|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
11.12.2013 23:36:51   
suzanasun
Zdravo
Jas bev na ginekolog i doktorot kaza deka je kandida samo mi dade vaginaleti edni e sega prasanje imam povtorno, sinoka ja staviv vaginaletata nakaj 2 casot nokno vreme, i deneska sabajle na dolna obleka ja imase stopena , no sega imam nekoj zolt iscedok neznam dali e od vaginaletata me zagrizuva ( vag. e krem boja)
Kolku vreme e potrebno da se iscisti vaginata od vaginaletata? Od nea mi e iscedokov zolt ili kandida prorabotela user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 276
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
11.12.2013 23:53:55   
Malecka23
Исцедокот ти е најверојатно од вагиналетата.Зависност од видот некои многу полесно се стопуваат на некои им треба повеќе време.А воопшто не се плаши од кандидата само повеќе јогурт внесувај и ако можеш на влошка да натопиш јогурт и така да преспиеш сигурно помага.

(Одговор на членот suzanasun)
Непосредна врска до пораките: 277
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
12.12.2013 0:30:35   
suzanasun
ama taa iskoci na pladne veke i sabajleto isto stopena bese ova sega si je samo zolt iscedok pa vikam dali moze da go oboila ona , da ostanalo uste od nea
a kandidata dava zolt iscedok? user posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 278
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
12.12.2013 0:39:00   
Malecka23
Ako ne se cisti od vaginaleta odma.A za kandidata dava mlecno-zoltenikav sekret se primetuva posto e obilen i so karakteristicen miris.Ne se sekiraj iscedokot ti e od vaginaletkata

(Одговор на членот suzanasun)
Непосредна врска до пораките: 279
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
26.12.2013 2:06:17   
andrijance90
Jas da si kazam deka bev minatata nedela kaj Davceva na kontrola i cista sum user posted image me pregleda vaginalno i manuelno i rece deka e super, nema nikakov znak za bakterija . Na ehoto rece deka jajnicite se znacitelno namaleni valjda od metforminot . Go prati mazevo da mu se zemat brisevi vo Adrialab da vidime kako e kaj nego. I so gospod napred za eden mesec ke pravam HSG, zatoa sto postoi rizik od vonmatericna dokolku mi se neproodni jajcevodite, a mozno e da se, i podobro da si go resam toa otkolku da si stvaram i drugi problemi . Se sto treba za edno user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 280
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
26.12.2013 9:00:10   
Kvisko
Браво. Сега само со лесно и со среќа.

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 281
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
26.12.2013 14:17:54   
LoveableMe RR
andrijance90, ти кажав јас дека со докторкава ќе се оправиш, позз, се најубаво баш ми е мило. user posted image ајде сега на работа со мажето и да ни пишеш пакuser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 282
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
26.12.2013 14:54:39   
andrijance90
user posted image Da ne bese forumov nemase ni da doznaam za nea , zatoa beskrajno sum blagodarna na onie koi mi ja kazaa user posted image
\Samo sega me maci nesto drugo, doktorkava rece deka dokolku ne daj boze posle prviot odnos mi se povrati problemot ( toa ednas lani posle sumamed mi se ima deseno) znaci deka ne si odgovarame so ph vrednosta i deka za toa nema resenie user posted image Znae li nekoj nesto za ova? Pobarav na net za vakvi slucaevi ama nisto ne najdov user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 283
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
26.12.2013 14:59:24   
LoveableMe RR
Ти продолжи да го јакнеш имунитетот, па потоа ќе мислиш на тоа... а не ти кажа дали се испитува тоа.... ако нема чаре со кондом само и потоа или инсеминации или ИВФ, не се секирај...позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 284
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
26.12.2013 15:06:01   
Melanija RR
andrijance90 пак ќе те караме user posted image немој сега да мислиш на лошо,знам дека сакаш информација ама полека.
За тоа прв пат слушам,а и што вика LoveableMe RR тогаш инсеминација.

Уживај и те user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 285
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
26.12.2013 15:27:42   
andrijance90
Ne mi kaza nisto za ispituvanje samo maz mi da zeme brisevi, iskreno doktorkava mi e super i se , ama malce me razocara toa sto si zede za pravo i sto iskomentira takvo nesto kako epa ako ne biva smeni si go mazot user posted image ne sakam da go komentiram ova prosto me zbesnuva, na nekolku navrati mi spomna deka sum mlada bla bla i da go smenam ako ne mi odgovara ( ama ova ne bese na sala kazano )
I mene mi tekna za inseminacii ali neli i posle inseminaciite treba da se ima odnos? user posted image
Imunitetot si go jaknam pijam BetaImune, gi sodrzi site vitamini i minerali potrebni za zabremenuvanje plus mnogu prirodni antioksidansi , eve jas i da go preporacam voedno user posted image so eden proizvod dve celi moze da se postignat user posted image Odnosi nema da imam uste nekoj period, pa so gospod napred potoa se da e vo red.

(Одговор на членот suzanasun)
Непосредна врска до пораките: 286
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
27.12.2013 12:37:58   
Kvisko
Andrijance не се замарај со премногу мислење. Ендаш кажав сега шак ти кажувам некогаш лекарите не размислуваат пред да кажат нешто. И не размислуваат за последиците од кажаното. Ама па сите ние имаме такви испади. едноставно стави ги коментарите на ignore.
Ако дојде до инсеминација ќе дојде не е ни тоа проблем. Ич без гајле за односи после инсеминација. Тоа е чисто за опуштање и за евентуално да не се покасно овулацијата. Ако добро се истемпира тогаш може да успее. И ако дојде до ИВФ не е страшно. Се додека целта е остварена ништо друго не е битно. Без гајле. Само опуштено.
Кометарите дека си млада не се само коментари факт е. Навистина си млада и токму затоа не треба да се обесхрабруваш. Имаш повеќе време пред себе пред да е прекасно. Тоа што си млада е само плус за тебе. Не го сфаќај негативно. Не значи дека не треба да се бориш за бебе, ама бар теши се дека сите тука се постари од тебе и ти пак ќе бидеш млада мама.

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 287
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
9.3.2014 13:45:44   
butterfly1
женички незнам дали е ок темава тука да пишам ама ај после мензисов ми се јави чешање на десната вагинална усна ама значи у сред нок се разбудив и сонлива незнам колку време сум се чешала user posted image и тоа беше само еднаш и ми помина ама еве веке 2-3 дена имам чешање на вагиналниот отвор user posted image и се јавив на матичната ми рече да се замијам со чај од невен и ајдучка трева со една лажичка сода и да ставам вагиналети линекс лејди ама некако нема подобрување, брисеви правев брзо ок се а и од тогаш немам односи мажми е во странство службено user posted image што може да е

(Одговор на членот suzanasun)
Непосредна врска до пораките: 288
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
9.3.2014 16:07:56   
Kvisko
Евентуално кандида, ако имаш и исцедок со слаткаст мирис и специфична бела боја. Или пак ако си сменила прашок за перење може да ти е алергија на прашокот.

(Одговор на членот butterfly1)
Непосредна врска до пораките: 289
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
12.3.2014 12:48:18   
butterfly1
мене ми е подобро , завчера ја ставив последната вагиналета user posted image Но сега нешто ми е чудно имав бело прање од вагиналетиве жолто нормално е мислам тоа пошо прашакот им е кремаст ама еве сабајлево повторно жолто бело прање и тоа многу, можно ли е да останало нешто од вагиналетата од завчера па сега се дочистува ? малко сум загрижена да не ми се искомплицирало нешто user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 290
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
12.3.2014 12:51:18   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly1

мене ми е подобро , завчера ја ставив последната вагиналета user posted image Но сега нешто ми е чудно имав бело прање од вагиналетиве жолто нормално е мислам тоа пошо прашакот им е кремаст ама еве сабајлево повторно жолто бело прање и тоа многу, можно ли е да останало нешто од вагиналетата од завчера па сега се дочистува ? малко сум загрижена да не ми се искомплицирало нешто user posted image


Можно е, но сепак оди на лекар, повторно да направиш брисеви, а може да побараш само не знам каде прават ПХ киселост на вагината да испиташ и да бидеш мирна, бидејќи гледам се спремаш за ИВФ, нели?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот butterfly1)
Непосредна врска до пораките: 291
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
12.3.2014 13:14:03   
butterfly1

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly1

мене ми е подобро , завчера ја ставив последната вагиналета user posted image Но сега нешто ми е чудно имав бело прање од вагиналетиве жолто нормално е мислам тоа пошо прашакот им е кремаст ама еве сабајлево повторно жолто бело прање и тоа многу, можно ли е да останало нешто од вагиналетата од завчера па сега се дочистува ? малко сум загрижена да не ми се искомплицирало нешто user posted image


Можно е, но сепак оди на лекар, повторно да направиш брисеви, а може да побараш само не знам каде прават ПХ киселост на вагината да испиташ и да бидеш мирна, бидејќи гледам се спремаш за ИВФ, нели?

ке одам да за брисеви, не мила сега паузирам од се буквално да одморам глава малце додека мажми не е дома, после кога се врати ке правиме муабет што понатамуу, јас онака собирам информации само :) Мислиш на ПХ вредност на вагината? Мислам дека ја прават по приватниве ама досега не ми направил никој а одев во ремедика долго време, за што служи таа?

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 292
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
12.3.2014 14:29:59   
LoveableMe RR
Butterfly.1, PH се однесува на нивото на киселост во вагината и доколку вредноста е од 3.5 - 4.5 (светски стандарди), тогаш значи дека има доволна количина добри бактерии (лактобацили) кои одржуват рамнотежа и дека нема зголемени лоши бактерии кои предизвикуваат лош мирис, иритација и дури инфекција. Премногу лоши бактерии предизвикуваат зголемено лачење од вагината и може да предизвикаат предвремено породување и зголемена можност да се добие бактерија како кламидија. Исто така, може да постои зголемен ризик од пелвични воспалителни процеси и инфертилитет.

Е сега има некој вагинален гел RePhresh™, кој се продава во Европа, кај нас не знам, а се препорачува земање орални пробиоткси лактобацили (јогурти и сл.) за враќање на нормалната вагинална флора. Се надевам некоја од рингерајкиве ако правела тест за киселост на вагината, дека ќе пише каде се прави и колку чини. И јас сакам да си направам еден таков тест.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот butterfly1)
Непосредна врска до пораките: 293
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
12.3.2014 14:43:54   
butterfly1
хмм интересно јас овие што ги ставав Линекс Лејди се со лактобаци како што читнав во упатството и пишува дека помагаат за воспоставување на нормалната вагинална флора

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 294
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
12.3.2014 14:54:21   
andrijance90
Jas znam user posted image Ph vrednost pravat vo Sistina i kako sto znam cinese 500 denari, no mene nikoj ne mi ja napravil nikogas iako znaete deka
2 godini maka macev so bakterii. Iskreno ni jas ne ja pobarav zatoa sto celo vreme stavav vaginaleti koi sodrzat laktobacili. Eve sto imam stavano i pieno :

Vagisan - za voospostanuvanje na normalnata ph vrednost na vaginata
Acidosaulus ( so dodatoci na nekoi bilki bea + laktobacili)
Linex Lady - posledni gi stavav ovie i toa epten dolg period i mi bea ukazana kako najdobri
Laktogin - oralen probiotik so laktobacili ( frleni pari naprazno a ne bea evtini voopsto, efekt nemaa nikakov kaj mene iako gi falat dosta)
Ako nemate problemi so bakterii nema potreba da se pravi taa ph vrednost, a i znaete kakvi se lekarive ako im pobarate nesto odma vrtat oci kako dosta citas od internet patem e neizostavno user posted image

Butterfly1, ne se grizi od vaginaletata e toa takvi se ovie davaat zolt iscedok :)

(Одговор на членот butterfly1)
Непосредна врска до пораките: 295
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
27.3.2014 0:21:03   
andrijance90
Devojki mnogu sum isplasena ne prestanav da placam user posted image ovie dva dena mi se javi nekoj mlecno bel so primesi na zoltenikavo iscedok ne go ima celo vreme ama se javuva od vreme na vreme user posted image Pred datata za dobivanje sum me boli stomak veke nekolku dena mozno li e da e od toa? Epten sum isplasena nejkam da pomislam deka mi se vratile bakteriite, ne sakam toj horor da go pominuvam povtorno, ne sega koga sum na cekor do sreduvanje na problemite i me ceka operacija plus sto ako pak se vratile sto ke pravam user posted image mi se trese telovo od strav , cekam da vidam dali ke dobijam uste ovie denovi i ke idam za brisevi a moze i direktno do kaj doktorkata sto me izleci pred toa user posted image

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 296
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
27.3.2014 13:12:04   
Melanija RR
andrijance90 не се секирај и напнувај и одма со плачење па не секој исцедок е инфекција малку посмирено знаеш дека стресот влијае негативно.Се ќе биде ок и дајбоже баш сега да не добиеш user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 297
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
12.4.2014 22:45:27   
Lilja Maria
Здраво женски!

Ај едно конкретно прашање,дали знаете колку пари се микробиолошките брисеви ако ги правам кај мојот матичен?Ве поздравувамuser posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 298
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
13.4.2014 11:48:12   
Melanija RR
Lilja Maria како мислиш кај матичен?За земање брис обично наплаќаат до кај 300 ден а некои и не земаат.А ако тој ги носи на државно незнам дали е опција и дали наплатуват.Знам за опција тој да ти земе и тој да ги однесе на приватно.Тогаш наплаќат по брис.
Сигурно некоја рингерајка ќе ти пише поконкретно

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Lilja Maria)
Непосредна врска до пораките: 299
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
13.4.2014 11:58:05   
Lilja Maria
Имам правено микробиолошки пред две години и мислам дека ме кошташе околу 300 денари,па од една пријателка слушнав дека е поскапено,во секој случај утре ќе правам и ќе ве информирам user posted image поздрав

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 300
Страница:   <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?