|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Моќни фотографии од породување кои ќе ве расплачат!

Барбара, Редакција Рингераја, 16.7.2023
Од непредвидливоста на природното раѓање до планираната природа на царскиот рез, новите мајки и татковци се подготвуваат за искуство кое никогаш не може да се повтори, а фотографите на раѓање им помагаат да го овековечат овој посебен момент

image
/11


Раѓањето, во сета своја сурова, екстатична, дива слава е најприродната работа на светот што може да се види. Огромна привилегија да се снимат некои од најскапоцените, најинтимните и најмоќните приказни за раѓање.

Од непредвидливоста на природното раѓање до планираната природа на царски рез, новите мајки и татковци се подготвуваат за искуство кое никогаш не може да се повтори, а фотографите на раѓање им помагаат да го овековечат овој посебен момент.

Фотографиите од раѓање можеби на почетокот изгледаат малку чудни. Но, ако сте имале фотограф на вашата свадба, зошто не би имале фотограф за да ги документира првите моменти од животот на вашето бебе?

Неколку причини поради кои можеби ќе сакате слики од тоа:

1. За да ги документирате првите неколку моменти од ова неверојатно ново патување вие и вашиот партнер сте заедно.

2. Да ја документирате вашата сила во породувањето.

3. Да се запамети. Ќе бидете изненадени во колку транс ќе влезете при породувањето. Можеби нема да се сеќавате на многу моменти од вашето раѓање и фотографиите ќе ви помогнат да ги обработите подоцна.

4. Да го овековечи ТОЈ момент. Првиот момент кога конечно го држите вашето бебе во раце.

5. Да создадете семејни наследства кои можете да ги пренесувате со генерации. Не постои подобар начин да ја пренесете првата приказна на вашето дете.

6. Да го гледате вашето дете како расте секоја година и да се сеќавате. Дали сте размислувале или ангажирале фотограф на раѓање? Зошто сакавте да ги документирате овие моменти? Или ако нешто ве спречува, што е тоа што ве плаши кај фотографирањето на раѓање?

Еве неколку фотографии од раѓање кои навистина доловуваат како е да се биде во породилната сала:

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
5
Големина на плодот во бременоста
Интересен опис на големината на плодот во бременоста - приближување на вредностите преку компарација со овошје и зеленчу...
5
Жените почесто бираат машки гинеколог?!
Жените почесто бираат машки гинеколог, а еве зошто
5
Вие сте бремена, а таа не...
Додека купувате облека за малото бебенце кое треба да пристигне, забележувате тага во очите на Вашата пријателка. Среќна...
4
Анкета

Работа.
пеперутка16

Кога почнавте да работите по породувањето?