|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Рецепти за првиот оброк на бебето. Од каде да започнам?

Редакција Рингераја, 25.9.2020
И покрај тоа што е традиција во нашите региони, додатоците во исхраната да започнуваат со овошје, словенечките автори на книгата „Бебињата сакаат да папаат“ препорачуваат зеленчук за првиот оброк на бебето

image
/11


Кога ќе почнете да го доите вашето бебе зависи од тоа дали го доите или не и од потребите на вашето бебе. Се смета дека на бебињата не им е потребна цврста храна пред возраст од 4 месеци и дека воведувањето на дополнително хранење започнува по 17-тата недела, ако бебето е на вештачко хранење или од 6-та година од животот, ако е на мајчино млеко. Во секој случај, се препорачува да се започне со дохрана во консултација со педијатар, кој може да даде најдобра проценка на развојот на вашето бебе и препорака за првиот оброк на бебето.

 

Додатоците или цврстата храна треба да се воведат на таков начин што постепено ја намалувате количината на млеко и ја зголемувате количината на цврста храна. На крајот на првиот месец на дохрана, се препорачува бебето да консумира приближно 150 до 200 грама цврста храна за да замени еден оброк од млеко.

 

Пире од овошје или зеленчук?

Освен што мајките размислуваат кога да започнат со дохрана, тие исто така треба да одлучат со која храна да започнат и дали првиот оброк ќе биде појадок или ручек или каша од овошје или зеленчук?

 

Иако во нашиот регион постои традиција дека дохраната започнува со овошје, односно со малку сок од јаболко, или рендано јаболко, словенечките автори на книгата Бебињата сакаат да папаат - препорачуваат да се започне со додатоци со зеленчук со неутрален вкус, како што се моркови или тиквички. И има причина за тоа.

 

Избегнувајте навикнување на слатка храна

- Сите имаме предиспозиција да сакаме слатка храна. Затоа, ако започнете дохрана со слатка храна и го навикнете вашето бебе на сладок вкус на овошје, можно е дека тогаш ќе му биде потешко да го прифати вкусот на зеленчукот. Ова е причината зошто нашата препорака е да се започне првиот оброк за бебиња со зеленчук со неутрален вкус, вели Изток Јанчар, еден од авторите на оваа обемна книга за готвење за доенчиња и мали деца, но и за целото семејство.

 

Тие предлагаат да се воведе цврста храна во оброкот за ручек, во средината на денот, на пример тиквички, особено ако е летно време, а тиквичките се млади. Ако се тиквичките одгледувани дома, не е потребно да ги лупите или да го отстранувате семето.

 

Зеленчукот секогаш треба да се дава едно по едно и во интервали од околу 4, 5 дена, поради можна алергиска реакција, како и да се навикне детето на вкусот. Треба да знаете дека алергиите можат да се појават веднаш, но и по неколку дена.

 

Рецепти

Подолу се дадени неколку рецепти за првите оброци на бебето.

 

Мелени или сецкани тиквички

 

Ако одлучите да започнете со зеленчук, т.е. тиквички, за почетна навика доволно е да се готват парчиња тиквички (неколку лажички или 5 d0 20 g) во вода или пареа 20 минути, да се исцедат, да се матат добро со вилушка или да се изблендираат со миксер и да се понудат на бебето за време на ручекот - 30 до 60 минути пред оброкот од млеко.

 

Тиквички и компири

 

По 5 дена можете да додадете компири во тиквичките. Одозгора ставете полна лажица исечени тиквички и гответе заедно со 3/4 полна лажица исечени компири. Пасирајте или исецкајте го варениот зеленчук и додадете половина лажичка масло, по можност од репка, маслиново или сончогледово.

 

(Со текот на времето, полека зголемете ја количината на масло од лажичка на лажичка и пол.)

 

Кога подготвувате оброк, се предлага да се држите до соодносот на храна. Односите препорачани за бебето - помеѓу зеленчук, гарнир и месо се 2: 1: ½. (За возрасни 2: 1: 1.)

 

Околу еден месец по воведувањето на цврста храна, постепено нудете каша од зеленчук, компири и месо. Било да е тоа младо, бело месо, пилешко или гради од мисирка.

 

Моркови, компири и пилешко

 

Состојки

1 грст (околу 50 гр) моркови

1 помал компир

20 грама пилешко 

половина лажичка маслиново, канола, соја или сончогледово масло

 

Подготовка

Згответе ги излупените компири, моркови и парчиња пилешко на пареа или варете ги во вода. Компирите и морковите изгмечете ги и додадете го сецканото месо или измиксирајте сè заедно во блендер. Мешајте го месото во соодветно разладена каша.

 

(За подобра апсорпција на железото од месото, се препорачува да додадете малку овошен сок, или витамин Ц.)

Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
3
Првите запчиња, вистинска се мака
Некои бебиња не го ни чувствуваат никнувањето на првите запчиња, додека други имаат проблеми со недели.
3
Телесна тежина на новороденото бебе
Телесната тежина на бебето делумно зависи од тоа колкав е Вашиот прираст на тежина во бременоста, а нормалната телесна т...
3
Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Sto?
Jana9

Sto poveke preferirate?

Zlato (44%)

Srebro (22%)

Dijamanti (11%)

Ni edno od ovie raboti (22%)


Број на сите гласови: 9

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!