|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зошто доењето станува непопуларно?!

Редакција Рингераја, 5.8.2021
Негувањето на бебињата е нешто неразделно поврзано со сите видови во природата. Во праисториските времиња, доењето било првиот приоритет на мајките до подоцна во детството

image
/11


Во античките времиња доењето продолжило да биде од клучно значење, а божиците на мајчинството се претставени со голи гради. Истовремено, за првпат во историјата, доилките се појавиле во општествата како правна професија за замена на мајките кога не биле во можност да ги хранат своите деца; специјален прибор за вештачко хранење исто така . Во Стариот Египет, доењето било прв приоритет на мајките додека бебињата не наполнат шест месеци, а потоа им било давано кравјо млеко. Во Античка Месопотамија и Античка Грција, доењето имало голема вредност и може да се најдат бројни референци во митологијата. Жени за доење биле исто така широко распространета појава и  во овие општества. Како и да е, големите историчари и филозофи, како Аристотел и Плутарх, се противеле на вработување на жени доилки, бидејќи тие силно верувале дека доењето е должност на мајката.

Во римско време, изнајмување на доилки почнало да биде избор на мнозинството богати семејства. Во Израел и Кина, доењето продолжува до двегодишна возраст, додека во Индија, престанува на шест месеци, со никнивањето на првите заби. Во исламот, доењето има верска основа и обично трае две години а жени - доилки се избрани од родители со голема промисленост. Во византиско време, времетраењето на доењето било поставено на околу дваесет месеци. Колострумот се сметал за несоодветен и наместо тоа, во првите денови од животот, на новороденчињата им се нудел мед. Во средниот век, повторно се појавиле приговори за жените - доилки, бидејќи се сметало дека мајчиното млеко може да ги пренесе физичките и психолошките карактеристики на жената и дека доењето е должност на мајката. Во ренесансата, списите за педијатрија силно го аргументираат доењето на мајката. На крајот на осумнаесеттиот век, се појавија нови замени за хранење доенчиња, како што се животинско млеко и вештачка формула. Во наредните години (19 век) мајките мораа да работат за да придонесат за семејниот приход, и за прв пат вештачкото хранење стана првиот избор. На почетокот на овој век, првата хемиска анализа даде огромна предност во однос на мајчиното млеко. И покрај тоа, во дваесеттиот век, формулите продолжија да бидат првиот избор бидејќи рекламирањето го изврши своето влијание врз јавното мислење. Особено во развиените земји, имаше драматично зголемување на употребата на формули, бидејќи се сметаше дека е најдобрата исхрана за доенчињата. Како резултат на тоа, има појава на некротизирачки ентероколитис со зголемување на смртноста кај новороденчињата. Мајките избегнуваа доење бидејќи честопати се срамеа, бидејќи градите се елемент на сексуалноста на жената. Во последно време, во светот се забележува силно движење кое се обидува да ги убеди општествата и здравствените работници за безбројните предности на доењето за мајката, доенчињата и долгорочно за здравствените системи.
Доењето е природно средство со кое бебето добива храна. Во повеќето општества, жените обично ги дојат своите бебиња, ова е најприродниот, удобен и најисплатлив метод за хранење бебе.
Во почетокот на 20 век, доењето почна да се гледа како нешто негативно, особено во Канада и САД каде што се сметаше за ниска класа и некултурна практика. Употребата на формули за бебиња се зголеми, што се забрза по Втората Светска Војна.
Денес постои цела индустрија која претерува со лажни информации околу доењето, го третира како болест, нуди премногу интервенции па дури и нуди спас со прекумерната комерцијализација на производителите на формули и нивното тврдење дека сме ги надмудриле градите на една жена кога станува збор за храна на нејзиното бебе.

Сепак, денес, постои цела индустрија која претерува со искривување насликана за доењето, го третира како болест, нуди премногу интервенции, па дури и понуди нов спасител што ќе го подобри процесот на доење на бебињата на мајките. Каква е оваа индустрија? Консултанти за лактација. Еве како функционира конусот. Прво, оваа индустрија ги препродава придобивките од доењето. Следно, со вознемиреност кај жените за цената на неуспехот во доењето. Потоа ги зема  нормалните замки и тешкотии на бременоста и доењето и ги претвора во криза. Конечно, подготвена е да понуди разновидни интервенции базирани на не-докази, но профитабилни за да им помогнете да успеат. Во сегашната средина, пумпата за гради е ново породување со царски рез а формулите за бебиња и претераните тврдења за новни придобивки се користат за да се создаде средина на страв што поттикнува прекумерна употреба на истите. Денешните мајки се под притисок дали да дојат, бомбардирани со информации од компаниите за формула, во кои истата ја претставуваат како супериорна во однос на мајчиното млеко, подобра, попрактична, поздрава храна за "гладни бебиња" и пред с?, без да се вклучува н факторот на делови од човечкото тело.
Имајки го во предвид и фактот што денешните мајки се активни и надвор од домот и обврските кон бебето - порано се враќаат на работа, се движат со мало бебе во јавност - а општеството доењето во јавност го маргинализира и за жал, најчесто го осудува, гледајќи на истото како срамно па дури и вулгарно - мајките с? почесто го избираат "последниот начин" - хранење со формула од шише.
И за крај, поради фактот што најчеста реакција кон доењето е тоа што прави другите да се чувствуваат непријатно.  
Во општество каде градите се сметаат за сексуални, глетката на бебето што се храни со градите може да изгледа несоодветно.


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Видови брашно без глутен и како да ги кори...
Популарни замени за брашно
9
Најубави имиња за девојчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за девојчиња. Еве го нивниот избор
5
Има ли Вашето бебе теменица?
Теменица (себороичен дерматитис кај бебињата, познат под називот „crusta lutea“, млечна краста, pytiriasis capitis), пре...
3
Како да и помогнете на мама кога бебето пл...
Дали навистина знаете каква е ВИСТИНСКАТА поддршка на мајката кога нејзиното бебе плаче и има проблеми да го утеши? Пров...
3
Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?