|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што треба да знаете за вагиналното породување?

Редакција Рингераја, 25.6.2021
Имајте доверба во вашето тело...тоа знае што прави

image
/11


За време на бременоста, матката на жената го негува и го штити фетусот во развој за време на бременоста. Целосна бременост трае приближно 40 недели.  

Кога фетусот ќе созрее за претстојното раѓање, бебето почнува да поминува низ низа движења што му помагаат да се движи низ породилниот канал. За време на породувањето, матката се собира во редовни интервали, предизвикувајќи отворање на отворот на матката, грлото на матката. Овие контракции обично се нарекуваат болки во породувањето.  

Кога контракциите ќе доведат до проширување на грлото на матката до 10 см, отворот е доволно голем за да може бебето да помине од матката во вагината. Вагината е мускулна цевка која може да се прошири за да ги собере главата и рамената на бебето. Контракциите на матката продолжуваат сè додека не се породат бебето и плацентата.

 

Погледнете повеќе во видеото

 


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Зошто добивам тежина толку брзо за време н...
Леле! На вагата можете да видите колку брзо ова бебе расте во вашиот стомак. Да ја разгледаме оваа често контроверзна те...
4
SPIRULINA PACIFICA – суперхрана за трудниц...
Spirulina Pacifica е извонредна комбинација на бета-каротен, хлорофил, витамини на Б комплексот, комплетни протеини, гам...
3
Растење на плодот по недели, 2. тромесечје
Знаете ли дека сте бремени, или во суштина не знаете што се случува со вашето тело? Овој текст ќе се обиде да ви објасни...
3
Киретажа - значајна гинеколошка процедура
Киретажата претставува мала хируршка операција која се користи како за поставување на дијагноза од материјалот што се до...
3
Анкета

Dali?
Jana9

Dali nekoj ako vi zgresi ili povredi ?

Ke mu prostite (0%)

Ke mu vratite vo ista mera (50%)

Ne se zamaram (50%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!