|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проверка на проодност на каналите
27.1.2014 18:32:14   
andrijance90
Eh jas ne znam koj den od menzis mi e ozbilno user posted image od tolku sto sum go imala ne znam da si presmetam :( kazete mi ke se racuna li kako prv den ova: sabotata nakaj pladne i cel den ponatamu imav crvenikav i kafen iscedok , obilno dobiv vcera. Sega ne znam dali sabotata mi bese prv den , dali vcera user posted image na petti den treba da idam hormoni i sedimentacija da ispitam

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 751
   RE: Проверка на проодност на каналите
27.1.2014 19:57:32   
Melanija RR
andrijance90 ако кафеавото било минимално а не течно тогаш брои од вчера.Но за седиментација не игра улога 1 ден.Хормони се испитуват на трет ден ти на петти но штом ти кажале така ок
Со лесно и се ќе биде окuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 752
   RE: Проверка на проодност на каналите
27.1.2014 22:31:37   
andrijance90
Pa poveke bese crveno nego kafeno i pri brisenje go imase samo :) Za hormoni znam deka na treti den, ama sega mi rece doktorot samo prolaktinot na petti den, valjda da ne se bockam dva pati user posted image
So gospod napred ponedelnik ili vtornik treba da pravam user posted image
A, da prasam nesto za antibiotikot dali go pievte od istiot den koga go napravivte hsgto? Maticnata mi prepisa citeral mi rece najverojatno toj ke mi go dadat pa da si go imam da ne trcam toj den, i mi rece odma posle postapkata da se napijam da ne cekam user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 753
   RE: Проверка на проодност на каналите
28.1.2014 11:24:48   
Kvisko
Андријанче90 мислам дека прв ден се брои денот во кој добиваш нормално крварење (не само при бришење). Антибиотик по ХСГ се пие веднаш истиот ден.
Со среќа и со лесно.

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 754
   RE: Проверка на проодност на каналите
28.1.2014 20:36:23   
мили4ка
Здраво девојки, јас цело време ве читкам па еве решив и јас да се регистрирам и да ви пишам user posted image
андријанце90 мила, исто и јас не знаев што да правам и кој ден да го сметам за 1, бидејки немав добиено 3 месеци,а требаше на третиот ден од кога ке добијам да испитам хормони, и пред неколку дена добив, едниот ден имав црни капки, наредните 3 дена малку црвеникаво, значи само кога ке одев во вц имав а потоа немав ништо, па потоа добив убаво, а пред тоа се јавив кај мојата пријателка (таа е сестра во плодност) па таа ми кажа дека 3 ден се смета кога ке почне да ти течи, така вчера мене ми беше 3 ден, па бев да прегледам хормони, но резултатите не се баш најдобри, па така гинекологот ми препорача од 8 до 12 ден да одам за да ја проверам проодноста на каналите, па потоа да ми даде терапија, не се плашам од болката која можеби ке ја имам но се плашам за тоа што ако каналите не се проодни, дали знаете што е наредно после тоа, се лекува тоа?исто така ме интересира дали можеби знаете колку време терапија е потребна за хормоните да си дојдат на нормала? уф знам дека кај секој е индивидуално, но многу сум загрижена user posted image
Се извинувам за овај предолг пост ... поздравче до сите

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 755
   RE: Проверка на проодност на каналите
28.1.2014 20:53:41   
Melanija RR
мили4ка добре дојде на Рингераја user posted image

Направи го ХСГ не мисли што ќе биде ако биде.Биди опуштена, ако недајбоже не е ок тогаш друг муабет.Важи?user posted image само убави мисли
Во однос на хормоните имаме тема Хормонална рамнотежа-услов за бременост=ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот мили4ка)
Непосредна врска до пораките: 756
   RE: Проверка на проодност на каналите
28.1.2014 20:59:04   
kapina
mili4ka zavisi koj hormoni ne ti se vo red i potoa se dava terapija ne se plasi ne e nisto strasno hsg to sto e toa e nemozes vo vrska so toa nisto da smenes samo napred pa sto ke bide ke bide taa e

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 757
   RE: Проверка на проодност на каналите
28.1.2014 21:46:32   
kate..
здраво јас сум без туби и не стигнав никогаш да испитрам еднас останав бремена имав спонтан потоа бремена ама надвор од матка,знаци каналите ми биле запусени и досло до ванматерицна бременост и јас се изгубив и со брза помос одма на клиника и таму ми казаа ми пукнале каналите и мораа да ги отстранаат.пота ми рекоа докторите дека саамо со инвитро мозам да останам бремена направив инвитро и за зал неуспешно.дали има некоја со таков проблем како мојот а останала бремена по пат на инвитро.поздрав

_____________________________

2011fevruari operacija cista otstraneta i jajnik,2012 spontan abortus,2013 april vonmatericna bremenost operacija hitno tubite otstraneti,prvo IVF neuspesno vtoro neuspesno

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 758
   RE: Проверка на проодност на каналите
28.1.2014 23:16:03   
мили4ка
Ви благодарам за мислењето Melanija RR i Kapina, се обидувам да не мислам што ке биде како ке биде, но знаете и сами како е кога се има некој проблем, секакви мисли доаѓаат на памет user posted image во понеделник ми е закажано ХЦГ-то дотогаш...... ке си чекам да поминат 6 дена user posted image

кате мила не се разочарувај се ке си се среди кога ке сака Гопод,ако првото инвитро било неуспешно, наредното ке биде успешно user posted image

(Одговор на членот kate..)
Непосредна врска до пораките: 759
   RE: Проверка на проодност на каналите
28.1.2014 23:29:47   
kapina
A da bidam iskrena na mene mnogu me bolese koga me snimaa na hsg no poradi toa sto imam slepuvanja od hiruskiot zafat na slepoto crevo sto go imav na4i pol godinki. vo koj ne se znaese dali ke preziveam oti bese ispukano ne uspeaa da me odlepat I me ispratija na histeroilaparoskopija a I drugo hsg mi go pravea na zivo bez nikakva anesthesija bez nisto me odlepuvaa na zivo

(Одговор на членот мили4ка)
Непосредна врска до пораките: 760
   RE: Проверка на проодност на каналите
28.1.2014 23:42:04   
мили4ка
и мене ми рекоја дека ако го правам хсг -то без анестезија било премногу болно, па закажав со анестезија, ама како и да е за бебушка вреди да се проба се, па и да се издржат и големи болки :)

< Поракaта ја уредил мили4ка -- 28.1.2014 23:43:49 >

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 761
   RE: Проверка на проодност на каналите
29.1.2014 0:36:35   
andrijance90
Mili4ka i jas se plasam ama ne do tolku za anestezija user posted image moe mislenje e deka navistina nema potreba od anestezija, postapkata e kratka a i ne znaci deka ke te boli, moze voopsto da ne te boli user posted image Inaku proveri sedimentacija? user posted image
Do koj den moze da se napravi hsgto 11 ili 12ti? Jas pa ne ni mislam za postapkata mislam toa doktorot da ne ne mi e sloboden, da ne e zafaten pa da me pratat kaj drug user posted image vo cetvrtok treba da se javam da zakazam togas petti den ke mi e , i se nekako knap mi deluva user posted image

Da gi prasam onie koi pravele vo Sistina, kade se pravi, na koj oddel/sprat? Na ginekologija, ivf?

(Одговор на членот мили4ка)
Непосредна врска до пораките: 762
   RE: Проверка на проодност на каналите
29.1.2014 1:47:41   
мили4ка
aaaa andrijance ti pohrabra od mene :) i moeto mislenje bese za bez anestezija, ama sestrata mi kaza deka mozno e da e bolno i mazot mi odma ispanici, demek ako e bolno ke odis so anestezija i toj me predomisli...
Gi citav dosega predhodnite komentari i procitav deka treba da se proveri sedimentacija, a ovaj mojot ginekolog ne mi spomna nisto, samo mi kaza da odam da si zakazam za HSG i deka se pravi od 8 -12 den od denot koga ke dobies, 8mi den mene mi doaga vo sabota, pa zatoa zakazav za 10 den vo ponedelnik. isto taka mi dadoja livce za podgotovka so slednive postapki:
2 dena pred hsg treba da pijam espumisan 3x3, da jadam lesna hrana bez meso i jajca i da nepijam gazirani napitoci.
Znaci jas sum vo ponedelnik vo 10-30 a vo nedelata treba da ispijam edno sisence so sir,fortelah vo 20h a vo narednite 40 min 3pati da go napolnam sisenceto so voda i da ja ispijam taa voda, A posle toa da ne jadam nisto do pregledot.
Jas sega se zamisliv so sedimentacijata, zosto ne mi spomnaja nisto user posted image

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 763
   RE: Проверка на проодност на каналите
29.1.2014 10:24:51   
Zoya
Мили4ка каде ќе правиш ХСГ? Ме чуди зошто кога си закажувала не ти кажале дека е потребна седиментација. Колку што знам сите ја бараат вредноста на седиментацијата. Имаш време до понеделник јави се и прашај ги. Инаку не е страшна самата постапка, навистина малку боли и е прилично непријатна ама трае кратко. Јас кога ја правев ја правев без анестезија, не е страшно се издржува. Не се плаши сѐ ќе биде во ред user posted image

_____________________________

Обиди од 2012;
IUI x 4 = /;
HSC 2013 (отстранет септум, изваден полип)
IVF #1 - /

(Одговор на членот мили4ка)
Непосредна врска до пораките: 764
   RE: Проверка на проодност на каналите
29.1.2014 10:41:35   
Kvisko
И јас морав да испитам седиментација пред ХСГ. Инаку и јас ја правев без анестезија и едниот јацевод ми беше непрооден па го отпушуваа. Е само тогаш болеше многу ама тоа ептен кратко трае и се издржува без проблем.
Андријанче90 не се секирај и ако ти го прави ХСГ-то друг лекар сигурно ќе биде некој исто така обучен за тоа и стручен.
Со среќа на двете.

(Одговор на членот Zoya)
Непосредна врска до пораките: 765
   RE: Проверка на проодност на каналите
29.1.2014 10:53:07   
LoveableMe RR
За ХСГ бараат да видат седиментација пред да ја направат. Малку е болна постапката, но се прави без анестезија и подобро е така, освен ако ептен сте паничари...не знам, на вас е да одлучите.

Jас правев во Систина, не ми понудија анестезија, ниту пак ми кажаа да не јадам нешто или сл. Кога бев таму, ми рекоа да бидам мирна да не мрдам и тоа е тоа, трае 10-15 мин мислам така нешто беше. После тоа даваат антибиотик. Во Систина ја прави докторот кај кого сте закажале претходно. Се прави на приземје, до лабораторијата.

Евентуално сега може вовеле некои нови правила, јас правев пред 1,5 година. Позз



< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 29.1.2014 11:13:35 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 766
   RE: Проверка на проодност на каналите
29.1.2014 11:10:28   
Melanija RR
До каде одат за да земат пари user posted image

Јас правев на приватно март 2011г. и непостоеше ХСГ со анестезија.Има ли некој што правел така да објасни каква е таа анестезија??? За 5 мин пропуштање на мастило да се става анестезија user posted image
Тоа први го нуде Систина

Подготовка за ХСГ???Лесна храна,еспумисан ???????

Ајде напредно да е ок но ова е претеризам.Многу ме интересира поради што во самата постапка е потребно прочистување

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 767
   RE: Проверка на проодност на каналите
29.1.2014 18:05:30   
мили4ка
Zoya hcg-to go zakazav vo plodnost vo bitola, gi kazuvaat kako golemi profesionalci, samo i jas se mislam zosto ne mi spomnaja za potrebnata sedimentacija i za mikrobioloskite brisevi, ke se javam utre ke prasam, tie samo mi rekoja da si nosam 9 000 den i da gi napravam potrebnite podgotovki, za prznenje na crevata

kvisko a dali jjcevodot koj ti bese neprooden go otpusuvaat so taa postapka ili nanovo se pravi seto toa?

Melanija i jas neznam zosto procistuvanje, no taka mi rekoja a jas ne se razbiram mnogu od ovaa postapka :(


(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 768
   RE: Проверка на проодност на каналите
29.1.2014 18:22:05   
Melanija RR
За твое здравје е потребна седиментација и чисти брисеви.Со пуштање на мастилото/контрастот преку ренген се гледа како тоа се излива и се добива ренген слика.Со самото тоа ако има нешто многу малку се проодуваат,значи не постои отпушување како што некои го нарекуваат.
Ако има нешто повеќе присластици,искривувања тоа се средува колку може со лапараскопија.Тоа е друга тема и нему ја мисли.
Еве ја со полупроодни канали природно забременив,така не се мисли само сочекај понеделник user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот мили4ка)
Непосредна врска до пораките: 769
   RE: Проверка на проодност на каналите
29.1.2014 19:55:01   
kokicekokice

ИЗВОРНА ПОРАКА: мили4ка

Zoya hcg-to go zakazav vo plodnost vo bitola, gi kazuvaat kako golemi profesionalci, samo i jas se mislam zosto ne mi spomnaja za potrebnata sedimentacija i za mikrobioloskite brisevi, ke se javam utre ke prasam, tie samo mi rekoja da si nosam 9 000 den i da gi napravam potrebnite podgotovki, za prznenje na crevata

kvisko a dali jjcevodot koj ti bese neprooden go otpusuvaat so taa postapka ili nanovo se pravi seto toa?

Melanija i jas neznam zosto procistuvanje, no taka mi rekoja a jas ne se razbiram mnogu od ovaa postapka :(






9000den za HSG???? Pa toa e mnogu. Jas utre ke pravam vo Sistina I mi rekoa deka e 4000den.Koga zakazav samo mi napomenaa da proveram 1den pred HSG sedimentacija I tolku

(Одговор на членот мили4ка)
Непосредна врска до пораките: 770
   RE: Проверка на проодност на каналите
29.1.2014 20:24:17   
Zoya
9000 денари е навистина премногу ?!?!? Претпоставувам цената е повисока заради анестезијата, ама и така е многу. Јас правев кај Толовски и ако добро се сеќавам беше околу 4500. Апсолутно нема потреба од анестезија за постапка која трае 5 мин.

_____________________________

Обиди од 2012;
IUI x 4 = /;
HSC 2013 (отстранет септум, изваден полип)
IVF #1 - /

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 771
   RE: Проверка на проодност на каналите
29.1.2014 21:20:38   
nataly86
Јас два пати имам испитувано проодност на канали и воопшто нема потреба од анестезија, првиот пат правев на државно и таму немаше избор user posted image , вториот пат правев во плодност и ми понудија анестезија која ја одбив бидејќи знаев колку боли и мислам нема никаква потреба за анестезија. Мислам дека платив 6000 ден. Самата постапка односно болката мислам дека не е повеќе од 1-2 мин. ставрно е кратко за анестезија но сепак тоа е право на избор...

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот Zoya)
Непосредна врска до пораките: 772
   RE: Проверка на проодност на каналите
29.1.2014 21:44:36   
Melanija RR
Мене не ми е јасно каква анестезија користат,локална,целосна-општа????????

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 773
   RE: Проверка на проодност на каналите
29.1.2014 22:04:59   
kokicekokice

ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly86

Јас два пати имам испитувано проодност на канали и воопшто нема потреба од анестезија, првиот пат правев на државно и таму немаше избор user posted image , вториот пат правев во плодност и ми понудија анестезија која ја одбив бидејќи знаев колку боли и мислам нема никаква потреба за анестезија. Мислам дека платив 6000 ден. Самата постапка односно болката мислам дека не е повеќе од 1-2 мин. ставрно е кратко за анестезија но сепак тоа е право на избор...



nataly86, зошто двапати имаш проверувано проодност?

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 774
   RE: Проверка на проодност на каналите
29.1.2014 22:34:00   
nataly86
Првиот пат правев на државно и кога отидов по извештајот од докторот извештајот го немаше никаде....имаше само отпусно писмо на кое пишуваше "направено е ХСГ" и толкууу ништо повеќе ни проодни ни непороодни, ја имав само снимката во мене но за ИВФ преку фонд мораше и извештај и затоа направив уште еднаш. Тоа е за жал чудесни се нашите болници

_____________________________

5 год. обиди, 4 циклуси со кломифен \ 5 неуспешни инсеминации, оперативна хистероскопија отсранување на септум, 1 ИВФ успешно, user posted image user posted image

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 775
Страница:   <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  29 30 [31] 32 33   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?