|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Може ли бебето да почувствува кога го галам стомакот?

Редакција Рингераја, 17.4.2021
Ова е класична поза за бременост: трудница која го гали стомакот, со насмевка на Мона Лиза на лицето

image
/11


 

Може ли бебето да се чувствува кога ќе го мачкам стомакот?
Тоа е класична поза за бременост: мајка го гали стомакот, со насмевка на Мона Лиза на лицето.
Изненадувачки, мајката што ја трие својата нерамнина во јавноста може да предизвика контроверзни реакции.
Луѓето се прашуваат дали жените го прават тоа за внимание или дали растечкото бебе може дури и да го почувствува тоа одвнатре.
Може да го истриете стомакот од многу причини: заштитеност, комуникација или само да ја истуркате таа мала нога од ребрата.
Тимот од BellyBelly размислува, без оглед на причината и каде и да сте, треба да продолжите и да го триете стомакот!
Може ли моето бебе да се чувствува кога ќе го допрам стомакот?
По одредена точка во бременоста, бебињата дефинитивно можат да го почувствуваат, па дури и да уживаат во допирот од своите мајки.
Во првиот триместар, бебето е длабоко во вашиот стомак и опкружено со многу амнионска течност. Нејзиното тело е мало и сè уште се развива, па затоа е малку веројатно дека таа сè уште има свесност за надворешната страна.
Сепак, големи промени се случуваат во вториот триместар, што му овозможува на вашето малечко да почувствува допир и да одговори на тоа.
Истражувачите откриле бебиња веќе во 21 недела од бременоста покажува одговор на допирот на нивната мајка однадвор. Во оваа студија, истражувачите користеле ултразвук и гледале движења на фетусот и срцевиот ритам како се зголемуваат стомакот.
студијата покажа кога мајките го допреа стомакот, тоа произведе низа одговори од фетусот внатре.
Оваа врска помеѓу мајката и бебето е можеби тајната зад таа насмевка на Мона Лиза во бременоста. Мајка знае дека цело време своето бебе може да го почувствува нејзиниот допир.
Возбудливо е, се разбира, науката да ги докажува работите за кои родителите веќе веруваат дека се вистинити.
И тоа е потврда дека врзувањето и врската започнуваат во матката.
Дали сакаат бебињата кога го триете стомакот?
Друга студија сугерира дека ова во матката на допир и врзувањето може да имаат трајни ефекти врз темпераментот на бебето. Редовниот нежен допир значи полесно бебе.
Ако тоа не е друга силна причина да го триете стомакот за време на бременоста, не знам што е тоа!
Може ли бебињата во матката да го почувствуваат својот татко?
Вистината е, нероденото бебе може да почувствува допир од секого, но бебињата почнуваат да покажуваат предност на допир што е позната.
Бременоста е време за бебињата да ги запознаат луѓето кои ќе им бидат важни во надворешниот свет.
Вашиот партнер може да добие возбудлива проверка на реалноста само за да почувствува удар или движење однадвор. Бебето одеднаш станува опипливо и вообичаено е да се прашуваме: ‘Дали моето дете знае дека тоа сум јас?’
Како можат членовите на семејството да се поврзат со бебето пред раѓањето?
Колку повеќе вашиот партнер го допира стомакот за време на бременоста, тој допир станува попознат. Ова ја зголемува врската за целото семејство.
Ова е особено точно кога допирот е комбиниран со звук. Вашето малечко може да го чуе звукот до 16 недели. И до 24 недела таа може да одговори на вашиот глас.
Татковците и браќата и сестрите можат да го додадат својот глас и да се придружат. Покажано е дека новороденчињата препознаваат песни, по раѓањето, што им се пеат во матката.
Ако веќе сте го одбрале, користете го името на вашето бебе кога разговарате со вашето малечко.
Допирањето додека му зборувате или пеете на бебето ќе изгради силно чувство на блискост, дури и пред да се роди бебето.
тој може дури и да одговори со разиграни повраќања.
Татковците можат да притиснат испакнат дел и да го видат бебето како се тркала на другата страна. Постарите браќа и сестри кои се обидуваат да се качат во исчезнувачкиот скут на нивната мајка може да најдат брат или сестра како клоцаат назад!
Често се случува спротивното. Кога ќе почувствувате дека бебето клоца и брзо ја ставате раката на вашиот партнер на тоа место за да го почувствувате тоа, бебето молчи.
Дали триењето на мојот стомак навистина е важно за бебето?
Како што научивме од студии и од природни инстинкти, има многу добри причини за жените да го допрат стомакот во бременоста.
Триење на стомакот може:
Создадете специјална врска
Започнете модел на разиграност
Запознајте го бебето со другите членови на семејството
Помогнете да се запознаете со позиционирањето на фетусот
Зголемете ги шансите за смирен темперамент на новороденче.
Иако секое дете и секоја ситуација е различна, сите родители можат да се поврзат со своите деца пред раѓањето преку моќта на допир.
Придобивките ни покажуваат дека стомакот навистина е за триење.

Изненадувачки, мајката што си го гали стомачето во јавност може да предизвика контроверзни реакции.
Луѓето се прашуваат дали жените го прават тоа за внимание или дали бебето може дури и да го почувствува тоа одвнатре.
Може да го галите стомакот од многу причини: да го заштитите бебето, заради комуникација или само да ја истуркате таа мала нога од ребрата.
Тимот од Рингераја мисли дека размислува, без оглед на причината и каде и да сте, треба да продолжите и да го галите стомачето!


Може ли моето бебе да почувствува кога ќе го допрам стомакот?

По одредена точка во бременоста, бебињата дефинитивно можат да го почувствуваат, па дури и да уживаат во допирот од своите мајки.
Во првиот триместар, бебето е длабоко во вашиот стомак и опкружено со многу амнионска течност. Неговото тело е мало и сè уште се развива, па затоа е малку веројатно дека тоа сè уште има свесност за надворешните случувања.
Сепак, големи промени се случуваат во вториот триместар, што му овозможува на вашето малечко да почувствува допир и да одговори на тоа.
Истражувачите откриле дека бебиња веќе во 21 недела од бременоста покажуваат одговор на допирот на нивната мајка однадвор. Во оваа студија, истражувачите користеле ултразвук и ги гледале движења на фетусот и срцевиот ритам како се зголемува стомакот. Студијата покажа дека кога мајките го допираа стомакот, тоа произведе низа одговори од фетусот внатре.
Оваа врска помеѓу мајката и бебето е можеби тајната зад таа насмевка на Мона Лиза во бременоста. Мајката знае бебето цело време го чувствува нејзиниот допир. Возбудливо е, се разбира, науката да ги докажува работите за кои родителите веќе веруваат дека се вистинити.
И тоа е потврда дека врзувањето и врската меѓу мајката и бебето започнуваат во матката.


Дали сакаат бебињата кога го галите стомакот?

Друга студија сугерира дека поврзувањето меѓу мајката и бебето во стомакот може да имаат трајни ефекти врз темпераментот на бебето. Редовниот нежен допир значи помирно бебе.
Ако тоа не е друга силна причина да го галите стомакот за време на бременоста, не знаеме што е тоа!

 

Може ли бебињата во матката да го почувствуваат својот татко?

Вистина е дека нероденото бебе може да почувствува допир од секого, но бебињата почнуваат да покажуваат предност на допир што е познат.
Бременоста е време за бебињата да ги запознаат луѓето кои ќе им бидат важни во надворешниот свет. Вашиот партнер може да добие возбудлива проверка на реалноста само за да почувствува удар или движење однадвор. Бебето одеднаш станува опипливо и вообичаено е да се прашуваме: ‘Дали моето дете знае дека тоа сум јас?’


Како можат членовите на семејството да се поврзат со бебето пред раѓањето?

Колку повеќе вашиот партнер го допира стомакот за време на бременоста, тој допир станува попознат. Ова ја зголемува врската за целото семејство.
Ова е особено точно кога допирот е комбиниран со звук. Вашето малечко може да го чуе звукот од 16 недели. И до 24 недела тоа може да реагира на вашиот глас.
Татковците и браќата и сестрите можат да го додадат својот глас и да се придружат. Покажано е дека новороденчињата препознаваат песни, по раѓањето, што им се пеат во матката.
Ако веќе сте го одбрале, користете го името на вашето бебе кога разговарате со вашето малечко.
Допирањето додека му зборувате или пеете на бебето ќе изгради силно чувство на блискост, дури и пред да се роди бебето. 

Дали галењето на мојот стомак навистина е важно за бебето?

Како што научивме од студии и од природни инстинкти, има многу добри причини за жените да го допрат стомакот во бременоста.


Со галењето на стомакот може да:

- Создадете специјална врска

- го запознаете бебето со другите членови на семејството

- се запознаете со позиционирањето на фетусот

- ги зголемите шансите за смирен темперамент на новороденчето

 

Иако секое дете и секоја ситуација е различна, сите родители можат да се поврзат со своите деца пред раѓањето преку моќта на допирот.
Придобивките ни покажуваат дека стомакот навистина е за галење.

Неверојатно видео од породување со царски рез
Ако некогаш сте се запрашале како изгледа породувањето со царски рез, на ова неверојатно видео можете да видите како лек...
88
Дали да се депилирате (или не), пред пород...
Ќе боли ли како пекол? И уште поважно, дали е безбедно? Слушнавме дека некои гинеколози советуваат да не се бричите или ...
14
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
5
Надица: Мојата породилна приказна
Моментот кога јас се претворив во „ние“ .
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

baby name
julimarti

blagodaram za pomosta

andrea (34%)

nikol (13%)

gabriela (4%)

tamara (13%)

izabela (21%)

viktoria (16%)


Број на сите гласови: 219

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!