|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Кегеловите вежби се едноставни, но многу ефикасни и би требало да ги научи секоја жена, независно дали е бремена или не. За овие вежби не е потребно многу напор, а користа е повеќекратна!

/11


 

 

Телото на жената се менува во бременоста при што може да дојде до ослабување на мускулите на дното на карлицата. Материцата расте и мускулите кои ја држат изложени се на напор. Со правилни вежби може да ги зацврстите овие мускули и да ја спречите појавата на неконтролирано мокрење во бременоста или инконтиненција.

Кегеловите вежби спречуваат инконтиненција во бременоста и по породувањето и ги зацврстуваат мускулите што ќе ги подобри сексуалните односи со партнерот по породувањето. Вежбите исто така ја намалуваат можноста од појава на хемороиди, што е честа појава кај трудниците бидејќи го опфаќаат  и ректалното подрачје. Доколку ги практикувате Кегеловите вежби, ќе знаете и да ги опуштите мускулите во тек на породувањето.

 

Како да знаете во каква состојба се мускулите на долниот дел на карлицата?

Во тек на мокрење обидете се да го запрете средниот млаз на урина. Ако успеавте да го направите тоа лесно и брзо, мускулите од долниот дел на карлицата Ви се во добра состојба. Доколку не успеавте да го запрете млазот на урина по неколку недели од практицирањето на Кегеловите вежби ќе бидете изненадени со резултатите.

 

Практично изведување на Кегеловите вежби

Со три едноставни чекори и првата Кегелова вежба е завршена:

- стегнете ги карличните мускули, како што правевте додека се обидувавте да го запрете млазот на урина

- држете ги стегнато додека не изброите до три

- полека попуштете со стегањето и опуштете се

 

Овие вежби можете да ги правите било кога и било каде. Додека гледате телевизија, правите ручек, возите автомобил, на работното место...

Кегеловите вежби ги осмислил dr. Arthur Kegel по што го добиле своето име. Тој ги препорачувал на своите пациентки уште од 1940. година. Осмислени се за да ги зајакнуваат сите мускули на уро-гениталниот тракт.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Дали да имам секс во 9 месец?Дали ќе наште...
Бремените жени честопати имаат едно важно прашање: дали можат да имаат секс за време на бременоста? Одговорот е: се разб...
22
Папочна врвца околу вратот на бебето? Прич...
Во бременоста, бебето се движи во матката што може да доведе до виткање на папочната врвца околу вратот. Оваа компликаци...
18
Неверојатно видео од породување со царски рез
Ако некогаш сте се запрашале како изгледа породувањето со царски рез, на ова неверојатно видео можете да видите како лек...
9
7 знаци дека ќе се породите за 24-48 часа
Ако сте за прв пат мама, веројатно постојано ви се чини дека ги препознавате раните знаци на породување. Навистина се ра...
7
Анкета

Dali?
Jana9

Dali gi koristevte svedskite peleni?

Da (50%)

Ne (25%)

Malce (25%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!