|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Ви се чини дека бебето е постојано гладно?

Редакција Рингераја, 12.1.2021
Кога имате новороденче, понекогаш може да се чувствувате како да го храните непрекинато и едвај завршувате со една храна пред следниот почеток, оставајќи да се грижите дека вашето бебе е „секогаш гладно“

image
/11


Може да изгледа дека вашето бебе само „бара“ и дека никогаш нема доволно храна. Важно е да сфатите дека ова може да биде сосема нормално и дека вашето мало бебе има многу мал стомак, затоа му се потребни овие чести хранења.

 

Често хранење

Мало бебе може да се храни до 12 пати на ден во раните денови, а процесот на гушкање и блискост е важен и за мајката и за бебето. Во првите денови рутина не е навистина можна и треба време за да се појави некаков вид на шема.

 

Иако секое бебе е различно, добра индикација дека вашето бебе е сè уште гладно е ако почесто плаче и се храни подолго кога ќе им ги понудите градите. Меѓутоа, ако вашето бебе има неколку влажни пелени на ден, добива тежина и генерално е среќно, тогаш е малку веројатно дека ќе остане гладно. Само обидете се да го храните толку често и колку што сака.

 

 

Скок во развој

Сите бебиња се единствени и имаат скокови во развојот во различно време. Некои од вообичаените периоди кога новороденчињата и доенчињата можат да имаат скок во развојот се приближно на возраст од 10 дена, 3 недели, 6 недели, 3 месеци и 6 месеци. За време на овој период, бебето честопати ќе сака почесто да дои.

Добрата вест е дека овие обично траат само неколку дена и ќе го стимулираат вашето тело да произведува повеќе мајчино млеко за да ги задоволи растечките нутритивни потреби на вашето бебе.

 

Управување со зголемување на телесната тежина

Нормално е бебето да изгуби до 10% од неговата телесна тежина. После првите неколку дена, иако постојаното зголемување на телесната тежина во комбинација со честите влажни пелени и среќната диспозиција е најдобриот начин да се потврди дека вашето бебе добива доволно исхрана.

 

Дали плачењето е сигнал за глад?

Вашето бебе може да биде премало за да прави разлика помеѓу неговата потреба за храна и потребата за љубов. Некои експерти сметаат дека е во ред да се понуди градата дали за храна или за удобност, но погледнете ги нашите совети за спиење откако вашето бебе ќе порасне малку и сакате да избегнете да го храните за да спие навечер. Да се ??зближите со вашето бебе, можеби со контакт кожа на кожа, може да биде доволно за да го утешите пред да му понудите храна. Процесот на доење помага во регулирање на температурата и срцевиот ритам на вашето бебе и исто така го намалува неговиот крвен притисок, плус процесот на утеха е важен социјален и емоционален фактор.

 

Дали добива доволно млеко?

Ако сте загрижени, најважната работа што треба да ја направите е да се консултирате со педијатарот на вашето дете, или со советник за доење. Добар советник за доење ќе може да ви покаже дали можете повеќе да направите за да се осигурате дека бебето е добро нахрането.

 

Знаци за кои треба да внимавате се:

 

Чести влажни / валкани пелени

Бебето е активно, будно има добра боја и цврста кожа

Ако погледнете во вашата црвена книга, ќе ги најдете упатствата од Светската здравствена организација (СЗО) кои го опишуваат оптималниот раст за децата кои се дојат.

 

Следните начини не се добри за проценка

 

Вашите гради не се чувствуваат исполнети

Вашето бебе почнува да спие преку ноќ

Вашето бебе плаче после хранењето

Вашето бебе одеднаш почнува да се храни почесто

Може да се измолзи само  мл. млеко

Ако сте воопшто загрижени, обратете се кај вашиот педијатар.

 

Зошто моето бебе сака постојано да се храни?

Може да откриете дека откако ќе навлезете во прилично стабилен начин на хранење, вашето бебе одеднаш почнува да се храни многу почесто - дури и на секој час! Ова може да биде од различни причини - можеби вашето бебе настинува. Зголеменото доење може да обезбеди драгоцена заштита од болести, бидејќи вашето бебе ќе добие антитела и имунитет што вашето тело ги направило особено за вашето бебе во ова време.

 

Некои бебиња повеќе сакаат да се дојат и од други причини. Дали има значителни промени во вашиот живот, на пример, преселување, одмор или посетители во куќата? Дали неодамна сте далеку од вашето бебе повеќе од вообичаено? Дали вашето бебе почнува да вади заби? Честопати промените во рутината или новите фази на развој кај бебето предизвикуваат зголемена желба за доење за удобност и чувство на блискост.

 

Меѓутоа, почестото зголемувањето на хранењето се должи на скок во развојот. Овие скокови генерално може да се очекуваат кога вашето бебе е околу 3 недели, 6 недели, 3 месеци и 6 месеци и може да трае неколку дена. Одговорете на дополнителните барања на вашето бебе и ова ќе ја задржи лактацијата - како и давање можност за дополнително гушкање! Осигурете се дека јадете доволно, дека пиете многу вода и дополнително се одморате за вашето тело да се справи со дополнителната побарувачка на млеко.

Фото: 24 најубави фотографии од доење
Погледнете ги овие прекрасни фотографии од доење. Сигурни сме дека ќе ви заигра срцето
97
Грижа за мајката по породувањето
Да се биде информиран за тоа што да се очекува, кога и зошто да се побара медицинска помош, не само што ќе ви ја олесни ...
10
10 најголеми грешки при заспивање на дете
Дали имате проблем да го заспиете вашето дете и се буди во текот на ноќта? Прочитајте некои од најчестите погрешни чекор...
8
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
6


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

телефони
misticia

дали имате стари мобилни телефони по дома од други мрежи или расипани апарати?

имам неколку (58%)

имам еден (20%)

немам и не сум имал/а (8%)

немам зошто ги фрлив (13%)


Број на сите гласови: 118

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!