|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
2.5.2013 17:13:08   
Anonimen
Za mojata baktericka coli doktorot mi dade da pieme zaedno so mazmi CITERAL eve pieme a za kolku vreme ke ja unistime neznam samo mi odzema vreme za da gi podnesam dokum za IVF a tie mi vazat do juni dali ke uspeam neznam pozzzz do site

(Одговор на членот @bebe)
  Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
3.5.2013 9:52:40   
tatiana
zdr ja gi napraviv ispituvajanata za bris od vagina bris od cerviks i bric od cerviksza mikoplazmi mi najdoa bakterija escherichia coli vo vaginata i vo cerviks a negativ mi e samo vo cerviks za mikoplazmi vemolam da mi dadete odgovor dali toa sprecuva sto ne mozam da ostanam bremena plisssss cekam

(Одговор на членот taci14)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
3.5.2013 10:52:50   
Melanija RR
tatiana кога се има некаква вагинална инфекција не е препорачливо да се забремени а некогаш и неможе да се забремени.Добро е што е откриена бактеријата и сега терапијата што ти ја препишал лекарот завршија и пак провери брисеви.
Неколку поста погоре има баш за ешеријата и има неколку совети и линк до еден рецепт за ешерија

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот tatiana)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
3.5.2013 15:27:44   
tatiana
ti blagodaram mnogu ja gi zemav rezultatite posle praznici ke odam kaj mojot ginekolog da gi vidi da mi preoise nesto

a dali znaes kakva baterija e taa i od sto se dobiva plisssss



< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 3.5.2013 17:55:28 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
3.5.2013 18:17:02   
Melanija RR
tatiana ти пратив пп со линкови user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот tatiana)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
18.5.2013 17:52:20   
Anonimen
ja povtoriv urinokulturata (a prethotno bese pronajdena esherihija coli)i sega na rezultatot mi pisuva "Urinokulturata e sterilna po inkubacija od 24h".Moze li nekoj dokolku znae da mi go objasni ova pozzzuser posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
  Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
18.5.2013 20:12:13   
Melanija RR
Уринокултурата е стерилна значи тоа што и пишува стерилна нема бактерии user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
22.5.2013 11:19:20   
andrijance90
Давајте помош user posted image очајна сум, се почна пред 2 години кога го имав првиот и тоа заштитен однос, се јавија некои бактерии како гарднерела, стрептококус, пептерококус за кои пиев ( оспен, амоксиклав, сумамед,алмацин,ампицилин) од септември навака покрај овие мака мачам и со трихомонијазата ( испиени се 3 дози Флажил од 400 мг + вагиналети)
Ставав секакви вагиналети на природна база, вагиналети со лактобацили, спрејови се што слушнав ставив, сменив и гинеколози пак ништо. Се лечеше и мажот ми а и со месеци сме немале односи user posted image Цело време имам жолт исцедок и сум воспалена. Што да правам , гинекологот крева раце вика не знам како може ова, а сакаме и бебче со мажот ми , се лечам и од полицистични јајници, и ми вика не смееш да пробуваш за бебе додека не ги излечиш бактериите. А, што да правам никако не си одат user posted image Од денес пак сум на Флажил, црниот дроб ми е малце оштетен од толку лекови, кажувајте чаре, ми е страв да не си ги уништам јајниците со волку воспаленија и инфекции.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
22.5.2013 11:36:07   
Melanija RR
andrijance90 добре дојде на Рингераја user posted image

Треба да најдеш матичен гинеколог кој ќе биде упорен и редоследно ќе те праќа на сите потребни испитувања потребни за забременување.Вистина е дека додека имаш инфекции не треба да забремениш,мора да се да биде негативно.
Во однос на трихомонијазата потребно е ти да земаш флажил апчиња и вагиналети но паралелно и твојот сопруг да зема таблети флажил и да имате исклучиво заштитен однос.Незнам дали ваква ви била терапијата и повторно на брис.
Друг совет да смениш место и каде ги носиш брисевите.Пиши каде до сега си ги носела,пример ако си од Скопје наместо на МИкробиологија оденси ги во Иститут за јавно здравје.

Се надевам дека што поскоро ќе може да се обидувате за user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
22.5.2013 11:49:57   
andrijance90
Добро ве најдов user posted image Не знам дали не си прочитала убаво ама кажав дека се што јас пиев пиеше и партнерот немавме ни односи и бактериите си се тука . Имам брисеви носено секаде ( микробиологија,институт за јавно здравје,пролече) , моментално се лечам во Систина па и таму ги проверувам брисевите. Трихомонијазата пошто е паразит па одма се зима брис и веднаш се носи кај микробиологот да го види на микроскоп. Кламидија испитано 3 пати -негативно. Уреаплазма два пати -негативно . Матичен гинеколог секако дека си имам, но не го сметам за многу стручен па затоа и не одам често кај него.
Значи сменето повеќе гинеколози ниту еден не знае да ми најде лек. Сега одам кај Дракулевски и тој ми вели вчера дека вакво нешто како моето не видел до сега, отруена сум со лекови кои по некое чудо не делуваат, значи пијам се правам како што ќе ми кажат одам повторно се по старо исто како да не сум пиела ништо ! user posted image

< Поракaта ја уредил andrijance90 -- 22.5.2013 11:52:25 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
22.5.2013 12:58:09   
Melanija RR
Навистина неверојатно , тоа прашував дали секогаш паралелно се лечевте и двајцата, а штом е така немам коментар.Соодветен антибиотик не ти е најден требало да сменат ама некои лекари се паушални тие па тие лекови.
Мислев испитувањата ги вршиш кај матичниот но штом не ти е ни тој стручен и тој смени го,освен ако сакаш секогаш се на приватно да испитуваш.
Ќе ти посочам една тема тука на Рингераја за Информодијагностика и природно забременување можеш да ја најдеш ТУКА

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
22.5.2013 13:11:08   
andrijance90
Ама не знам кај да одам веќе, значи одев кај матичниот мој, па го сменив, па земав друга матична одам ете некад и кај неа и таа се чуди user posted image Потоа одев кај Тимчева во Систина која правеше консултации и со микробиологот ( Др.Билјана) лично она ми даваше лекови и пак ништо, по препорака преку еден пријател продолжив кај Дракулевски и он исто се чуди user posted image А, викаат дека само флажилот делувал на овој паразит user posted image
Не ми се веќе важни парите , само лекот да го најдам, испофрлав илјадници пари на лекови и вагиналети, не од што имам пари туку од што имам мака. На државно кога ги носев брисевите носев во исто време на две места ( пример. во микро и пролече) на двете покажуваше разни бактерии, толку и тие прегледуваат таму user posted image Ги оставаат во кутии седат со саати таму, а се знае дека брисот се суши и мора да се провери одма. Бар во Систина знам дека добро се проверени и сигурни се.

< Поракaта ја уредил andrijance90 -- 22.5.2013 13:13:56 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
22.5.2013 13:16:40   
trust
adrijance90 od licno iskustvo I kako patalec koj so kodini se borel so razni bakterii spas najdov samo so terapijata na Informdijagnostika , I jas se lecev kaj site mozni doktori I nikoj ne znaese sto mi e me otrua od apcinja za na kraj preku rr da razberam za ova metoda I za doktorot I od lani se lecev kaj nego I eve za po edna godina sum super, ako sakas podetalni informacii ke ti pratam pp

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
22.5.2013 13:36:19   
babyhope
Навистина те разбирам андријанче90... јас кога ја имав уреаплазнмата се плашев токму од тоа, да не е резистентна на лековите и со месеци да ја третирам само неа. Сепак се излечи со првата терапија, ама пак ме копка да проверам уште еднаш... Од она што го прочитав во случаи кога сите овие лекарства не помагаат е алтернативна медицина и што поголемо зајакнување на имунолошкиот систем. Твојот организам е презаситен од антибиотици и слични лекарства. Како што кажа и ти самата и црниот дроб ќе почне да страда (моја препорака е да прашаш во аптека за силимарин билни капсули-тие се за црниот дроб) и плус да се консултираш со лекар дали да пиеш пробиотици заради микрофлората на желудникот.
Како и да е, се надевам дека наскоро ќе се решиш од нив...
Добредојде и од мене user posted image

(Одговор на членот trust)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
22.5.2013 13:53:31   
andrijance90
Trust пиши ми те молам во порака подетално и бројче и се , ке одам обавезно, не се осекам прво добро вака, а потонав и психички, а имам само 22 години, ми се одмили и односот прв што го имав од тогаш ми почнаа сите проблеми. Жал ми е само за маж ми, се мачи и тој покрај мене. user posted image

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
23.5.2013 0:46:42   
da28
Здраво на сите јас сум нова на форумов...Сакам да кажам дека пред 8 месеци мие пронајдена уреоплазма 10 000 колицина и до ден денес сеуште не мие излечена, пиев многу апчиња Сумамед, лекоклар, вибрамицин,еритромицин,цитерал,пак сумамед и уште некои не ми ни текнува не се малку) пробавме со сопругот 2-3 пати неуспешно беше , и сега на последниот тест кога се појави пак позитивна докторот ни кажа да пиеме повторно цитерал и потоа слободно да пробаме за бебе..додека ги пиевме апчињата пиевме и пробиотици , здрава исхрана,гроздов мед , овошје многу зеленчук и уште несто пиевме ке видиме сега следниот тест што ке покаже а тоа е МАСЛО ОД ДИВО ОРИГАНО , многу здраво тешко за пиење им го препорацувам на сите а поготово на тие со имаат esherikia coli ( со гаранција ја лечи) и не само таа и многу други ( салмонела, гарданелла и други ) Има ли некој вакво искуство како моево, незнам веќе со да правам?? поздрав

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
23.5.2013 0:56:38   
da28
андријанче 90


Пробај МАСЛО ОД ДИВО ОРИГАНО го има во зегин пред 6 месеци е донесено во Македонија,има упатство како да го пиеш, малку е непријатно лошо е на мирис ама ке издржиш! паралелно со тоа ке го пиеш и чајот, јас мислам дека со ова ке ти помогне ке видиш...маслото затоа што многу е јако ке го комбинирас со маслиново масло..поздрав се најдобро

(Одговор на членот da28)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
23.5.2013 1:04:53   
andrijance90

Јас го најдов маслово сега на интернет и не пишува дека е за бактерии user posted image Кој ви го препорача на вас?

< Поракaта ја уредил andrijance90 -- 23.5.2013 1:08:37 >

(Одговор на членот da28)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
23.5.2013 1:14:23   
da28
андријанче90

Маслото ке го пиеш со чај од диво оригано...
Мене ми го препорача татко ми да го пијам , негов пријател цел година лечел бактерија со жена му, и слушнаа за дивото оригано ама кај нас го немаше па беа во Врање да го купат и со една терапија негативен тестот..И докторот кренал раце од нив им рекол незнам како да ви помогнам...
прочитај убаво пишува точно кои бактерии ги лечи ( се применува највеќе за бактерии ) Се си пишува убаво , барај и на српски сајт на гоогле ок...многу добра работа е јас од кога го испив многу добро се осекјам ....900 денари е маслото а чајот мислам 180 денари ..ама вреди ке видиш


Оригано уље е најјак билен антисептик,и изразена натибактериско,антивирусно, гермицидно,антипаразитно и антиоксидативно својство.Докажано ја елеминира габичната кандида,бактеријата ешерихија коли,салмонела,страфилокока и уште над 20 други бактерии,меѓу кои се Proteus mirabilis, Pseudomonas eruginosa, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Micrococcus flavus, Bacillus subtilis, Enterobacter cloacae, Salmonella enteritidis, Salmonella typhimurium itd.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 23.5.2013 12:59:54 >

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
23.5.2013 1:16:29   
andrijance90
ама овој пустиов трихомонас е паразит не бактерија user posted image најдов за чајот еве тука
demetra.com.mk/divo-origano/ и нигде не е спомнат трихомонасот user posted image
Ке помогне мислиш само чајот да го пијам, не сум баш при пари да купувам масло сега, се утепав давајки за вагиналети и лекови, еве денес 1000ка како ништо ми отиде user posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 23.5.2013 8:38:08 >

(Одговор на членот da28)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
23.5.2013 1:18:40   
da28
I zaboraviv...mnogu voda treba da pies..:):):)
I jas imam golem problem veruvaj 8 meseci ne mozam da ja izlecam ureoplazmatauser posted image

(Одговор на членот da28)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
23.5.2013 1:21:24   
andrijance90
леле мила што е ова не знам, глава не можеме да кренеме од бактерииве user posted image а кажи ми како се приготвува чајот, колку пати дневно се пие, колку време треба да се пие?

(Одговор на членот da28)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
23.5.2013 1:24:04   
da28
Epa ne moze bez masloto ako sakas da ima efekt..Mora masloto u kombinacija so maslinovo maslo zatoa stoe mnogu jako ke ti se gadi i vrti na pocetokot, ama toa ke bide dobar znak zatoa sto deluva masloto:) Ma sve leci i bakterii i paraziti !! I ureoplazmata nee spomnata, ama na amerikanski sajt najdov za edna devojka so nemozele da izleci ureoplazma cela godina , doktorot ja stavil na jaka doza maslo o divo origano i ja izlecila zamisli!!pozdrav ...

Cajot se pie 3 pati na den , si pisuva se vo upatstvoto kako se koristi za bakterii i drugi gluposti....1 lazica se stava vo zovriena voda se ostava da stoi 5 do 8 minuti potoa se cedi i se pie lesnoo:)



< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 23.5.2013 12:57:21 >

(Одговор на членот da28)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
23.5.2013 1:28:32   
andrijance90
Оф леле, ама во упатството пишува разни начини на пиење, за разни проблеми за нашиов како е? Ај те молам ако не ти е тешко да ми пишеш како точно го пиеше ти за маслото зборам , тука пишува во коцка шеќер, во сок, вода...

< Поракaта ја уредил andrijance90 -- 23.5.2013 1:30:08 >

(Одговор на членот da28)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Вагиналните инфекции како проблем за забр...
24.5.2013 1:04:05   
da28
andrijance 90

Jas go piev vaka.. prv den ( sabajle edna kapka i navecer isto) vtor den ( sabajle 2 kapki i navecer isto 2 kapki) treti den ( sabajle 3 kapki i navecer isto 3) potoa 4 den ( 3 kapki sabajle i 3 kapki navecer) 5 den ( dve kapki sabajle i dve kapki navecer) 6 den 1 kapka sabajle i 1 kapka navecer) Pravis pauza 3 dena i prodolzuvas isto se dodeka ne go ispies celo...pozdrav

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?