|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
25.8.2014 16:39:46   
milicka85
Здраво на сите!
САкам да прашам нешто.Пред 3 месеци добив цистит ,наодот во уринокултурата беше уреден терапија Цитерал (полсе петиот ден добив обилна дијареа,цревата ми беа партал направени).Направив пап тест по месец на кои се покажа инфекција со кокоидни бактерии и Гардинела вагиналис а јас симптоми немав ама баш никакви.После терапија мене и сопругот пап тестот беше уреден.Сакам да забременам има ли потреба од од дополнителни брисеви или доволен е пап тестот .Какви симпотми имаат тие кои имаат позитивно Уреаплазма,мукоплаза,кламидија,.... баш многу и не се разбирам зачто со првата бременост ама баш нисто не проверував едноставно останав бремена на прва проба а сеа се плашам да пробам без претходно дабидам чиста.позз

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 351
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
25.8.2014 18:59:46   
kapina
Nikakvi simptomi nemav nisto ama bas nisto. ne osekav koga imav ureoimikoplazma odi da ti zemat bris ako sakas da znaes dali imas ili ne.

(Одговор на членот milicka85)
Непосредна врска до пораките: 352
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
25.8.2014 23:14:20   
Melanija RR
milicka85 симптомите некогаш изостануваат, најдобро е да направиш микробиолошки брисеви ,микроплазма,уреопазма,кламидија,брис..

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 353
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
6.9.2014 21:03:45   
scared RR
Devojki sto mislite kade podobro gi proveruvaat brisevite na mikrobiologija ili vo institut? Ne mi se dava vise pari na prvatno pa mislam na drzavno da pravam..
I se zakazuva li seuste na mikrobiologija nesto taka slusnav?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 354
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
9.9.2014 13:19:44   
LoveableMe RR
Си направив контролно брисеви, чисто за мене, иако тие за Фонд ги дадов во април/мај.

Се е ок на брисевите, ама кандидава никако да ја откачам. Добив совет за промивки со хиперманган, ќе бидам поупорна, се надевам ќе ја исчистам.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 355
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
9.9.2014 16:36:54   
tea 88
pij si i jogurt sekoj den po edna casa i toj e dobar za kandida.mene so vaginaleti kanesten odma mi pominuva

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 356
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
11.9.2014 16:51:56   
medulko
Ајде пробај за кандидата еден стра лек а колку што имам слушано многу помага. Земи лукче едно чешне, и истолчи го добро да му излезе сокот и потоа земи тампон и ќе го валкаш во сокот да го упие и ќе го ставаш навечер и наутро. Јас го практикував тоа мислејќи дека имам кандида ми подпомогна малку при печењето но на микробиологија покажа дена била уреопласма. user posted image

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 357
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
11.9.2014 17:13:50   
scared RR
Devojki aj eden sovet kade da odnesam brisevi, mikrobiologija ili institut, kade se podobri?
I da ve prasam vo vrska so zimanjeto na brisevite, ovaa mojava maticna samo ke go brcne stapceto nekako i tolku, a se si mislam deka treba malce poveke vreme da zima, da go vrti, sto znam user posted image

(Одговор на членот medulko)
Непосредна врска до пораките: 358
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
12.9.2014 14:39:45   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

Devojki aj eden sovet kade da odnesam brisevi, mikrobiologija ili institut, kade se podobri?
I da ve prasam vo vrska so zimanjeto na brisevite, ovaa mojava maticna samo ke go brcne stapceto nekako i tolku, a se si mislam deka treba malce poveke vreme da zima, da go vrti, sto znam user posted image


Jас носам во Институтот за јавно здравје на Клиника и задоволна сум, не се закажува. Се надевам другите ќе пишат за Микробиологија, бидејќи јас немам искуство таму ни за закажување, ни за квалитетот на резултатите. Позз


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 359
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
23.9.2014 14:39:27   
scared RR
Jas odnesov vo institut vcera gi zedov rezultatite i imam kandida povtorno, od histeroskopijava navamu nikako da ja otkacam a nikogas pred toa ne sum imala problemi tolku so nea. E sega malce me buni toa sto na rezultatot pisuva deka e prisutna normalnata flora. A neli bas kandida se javuva koga e otsutna normalnata flora ili gresam user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 360
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
23.9.2014 14:43:23   
LoveableMe RR
И јас имам проблем со кандида, точно пишува на наодот отсутна нормална флора и потоа има кандида специес, така што не знам зошто тоа ти го напишале, консултирај се со гинекологот, во секој случај не е страшно, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 361
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
23.9.2014 15:03:37   
scared RR
Kaj mene pisuva Candida Albicans. Istata li e ? user posted image

(Одговор на членот milicka85)
Непосредна врска до пораките: 362
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
23.9.2014 16:10:29   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

Kaj mene pisuva Candida Albicans. Istata li e ? user posted image


Да има и таква, а кај мене последното Candida species, но истата група на кандида. Повеќе имаш во Кандида на женските гениталии

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 363
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
23.9.2014 16:17:19   
scared RR
Blagodaram LoveableMe jas vcera bev kaj maticnata ama nisto osobeno ne mi spomena, mi dade kansen i nistatin vaginaleti i po 1 kapsula flukanzol so mm da ispieme. Pred toa kanestenot, ginodaktarinot i kremite samo privremeno mi pomognaa. user posted image
A , dali ti se ima sluceno ginekologot da ti kaze pri zemanjeto na brisevi deka si malce vospalena, ? Mene taka mi rece togas ama deka ne i lici na kandida iako jas imav simptomi, ama eve na brisevite iskoci taa.

< Поракaта ја уредил scared -- 23.9.2014 16:19:12 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 364
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
23.9.2014 17:00:00   
Felly RR
Species = вид, значи Candida species - некој вид на кандида, а ако е Candida Albicans е точно дефинирано кој вид на кандида, и всушност Албиканс е најчестиот вид на кандида.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 365
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
19.11.2014 21:28:01   
scared RR
не знам дали темава е за ова ама да прашам, имам упат за урина на име на мм, он не сака да прави немал време, па мислев јас да го искористам да однесам моја урина на негов упат, нема да приметат машка/женска, мислам не се приметува така? user posted image Да не барам пак нови упати срам ми е веќе а приметив некогаш ме пецка при мокрење па сакам да си проверамuser posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 366
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
13.12.2014 9:58:39   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: almushka

zdravo devojki eve me mene pak .....mi pobara i da go negativiziram ureoplazmata psle mnogu antibiotici uspeav pervo primav SUMAMED 6 DENA 1X1. ERITROMICIN 10 DENA 2X1 NA KRAJ VIBRAMICIN 7DENA 2X1 PLUS VAGINALETI no vibramicinot tesko go podnesov bolki vo zeludnik teskoti no gi ispiv do kraj


almushka, убаво што си ги решила инфекциите, нема играчка со тоа, ако сакаш бременост. позз


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 367
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
31.12.2014 8:34:00   
Bea
На микробиолошките испитувања добив позитивен резултат на Ureaplasma, од брис од cervix uteri. Значи толку се изнервирав, што немам зборови.
До сега никогаш не сум имала позитивен брис, сега во постапка за собирање на документација - мора да излезе нешто.
Плус, минатиот месец хистероскопија правев, на база на последните испистувања ми рекоа дека нема потреба да ги повторувам бидејки беа ок.

Докторкава ми вика дека е последица на пад на имунитетот (имав многу лош период неколку месеци наназад и ми се одрази на крвната слика и имунитетот). Лечење: антибиотска терапија + вагиналети, па повторување на брис.

Она што мене ме чуди, е што гинекологот ми вика дека ова НЕ СМЕТА доколку сакаме да пробаме природно. Овулација треба да имам 3-4 Јануари, па ако нема ништо месецов, по наредниот циклус да почнам со терапијата. Мене ми е малку шубе од една страна, а од друга докторкава експлицитно не' охрабрува да пробаме. Имам доверба во докторката, 10 години сум кај неа, се што кажала до сега, така и било... Стварно не знам што да правам.

Што мислите вие?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 368
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
24.1.2015 15:09:55   
Maj4e1
Zdravoo jas bi sakala da prasam kolku beloto pranje ima vrska so zabremenuvanjeto? Go imam sekogas i pred i posle mens. 2pati pravev pap-test posledniot pat vo Oktomvri i se e vo red,odvreme navreme koristam vaginaleti za beloto pranje no ponekoe vreme pak se pojavuva... user posted image

(Одговор на членот Ummu_Ajna)
Непосредна врска до пораките: 369
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
24.1.2015 18:09:19   
LoveableMe RR
Maj4ce, дaли имaш прaвенo брисеви и дaли ти се вo ред?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Maj4e1)
Непосредна врска до пораките: 370
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
25.1.2015 19:40:02   
Maj4e1
Imam praveno samo pap-test poslednite 2 godniti drugi brisevi ne ginekologot veli deka nema potreba zatoa sto so pap-testot se e vo red... kakvi se tie testovi
?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 371
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
25.1.2015 19:58:51   
Hopeful RR
Maj4e1, се работи за стандардни вагинални и цервикални брисеви за кламидија, микоплазма, уреаплазма и кандида, кои може да влијаат на забременувањето. Побарај си ги кај гинеколог, нека ти ги земе, и најчесто сите ние сами си ги носиме на Клиника, или на Микробиологија, или во Институт за Јавно здравје, па резултати за некој ден. Инаку кои вагиналети ги користиш? Не би требало ништо без анализа/дијагноза.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Maj4e1)
Непосредна врска до пораките: 372
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
25.1.2015 20:40:10   
gina
Maj4e1 jas otkako znam za sebe sekogas sum imala belo perenje ce mi dale i vaginaletki i edni kapsuli mislam deka polynah ili nesto slicno se vikaa i segokas posle menstruacijata maticniot mi davase vaginaleti od kantarion sekoj meces gi stavav nisto ne mi pomagase brisevite sekogas bea super i so privatni doktori sum zboruvala mi ima kazano deka takov mi bil organizmot
no sepak i jas bi te sovetuvala da si gi napravis mikrobioloskite brisevi koi sto sekoja zena treba da gi napravi ako saka da zabremeni

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 373
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
25.1.2015 21:13:14   
butterfly1
maj4e1 брисевите се 4 на број

вагинален брис за бактерии и габички
цервикален брис за бактерии и габички
цервикален брис за кламидија
цервикален брис за уреаплазма/микоплазма

Мој совет е да си ги направиш 350 денари се со картончиња, ако белото прање нема сменето боја мирис не е страшно ама сепак можеш да си ги направиш.

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 374
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
16.3.2015 14:04:46   
LoveableMe RR
Дали знае некоја на Микробиологија кога прават пауза, треба една моја пријателка да однесе брисеви, да не случајно ги погоди кога имаат пауза?

Или работат без пауза за прием на материјал?user posted image

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 16.3.2015 14:05:14 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот butterfly1)
Непосредна врска до пораките: 375
Страница:   <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?