|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Проверка на проодност на каналите
29.1.2014 23:07:56   
мили4ка
e toa e Natali Bitolskata bolnica e katastrofa, nedaj Boze covek da ima problem i da vlezi tamu :(
No zatoa tuka se privatnite bolnici, vo niv e preskapo, ama koga nema kade ke se mora i tamu, bez anestezija pregledot kostase 7000 so anestezija 9 000, imam vreme do ponedelnik, se nadevam ke se odlucam... ali ako bolkata trae 1-2 min kakva i da e bolka se izdrzuva

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 776
   RE: Проверка на проодност на каналите
30.1.2014 11:33:26   
andrijance90
Jas uste od sabajle so nervozi, bev na ginekologija za hormoni, i vikam ajde da ne cekam tolku vreme za rezultati otidov do Avicena za sedimentacija, toa sestrata nespretna za zimanje krv rakava uste mi trni, pa zgora na toa rezultatite demek za eden saat, aha da, pet pati se javiv za da mi gi pustat na mail posto ne sfakaat oni izgleda sto e itno user posted image strasna rabota e i drzavno a i privatno !
Nejse, sedimentacijata mi e 6 od 12, zakazano mi e hsg za ponedelnik vo 15 do 3 treba da bidam tamu user posted image Tuku nesto grlovo kako da pocna da me boli od sabajlevo, od ladnovo sigurno ovie denovi obvrski i samo navamu natamu bev, uste da nastinam mi fali user posted image
Zedov prirodni tabletki za grlo i cajce se nadevam ke pomine user posted image

(Одговор на членот мили4ка)
Непосредна врска до пораките: 777
   RE: Проверка на проодност на каналите
30.1.2014 12:41:24   
мили4ка
Jas pak si pomisliv deka samo kaj nas e se katastrofa vo zdrastvo... toa e ajde bez nervozi ke pomine i ova, gledaj sega da ne nastines i sedi na toplo user posted image
a deneska ti e 3 den od ciklus sto gi proveruvas hormonite? ili nema vrska toa, samo kaj nas vo bt se proveruvaat na 3 den :)))

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 778
   RE: Проверка на проодност на каналите
30.1.2014 14:23:35   
мили4ка
Јас сега се јавив во Плодност да прашам дали ке ми треба седиментација и микробиолошки брисеви, па ми рекоја дека нема потреба од микробиолошки брисеви, а денот кога ке го правам хсг-то д-р кој ја прави целата постапка на хсг одлучувал дали има потреба за седиментација или не, па доколку има ја правеле и резултатите биле готови за мн брзо.

(Одговор на членот мили4ка)
Непосредна врска до пораките: 779
   RE: Проверка на проодност на каналите
30.1.2014 14:51:00   
Kvisko
Мили4ка хормони се испитуваат на 3 до 5 ден од циклус секаде во свет. Најдобро е на 3 ден ама ако евентуално не може тогаш се испитуваат 4 или 5 ден.
За седиментацијата сеуште ми е чудно, ама како што ти рекле така прави.

(Одговор на членот мили4ка)
Непосредна врска до пораките: 780
   RE: Проверка на проодност на каналите
30.1.2014 15:02:35   
Melanija RR
Како тоа се одлучува дали треба седиментација???Ова што го пишувате за Плодност е нешто лошо невидено.А исто и за брисеви ,ако има инфекција,или нема везе и така после ХСГ се пие антибиотик.

Од муабетов тотално сум разочарана и плус 9 илјади денари user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 781
   RE: Проверка на проодност на каналите
30.1.2014 15:07:53   
мили4ка
Квиско И мене ми рекоја хормони да испитам на 3 ден од циклус, но јас немав добиено 3 месеци, ми беше премногу лошо (имав стегање во градите, главоболки и повраќање) а гинекокогот ми препорача да не земам никакви лекарства за да добијам, бидејки кога ке се прави испитувањето на хормоните, ти лекарства т.с хормони ке влијаат врез резултатите од испитувањето на хормони и кога читав по форуми и барав мислење и совети од поискусни ми рекоја дека прв пат слушале дека хормоните се прават на 3 ден од циклус, затоа го напишав тоа.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 782
   RE: Проверка на проодност на каналите
30.1.2014 15:16:20   
Melanija RR
Небитно кои форуми овде можеш да прочиташ дека хормони се испитуват 3 ден од циклус.
Прочитај повеќе во Хормонална рамнотежа-услов за бременост

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот мили4ка)
Непосредна врска до пораките: 783
   RE: Проверка на проодност на каналите
30.1.2014 15:39:48   
kokicekokice
Само што се вратив од проверка-ХСГ. Постапката траеше 10мин.Брисеви не ме прашаа дали имам, а седиментација вчера проверив и беше во ред.Прегледот не ми беше баш како обичен гинеколошки преглед, многу поболно(како во најстрашни менструални болкиuser posted image ).Се препотив цела, ама стискав заби(искрено одма си помислив на мили4ка дека ќе прави со анестезија и нема ништо да осети).Како и да е издржав и сега после 1 час имам чуство како да сум во период на менструација. Ми препишаа Цитерал антибиотик да пијам превентивно 5 дена.Резултатите се супер, се ми е нормално. Што би рекле старите "Да не си женско", ама се ќе трпиме за user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 784
   RE: Проверка на проодност на каналите
30.1.2014 16:03:29   
andrijance90
kokicekokice milo mi e sto se e dobro :) jas velam ke istrpam sekakva bolka samo da nema nisto od toa za sto se somnevaat user posted image Koj doktor ti go pravese ?

Mili4ka i jas na 3ti den ispituvam hormoni, ama sega samo prolaktinot ( zatoa sto mi bese porano visok i piev terapija za nego) mi rekoa na 5ti den zaedno so sedimentacijata , zasto iskreno pojma nemam :)

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 785
   RE: Проверка на проодност на каналите
30.1.2014 17:26:05   
kokicekokice

ИЗВОРНА ПОРАКА: andrijance90

kokicekokice milo mi e sto se e dobro :) jas velam ke istrpam sekakva bolka samo da nema nisto od toa za sto se somnevaat user posted image Koj doktor ti go pravese ?

Mili4ka i jas na 3ti den ispituvam hormoni, ama sega samo prolaktinot ( zatoa sto mi bese porano visok i piev terapija za nego) mi rekoa na 5ti den zaedno so sedimentacijata , zasto iskreno pojma nemam :)



D-r Bojadziev vo Sistina mi pravese HSG.Ne barav nekoj poseben d-r zosto postapkata e ista koj I da pravi.Jas zakazav kaj koj e sloboden denot sto mi odgovara mene.Ti drzam sreka se da e vo red so tvoeto snimanje.

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 786
   RE: Проверка на проодност на каналите
30.1.2014 18:48:17   
Melanija RR
kokicekokice убаво кажа тоа е моментална менструална болка, а најважно е што се е во ред.

Девојќи ова е важно испитување кое целосно ќе ве ослободи во патот кон user posted image затоа тие 5 мин се неважни како болкаuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 787
   RE: Проверка на проодност на каналите
1.2.2014 11:51:29   
andrijance90
znaci stvarno ne znam sto da pravam, denes gi zedov rezultatite od hormoniv voedno i sedimentacija ispitav na klinika i mi 10/10 a vo Avicena mi 6/12 kako e mozno vaka krv zemena vo isti den so pola saat razlika da pokaze vaka? I sega ponedelnik moram da da odam pak da se bocnam ovoj pat vo Sistina ke odam strav mi e da ne mi e povisoka , koj gresi kako moze vaka da gresat user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 788
   RE: Проверка на проодност на каналите
1.2.2014 12:10:26   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: andrijance90

znaci stvarno ne znam sto da pravam, denes gi zedov rezultatite od hormoniv voedno i sedimentacija ispitav na klinika i mi 10/10 a vo Avicena mi 6/12 kako e mozno vaka krv zemena vo isti den so pola saat razlika da pokaze vaka? I sega ponedelnik moram da da odam pak da se bocnam ovoj pat vo Sistina ke odam strav mi e da ne mi e povisoka , koj gresi kako moze vaka da gresat user posted image user posted image


Андријанче, лелее аман стварно не те разбирам, си станала хипохондрик. Клиника знаат понекогаш за нијанса да варираат резултатите, а мерните единици во секоја установа може да се различни. Авицена е многу добра лабораторија, тие ти се меродавни резултати, оди со нив и не се боцкај веќе. Ајде, храбро, процедурата на проодност трае кратко, стисни заби и се ќе биде во ред, тоа ти е патот кон user posted image . Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 789
   RE: Проверка на проодност на каналите
1.2.2014 12:51:48   
andrijance90
Gresis LoveableMe ne sum stanala nazalost odamna sum user posted image mnogute zdravstveni problemi uste od detstvoto me dovedoa do ova i ete ne kurtuliv i od ovaa maka, da si dobiev bebce bez teskotii, a i kako da ne sum, hormonite vo oktomvri site super bea, prolaktinot sega mi e 70 najvisok do sega user posted image user posted image
a da prasam doktorot mi rece da gi kazam i rezultatot od prolaktinot koga ke zakazuvam za hsg no ne bea gotovi i ne gi kazav, da ne ima vrska hsgto nesto so visok prolaktin?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 790
   RE: Проверка на проодност на каналите
1.2.2014 14:52:02   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: andrijance90

Gresis LoveableMe ne sum stanala nazalost odamna sum user posted image mnogute zdravstveni problemi uste od detstvoto me dovedoa do ova i ete ne kurtuliv i od ovaa maka, da si dobiev bebce bez teskotii, a i kako da ne sum, hormonite vo oktomvri site super bea, prolaktinot sega mi e 70 najvisok do sega user posted image user posted image
a da prasam doktorot mi rece da gi kazam i rezultatot od prolaktinot koga ke zakazuvam za hsg no ne bea gotovi i ne gi kazav, da ne ima vrska hsgto nesto so visok prolaktin?


Нема врска пролактинот со ХСГ, важна е само седиментацијата. Пролактинот ти е скокнат, зошто сите овие месеци трчаше по доктори, прашуваше едно-друго и од тој стрес, пролактинот скока. После ХСГ олабави малце и батали доктори, мораш да ја одмориш главата, зошто без одморена глава, џабе ХСГ, џабе триста чуда. Сите потребни работи ги направи и после ХСГ оостави еден период од 6 месеци-1 година без доктори, само придржувај се до одредена терапија (ако треба) и се ќе се среди, млада си, имаш мнгу време. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 791
   RE: Проверка на проодност на каналите
1.2.2014 14:55:48   
Melanija RR
andrijance90 и според двете места имаш уредна седиментација за ХСГ , а пролактине хормон на среќата.Во целата борба мора да се бориш и со стресот и да имаш убави мисли

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 792
   RE: Проверка на проодност на каналите
1.2.2014 18:52:51   
Kvisko
Andrijance90 и резултатот од Клиника ти е во рамки на нормала, не ти е покачена седиментацијата, не се плаши. Се е во ред. Ајде сега во Понеделник да имаш убави вести од ХСГ.
Пролактинот скока и од стрес убаво ти објаснија. Само опушти се и ќе си се среди.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 793
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.2.2014 14:50:34   
мили4ка
здраво девојки, еве јас само што си дојдов, го направив ХЦГ - то, се мислев дали да го правам со или без анестезија и се одлучив да не го правам со анестезија и навистина не ме болеше многу, сега имам слабо крварење ама ке помине, иначе проодни ми се каналите но на матката имам мал септум, за кој ми рекоја дека не е ништо страшно, и сега засега нема потреба да се отстрани. Сега ке треба уште еднаш да го проверам хормонот за штитнатаа жлезда бидејки ми беше на границата.

Андријан4е што направи ти како си помина срцка?

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 794
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.2.2014 14:55:58   
Kvisko
Мили4ка сега одмарај и уживај. Брзо поминува крварењето.
Не сакам да ти создавам негативна енергија ама тоа со септумот ич не е наивно. Јас заради мал септум имав missed абортус. Види консултирај се со друг лекар околу тоа.

(Одговор на членот мили4ка)
Непосредна врска до пораките: 795
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.2.2014 15:13:46   
Hopeful RR
мили4ка, супер што се проодни каналите, но се слагам со Kvisko, септумот не е нешто што треба да се игнорира. Мал - голем, тоа не мора ништо да значи... мој совет ти е сепак да го отстраниш user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 796
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.2.2014 17:00:13   
andrijance90
I jas se vrativ pred malku voopsto ne me bolese ni sega me boli tolku plasenje za nisto user posted image samo blaga bolka oset__iv i toa bese toa i se smee doktorot so mene vika slusaj ti drugi a ne mene vidis deka ne boli ic user posted image
jajcevodite mi se proodni, iskreno presrekna sum za toa mislev posle tolku bakterii ke se zatnati, no na zalost se potvrdi ona sto go vide doktorot na eho, septum i mala matka, i ke trebaat dve korekcii pred stimulacija..operacijata definitivno ke ja pravam iako rece na mene e da odlucam dali sakam da go vadime ili ne... samo se mislam dali pred ili posle svadba da ja pravam operacijava user posted image
Mili4ka mila jas i ti isto :) ne se misli ic obavezno septumot da go vadis zasto da ima nesto sto ne e potrebno

< Поракaта ја уредил andrijance90 -- 3.2.2014 17:04:54 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 797
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.2.2014 18:16:57   
Zoya
Адријанче без грижи, интервенцијата трае многу кратко и уште истиот ден си дома (ова барем во приватните, за ГАК не знам како е). Не знам кога ти е свадбата закажана, но и да се ослучиш и за пред и за после не се секирај, тоа е само еден чекор поблиску до user posted image Само опуштено и со позитивна мисла и се ќе биде во ред user posted image

Mili4ka и јас мислам дека доколку постои септум подобро е да се отстрани, како што кажаа и девојките, септумот може да прави проблем при имплантација или при растење на плодот и да доведе до спонтан. Иако постојат жени кои и останале бремени и родиле не знаејќи дека имаат септум. Консултирај се и со друг доктор и види што ќе ти препорача па одлучи user posted image

_____________________________

Обиди од 2012;
IUI x 4 = /;
HSC 2013 (отстранет септум, изваден полип)
IVF #1 - /

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 798
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.2.2014 19:19:03   
мили4ка
Леле девојки сега стварно се загрижив, значи каде му е професионалноста на онај мојот гинеколог, ме гледаше и ми кажа дека каналите се во ред, но има мал септум на матката, и значи не ми рече ниту да го отстранам, ниту да размислам дали да го отстранам, абе ништо. Ми вели овај септум е многу мал, нема потреба од корекција, туку поради него може подолго време да неможиш да останиш бремена (ние се обидуваме 8 месеци) ако тоа се случи, тогаш ке направиме корекција. Ама ова што го кажувате дека може да дојде до спонтан премногу ме загрижува... user posted image ... Дефинитивно сега ќе си побарам мислење и од друг ...

Андријанче мило ми е што проодноста на каналите и кај тебе е во ред, а за тоа дека ти рекоја дека имаш мала матка, и на една моја пријателка и го рекоја тоа, демек дека мала му е матката и затоа не можи да остани бремена, и замисли наредниот месец остана user posted image ама со ова септумите, ке видиме што ке правиме user posted image

(Одговор на членот Zoya)
Непосредна врска до пораките: 799
   RE: Проверка на проодност на каналите
3.2.2014 20:07:02   
andrijance90
Zoya na 3 Maj mi e svadbata, ama kako sto go razbrav doktorot treba da dobijam menzis pa da pocnam so kontraceptivi, pa da dobijam pak i posle toa operacijata mislam vaka mi kaza ne razbrav bas..i bas ke fati negde pred svadbata.
Inace i jas ke ja pravam Sistina, samo ne znam kolku ke cini ama toa e, mi rece sabajleto doagam me pravat porucek si odam.

Mili4ka mene mi rece doktorot ima i zeni sto rodile so septum no koga veke odime so stimulacii da bideme sigurni zasto verojatnosta da ne go iznosam plodot e golema . A vo vrska so mala matka mi crtase tamu .t e mi ja crtase matkata deka e so triaglesta forma i izdolzen cerviks i deka i toa ke mora da se koregira.
Na izvestajot vaka mi pisuva :
Po aplikacija na kontrast kavum uteri se ispolni vo celost bez defekti vo polnenje, so prisuten subseptum i izmeneta forma, hipoplasticen so izdolzen hipotonicen cerviksuser posted image
Toa e sto e, pobaraj mislenje od drug ginekolog ama septumot najdobro e da se izvadi.
A, ti dadoa li antibiotik?

< Поракaта ја уредил andrijance90 -- 3.2.2014 20:13:33 >

(Одговор на членот мили4ка)
Непосредна врска до пораките: 800
Страница:   <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  30 31 [32] 33 34   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?