|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Запознајте ја мајката која дои туѓи деца

Редакција Рингераја, 25.5.2020
Иако доењето туѓи деца беше совршено вообичаена професија во минатото (доилките беа особено пожелни во аристократските и кралските кругови), по пронајдокот на млечните формули, мајките што дојат речиси целосно исчезнаа од западните општества
Клучни зборови:

image
/11


 

Меѓу современите жени, всушност постои одредена отпорност на жена што дои странско дете. Како да го „нечистувате“ бебето и да се прашувате зошто мајката на бебето сама не дои.
Сепак, дури и научни студии покажуваат дека е многу подобро за здравјето и развојот на бебето да добијат млеко од друга мајка како формула за млеко за замена, ако неговата мајка не е во состојба да го дои.
Ова е една од причините зошто има се повеќе банки на донирано мајчино млеко ширум светот, а ние сè уште наоѓаме некои мајки кои дојат.
Како Саманта Гадден од насловната фотографија, мајка на четири деца која повеќе од една деценија дои странски деца.
 
 
Се случи комплетно спонтано
Како што рече Саманта, таа не планирала да дои, но се случило целосно спонтано.
Нејзината пријателка мораше да ја помине ноќта во болница со едно постаро дете и требаше некој да го бебиња своето бебе преку ноќ. Секако, Саманта беше среќна што и помогна и подоцна го опиша своето искуство од првото доење на странско дете на својот блог:
"Бебето на еден пријател најпрво зеде неколку тест-голтки, а потоа се задоволи со долго доење. Во исто време, јас го доив мојот деветмесечен на другите гради, па тие беа како браќа кои дојат. Се сетив на тандемот доење на моите први три деца кога Јас истовремено доив три и петгодишни деца. Кога бебето на мојот пријател беше нахрането, тој заспа задоволен, повторно се разбуди за уште едно доење и повторно заспа. ”
Кога една пријателка доцна попладнето се врати дома од болницата, Саманта во рацете стави целосно и радосно бебе. И, таа рече дека ќе го стори тоа веднаш, бидејќи не можеше да замисли гладно и тажно бебе да му ја одзема храната и топлината на дојките доени ако ги има на располагање цело време.
Со доењето на странско дете, таа не само што му помогна на бебето, туку и на другарка во болницата, така што таа беше под помалку стрес заради гладното бебе, и покрај сите грижи за постарото дете.
 
ПРОЧИТАЈТЕ: И мајчиното млеко се користи за лекување на рак
 
Млеко за бебе од мајка на кое повеќе не му било дозволено да дои заради карцином
"За мене, доењето туѓо бебе не беше ништо помалку од контроверзно или чудно. Мојата пријателка и нејзиното бебе ми требаа, а додека доив странско бебе, исто така се чувствував добро за себе, бидејќи мајките брзо забораваат колку се мали бебињата.
Всушност, го доживеав ова доење како привилегија и знак на голема доверба, бидејќи една пријателка ми го довери своето најголемо богатство - нејзиното совршено бебе “, рече Саманта, која оттогаш дои странски деца и ги дои повеќе од една деценија. повеќе не може да смета.
Во минатото на доењето, таа дои претежно деца кои мајки не можат сами да дојат. Како бебето на пријател на illил, кое има рак и веќе не смееше да дои.
"Јас очајно сакав моето бебе да остане на мајчиното млеко и покрај мојата болест. Така, Саманта и уште една прекрасна пријателка ми помогнаа со доењето и донирање на нивното млеко, со кого се качив на шестмесечно патување за собирање шишиња мајчино млеко од неколку мајки на срцето, кои беа подготвени да ми помогнат “, Gил е благодарен.
 
ИСТО ВИДЕТЕ ВИДЕО: Мајчиното млеко е вистинско течно злато
 
Несебична, емпатична и алтруистичка помош на мајките кои имаат потреба
За мајките што дојат, донираното млеко и / или доењето може да биде многу вредно решение. Оваа опција најчесто ја избираат мајките кога станува збор за неочекувани и тешки ситуации кои одеднаш ја лишуваат мајката од можноста за доење.
Една таква мајка во неволја беше и Кејли, која очајно побара помош преку Интернет кога мораше итно да оди во болница. За среќа, Саманта го прочита нејзиниот запис и понуди да му помогне на семејството.
„Елиот беше нетолерантен кон формулите со млеко и беше многу болен, а Оливер одбиваше ништо друго освен доењето. Кога пристигна Саманта, ги дои двете деца, кои добро јадеа кај Саманта, додека нивниот татко собираше мајчино млеко од донатори наоколу. "Саманта дури и ми испрати фотографија од нејзиното доење, задоволна од Елиот и Оливер, што ми помогна многу да се смирам за време на тие тешки периоди во болницата. Саманта е навистина исклучителна и несебична жена која ме инспирира одново и одново", се уште е преместена. Кејли.
 
ИСТО ПРОЧИТАЈТЕ: 5 начини на кои татко може да поддржува доење
 
Мајчиното млеко од странство е подобро од адаптирана формула за млеко
Саманта, која работи како дула и им помага на семејствата за време на бременоста, породувањето и по породувањето, изјави за „БелиБели“ дека доењето не е дел од нејзината работа во дуел (не треба да се очекува од секоја дула!), Но во реалноста целосно неплатена помош што им се нуди на оние жени на кои им е најпотребно.
Но, тој исто така има забавни спомени од неговите искуства што дојат: „Забележав дека знае

Меѓу современите жени, всушност постои одреден отпор, кон жена што дои туѓо дете. 

Сепак, дури и научни студии покажуваат дека е многу подобро за здравјето и развојот на бебето да добие млеко од друга мајка,отколку млечна формула, ако неговата мајка не е во состојба да го дои.
Ова е една од причините зошто има се повеќе банки на донирано мајчино млеко ширум светот, а ние сè уште наоѓаме некои мајки кои дојат.

Една таква жена е Саманта Гадден од насловната фотографија, мајка на четири деца која повеќе од една деценија дои туѓи деца.
 

Се случи комплетно спонтано

Како што рече Саманта, таа не планирала да дои, но се случило целосно спонтано.
Нејзината пријателка мораше да ја помине ноќта во болница со постарото дете и требаше некој да го чува нејзиното  бебе преку ноќ. Секако, Саманта беше среќна што и помогна и подоцна го опиша своето искуство од првото доење на туѓо дете во својот блог:
"Бебето на мојата пријателка најпрво зеде неколку тест-голтки, а потоа се задоволи со долго доење. Во исто време, јас го доев мојот деветмесечен син на другата града, па тие беа како браќа кои дојат. Се сетив на тандем доење на моите први три деца кога истовремено доев три и петгодишни деца. Кога бебето на мојата пријателка беше нахрането, тоа заспа задоволно, повторно се разбуди за уште едно доење и повторно заспа. ”

Кога мојата пријателка доцна попладнето се врати дома од болницата, во рацете стави целосно нахрането и радосно бебе. 
Со доењето на туѓото дете, таа не само што му помогна на бебето, туку и на другарка и во болница, така што таа беше под помалку стрес заради гладното бебе, и покрај сите грижи за постарото дете.
 
 
Млеко за бебе од мајка на која повеќе не и било дозволено да дои заради карцином

"За мене, доењето туѓо бебе не беше ништо помалку од контроверзно или чудно. Мојата пријателка и нејзиното бебе ми требаа, а додека доев туѓо бебе, исто така се чувствував добро за себе, бидејќи мајките брзо забораваат колку се мали бебињата.
Всушност, го доживеав ова доење како привилегија и знак на голема доверба, бидејќи една пријателка ми го довери своето најголемо богатство - нејзиното совршено бебе “, рече Саманта, која оттогаш дои туѓи деца и ги дои повеќе од една деценија. 


Таа дои претежно деца на мајки кои не можат сами да дојат. Како бебето на пријателката, која има рак и веќе не смееше да дои.
"Јас очајно сакав моето бебе да остане на мајчино млеко и покрај мојата болест. Така, Саманта и уште една прекрасна пријателка ми помогнаа со доењето и донирање на нивното млеко “, ја искажува својата благодарност мајката Џил.
 
 
Несебична, емпатична и алтруистичка помош на мајките кои имаат потреба

За мајките што дојат, донираното млеко и / или доењето може да биде многу вредно решение. Оваа опција најчесто ја избираат мајките кога станува збор за неочекувани и тешки ситуации кои одеднаш ја лишуваат мајката од можноста за доење.
Една таква мајка во неволја беше и Кејли, која очајно побара помош преку интернет кога мораше итно да оди во болница. За среќа, Саманта го прочита нејзиниот напис и понуди да му помогне на семејството.

„Елиот беше нетолерантен кон формулите со млеко и беше многу болен, а Оливер одбиваше се друго освен доењето. Кога пристигна Саманта, ги надои двете деца, кои добро јадеа кај Саманта, додека нивниот татко собираше мајчино млеко од донатори наоколу. "Саманта дури и ми испрати фотографија од нејзиното доење, задоволна од Елиот и Оливер, што ми помогна многу да се смирам за време на тие тешки периоди во болницата. Саманта е навистина исклучителна и несебична жена која ме инспирира одново и одново", раскажува Кејли.

  
Мајчиното млеко од туѓа мајка е подобро од адаптирана формула за млеко

Саманта, која работи како дула и им помага на семејствата за време на бременоста, породувањето и по породувањето, изјави за „БелиБели“ дека доењето не е дел од нејзината работа на дула (не треба да се очекува од секоја дула!), Но во реалноста помошта им се нуди на оние жени на кои им е најпотребно.
Но, тој исто така има забавни спомени од неговите искуства што дојат: „Забележав дека повеќето бебиња на првото доење кај „туѓите мајки“ прво ја грабнуваат брадавицата, а потоа застануваат и делуваат целосно збунети, ги креваат рамењата во зачуденост, а потоа кога ќе сфатат дека е сè едноставно, започнуваат нормално да влечат“.

Како што рече Саманта, таа исто така ги доела децата за кои се грижеле како бебиситерка еднаш или двапати, иако не добила дополнителна плата за тоа. Како што е убедена Саманта, таквата грижа, која исто така би вклучувала и доење, сигурно ќе им го олесни животот на многу мајки кои дојат кои веќе имаат добро воспоставено доење и ја даваат таа скапоцена пауза од доењето.

Сепак, бидејќи мајчиното млеко е најдобрата храна за бебето, опцијата за донирано мајчино млеко или доење е дефинитивно подобра опција од адаптираната млечна формула, која исто така е призната од Светската здравствена организација (СЗО).

Најубави имиња за момчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за момчиња. Еве го нивниот избор
139
18 знаци со кои подобро ќе го разберете бе...
Кога бебето е навистина мало, неговите родители имаат тенденција да стравуваат во врска со благосостојбата и здравјето н...
106
Најубави имиња за девојчиња по ваш избор
Ги повикавме мајките на Facebook да ни кажат кои им се омилени имиња за девојчиња. Еве го нивниот избор
92
Средена и убава и по породувањето
Време е за промени! Можеби ви изгледа невозможно – но не е така!
61


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

најубаво женско име
happy mommy

Мами со ова да ми помогнете да си одберам именце

Клара (11%)

Ева (32%)

Лара (10%)

Дора (10%)

Миа (28%)

Луција (9%)


Број на сите гласови: 119

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!