|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како расте бебето во утробата на мајката?

Редакција Рингераја, 30.7.2020
Животот е навистина прекрасен! Што прават неродените бебиња во матката? Всушност, развојот на човечкиот живот во матката е сам по себе неверојатен...
Клучни зборови:

/11


 

Дали знаевте дека сè за вас - вклучително и колку ви е висок, бојата на очите и бојата на вашата кожа - сето тоа беше одредено за време на оплодувањето? Месечно по месец растевте во безбедноста и удобноста на матката на мајка ви се додека конечно не пристигна големиот ден од раѓањето.
Откако јајце се ослободи од јајниците и се оплоди, патува полека низ јајцеводите до матката. За ова време, таа започнува да се дели додека не порасне на околу 100 клетки. Јајцето, сега наречено бластоцист, потоа се всадува во ткивото што го обвива wallидот на матката. Матката потоа ќе го смести и заштити феталниот развој 38 недели или приближно 9 месеци.
Кога фетусот созреал и раѓањето е неминовно, бебето започнува да поминува низ низа движења кои му помагаат да се движи низ каналот за породување. Како што матката почнува да се контрахира со болките во трудот, отворањето на матката, наречено грлото на матката, се проширува за да му овозможи на бебето да помине во вагината.

Дали знаевте дека сè за вас - вклучително и колку сте високи, бојата на очите и бојата на вашата кожа - сето тоа е одредено за време на оплодувањето? Месец по месец растевте во безбедноста и удобноста на матката на мајка ви, се додека конечно не пристигна големиот ден на породувањето.

Откако јајце-клетката се ослободи од јајниците и се оплоди, патуваше полека низ јајцеводите до матката. За ова време, таа започна да се дели додека не порасне на околу 100 клетки. Јајцето, сега наречено бластоцист, потоа се всади во ткивото што го обвива ѕидот на матката. Матката потоа го смести и го заштити феталниот развој 38 недели или приближно 9 месеци.

Кога фетусот созрева и раѓањето е неминовно, бебето започнува да поминува низ низа движења кои му помагаат да се движи низ каналот за породување. Како што матката почнува да се контрахира со болките, отворањето на матката, наречено грло на матката, се проширува за да му овозможи на бебето да помине во вагината.

Погледнете повеќе во видеото.

Знаци дека сте бремена со момче: дали се в...
Кога сте бремени, вие и вашето семејство сте љубопитни да го знаете полот на бебето. Оваа љубопитност, со текот на генер...
177
Суровата вистина за царскиот рез
Замислете да ве испратат на некоја обична операција и по излегувањето од сала да ве пречекаат со мало бебе и да ви кажат...
98
10 изненадувања по породувањето
Претпоставувам дека сите луѓе кои имаат деца веќе го виделе пеколот, па не сакаат да се навраќаат назад. Но бидејќи јас ...
24
20 олеснителни околности при породување
Повеќето жени сакаат деца и идејата за бременоста ги возбудува до крај. Но кога станува збор за породување, тогаш е друг...
7


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Млеч од 6 недели
Emkara

Дали би му дале на вашето бебе млеч на 6 недели за подобрување на имунитетот?

да,зошто да не (13%)

не,бидејќи е прејак за бебе на толкава возраст (73%)

можеби (13%)


Број на сите гласови: 30

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!