|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
8.8.2013 19:52:04   
kapina

ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Правев контролни брисеви и сите ми излегоа негативни, освен уриноклутура каде што пишуваше енетококус...
Утре треба да одам со резултатот кај матичниот и да видам што ќе ми каже ...
Инаку претпоствувам дека нема да ми прават инсеминација додека имам бактерија ...
Што мислите вие?
moj sovet ti e dodeka ne ja izleces bakterijata ne pravi inseminacija

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 226
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
9.8.2013 16:16:07   
LoveableMe RR
И јас сум за истот- дури не излечиш бактерии, ни инсеминација ни ИВФ да неправиш, џабе само ќе изгубиш нерви и време, надеж, а шансите да се фати се 0,001%. А да не зборуваме дека може ако се фати, да има последици на плодот. Позз

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 227
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
10.8.2013 20:18:57   
MademoiselleNina
Sepak dodeka ne se izleci bakterijata nema da ima inseminacija.
OK, ajde i toa da go resime pa ke prodolzime ponatamu.
Sekako ke treba i imunitetot da si go popravam :)

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 228
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
10.8.2013 21:18:00   
kapina
Od moe to iskustvo so ureoplazma I mikoplazma nikogas ne pravete nitu inseminacii nitu ivf dodeka ne se izleci bilo koja bakterija

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 10.8.2013 21:43:13 >

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 229
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
10.8.2013 21:23:48   
LoveableMe RR
Верувајте и те како имаат врска вагиналните инфекции за успешно забременување, а честопати се латентни или гинекологизтњ не се многу темелни, а и лабораторииве зависи со прецизноста на откривање. Затоа девојки, темелно испитајте се пред да трошите време, нерви, пари....

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 230
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
19.8.2013 18:11:26   
cacisk
Devojki dali moze bris za hlamidija, kandida, i ureoplazma da se napravat okolu 20 den od ciklus? Jas veke edna nedela primam Suprefakt pa sakam uste ednas da gi povtoram brisevite. Do Sreda sum na odmor pa potoa nema da mozam da izlezam od rabota. Ve molam za odgovor

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 231
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
19.8.2013 18:35:46   
mommy_angels RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: cacisk

Devojki dali moze bris za hlamidija, kandida, i ureoplazma da se napravat okolu 20 den od ciklus? Jas veke edna nedela primam Suprefakt pa sakam uste ednas da gi povtoram brisevite. Do Sreda sum na odmor pa potoa nema da mozam da izlezam od rabota. Ve molam za odgovor

може и ако се сомневаш,слободно направи си ги повторно,оти гледам се спремаш за ИВФ ,а тие се многу важни

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 232
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
19.8.2013 18:39:02   
MademoiselleNina
Ја колку шо знам нема врска кој ден од циклус е за зимање на брисеви.
Мислам дека може било кој ден.

Ако некој знае точно дали важно кој ден од циклус е - нека пише, и мене ме интересира.

Само знам дека треба да се посебни стапчиња за брис од цервикс и брис од вагина, бидејќи не мора да значи дека ги има исти те бактареии на твие 2 места user posted image



< Поракaта ја уредил MademoiselleNina -- 19.8.2013 18:40:50 >

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 233
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
19.8.2013 20:39:50   
andrijance90
мене микробиологот од систина ми кажа дека најдобро е после мензис, али јас сум правела и кога не сум добивала по два месеца и исто излегувало значи нема врска според мене , бактеријата ке си се покаже. А замислете двајца доктори од систина само вагинален брис ми земаа до сега, јас кога ке им спомнев за цеврикален ми викаа, еве со стапчето и во цервиксот зимаме user posted image смотани ни едни, сега кога ке одам за брис има да настојувам за цервикален ако не ке си одам user posted image
туку што и кажал еден гинеколог на мајка ми,..и рекол дека ако немам цервикални бактерии можам да си останам бремена затоа што плодот се развива во цервиксот а не во вагината, и вагиналните немало да штетат, што мислите за ова? Треснал глупости или има логика? user posted image

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 234
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
19.8.2013 21:55:43   
LoveableMe RR
Брис си е брис, бактерија си е бактерија, инфекција си е инфекција, кога и да се прави, апаратурата ја детектира, а било која инфекција или бактерија е проблем за забременување. Позз

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 235
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
19.8.2013 22:55:56   
sandriana RR
затоа што плодот се развива во цервиксот а не во вагината,

Плодот се равива во утерус (матката) - внатре, а цервиксот е само крајноит дел - грлото на матката, и е отвор кон вагината....Муабетот дека плод се развива во цервикс е тотално лаички user posted image
А зависно од имунитетот на организмот, без разлика каде се наоѓа бактеријата, може да биде пречка за забременување, или да направи подоцна проблеми (во тек на бременоста), ако не се третира и излечи.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 236
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
19.8.2013 23:17:22   
andrijance90
Тогаш кажувајте помош јас веке не знам што да правам ништо не ми помага, 3 недели пиев и масло од оригано , мислам полуто и потешко нешто немам пиено и џабе ни тоа не ми помогна, како е можно ова ? Ставав и вино на влошка ми рекоа и тоа помагало, еден ден само немав исцедок и наредниот пак user posted image Ке почна да идам жими се и по бајачки веке зашто ова е чудо невидено user posted image

последна надеж ми е доктор Давчева што ми ја препорачаа тука, чекам да се врати од одмор и да одам user posted image

< Поракaта ја уредил andrijance90 -- 19.8.2013 23:20:12 >

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 237
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
19.8.2013 23:26:09   
sandriana RR
Работи на јакнење на имунитет, внимавај на храна - бактериите виреат во кисела средина, главно, што се добива со јадење на благо и пржена храна. Јади претежно сирови продукти - овошје и зеленчук, јогурт (кисело млеко), растителни влакна, пиј алое, внесувај антиоксиданси...води здрав живот. И најважно од се, позитивна мисла и енергија. Тргни ги грижите од глава, растерети се малку, и ќе дојде се на свое место user posted image user posted image


_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 238
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
19.8.2013 23:29:37   
andrijance90
Па не јадам благо гледам да избегнувам, имам пиено еден куп витамини и триста чуда , не знам веке што да земам, 2 години трае ова не е од вчера user posted image плус и ова маслово пишуваше дека го јакне имунитетот, не знам дали да земам нешто ептен јако како Биобрен user posted image не можам веке немам сила, имам јас и други проблеми сигурно нема да можам да забременам одма а заради проклетиве бактерии неможам ни да се лечам ни ништо user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 239
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
20.8.2013 8:45:30   
mommy_angels RR
плодот се развива во цервиксот а не во вагината, и вагиналните немало да штетат, што мислите за ова? Треснал глупости или има логика?

ова првпат слушам и некако не ми иде,каде и да е бактеријата се исто е ,а штетите што може да ги направи се огромни.Дали е цервикс или вагина,тоа е тука едно во склоп на друго,секако прави проблем.Прво да се забремени,второ откако ќе се забрамени предизвикува проблеми во бременост и трето по некое чудо се да помине без проблеми ,при породувањето ќе се префрли и на бебето,Така да андријанче90 лечи се ,најверојатно се вртите во еден тн маѓепсан круг,каде или си ги префрлате бактериите постојано еден со друг со сопругот или не ти се дадени правилните лекарства за да ги уништат.А тоа што ти го кажа сандриана погоре навистина е начин за 50 % побргу да се излечиш а и да зајакнеш имунитет,па да спречиш повторно појавување

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 240
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
20.8.2013 13:22:17   
andrijance90
нема шанси да си ги префрламе со мм затоа што , што пијам јас пие и тој, плус немаме односи се дешавало по 2-3 месеца да немаме и се да е по старо, плус цело време сме имале заштитени значи нема од каде навистина, уште еден плус кај него брисеви и остало се е чисто. Лекови ги имам испробано буквално сите, дури и микробиологот од систина доагаше на повик на докторот ми даваше она лекови, се отрув user posted image и јас имам некои мои бактерии што се вика , што не се преносливи, туку букнале во мене и не си одат.

А замислете правев пап тест во петокот и ми беше проверен од докторка пријателка за сигурна сум да е точен, и ни покажа ниту една проклета бактерија user posted image а јас исцедк имам и сум воспалена таму доле. Не знам веќе ова моево нема крај user posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 241
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
31.8.2013 15:06:30   
MademoiselleNina
Zaboraviv da odam da napravam kontrola na urinata user posted image mi stana odbivno idenjeto na lekar i stvarno skroz zaboraiv :)
A na 8 mi mislam deka mi izleze enterokokus vo urina
Ne pravev ovoj ciklus inseminacija... no sledniot bi sakala da ja pravam ako e se vo red se razbira...
Dali ima vrska ako odam vo ponedelnik na kontrola? i dali togas ke treba da mi zemaat brisevi povtorno ili samo urinokultura?


(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 242
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
1.9.2013 6:32:32   
kapina
Mojot bris vo petokot izleze ureden gi nemamveke eserihijata I streptokokusot uredno e senina napravi si gi I brisevite nemas steta

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 243
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
20.9.2013 21:33:49   
LoveableMe RR
Девојки, моите брисеви се ок, освен на едната пишуваше Candida Albicans? Ќе одам следната недела кај гинекологт за терапија, но ако има некоја искуство нека пише, кандидата обично знам што е, но ова албиканс ми мати вода, не сум го видела досега како називuser posted image . Ај па, пишете ако сте имале слично искуство.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 244
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
24.9.2013 21:14:26   
LoveableMe RR

Еве што најдов како домашен лек за кандида на овој линк

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 245
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
7.10.2013 23:58:27   
MademoiselleNina
Кога ќе ми заврши течението на несаканава црвена река user posted image user posted image user posted image ќе треба да правам вагинални брисеви, тоа би требало да е после среда некој ден.
Па сакав да прашам дали на клиника се уште важи она дека мора да се закаже по тел. ?
И дали на клиника или некаде каде што работат со плави картони може да се оди и попладне?
Не сакам веќе да излегувам од работа ... затоа барам попладне

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 246
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
8.10.2013 10:54:41   
LoveableMe RR
Најубаво да се јавиш на ГАК, има бројче во златна книга за лабораторијата, па да ги прашаш. Знам дека има втора смена, но за сигурно прашај. Позз

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 247
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
8.10.2013 12:33:04   
MademoiselleNina
Od sabajle do sega zvonam na dvata broja - no nikoj ne se javuva!!!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 248
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
8.10.2013 20:32:07   
MademoiselleNina
Денес не добив никој на микробилогија на клиника ...
А бев лично во микробиологија „пролече“ - инаку не се вика така:) не ми текнува дали пишувше институ за јавно здравје или центар за јавно здравје ...:)
Е таму работат и попладне, односно примаат вагинални брисеви до 18 часот. Се ќе беше супер - ама немаат реагенси (или шо и да е ) за да проверат уреаплазма и кламидија. А за друго може...
Незнаат кога ќе добијат ...

Сега утре останува да одам до микро на клиника ... и да прашам бидејќи телефон не користат :)

Стварно се разочарав ... у денешно време со толку развиена комуникациска технологија - да мора да одиш лично да прашаш за да добиеш една проста информација. Инаку у „пролече“ ги прашпав зошто не креваат телефон кога звонам - ми рекоа централата не ги префрлала кај нив :)))Алооооо :) се изнасмеав ... и толку ...

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 249
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
8.10.2013 20:57:35   
LoveableMe RR
Нина, можеш да однесеш брисеви во Институт за јавно здравје на клиника, но тие работат само сабајле.

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 250
Страница:   <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?