|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Зошто бебињата плачат во авион?

Редакција Рингераја, 24.6.2020
Патувањето со авион за родителите со бебе може да биде вистински кошмар. Погледнете зошто бебињата плачат кога патуваат со авион
Клучни зборови:

image
/11


Без разлика дали сте само патник во авионот или родител на бебе кое плаче во авион, воопшто не е пријатно. При полетување и слетување, бебето чувствува голема промена, особено во ушите поради притисокот, па затоа е сосема разбирливо за него да почне да плаче.

 

Постојат многу причини за ова.

Бебето не се чувствува пријатно, може да биде уморно, гладно, осамено. На некои бебиња дури и им е досадно. Сепак, постои посебно мислење на експертите дека клучот е непријатното чувство во ушите.

 

"Една од главните причини за плачење на бебето во авионот е недоволно развиеното изедначување на притисокот во средното уво. Кај бебињата, Евстахиевата цевка сеуште не се развила", посочи д-р Баер за порталот Live Science.

 

Евстахиевата цевка го контролира притисокот во средното уво изедначувајќи го со околниот. Претежно е затворена, а се отвора при при прозевање, голтање, џвакање, што овозможува да помине притисокот. Кога атмосферскиот притисок нагло се менува, се појавува чувство на блокада во увото.

 

Проблемот особено се појавува кога авионот ќе слета, затоа што е многу потешко да се изедначи кога се менува од низок на повисок атмосферски притисок.

Возрасните лесно го изедначуваат притисокот во ушите со прозевање, голтање или со постапка на ненадејно издишување додека носот и устата се затворени.

 

Кога полетува и слетува авионот, обидете се да го одржите бебето будно, оставете го да јаде во тие моменти. Ако бебето има инфекција на горниот респираторен систем, избегнувајте летање.

 

Важно е да се знае дека оваа болка кај бебињата е привремена, не може да создаде долготрајни проблеми и обично се смирува за неколку минути, кога притисокот ќе се изедначи.

Ова сигурно не го знаевте за новороденчињата!
Бебињата се неверојатни мали суштества кои постојано ги изненадуваат своите родители, претежно позитивно, а понекогаш и ...
14
Развојни патокази кај новороденче од 0 - 1...
Првиот вид на социјална комуникација помеѓу мајката и бебето се случува по породување, со наизменично прилагодување на д...
8
Бебето треба да спие со мајката до третата...
Бројни истражувања покажале дека срцето на бебето е под многу поголем стрес ако треба да спие само
6
Грешки кои ги прави секоја мајка по породу...
Дали за прв пат станувате мајка? Оваа промена макар и радосна, може да биде и многу стресна за вас. Загриженоста околу д...
6


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Дали?
Jana9

Дали читате весници?

ДА (60%)

НЕ (0%)

Понекогаш (40%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!