|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Правила на приватност

Редакција Рингераја, 2.9.2020
Правила на приватност на порталот Рингераја.мк

image
/11


 

ВОВЕД
Во мај 2018 година, во согласност со новата Општа регулатива за заштита на податоците, ја ажуриравме Политиката за приватност за да ви помогнеме да ги разберете информациите што ги собираме и зошто.
Општата регулатива за заштита на податоците е дизајнирана да ги усогласи законите за приватност низ цела Европа и затоа има подетални правила за транспарентност на информациите, за тоа како компаниите ги опишуваат своите постапки за обработка на податоци
Исто така, направивме измени за да ја подобриме видливоста на вашата приватност и да ги поедноставиме поставките за приватност. Вашите тековни поставки и начинот на обработка на вашите податоци нема да се променат со ажурирањата на политиките.
 
Политиката за приватност е дел од Општите услови за користење на порталот. Со користење на порталот, прифаќате собирање, складирање и употреба на вашите податоци, вклучително и лични податоци, во согласност со оваа Политика за приватност.
Ако не се согласувате со овие правила, не користете го порталот.
За сите прашања во врска со приватноста на Рингераја.хр, можете да контактирате со нас во секое време на INFO@RINGERAJA.HR.
ПОЛИТИКА ЗА ПРИВАТНОСТ
Последен пат изменето: 21.05.2018 година
 
1. ИНФОРМАЦИИ ЗА ЦЕЛА И КОМПАНИЈАТА
Според Регулативата за општа заштита на податоците (2016/679), ДАНУ МЕДИА д.о.о. (Во натамошниот текст: "дану", "ми"), Коранска 2, 10000 Загреб, сопственик и носител на правата на порталот Рингераја.хр (во натамошниот текст "Портал" Рингераја.хр) ги информира корисниците за правилата за приватност, собирање, обработка и употреба на лични податоци и за заштита на таквите податоци (во натамошниот текст: Политика за приватност).
 
2. УПРАВУВАЧ ПОДАТОЦИ
Во согласност со важечкиот закон, ве известуваме дека вашите лични податоци собрани на порталот ќе бидат обработени од ДАНУ, кои ќе ја преземат улогата на контролор на податоци.
Регистрација и внесување на податоци на веб-порталот Рингераја.хр е доброволна. Корисниците на нашите мрежни услуги имаат право на пристап, ажурирање, корекција и бришење на нивните лични податоци на начинот дозволен со оваа веб-страница.
Ние се обврзуваме да не извршиме незаконско и неоправдано мешање во приватноста на поединците при обработка на лични податоци, заштита на лични податоци и употреба на лични податоци.
Ние исто така се обврзуваме да не ги откриваме вашите лични информации на трети лица, освен во случај на изречна согласност или ако тоа мора да го сториме во согласност со законските обврски.
Податоците за употреба на порталот може да се споделуваат од време на време со нашите договорни обработувачи на податоци, како што се Даватели на решенија за аналитика (Google Analytics), Платформа за рекламирање (DFP) и Даватели на услуги за анализа на пазарот. Множеството договорни процесори може да се менува од време на време. Можеме да им обезбедиме само на овие партнери неидентификувани информации со кои тие ги извршуваат своите услуги и на тој начин да ни помогнат да обезбедиме нормално функционирање на порталот, рекламирање, мерење и анализа на употребата и промотивните активности.
Ние се трудиме да им обезбедиме податоци на договорни обработувачи на податоци во согласност со општо прифатените индустриски стандарди и тие да ги користат само за договорени цели. Може да се случи политиките за приватност на договорените процесори да содржат одредени дополнителни правила и одредби за собирање и употреба на податоци, како и дополнителни практики за следење како што се употреба на колачиња и слични технологии. Ние ве охрабруваме да ја разгледувате политиката за приватност од време на време, бидејќи не можеме да гарантираме дека информациите ќе се користат во согласност со нашите договорни обврски.
3. ОБРАБОТКА НА ПОДАТОЦИ
ДАНУ е посветена на заштита на вашата приватност. Политиката за приватност опишува како собираме, чуваме, користиме и управуваме со податоци, вклучително и лични информации што ни ги доверувате или што ги собираме на порталот.
4. ИНФОРМАЦИИ ЗА ВАС ТИ ГО собираме
Ние може да ги собереме следниве информации за вас:
- Информации за контакт (име и презиме, е-пошта, адреса за испорака)
- податоци за профилот што ни ги доверувате (прекар, слика на профил, пол, возраст или датум на раѓање, проценет датум на раѓање, датум на раѓање на детето, врски до профили на социјалните мрежи)
- Автоматски собрани податоци (IP адреса, тип на прелистувач, оперативен систем, стандарден јазик)
- информации за употреба на социјални алатки на порталот (форуми, дневници, приватни пораки)
- Технички податоци за уредот што го користите (тип на уред, модел, оперативен систем, процесор, итн.)
Доколку сакате да испратите известување за постоењето на порталот Рингераја.хр до вашиот пријател преку нашата препорачана услуга, ќе побараме вашето име и адреса за е-пошта. Ние автоматски ќе испратиме единствена е-пошта до вашиот пријател, поканувајќи го да ја посети Рингераја.хр. Ние нема да ги зачуваме тие информации.
5. КАКО ГИ КОРИСТИМЕ ВАШИТЕ ПОДАТОЦИ
Главната цел на користење на вашите податоци е да креирате ваш личен профил на порталот, со што ќе се обезбеди функционирање на порталот, подобрување на корисничкото искуство, комуникација со вас, спроведување на маркетинг активности, спроведување истражувања и генерирање извештаи само за внатрешна употреба. Сите податоци се зачувани на безбедни сервери лоцирани во Словенија.
 
Целта на користењето на податоците може да биде следнава:
- Создавање лични

ВОВЕД

Во мај 2018 година, во согласност со новата Општа регулатива за заштита на податоците, ја ажуриравме Политиката за приватност за да ви помогнеме да ги разберете информациите што ги собираме и зошто.

Општата регулатива за заштита на податоците е дизајнирана да ги усогласи законите за приватност низ цела Европа и затоа има подетални правила за транспарентност на информациите, за тоа како компаниите ги опишуваат своите постапки за обработка на податоци.
Исто така, направивме измени за да ја подобриме видливоста на вашата приватност и да ги поедноставиме поставките за приватност. Вашите тековни поставки и начинот на обработка на вашите податоци нема да се променат со ажурирањата на политиките.
 
Политиката за приватност е дел од Општите услови за користење на порталот. Со користење на порталот, прифаќате собирање, складирање и употреба на вашите податоци, вклучително и лични податоци, во согласност со оваа Политика за приватност.

Ако не се согласувате со овие правила, не го користете порталот.
За сите прашања во врска со приватноста на Рингераја.мк, можете да контактирате со нас во секое време на info@ringeraja.mk


ПОЛИТИКА ЗА ПРИВАТНОСТ

Последен пат изменето: 21.05.2018 година


 
1. ИНФОРМАЦИИ ЗА КОМПАНИЈАТА

Според Регулативата за општа заштита на податоците (2016/679), ДАНУ МЕДИА д.о.о. (Во натамошниот текст: "дану", "ние"), Булевар Партизански Одреди 155/1 мез.3, сопственик и носител на правата на порталот Рингераја.мк (во натамошниот текст "Портал" Рингераја.мк) ги информира корисниците за правилата за приватност, собирање, обработка и употреба на лични податоци и за заштита на таквите податоци (во натамошниот текст: Политика за приватност).
 
2. УПРАВУВАЧ СО ПОДАТОЦИ

Во согласност со важечкиот закон, ве известуваме дека вашите лични податоци собрани на порталот ќе бидат обработени од ДАНУ, кои ќе ја преземат улогата на контролор на податоци.
Регистрација и внесување на податоци на веб-порталот Рингераја.мк е доброволна. Корисниците на нашите мрежни услуги имаат право на пристап, ажурирање, корекција и бришење на нивните лични податоци на начинот дозволен со оваа веб-страница.
Ние се обврзуваме да не извршиме незаконско и неоправдано мешање во приватноста на поединците при обработка на лични податоци, заштита на лични податоци и употреба на лични податоци.
Ние исто така се обврзуваме да не ги откриваме вашите лични информации на трети лица, освен во случај на изречна согласност или ако тоа мора да го сториме во согласност со законските обврски.
Податоците за употреба на порталот може да се споделуваат од време на време со нашите договорни обработувачи на податоци, како што се Даватели на податоци за аналитика (Google Analytics), Платформа за рекламирање (DFP) и Даватели на услуги за анализа на пазарот. На овие партнери можеме да им обезбедиме само неидентификувани информации со кои тие ги извршуваат своите услуги и на тој начин да ни помогнат да обезбедиме нормално функционирање на порталот, рекламирање, мерење и анализа на употребата и промотивните активности.

Ние се трудиме да им обезбедиме податоци на договорни обработувачи на податоци во согласност со општо прифатените индустриски стандарди и тие да ги користат само за договорени цели. Може да се случи политиките за приватност на договорените процеси да содржат одредени дополнителни правила и одредби за собирање и употреба на податоци, како и дополнителни практики за следење како што се употреба на колачиња и слични технологии. Ние ве охрабруваме да ја разгледувате политиката за приватност од време на време, бидејќи не можеме да гарантираме дека информациите ќе се користат во согласност со нашите договорни обврски.


3. ОБРАБОТКА НА ПОДАТОЦИ

ДАНУ е посветена на заштита на вашата приватност. Политиката за приватност опишува како собираме, чуваме, користиме и управуваме со податоци, вклучително и лични информации што ни ги доверувате или што ги собираме на порталот.


4. ИНФОРМАЦИИ ШТО ГИ СОБИРАМЕ ЗА ВАС

Ние може да ги собереме следниве информации за вас:
- Информации за контакт (име и презиме, е-пошта, адреса за испорака)
- податоци за профилот што ни ги доверувате (прекар, слика на профил, пол, возраст или датум на раѓање, проценет датум на раѓање, датум на раѓање на детето, врски до профили на социјалните мрежи)
- Автоматски собрани податоци (IP адреса, тип на прелистувач, оперативен систем, стандарден јазик)
- информации за употреба на социјални алатки на порталот (форуми, дневници, приватни пораки)
- Технички податоци за уредот што го користите (тип на уред, модел, оперативен систем, процесор, итн.)

Доколку сакате да испратите известување за постоењето на порталот Рингераја.мк до вашиот пријател преку нашата препорачана услуга, ќе ги побараме вашето име и адреса за е-пошта. Ние автоматски ќе испратиме единствена е-пошта до вашиот пријател, поканувајќи го да ја посети Рингераја.мк. Ние нема да ги зачуваме тие информации.


5. КАКО ГИ КОРИСТИМЕ ВАШИТЕ ПОДАТОЦИ

Главната цел на користење на вашите податоци е да креирате ваш личен профил на порталот, со што ќе се обезбеди функционирање на порталот, подобрување на корисничкото искуство, комуникација со вас, спроведување на маркетинг активности, спроведување истражувања и генерирање извештаи само за внатрешна употреба. Сите податоци се зачувани на безбедни сервери лоцирани во Словенија.
 

Креирање личен профил на Порталот;

 

- Откривање и сугерирање на врски со други корисници;

 

- Спроведување на активности и подобрување на порталот;

 

- разбирање на вашите поставки и подобрување на корисничкото искуство на порталот;

 

- одговарање на вашите коментари и прашања, обезбедување помош на корисниците;

 

- реализација на рекламни и маркетинг кампањи;

 

- Информации за значителни промени во Порталот, вклучително и промени во политиките, технички известувања, ажурирања, безбедносни предупредувања и административни пораки;

 

- Информации за понуди, промоции, награди, настани и други информации за производите и услугите на нашата компанија и нашите партнери;

 

- испраќање билтен;

 

- информирање за активностите на другите корисници што ги следите директно или индиректно;

 

- за целите на статистичката обработка;

 

- усогласеност со законските обврски.

 

 

 

6. ТЕХНОЛОГИЈА ЗА СЛЕДЕЊЕ

 

На порталот, ние ги користиме сопствените технологии и технологијата на нашите партнери за да ги следиме корисниците, како што се колачиња, скрипти и значки, со цел да препознаваме уреди и да складираме информации за вашите посети, како што се поставките за вашето корисничко име и лозинка. Податоците зачувани во колачињата може да бидат поврзани со вашите лични податоци, како што е корисничкиот ID, заради подобрување на порталот, прилагодување на понудите според вашите преференции и поедноставување на употребата на порталот. Колачињата може да се исклучат кога сакате, но во тој случај одредени карактеристики на порталот повеќе нема да ви бидат достапни. Повеќе информации за колачињата, моќете да најдете тука https://www.ringeraja.mk/Cookies_page_MK.asp

 

7. ИЗВЕСТУВАЊА ОД Е-пошта и билтен

 

Вашата е-пошта може да се користи за разни комуникациски цели, во зависност од тековните поставки за информации во кое било време. Трите главни цели на информации се:

 

- Важни технички и административни, безбедносни и општи информации, клучни за функционирањето на порталот и одржување на соодветно ниво на приватност за корисниците;

 

- месечен билтен и специјализиран билтен за родители и бремени жени кои се испраќаат еднаш неделно / месечно со директна согласност;

 

- Спонзорирана е-вест од потврдени деловни партнери на Порталот (рекламни).

 

Ако повеќе не сакате да добивате е-вести или спонзориран билтен, можете да се отпишете во кое било време. Можете да го направите ова користејќи ја врската за „отпишување претплата“ на дното на секој билтен, или преку поставките за известување во „Моја Рингераја“.

 

8. РЕКЛАМИ

Може да објавуваме реклами на порталот во билтенот и поврзаните профили на Фејсбук, а во врска со рекламирањето, собираме информации за вас и за вашиот уред, како што се прегледи и интеракции со реклами.

Сите реклами на порталот, е-вести и сродни профили на Фејсбук ги разгледува и одобрува ДАНУ.

Огласувачите и нивните партнери за аналитика можат да соберат информации за вас, како што се прегледи, времетраење на сесијата, кликови и други форми на интеракција со реклами и IP адреса, со цел анализа, следење и мерење на перформансите на рекламните активности.

 

9. ВАШИ ПРАВА НА ВАШИТЕ ПОДАТОЦИ

 

Вашите права во врска со информациите што ги собравме при користење на вашиот портал се:

- Барање за пристап до вашите лични податоци и сите податоци што се однесуваат на нашата употреба и обработка на вашите лични податоци;

- Барање за корекција или бришење на вашите лични податоци;

- Барање за ограничување на употребата на вашите лични податоци;

- Право на лични податоци што сте ги споделиле со нас, во структурирана форма и машински читлив формат (на пр. Excel.) И право на пренесување лични податоци на друг контролор на податоци;

- Право на приговор за обработка на вашите лични податоци за одредена цел; 

- Право на повлекување согласност за користење на вашите лични податоци.

Вие исто така имате право да поднесете жалба до органот за надзор, односно Агенцијата за заштита на личните податоци https://dzlp.mk/

 

Доколку не можете да искористите некое од овие права користејќи ги поставките за корисникот на Порталот, ве покануваме да контактирате со нас на info@ringeraja.mk Ние ќе одговориме на вашето барање што е можно поскоро.

 

Го задржуваме правото да одбиеме барања што се повторуваат без аргументи, чија усогласеност не може да се постигне во пракса и кои ја загрозуваат приватноста на другите корисници или не се во согласност со важечките закони.

 

 10. СИСТЕМИ ЗА БЕЗБЕДНОСТ

 

Ние користиме соодветни технички и организациски мерки за да ја осигураме безбедноста на вашите лични информации и да ги заштитиме од неовластен и незаконски пристап, употреба, обработка на овие информации, како и заштита од случајно губење, уништување или оштетување на вашите лични информации.

 

- споделување или давање пристап до лични податоци на минимум и со строги ограничувања на доверливоста;

 

- Обука на колеги и клиенти за важноста на доверливоста и зачувување на приватноста на вашите лични податоци и безбедносните мерки;

 

- редовно тестирање и ажурирање на безбедносната технологија;

 

- Соработка со сигурни даватели на безбедни сервери;

 

- Идентификација на идентитетот пред секој одобрување пристап до лични податоци.

 

Иако ќе се обидеме да го ограничиме пристапот до вашите лични информации на овластените лица на ДАНУ и да обезбедиме целосно безбедни сервери и безбедносна технологија за чување и заштита на вашите лични информации, не можеме да гарантираме 100% безбедност и неовластен пристап до вашите податоци или информации.

 

11. ВРСКА ПОДАТОЦИ

Ние ги чуваме вашите информации сè додека ни требаат за да ви овозможиме пристап до порталот или додека не ги избришете. Исто така, ќе ги задржиме и користиме информациите во случај законски да се бара од нас и во случај на решавање спорови и извршување на договорите.

 

Затоа, нема да ги чуваме вашите податоци подолго отколку што е потребно, земајќи ги предвид:

 

- целта на користење на вашите лични податоци, во смисла на потреба за чување и користење на информациите за исполнување на договорните обврски склучени со вас или за наши легитимни интереси;

 

- законска обврска која бара понатамошна обработка на лични податоци;

 

- правна основа што ви овозможува да продолжите со обработка на вашите лични податоци.

 

Кога веќе не ни требаат вашите податоци, ќе ги избришеме од базата на податоци.

 

За повеќе информации за местото и времето на чување на вашите лични податоци и повеќе информации за правото на бришење и пренесување, контактирајте не на info@ringeraja.mk Ние ќе одговориме на вашите прашања што е можно поскоро.

 

12. ПРОМЕНИ ВО ПРАВАТА НА приватноста

 

Го задржуваме правото периодично да ја ажурираме оваа Политика на приватност за да ги усогласиме постојните закони, да ги ажурираме постојните информации и да одговориме на законските и техничките измени. Доколку има некоја поголема промена, навремено ќе ве известиме преку е-пошта или преку порталот. Во секој случај, ве молиме, прочитајте ја оваа уредба од време на време.

 

Доколку имате дополнителни прашања или проблеми во врска со нашата политика за приватност, контактирајте не на  info@ringeraja.mk. Ние ќе одговориме на вашите прашања што е можно поскоро.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Контактирајте не
Сакате посебна понуда за огласување наменета за Вашата компанија, сакате да испратите текст за објавување до нашата Реда...
5
Хуманитарната акција на Софија Петковска з...
Збирката "Снежни стихови" е распродадена, а донациите се однесени во Дневниот центар за деца на улица во Скопје
3
Рингераја - приказна за нашето семејство!
Рингераја е повеќе од медиум, Рингераја е пријател, Рингераја е советник, Рингераја е рамо за плачење, Рингераја е помош...
2
Соработка со Рингераја
Отворени сме за соработка, доколку сте заинтересирани Ве повикуваме да не исконтактирате.
2
Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?