|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Работи кои не треба да ги загрижуваат родилките

Редакција Рингераја, 25.9.2023
Не се сите жени филмски ѕвезди да можат да живеат со чили пиперки и вода со лимон и четири дена по раѓањето да ја вратат титулата на секс симбол. На некои им треба подолг временски период за да го вратат своето тело во нормала по породувањето

image
/11


Зар и по раѓањето стомакот останува толкав?

Не се сите жени филмски ѕвезди да можат да живеат со чили пиперки и вода со лимон и четири дена по раѓањето да ја вратат титулата на секс симбол. На некои им треба подолг временски период за да се ослободат од наслагите и да го вратат или евентуално донесат своето тело во приближно иста состојба како претходно. Ако едноставно не можете да го прескокнете тоа прашање, почекајте тоа да го стори родилката.

Бебето плаче! Сигурно е гладно.

Без разлика на вашето мислење со овој заклучок ја повредувате мајката, затоа што така се добива впечаток дека таа го изгладнува детето и дека не знае кога е време да го нахрани. Не е секогаш се толку очигледно, можеби бебето има грчеви, можеби сака цуцла или пак има мокра пелена пелена. Не потценувајте го заморот на мајката која не спиела ни еден час во последните неколку денови на која и сама и доаѓа да заплаче.  

Бебето е толку убаво! Воопшто не личи на вас!

Со таков “заклучок” бидете благодарни да не добиете удар по задникот кога ќе ве испраќаат.

Толку е сладок!

Иако новороденото девојче може и да нема толку бујна коса, мајката не сака кога ”нејзе” ќе ја заменат со него. Можеби нема да се налути и љубезно ќе ви го каже одговорот, но сепак ќе се почувствува непријатната ситуација во која сте ја ставиле со Вашето прашање или коментар.

Нели е време да го одвикнеш од цуцлата?

Има бебиња кои тешко или воопшто нема да ги навикнете на цуцла. Но оние бебиња кои ја обожуваат својата цуцла секако дека ќе се одвикнат од неа или самостојно или со помош на нивниот родител. Не заборавајте дека цуцлата има смирувачки ефект врз бебињата. Покрај тоа помага во спречување на синдром на ненајдена смрт кај новороденчињата.

Детето е буцкасто!

Мајките се свесни дека нивното бебе е буцкасто. Единствeна работа на новороденчето е да јаде, да спие и да сака внимание кога е будно. На крајот повеќето бебиња се буцкасти и тоа ги прави подеднакво неодоливи.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Направете моќен рецепт кој ќе ве штити од ...
Грипот полека но сигурно започнува да ги посетува нашите домови. Рецептот кој денес ви го нудиме нема да има многу добар...
5
Нежно лекување и хигиена на носот
Благодарение на солите кои се содржат во Нисита, во носот се создава и одржува влажна средина што доведува до брза реген...
4
Готвач за бебе
Кашички од зеленчук од 6 – 8 месеци
4
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
4
Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?