuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Проверка на проодност на каналите
5.11.2009 20:17:22   
Bogdancanka
Леле болиuser posted image Уф а мене и така многу ми фуфка ауууууу али што мора мора ќе издржам само сега прво крвна слика треба да правам и потоа да проверувам канали мојот гинеколог рече од сега за се што треба ќе соработуваме со доктори од систина.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Проверка на проодност на каналите
10.11.2009 13:02:23   
vezilka RR
..не боли бе, не се плаши...

< Поракaта ја уредил vezilka -- 10.11.2009 13:03:33 >

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Проверка на проодност на каналите
16.11.2009 20:45:20   
Bogdancanka
Мамички помагајте може некој да ми објасни точно кај е ординацијата на др Толевски,утре треба да идам девер ми ке ме носи тука има нешто близу државна болница али точно кај?

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?